Ostatní

Nejlepší ukulele: TOP 7 modelů dle recenzí a testů

Nejlepší ukulele

Chcete kultivovat své muzikální schopnosti a sháníte co nejlepší ukulele? Máme pro vás návod, který vám pomůže. Ukulele na první pohled připomíná zmenšenou kytaru – jeho charakter je ale značně odlišný, a to nejen proto, že ukulele má (většinou) jen 4 struny. Tento hudební nástroj je úzce spojen s havajskými ostrovy, ale ne každý ví, že jeho původ je třeba hledat spíše v Portugalsku. Předobrazem ukulele totiž byla kytarka cavaquinho, kterou si na Havaj přivezli právě portugalští imigranti.

Dneska je ukulele populárním nástrojem a není vyloučeno, že za svou oblibu tento nástroj do značné míry vděčí dnes už zesnulému havajskému hudebníkovi jménem Israel Kamakawiwo’ole, který ukulele proslavil například ve veleúspěšné interpretaci písně „Somewhere over the rainbow“. Ukázal se pravý potenciál nástroje, který do té doby představoval spíše okrajovou, exotickou záležitost.

V následujícím průvodci vás seznámíme se všemi zásadními faktory, které byste měli před pořízením ukulele zvážit. Kromě toho představíme i žebříček nejzajímavějších modelů tohoto nástroje. Před nákupem ale určitě navštivte i uživatelské recenze na ukulele, kterých je na internetu k dispozici dostatek. Dozvíte se detaily a postřehy přímo od lidí, kteří už konkrétní produkt vyzkoušeli a znají jeho silné i slabé stránky.

Nejlepší ukulele na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1MAHALO U-Smile Yellow

 Oblíbený model pro zábavu 
Tělo: dřevo sengon
Počet pražců: 12
[usr 5 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#2ORTEGA K2-SR

 Alternativa pro zábavu 
Tělo: ABS
Počet pražců: 12
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3MAHALO MA1HE Heart Black

 Do třetice pro zábavu 
Tělo: sengon
Počet pražců: 12, nikl
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]950 Kč Číst recenze
#4FLIGHT TUS-32 Sakura

 Akustické ukulele 
Tělo: Lípa / speciální plast
Počet pražců: 15
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#5ORTEGA RU5-TE

 Basové elektroakustické ukulele 
Tělo: smrk / sapele
Počet pražců: 18
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1180 Kč Číst recenze
#6CORDOBA 15TM Natural

 Tenorové 
Tělo: mahagon
Počet pražců: 19
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#7CASCHA HH 3974 EN Soprano

 Sopránové 
Tělo: Lípa
Počet pražců: 12
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]880 Kč Číst recenze

Jak vybrat ukulele

Volba hudebního nástroje je vždy nesnadná. Většinou nejde o příliš levné záležitosti a špatný výběr navíc může vést ke zklamání z daného nástroje, případně i ke ztrátě motivace k dalšímu pokračování ve studiu a hře na něj. To by byla věčná škoda. Proto se vás pokusíme nasměrovat k co nejlepšímu nákupu.

V našem návodu najdete informace o tom, jaké typy ukulele existují – a to z hlediska velikosti, výrobního materiálu, tvorby zvuku nebo i tvaru. Podíváme se taky na cenové relace tohoto nástroje a na populární a ověřené výrobce.

Ukulele podle velikosti

Jde o nejdůležitější dělení, setkáte se s ním vždy při výběru ukulele. Správná volba je velmi důležitá, protože ovlivňuje všechny vlastnosti nástroje. Na rozdíl od kytar zde nutně neplatí, že velikost by měla odpovídat stáří hráče. I dospělý a zkušený hudebník může zvolit nejmenší typ ukulele. Na jaké varianty můžete narazit?

jak vybrat ukulele

Sopránové ukulele

Nejmenší ukulele. Jde o klasickou variantu, neboť takto vypadala původní verze tohoto nástroje. Dodnes patří sopránové ukulele k nejoblíbenějším typům. Délka tohoto nástroje je 21 palců čili 53 cm. Tento drobný nástroj má typicky vysoký, zvonivý zvuk, který je pro ukulele charakteristický.

