Ostatní

Nejlepší akordeony pro začátečníky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Akordeon Hohner Akordeon neboli tahací harmonika je nástroj oblíbený po celém světě. Ačkoli je poměrně mladý, má povahu tradičního nástroje, který se uplatňuje v lidové hudbě, folku, šansonu a dalších žánrech. Akordeon umožní i velmi složitou hru a představuje plnohodnotný sólový i doprovodný nástroj. Ovšem mezi akordeony panuje značná rozmanitost a při výběru je třeba zvažovat celou řadu faktorů. Které to jsou? To zjistíte v našem průvodci, v němž se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší akordeon.

Kvalitní akordeon rozhodně nemusí představovat zrovna zanedbatelnou investici. Má tedy smysl dát si s výběrem na čas a vše pečlivě zvážit. Pomoci vám samozřejmě mohou i uživatelské recenze akordeonů nebo třeba odborné testy zkušených hráčů. Např. na Youtube.com pak můžete často najít i videorecenze, kde si konkrétní nástroj můžete poslechnout na vlastní uši.

Nejlepší akordeony pro začátečníky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1HOHNER Nova III 96
Nejlepší akordeon pro začátečníky
✔️ více než 100 letá tradice firmy Hohner
✔️ vhodné pro hráče menšího vzrůstu i děti
✔️ přirozeně zapadne do široké škály hudebních stylů
✔️ Počet hlasů: 3; počet basových hlasů: 4
📌 od 64 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BACIO INSTRUMENTS AT3796
Nejprodávanější na Kytary.cz
✔️ cenově dostupný akordeon
✔️ vhodné pro úplné začátečníky
✔️ dodáván v hliníkovém casu
✔️ Počet hlasů: 3; počet basových hlasů: 5
📌 od 25 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ROLAND FR-4X-RD
Pro pokročilé muzikanty
✔️ nízká hmotnost a kompaktní velikost
✔️ tlakově citlivé měchy a skvělé ozvučení
✔️ zvukový modul a uživatelské rozhraní z vlajkové lodi FR-8xb
📌 od 90 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4WELTMEISTER Rubin MT II 60
✔️ od německé značky Weltmeister
✔️ vhodným nástrojem i pro dětské ruce
✔️ uplatnění v široké paletě hudebních žánrů
✔️ Počet hlasů: 2; počet basových hlasů: 3
📌 od 41 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5HOHNER Compadre GCF
✔️ nízká cena
✔️ vhodný pro začátečníky i pokročilé
✔️ kvalitní zpracování
✔️ Počet hlasů: 2; počet basových hlasů: 5
📌 od 20 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6DELICIA Sonorex 96 C
✔️ český výrobek
✔️ tříhlasý chromatický akordeon
✔️ model váží 8 kg
✔️ vhodný pro začátečníky i profesionály
📌 od 64 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat akordeon?

Při výběru tahací harmoniky je důležité zvolit si správný typ (klasický akordeon, heligonka, melodeon,…) a taky formu (klávesy vs. knoflíky). Z konkrétních parametrů jsou důležité počty kláves či knoflíků, basů, hlasů a rejstříků. Taky věnujte pozornost kvalitě zpracování a dobrým vodítkem může být i značka výrobce.

Kdy a kde vznikl akordeon?

Historie akordeonu je velmi komplikovaná a spletitá. K prvním předchůdcům možná patřil čínský nástroj šeng, jehož původ sahá až do starověku. Není však jasné, zda jde reálně o vzor či předchůdce evropského akordeonu nebo jen paralelní nástroj. Ostatně šeng je technikou hry podobný spíše dudám.

Nejlepší akordeon

Od 18. století se v Evropském prostředí objevují různé nástroje využívající průrazný kovový jazýček pro tvorbu tónu. Jde o různé tzv. automatofony, terpodia, melodiony a další nástroje obecně tehdy nazývané „harmoniky“, které ovšem dějiny vesměs smetly do propasti zapomnění.

Skutečná historie akordeonu však zřejmě začíná teprve u nástrojů zvaných aeolina, které původně vznikly jako dětská hračka. Vynálezcem byl jistý J. D. Buschmann. Postupným vývojem vznikl v roce 1821 nástroj aura. Za přímého předchůdce akordeonu je však považován nástroj handeolina (resp. concertina), z dílny Buschmannova syna.

V roce 1829 si nicméně první model německého accordionu nechal patentovat jistý Cyrillus Demian. Anglickou concertinu si v témže roce patentoval Brit Charles Wheatson. Následovaly však další dekády spletitého vývoje, zlepšování – včetně mnohých slepých uliček. V roce 1856 vznikla dodnes velevýznamná německá značka Hohner. V 80. letech 19. století se akordeony začaly vyrábět i na území dnešní ČR, v Hořovicích.

