Ostatní

Test 6 nejlepších plynových kotlů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší plynové kotle

Problematika vytápění je odvěké a komplikované téma, a tak jsme pro dnešní den připravili článek, který vám pomůže s výběrem nejlepšího plynového kotle. Nákup takového zařízení je samozřejmě jen jednou z mnoha možností, jak v domě zajistit teplo – patří ale k velmi využívaným a v mnoha ohledech výhodným řešením. Není ale plynový kotel jako plynový kotel. Proto se budeme v našem průvodci snažit na celou záležitost vrhnout trochu světla. Seznámíme vás s jednotlivými typy těchto přístrojů a poradíme, na co se při rozhodování a výběru zaměřit.

Nákup a instalace nového plynového kotle není levná záležitost. Pro mnoho domácností bude znamenat výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Podobně jako na některé jiné formy vytápění jsou ale i na tyto kotle k dispozici výrazné dotace. Nezískáváte je ale automaticky. Co je potřeba splnit? I to se dozvíte v našem článku. Kotel ale jistě nebudete vybírat jen podle případných dotačních nároků. Důležitou roli budou hrát i další parametry.

Při výběru a porovnávání jednotlivých kotlů vám může být náš návod velice ku prospěchu. Přesto byste se neměli omezovat na tento jediný zdroj informací. Pomoci vám mohou například i odborné testy – v neposlední řadě pak neopomínejte shlížet uživatelské recenze plynových kotlů na internetu. Dozvíte se v nich zkušenosti lidí, kteří konkrétní model zařízení osobně vyzkoušeli.

Nejlepší plynové kotle na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Junkers Ceraclass ZW 24-2 DH KEP

Typ: atmosferický
Výkon: 23,6 kW
Ohřev užitkové vody: ano
Hmotnost: 30 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18699 Kč Číst recenze
#2Viessmann Vitodens 100-W 26
Typ: kondenzační
Výkon: 35 kW
Ohřev užitkové vody: ne
Hmotnost: 39 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]39073 Kč Číst recenze
#3Protherm Panther Condens 25 KKO
Typ: kondenzační
Výkon: 24,5 kW
Ohřev užitkové vody: ne
Hmotnost: 37,7 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]32643 Kč Číst recenze
#4Protherm Gepard 23 MOV
Typ: kombinovaný
Výkon: 23 kW
Ohřev užitkové vody: ano
Hmotnost: 31 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]16799 Kč Číst recenze
#5Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A
Typ: kondenzační
Výkon: 19 kW
Ohřev užitkové vody: ano
Hmotnost: 31,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]27549 Kč Číst recenze
#6Protherm Tiger Condens 25 KKZ21-A
Typ: kondenzační
Výkon: 19,6 kW
Ohřev užitkové vody: zásobník
Hmotnost: 60 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]44029 Kč Číst recenze

Jak vybrat plynový kotel

Víte, jaké má plynový kotel výhody? Jaké typy tohoto zařízení existují a které parametry byste rozhodně měli při pořizování sledovat? Pokud ne, máme pro vás vyčerpávající informace a taky zajímavé rady a tipy. Např. vám představíme významné a spolehlivé výrobce, shrneme základní cenové kategorie a podíváme se i na ony slavné kotlíkové dotace.

Výhody a nevýhody plynových kotlů

Pokud ještě nejste ani rozhodnutí, zda je právě plynový kotel optimálním řešením pro vaši domácnost, možná stojaté misky vah trochu rozhýbe výčet základních výhod a nevýhod těchto zařízení.

Výhody

Moderní kotle na plyn mají v mnoha ohledech výhodné vlastnosti a mohou se vyplatit ekonomicky i ekologicky. Například jistě oceníte, že při topení zemním plynem vzniká méně škodlivých spalin, které by zatěžovaly ovzduší. Taky nedochází ke vzniku látek jako furany a dioxiny (na rozdíl od topení např. uhlím). I emise CO2 nebo oxidu uhelnatého a některých dalších plynů jsou nižší ve srovnání s jinými způsoby topení.

Nenáročná je taky obsluha. Oproti kotlům na tuhá paliva ji lze považovat za komfortní. K tomu připočítejte možnost velmi přesné regulace a např. i nízkou hlučnost a máte spoustu dobrých důvodů k pořízení kotle. Jsou zde ale i nějaká úskalí…

Nevýhody

Plynové kotle se vyplatí tam, kde je dostupná přípojka k zemnímu plynu, což bohužel není všude. I při absenci přípojky je možné využít kotel na propan či propan-butan. Toto řešení je ale podstatně méně výhodné v mnoha ohledech a někdy i nerealizovatelné, zejména pokud jde o použití v domácnostech a rodinných domech.

Nevýhodou plynových kotlů může být i nutnost nákladnějších stavebních úprav a přizpůsobení. Nákladnější a složitější bývá i údržba a případné opravy.

jak vybrat plynový kotel

Kotlíkové dotace

O kotlíkových dotacích slyšel jistě každý. Jde o komplikovanou záležitost a možnost čerpání a pravidla pro získání se taky liší podle jednotlivých krajů. Získat nicméně můžete podle typu kotle až 80 % z nákladů.