Ačkoli je sopránové ukulele často doporučováno dětem či začínajícím hráčům, směle si jej mohou pořídit i dospělí zájemci. Nevýhodou mohou být tlustší prsty, protože pražce tohoto nástroje jsou poměrně drobné, ale i tato překážka se dá překonat.

Toto ukulele má v drtivé většině případů 4 struny a nejčastěji se používá ladění G, C, E, A, které je ideální pro začátečníky, protože je v něm většina tabulatur, akordových schémat a notací.

Koncertní ukulele

Dalším velikostním stupněm je koncertní ukulele, které měří 58 cm a tedy 23 palců. Jde o vynikající variantu i pro zkušené hráče, kteří to s ukulele myslí vážně. Zvuk si zachovává charakter sopránového ukulele, je ale o něco vydatnější, bohatší a taky trochu hlubší. Toto ukulele dobře zvládají i dospělí hráči s většími prsty.

Tenorové ukulele

Třetím v pořadí je ukulele tenorové. Délka činí 66 cm, což je 26 palců. Hlasitost je už vyšší a zvuk je plný a hlubší, tón taky déle drží. Toto ukulele je svými proporcemi a vlastnostmi vhodné pro vážné zájemce, kteří chtějí vyzkoušet nejen jednoduché doprovody, ale i techničtější a náročnější hru.

Barytonové ukulele

Tento typ ukulele už je svou charakteristikou poměrně odlišný od sopránové, koncertní nebo i tenorové varianty a zvukem se přibližuje kytaře. Tón je delší, poměrně hluboký a vydatný – délka nástroje je ostatně 74 cm.

Výhodou je, že pokud hrajete na kytaru, budete mít na tomto nástroji značný náskok a snadno si na něj zvyknete. Důvodem není jen velikost, ale taky ladění. Čtyřstrunné ukulele se totiž ladí D, G, H, E. Kytaristům už je jasné, odkud vítr vane – jde o stejné ladění jako u čtyř „spodních“ (tedy tenčích) strun kytary.

Ukulele podle tvaru

Tvar není u hudebního nástroje nikdy jen kosmetickou nebo designovou záležitostí. Vždy totiž ovlivní vlastnosti a zvuk, proto zařazujeme tohle dělení hned na druhé místo. Na druhou stranu nemusíte očekávat žádné velké dilema. Zde jsou tři základní tvarové verze…

Kytarové ukulele

Právě tento tvar je standardní a tradiční. Pokud nechcete experimentovat, jednoduše si pořiďte kytarové ukulele. Docílíte s ním nejautentičtějšího a zřejmě i nejlepšího zvuku. Tvar klasické „španělské“ kytary je výsledkem stovek let zkušeností těch nejlepších výrobců a muzikantů, lze se na něj vždy spolehnout.

Ananasový tvar

Ananasový tvar představuje alternativní možnost, která se týká zejména nejmenších typů ukulele (sopránového a koncertního). Výsledkem je kromě specifického designu i poněkud odlišný zvuk. Ideální je tento tvar vyzkoušet a rozhodnout se, jestli se vám zvuk bude líbit. Představu si můžete udělat i z videí např. na Youtube, kde je spousta ukázek hry na různé druhy ukulele.

Pádlový tvar

Poměrně atypický tvar. Opět dosáhnete trochu jiného zvuku a některým hudebníkům se nástroj tohoto tvaru taky lépe drží.

Ukulele podle materiálu

Ukulele může být vyrobeno z několika různých materiálů podobně jako například kytara. Materiál velmi zásadně ovlivní kvalitu nástroje a jeho zvuku, dalo by se říct, že jde v mnoha ohledech o určující veličinu. Na druhou stranu jsou zde i značné cenové rozdíly.

Překližkové (laminátové) nástroje

Kytaře z těchto materiálů se lidově říká „pádlo“. Má to svůj důvod, jde totiž o nástroj, který leccos snese a hodí se k táboráku a na cesty, jde navíc o cenově velmi dostupnou záležitost. Totéž prakticky platí i pro ukulele. Zásadní nevýhodou je samozřejmě nepříliš kultivovaný a kvalitní zvuk. Toto řešení ocení zejména začátečníci nebo „sváteční“ hráči.