Jak akordeon funguje?

Akordeon patří mezi dechové hudební nástroje. Ano, má sice klávesy (potažmo knoflíky), ale v tomto směru je podstatné, jakým způsobem vzniká tón. A ten u akordeonu vzniká chvěním vzduchového sloupce. Proto se řadí mezi aerofony a konkrétně mezi idiofonické aerofony, kdy vzduch proudí na lamelu (jazýček) a rozechvívá ji.

Měch

To vše je možné díky pohybu středové části neboli měchu. Ten zásobuje ústrojí vzduchem. Práce s měchem (např. rychlost stlačování) má vliv i na charakter a dynamiku hry. U některých nástrojů, jako jsou typicky heligonky, dokonce směr pohybu rozhoduje o výši tónu.

Obecně platí, že čím kvalitnější akordeon, tím nepatrnější pohyb měchu stačí k dostatečnému zásobení jazýčků vzduchem. Ovládání je snadnější a zvuk vydatnější, kultivovanější, kvalitnější. Tato část nástroje se vyrábí z kombinace papírových, textilních i kovových a kožených materiálů.

Diskant a bas

Na jednom konci měchu se nachází část zvaná diskant. Ta slouží pro melodickou hru a je ovládána pravou rukou. Osazena je buď klávesami, nebo několika řadami knoflíků dle typu akordeonu. Levá ruka pak ovládá tzv. bas.

Basová část nástroje je osazena knoflíky o různém počtu – k tomu se ještě vrátíme. Tyto knoflíky vytvářejí při hře doprovodné basy. Důležitou součástí jsou i rejstříky neboli registry. O těch si později také povíme více.

Akordeon - tahací harmonika

V jakých žánrech se uplatní akordeon?

Akordeon je nástroj skýtající opravdu velké hudební možnosti, které se mohou uplatnit při nejrůznějších hudebních stylech, žánrech a druzích hudby. Vyniká však zároveň vysoce specifickým a svébytným charakterem. Akordeon je zvukově nepřehlédnutelný a pro svou pronikavost a poněkud zemité charisma nachází tradičně uplatnění především v určitém okruhu žánrů.

Akordeon je neodmyslitelnou součástí českého „hospodského“ folku, ale užívají ho i lidové sbory a kapely a samozřejmě nesmí chybět v dechovce. Sahají po něm i mnozí písničkáři nebo hudební uskupení, která se snaží o spojení moderní hudby s lidovou (např. Čechomor).

Dá se s nadsázkou říct, že v našich luzích a hájích představuje akordeon zhruba to, co dudy pro Skoty nebo Iry. Totéž ovšem platí i pro další východoevropské lidové hudební žánry. Pro ruský folk je akordeon zcela typický, tvoří i důležitou součást např. rumunské, ukrajinské a taky romské hudby.

Když se podíváme více na západ, můžeme akordeon nalézt například ve francouzské hudbě. Zde má opravdu výsadní postavení v lidovce, šansonu, dokonce proniká i do keltské hudby Bretaně, Walesu, Irska, ostrova Man a tak dále.

Akordeon má rovněž silnou tradici například v jazzu. Přestože není tak ikonický jako například saxofon. Akordeon se však rozhodně nevyhýbá ani oblasti vážné hudby, kde má taky své pevné místo. Z našich známějších skladatelů jej využíval například Bohuslav Martinů nebo E. F. Burian. A tak bychom mohli pokračovat dále.

Je těžké hrát na akordeon?

Obtížnost hry na akordeon má podobný charakter jako například v případě klavíru. Pro začátečníka je přívětivější v tom, že vytvořit tón je snadné. Na rozdíl od nástrojů, jsou housle nebo mnohé jiné dechy (např. hoboj, klarinet atd.), u nichž hned zpočátku přichází výzva v podobě nutnosti naučit se vůbec vyloudit snesitelný tón a „ovládnout“ jeho výšku.

Akordeon je tedy sice dechový nástroj, ale pro hráče má povahu nástroje klávesového. Stačí zmáčknout klapku (a hýbat měchem) a nástroj vyloudí odpovídající tón. Ovlivnit však můžete jeho dynamiku.

Naučit se však akordeon opravdu dobře ovládat není rozhodně nijak snadné. To platí ostatně u naprosté většiny nástrojů. Nedá se říct, že by existoval klasický hudební nástroj – slušně řečeno – pro lenochy, který by umožnil mistrovskou hru bez obrovského množství práce a cvičení. Ani akordeon takový není.