V případě kondenzačních plynových kotlů, na které lze dotace dostat, je to až 75 %, přičemž maximální částka může dosáhnout 95 000 Kč. V některých regionech lze získat ještě 7500 Kč navíc, protože jde o preferované oblasti.

Dotaci lze získat nejen na pořízení, ale i instalaci a další výdaje, které souvisejí s uvedením nového kotle do provozu. Příspěvek lze získat dokonce i na testy kotle a některé další služby.

Podmínky získání dotace

  • Dotace jsou určeny pro fyzické osoby a majitele domů s max. 3 bytovými jednotkami.
  • Zařízení musí splňovat směrnice o „Ekodesignu“, které mimo jiné stanovují emisní limity.
  • U některých zařízení je při instalaci nutná spolupráce s odborníky.
  • Přesné podmínky si stanovují jednotlivé kraje.

Pro získání dotace budete potřebovat žádost, průkaz o energetické náročnosti budovy, kompletní dokumentaci nového kotle (dotace se dostává zpětně za již pořízený kotel), písemný souhlas případných spoluvlastníků domu či pozemku a případně další dokumenty dle požadavků kraje.

Získání dotace tedy představuje administrativně poměrně složitou záležitost. Na druhou stranu, za ty peníze trocha úsilí jistě stojí.

Další informace získáte například na Státního Fondu Životního Prostředí

Typy plynových kotlů

Plynových kotlů existuje více druhů. Při výběrů je volba správného typu důležitá, protože od tohoto faktoru se odvíjí vlastnosti, účinnost i cena.

Klasické kotle

Klasické neboli konvenční plynové kotle jsou už dneska za zenitem. V roce 2015 vešlo v platnost nařízení, které zakazuje uvádět na trh kotle do 70 kW výkonu s nižší než 86procentní účinností. Klasické kotle tedy musely ustoupit modernějším kondenzačním zařízením.

Kondenzační kotle

Tyto nové kotle mají výrazně vyšší účinnost, která se pohybuje od 96 % až přes hranici 100 %. Spotřeba plynu je nižší až o třetinu a o dvě třetiny je nižší produkce emisí. Kondenzační kotle se tudíž z provozního hlediska vyplatí a podobně jako u klasických jimi lze pouze vytápět, anebo i ohřívat vodu. Jednou ze zásadních nevýhod je ale výrazně vyšší pořizovací cena.

Nízkoteplotní kotle

Tzv. nízkoteplotní kotle, které představují určitý kompromis mezi oběma výše uvedenými typy, dosahují účinnosti až cca 95 %.

Kotle podle umístění

Další dělení kotlů se orientuje podle jejich umístění. Existují kotle stacionární a závěsné. Stacionární modely jsou vhodné do rozlehlejších domů a průmyslových prostor. Jejich spotřeba je větší, ale umožňují vytápění bez použití čerpadla. Stacionární kotel může být klasický, kondenzační i nízkoteplotní.

Druhou možností je závěsný kotel. Setkat se lze s kondenzačními nebo nízkoteplotními modely. Tento typ kotlů je mnohem vhodnější do domácností a rodinných domů. Instalační požadavky a nároky na prostor jsou nižší, zařízení je flexibilnější a praktičtější. Kotel umožňuje výrazně lepší regulaci, takže může fungovat efektivněji a s nižší spotřebou. Tyto kotle na druhou stranu nedosahují takové životnosti jako stacionární.

Kotle podle účelu

Kotel lze použít pouze pro vytápění objektu, anebo i pro ohřev vody. V takovém případě je ale třeba zvolit optimální konstrukční řešení.

  • Průtokový kotel – U těchto kotlů se teplá voda nikde neshromažďuje, ale ohřívá se právě protékající voda. Teplá voda je k dispozici vždy, ale toto řešení je vhodné a účinné spíš při malém odběru z jediného odběrného místa.
  • Kotel a externí zásobník – Zásobník je umístěn mimo kotel a lze oddělit funkce topení a ohřevu. Jde o poměrně efektivní řešení.
  • Kotel a integrovaný zásobník – Kotel ukládá teplou vodu v zásobníku, který je jeho součástí. Nevýhodou je omezené množství ohřáté vody.

Kotle podle spalinové cesty

Další důležitý technický faktor. Řešení odvodu spalin může být dvojí:

  • Odkouření do komína – V tomto případě jsou spaliny vedeny pryč komínem. Problém je v nutnosti přizpůsobení komína. Ten musí být vložkovaný a podléhá pravidelným revizím. Místnost s kotlem pak musí být dobře větraná.
  • Nucený odtah spalin – Spaliny jsou pomocí ventilátoru, který je součástí kotle, odváděny přes zeď nebo střechu. Toto řešení je zcela běžné u kondenzačních kotlů.