Polomasiv

Poměrně dobrou střední volbou je tzv. polomasivní provedení, kdy je zásadní část – tedy ozvučná deska – vyrobena z masivního dřeva, zatímco luby a záda jsou z překližky. Výsledkem je vyvážený, i když ne dokonalý zvuk. Výhodou je ovšem podstatně příznivější cena než v případě masivního výrobku.

Masivní dřevo

Nejvyšší liga. Masivní ukulele jsou plnohodnotné nástroje pro vážné a náročné zájemce o hru i pro profesionály. Zásadní nevýhodou je ale výrazně vyšší cena. Nástroj je taky citlivější a vyžaduje péči a opatrnost. Masivní ukulele mohou být ze smrkového dřeva, které je nejdostupnější a přitom vytváří poměrně vydatný a pevný tón. Používají se ale i exotické dřeviny jako cedr nebo mahagon.

Plastové ukulele

Plastové ukulele nelze považovat za zcela plnoprávný hudební nástroj, může být ale vhodnou volbou pro menší děti, které chcete postupně učit lásce k hudbě. Výhodou je velmi nízká cena a taky vysoká odolnost.

nejlepší ukulele zkušenosti

Struny

Možná už máte představu, jaké ukulele bude pro vás to pravé. Bez strun ale pochopitelně není kompletní, přitom i ve výběru této součásti je pár háčků, na které byste měli být připraveni. Struny je třeba vybírat podle:

  • Typu ukulele
  • Materiálu
  • Ladění

Pokud jde o první faktor, tedy typ ukulele, není ve výběru žádná zápletka. Prostě si dáte pozor, abyste kupovali struny pro sopránové, koncertní nebo tenorové ukulele podle toho, které vlastníte. Struny se totiž liší délkou. Ani v ladění není obvykle žádný problém, struny jsou standardně G, C, E, A. Pokud chcete zvolit alternativní ladění, upravíte ho podle ladičky pomocí kolíčků.

O něco zajímavější může být volba materiálu. V první řadě si řekněme, že kovové struny jsou nevhodné – a to zejména pro kvalitnější nástroje z masivu. Vyvíjejí totiž neúměrný tlak. Stejně jako u kytary platí, že nylon je pro drtivou většinu hráčů jasná volba. Nylonové struny vyvinou bohatý, kultivovaný a krásný zvuk (jedinou nevýhodou proti kovu je nižší hlasitost). Je ale třeba je pár dní nechat usadit a obvykle vyžadují častější dolaďování.

Další možnosti spočívají v materiálech jako nylgut nebo třeba titanium a několik dalších. Používají se méně a každý má své pro a proti. Pro začátek ale nylon určitě postačí.

Počet strun

Počet strun je dán konstrukcí nástroje. Jak bylo řečeno, v drtivé většině případů se setkáte se 4strunnými verzemi, existují ale i 6strunné, a dokonce 8strunné nástroje. Týká se to prakticky výhradně větších variant nástroje (barytonová nebo tenorová ukulele).

Více strun změní charakter nástroje, zvuk je důraznější. Zdvojuje se druhá a čtvrtá (6 strun) struna anebo všechny struny (8 strun).

Akustické ukulele s elektrickým snímačem

Ano, i ukulele existují v elektrifikované verzi. Tento kombinovaný typ je možné používat s vypnutým snímačem jako klasické ukulele, ale pokud potřebujete zvuk posílit a zvýraznit (například při koncertě), lze využít toto vylepšení. Zvuk získává nejenom na hlasitosti, ale dochází i k jeho zkreslení a změně charakteru.

Elektrické ukulele

Aby tohle ukulele „fungovalo“, je třeba ho zapojit do tzv. komba, což je zesilovač, přes který dochází k produkci zvuku.

Uke banjo

Uke banjo nebo taky banjolele. Velmi specifický nástroj, ve kterém se snoubí vlastnosti ukulele a banja. Vzhledem se nástroj blíží banju, velikostí většinou koncertní variantě ukulele.