Druhy akordeonů: Co je to heligonka, melodeon nebo bandoneon?

Dnešní tahací harmonika může mít celkem rozmanitou škálu podob. Zřejmě nejvýznamnější „konkurencí“ klasického akordeonu je heligonová harmonika neboli heligonka. Ta disponuje mohutnými, posílenými „heligonovými“ basy.

Dalším rozdílem je diatonické provedení. Hráč může pohybem měchu ovládat nejen dynamiku, ale i polohu tónu. Při pohybu k sobě zní stejná klapka jinak než při pohybu od sebe. Původní název vychází z připodobnění k žesťovému nástroji heligón, který je dnes ovšem zcela okrajovou záležitostí – na rozdíl o populární a zřejmě nesmrtelné heligonky.

V tangu a obecně latinskoamerické hudbě má solidní pozici bandoneon. Varianta knoflíkové tahací harmoniky, která vznikla v Německu, ale rozšířila se hlavně v Jižní Americe. Pak je tu například melodeon, ten je diatonický podobně jako heligonka. Populární je v zemích západní Evropy (Francie, Anglie).

Klávesy vs. knoflíky

Opravdu velmi důležité a možná složité rozhodování vás čeká při volbě mezi klávesovým a knoflíkovým typem akordeonu. Oba dva mají co nabídnut, a tak musíte pečlivě zvažovat preference.

Klávesy

Klávesový akordeon disponuje klaviaturou, která je svým rozložením stejná jako u piana. Rozsah se různí, ale nejčastěji se u kvalitních akordeonů pohybuje kolem 3 oktáv – tyto akordeony mají 34, 37 nebo 41 kláves.

Kláves může být i méně 31, 26 či 25 mají skladnější a levnější modely. Stále toho na ně uhrajete dost. Menší počet kláves už však mají spíše juniorské a dětské modely, kde už je omezení poměrně silné. Při seriózním zájmu bychom dospělému hráči doporučili 34klávesový nástroj jako velmi oblíbenou a adekvátní variantu.

V čem jsou ale klávesy lepší nebo horší než knoflíky? Výhodou je technika hry, která je velmi pohodlná, a navíc odpovídá klávesám na klavíru – zkušenosti s nástroji jsou tedy do značné míry oboustranně přenositelné.

V začátcích je tento nástroj poněkud schůdnější, může být přívětivější pro děti či méně náročné zájemce a začátečníky. V naší zemi jde o populárnější volbu. Výhodou je i dostupnější cena nebo menší hmotnost nástroje.

Knoflíky

A jak je na tom knoflíková verze? Dá se říct, že jde obecně o nástroje vyšší úrovně – i konstrukčně jsou výrazně složitější a mají až ke čtyřem tisícům součástek. Při i výrazně větším rozsahu než klávesové modely zůstávají rozměrově stejné nebo menší.

Tlačítka uspořádaná podobně jako klávesnice psacího stroje umožňují i velmi komplikovanou, technickou, rychlou a rozmanitou hru. Knoflíků může být různý počet, od čehož se opět odvíjí rozsah a obvykle i cena nástroje.

Knoflíkové akordeony jsou většinou drahé až velmi drahé nástroje, jde o mistrovské nástroje vhodné pro velmi náročné a vážné zájemce.

Počet basů

Počet basů, resp. basových tlačítek, je další důležitý údaj. Opět platí, že čím více, tím je nástroj dražší, větší, těžší, ale taky poskytuje vyšší technické možnosti hry. Jinými slovy – čím vyšší nároky, tím více basů. Tedy zjednodušeně.

Dětské modely mívají jen 3, 8 nebo třeba 12 basů. Do 48 basů jde především o juniorské modely a nástroje pro nenáročné použití. 60 basů už je vcelku solidní volba i pro vážnější hru. 72 basů představuje zlatý standard pro seriózní zájemce. Dražší a mistrovské nebo koncertní nástroje mohou nabídnout i 96 nebo 120 basů.

Počet hlasů a jejich typ

Počet tzv. hlasů je další velmi důležitý faktor. Ovlivňuje především vydatnost, kvalitu a celkový zvukový „výkon“ nástroje. Opět tedy čím víc, tím v podstatě lépe, ale… větší počet hlasů zase zvedá rozměry, hmotnost a především cenu nástroje.

Dá se říct, že tříhlasá varianta je adekvátní volbou pro většinu dospělých vážnějších zájemců. Dvouhlasé nástroje jsou vhodné pro děti, juniory anebo nenáročné zájemce. Pak jsou tu čtyřhlasé akordeony pro náročné zájemce, koncertní hráče a profesionály. A nakonec i pětihlasé nástroje, což už jsou skutečně velmi drahá mistrovská díla.