Kotle podle výkonu

Výkon kotle je velmi zásadní parametr, ale není úplně snadné určit optimální hodnotu. Můžete použít různé tabulky a kalkulačky na internetu. Mnohem lepší ale bude konzultace s odborníkem. To konec konců platí i u ostatních parametrů.

Výkony kotlů pro domácnosti se obecně pohybují od 4 do cca 30 kW. Potřebný výkon je velmi závislý na tepelných ztrátách domu. Ovlivňuje ho tedy izolace a zateplení, kvalita střechy, oken apod. Vypočítává se pochopitelně podle obytné plochy.

  • Např. nový dům nebo byt s plochou okolo 70 m2, který odpovídá moderním standardům a má kvalitní izolaci může vystačit s kotlem o výkonu kolem 5 kW. Stejně velký objekt bez zateplení bude vyžadovat i 11kW kotel.

Video

Ceny plynových kotlů

Pořízení kotle není žádný malý výdaj. Přesto už dnes nemusíte kvůli výměně topného zařízení zbankrotovat. Některé modely se stávají poměrně dostupnými, a ať už získáte, nebo nezískáte, dotaci, jistě se vám investice brzy vrátí. Zde jsou tři základní cenové kategorie.

Plynové kotle do 50 000 Kč

Cena některých kotlů se pohybuje i pod hranicí 30 tisíc korun a mnohé z těchto modelů jsou velmi oblíbené, některé dokonce patří mezi nejprodávanější plynové kotle na trhu. Najdete zde kondenzační modely i zařízení s dobrou emisní třídou. Pokud budete dobře hledat a pečlivě vybírat, nemusíte zásadně slevovat na kvalitě a získáte přístroj, který pro vytápění domácnosti postačí.

Plynové kotle do 100 000 Kč

V této ceně už můžete objevit velmi kvalitní plynové kotle s vysokým výkonem. Často už jde o modely určené do větších domů nebo průmyslových či komerčních objektů. Takřka výhradně jde o kondenzační modely.

Plynové kotle nad 100 000 Kč

Najdete zde především výkonné kotle pro průmyslové a komerční využití.

Nejlepší značky plynových kotlů

Výběr kvalitního kotle vám může usnadnit, pokud se zaměříte na spolehlivé a známé výrobce. Budete mít jistotu určitého standardu.

  • Vaillant – Značka Vaillant zaujme především velkým sortimentem. Můžete vybírat ze široké nabídky kondenzačních plynových kotlů za ceny do 50 tisíc Kč. V nabídce jsou kotle menší, ale i výkonné.
  • Protherm – Modely této značky patří k nejoblíbenějším a těší se dobrému hodnocení v testech plynových kotlů.
  • Viadrus – Moderní kondenzační kotle s velmi vysokou účinností. Cena je spíše od 50 000 Kč výše.
  • Viessmann – Zajímavý výběr kondenzačních modelů s různým výkonem.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Co je to kombinovaný kotel?

V případě plynových kotlů je obvykle míněn kotel určený jak pro vytápění prostor, tak i pro ohřev teplé vody.

O kolik jsou kondenzační kotle úspornější než klasické?

Kondenzační kotel dokáže využít kondenzační teplo páry, která je u klasických kotlů bez užitku odvedena. V reálu činí úspora kondenzačního kotle oproti starému cca 30 až 50 %. Úspora je tedy poměrně značná.

Jak je to s revizemi plynových kotlů?

U plynových kotlů je nezbytně nutné pravidelné provádění revizí. Ty sestávají z výchozí revize nového zařízení, provozní revize (cca 1x za tři roky) a roční periodické kontroly. Cena revizí se pohybuje od cca 400 Kč.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Junkers Ceraclass ZW 24-2 DH KEP

Typ: atmosferický
Výkon: 23,6 kW
Ohřev užitkové vody: ano
Hmotnost: 30 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18699 Kč Číst recenze
#2Viessmann Vitodens 100-W 26
Typ: kondenzační
Výkon: 35 kW
Ohřev užitkové vody: ne
Hmotnost: 39 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]39073 Kč Číst recenze
#3Protherm Panther Condens 25 KKO
Typ: kondenzační
Výkon: 24,5 kW
Ohřev užitkové vody: ne
Hmotnost: 37,7 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]32643 Kč Číst recenze
#4Protherm Gepard 23 MOV
Typ: kombinovaný
Výkon: 23 kW
Ohřev užitkové vody: ano
Hmotnost: 31 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]16799 Kč Číst recenze
#5Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A
Typ: kondenzační
Výkon: 19 kW
Ohřev užitkové vody: ano
Hmotnost: 31,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]27549 Kč Číst recenze
#6Protherm Tiger Condens 25 KKZ21-A
Typ: kondenzační
Výkon: 19,6 kW
Ohřev užitkové vody: zásobník
Hmotnost: 60 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]44029 Kč Číst recenze
0 Sdílení