Video

Ceny ukulele

V jakých cenových hladinách lze pořídit ukulele? Kolik stojí nástroj pro začátečníky a kolik velmi kvalitní ukulele pro zkušené hráče? Máme pro vás malý přehled.

Ukulele do 1000 Kč

Tato cenová kategorie zahrnuje poměrně velký výběr, ale týká se to takřka výhradně sopránových a koncertních variant. V této ceně se taky nachází i mnoho z nejprodávanějších ukulelí u nás. Počítejte ale spíše s nástroji překližkovými nebo přinejlepším polomasivními. Přesto zde můžete najít pěkné a relativně kvalitní kousky, které mohou být pro děti nebo začínající hráče dostačující.

Ukulele do 3000 Kč

Zde si vybere většina hráčů, kteří jsou odhodláni se hře na ukulele skutečně vážně věnovat, ale ještě nedozráli pro mistrovský nástroj. Pořídit si můžete nástroj všech velikostí v polomasivním nebo v některých případech (zejména u menších ukulelí) i v masivním provedení. Dokonce za tuto cenu pořídíte i modely s elektrickým snímačem.

Ukulele nad 3000 Kč

Velmi kvalitní, obvykle masivní ukulele všech velikostí a provedení. Vyberou si zde i nároční hráči. Počítejte ale s tím, že špičkové, profesionální a mistrovské nástroje stojí i deset a více tisíc (nebo i desítky tisíc).

Nejlepší značky v kategorii ukulele

Kteří výrobci ukulelí patří k nejvyhledávanějším a nejlépe hodnoceným? Máme pro vás pár tipů, abyste získali alespoň základní přehled o známých značkách.

  • Mahalo – Mahalo patří mezi nejslavnější značky v oblasti ukulele a nabízí nástroje se skvělým poměrem ceny a kvality. Ukulele Mahalo patří k nejprodávanějším a těší se velmi dobrým hodnocením v různých recenzích a testech ukulelí.
  • Ortega – Známá značka kytar, která vyrábí i ukulele. Jde o německou firmu, která nabízí vynikající kvalitu a taky obrovský výběr. Neseženete u ní však nejlevnější nástroje. Ceny jsou nastaveny výš, ale získáte za ně výborné nástroje.
  • Korala – Mohutný výběr a velké cenové rozpětí. Korala nabízí všechny typy ukulelí.
  • Ashton – Ukulele Ashton patří u nás k nejoblíbenějším – a to zejména sopránové varianty. Velmi dobrý poměr ceny a kvality.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak často měnit struny na ukulele?

Záleží na množství faktorů. Především na intenzitě hraní, materiálu strun a v neposlední řadě samozřejmě taky na kvalitě zpracování strun. Struny tak mohou vydržet v dobrém stavu měsíc, ale taky třeba i déle než rok. Že je třeba struny vyměnit, poznáte podle toho, že se snižuje kvalita a stálost tónu a struny taky stále hůře drží ladění. Velmi opotřebené struny může být už obtížné správně naladit.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1MAHALO U-Smile Yellow

 Oblíbený model pro zábavu 
Tělo: dřevo sengon
Počet pražců: 12
[usr 5 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#2ORTEGA K2-SR

 Alternativa pro zábavu 
Tělo: ABS
Počet pražců: 12
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3MAHALO MA1HE Heart Black

 Do třetice pro zábavu 
Tělo: sengon
Počet pražců: 12, nikl
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]950 Kč Číst recenze
#4FLIGHT TUS-32 Sakura

 Akustické ukulele 
Tělo: Lípa / speciální plast
Počet pražců: 15
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#5ORTEGA RU5-TE

 Basové elektroakustické ukulele 
Tělo: smrk / sapele
Počet pražců: 18
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1180 Kč Číst recenze
#6CORDOBA 15TM Natural

 Tenorové 
Tělo: mahagon
Počet pražců: 19
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#7CASCHA HH 3974 EN Soprano

 Sopránové 
Tělo: Lípa
Počet pražců: 12
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]880 Kč Číst recenze
0 Sdílení