Kromě počtu hlasů je důležité i jejich zpracování. Dělají se z hliníkových slitin, v lepším případě zinku či mosazi. Nejlevnější jsou základní, strojově vyráběné hlasy vhodné pro méně náročné zájemce, děti a juniory.

Hlasy tipo a mano jsou částečně ručně vyráběné s vyšší precizností a kvalitou projevu. Mají lepší zvuk i efektivnější spotřebu vzduchu. Tato volba je optimální pro vážné hráče, ba i aktivní muzikanty. Nejvýše pak stojí ručně vyráběné hlasy a mano – pro koncertní hru a skutečné mistry.

Registry

Od počtu hlasů se odvíjí počet tzv. rejstříků. Jde o další zásadní faktor výběru. Rejstříky mění zvukový projev nástroje. Některé umožňují okamžitou transpozici (např. o oktávu), mění charakter zvuku nebo přidávají efekty jako je tremolo. Zásadně tedy zvyšují možnosti práce s projevem nástroje.

U velmi drahých nástrojů se vyskytuje i „šachta“ neboli cassotto. Jde o konstrukční prvek, který zvyšuje kultivovanost zvukového projevu nástroje.

Cena akordeonů

Kolik stojí kvalitní akordeon? Cenové rozpětí je opravdu mimořádně velké.

Akordeony do 15 000 Kč

Už za pár stovek můžete koupit dětský akordeon, za pár tisíc juniorský. Od cca 13 tisíc Kč výše už začínají i modely vhodné pro nepříliš náročné dospělé hráče a začátečníky.

Akordeony do 30 000 Kč

V této relaci najdete množství populárních nástrojů. Jde o zlatou střední cestu pro vážnější, ale ne ještě extra náročné hráče. Dobrá volba.

Akordeony nad 30 000 Kč

Vysoce kvalitní profesionální nástroj může stát 40 nebo 60 tisíc, špičkový 80 nebo 100 tisíc, mistrovský ještě mnohem a mnohem víc.

Nejlepší značky akordeonů

Které značky akordeonů patří k těm nejlepším?

  • Hohner – Naprostá klasika. Značka, která stála už u zrodu samotného nástroje. Hohner přitom nabízí i dostupné modely.
  • Weltmeister – Další špičkový tradiční výrobce. Brilantní nástroje, není co vytknout.
  • Roland – Osvědčená a kvalitní značka, která nabízí středně drahé i mistrovské nástroje.
  • Delicia – Kvalitní česká značka. U nás velmi populární nástroje. Dobrá volba.

Nejprodávanější akordeony na trhu

Nejprodávanější akordeony na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1HOHNER Nova III 96
Nejlepší akordeon pro začátečníky
✔️ více než 100 letá tradice firmy Hohner
✔️ vhodné pro hráče menšího vzrůstu i děti
✔️ přirozeně zapadne do široké škály hudebních stylů
✔️ Počet hlasů: 3; počet basových hlasů: 4
📌 od 64 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BACIO INSTRUMENTS AT3796
Nejprodávanější na Kytary.cz
✔️ cenově dostupný akordeon
✔️ vhodné pro úplné začátečníky
✔️ dodáván v hliníkovém casu
✔️ Počet hlasů: 3; počet basových hlasů: 5
📌 od 25 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ROLAND FR-4X-RD
Pro pokročilé muzikanty
✔️ nízká hmotnost a kompaktní velikost
✔️ tlakově citlivé měchy a skvělé ozvučení
✔️ zvukový modul a uživatelské rozhraní z vlajkové lodi FR-8xb
📌 od 90 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4WELTMEISTER Rubin MT II 60
✔️ od německé značky Weltmeister
✔️ vhodným nástrojem i pro dětské ruce
✔️ uplatnění v široké paletě hudebních žánrů
✔️ Počet hlasů: 2; počet basových hlasů: 3
📌 od 41 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5HOHNER Compadre GCF
✔️ nízká cena
✔️ vhodný pro začátečníky i pokročilé
✔️ kvalitní zpracování
✔️ Počet hlasů: 2; počet basových hlasů: 5
📌 od 20 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6DELICIA Sonorex 96 C
✔️ český výrobek
✔️ tříhlasý chromatický akordeon
✔️ model váží 8 kg
✔️ vhodný pro začátečníky i profesionály
📌 od 64 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Hledáte další hudební nástroje? Nechte se inspirovat:

0 Sdílení