Ostatní

Test 7 nejlepších kotlů na tuhá paliva: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší kotle a tuhá paliva

Řešíte vytápění domu a hledáte co nejlepší kotel na tuhá paliva? Stále jde o jednu z nejoblíbenějších variant pro použití v rodinných domech, ale i jiných objektech. Před pořízením kotle ale musíte dostupné možnosti podrobit velmi přísnému „výběrovému řízení“. Jde totiž o významný krok. Nejen z hlediska pořizovacích a provozních nákladů, ale i v řadě dalších ohledů. V dnešním článku se proto na tento typ kotlů úzce zaměříme a budeme se vám snažit poskytnout určité nezbytné kompendium informací, které vám s výběrem pomohou.

V kotlích na tuhá paliva je možné spalovat suroviny, jako je dřevo, pelety anebo i uhlí a koks. Jde o v mnoha ohledech velmi výhodnou variantu, ale je třeba si dobře ujasnit, co potřebujete a jaké jsou vaše priority a možnosti. V našem článku se dozvíte, na co se při výběru kotle zaměřit, na co si dát pozor, které parametry jsou zásadní a mnoho dalšího. Při samotném procházení nabídek pak budete mít mnohem jistější ruku a nenecháte se snadno ošálit.

Vzhledem k tomu, že je kotel na tuhá paliva významnou investicí, a to i při využití dostupných dotací, měli byste každý model, který vás zaujme prozkoumat i v odborných testech a taky si ho proklepnout v uživatelských recenzích kotlů na tuhá paliva na internetu.

Nejlepší kotle na tuhá paliva na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Atmos D 25 PX

Typ: automatický
Výkon max.: 24 kW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]85700 Kč Číst recenze
#2VIADRUS U22 Economy 30 Kw
Typ: zplyňovací
Výkon max.: 30 kW
Materiál: litina
Palivo: dřevo, hnědé a černé uhlí
Emisní třída: 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]108000 Kč Číst recenze
#3Kadria VARIANT PELLETS 30
Typ: automatický
Výkon max.: 28 KW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]80500 Kč Číst recenze
#4OPOP H420 EKO-U
Typ: -
Výkon max.: 20 kW
Materiál: ocel
Palivo: hnědé uhlí, pelety
Emisní třída: 4
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]41000 Kč Číst recenze
#5Viaflames W22 ECO 24
Typ: zplyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: ocel
Palivo: dřevo, hnědé a černé uhlí
Emisní třída: 5
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]54500 Kč Číst recenze
#6Czech Therm CORTINA 18 S
Typ: kotel na pelety
Výkon max.: 25 kW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]62000 Kč Číst recenze
#7Atmos D 14 P
Typ: automatický
Výkon max.: 14 KW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]41500 Kč Číst recenze

Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Spalování tuhých paliv má své přednosti, ale musíte si ujasnit, zda je to ideální řešení právě pro vás. Následující rady vám pomohou s rozhodováním. Probereme taky všechny zásadní technické parametry i jiné vlastnosti, které je při porovnávání různých modelů třeba zvážit.

Na závěr vám představíme aktuální cenové kategorie a jejich nabídku a taky poskytneme přehled několika ověřených a spolehlivých výrobců.

jak vybrat kotel na tuhá paliva

Výhody a nevýhody kotlů na tuhá paliva

V čem jsou kotle na tuhá paliva ve vedení, a v jakých aspektech naopak zaostávají? Pojďme se na to podívat. Začneme výhodami…

Výhody

Kotle na tuhá paliva jsou ověřenou a tradiční záležitostí, kterou dodnes preferuje velké množství lidí – a to z mnoha důvodů. Patří sem například poměrně výhodná pořizovací cena spojená s možností získání vysokých dotací, které se mohou celkově vyšplhat až na 120 000 Kč. Taky provoz kotle na tuhá paliva patří k velice ekonomickým.

Ačkoli se to nezná, moderní kotle tohoto typu jsou i velmi ekologické. Zejména pokud jako palivo slouží dřevo nebo pelety. Topení je efektivní a u moderních kotlů je obsluha naprosto jednoduchá a do značné míry automatizovaná a regulovaná, takže vyžadují podstatně méně účasti než starší modely. Další výhodou je nezávislost na jakékoli síti.

Nevýhody

Nevýhodou těchto kotlů je především nutnost shánět a skladovat topivo – a taky průběžně přikládat do zásobníku. Kotle na tuhá paliva jsou tedy náročnější na práci a prostor.

Podle čeho vybírat

Při výběru kotle by měla stěžejní roli hrát otázka použité spalovací technologie. Ta do značné míry ovlivní účinnost a ekonomickou výhodnost vytápění. Důležité je taky rozhodnutí o typu paliva, případně volba kotle, který umožňuje používání více paliv. Velmi důležitý je taky způsob přikládání anebo způsob přísunu vzduchu. Velkou důležitost je třeba přikládat i emisní třídě.

Emisní třídy

Jak je to vlastně s emisními třídami? Konkrétní nařízení se poměrně často mění, ale vše směřuje k větší přísnosti a prosazování kotlů s ekologickým spalováním. Od roku 2018 jsou v nemilosti kotle ve třídách 1, 2 nebo 3 a nové kotle už prakticky vždy spadají do 4 nebo 5 třídy. Na spadnutí je i přímý zákaz používání kotlů třídy 1 a 2 – ten by měl platit od roku 2022.

Kotle na tuhá paliva podle technologie spalovacího procesu

Jak už bylo řečeno – toto kritérium je v mnoha ohledech nejdůležitější, a proto se mu budeme věnovat přednostně. V zásadě existují čtyři varianty.

Prohořívací kotle

Jde o nejstarší technologii, u které spaliny stoupají a procházejí přes vrstvy nového paliva k ústí komínu. Toto řešení je z ekologického hlediska nejhorší, vzniká nejvíce zplodin. Další nevýhodou je velmi nízká možnost regulace výkonu. K tomu lze využít pouze komínovou klapku a vzduchové otvory. Nejlépe si kotel vede při spalování koksu, kdy dosahují emisní třídy 3 (u dřeva a uhlí je to třída 2).

Odhořovací kotle

O stupeň výš na pomyslném evolučním technologickém žebříčku stojí odhořovací kotel. Spalování dosahuje vyšší teploty a spaliny neprocházejí přes nové palivo – díky tomu je spalování o něco účinnější a ekologičtější. Na rozdíl od předchozího typu se tento kotel dobře hodí pro spalování hnědého uhlí – dosahuje v takovém případě emisní třídy 3.

Zplyňovací kotle

Dochází k velmi účinnému spalování prchavých látek a přeměně tuhého paliva na plynné (proto zplyňovací). Zásadní součástí je ventilátor, který umožňuje poměrně značně pokročilou regulaci procesu spalování a topného výkonu. Emisní třída bývá běžně 3, ale u novějších modelů i 4 nebo 5.

Automatický kotel

A konečně tu máme nejpokročilejší řešení. Automatický kotel má pod kontrolou přísun paliva ze zásobníku i spalovací proces a dokáže být velmi efektivní. Opět je vybaven ventilátorem a řízen různými automatickými programy a regulátorem.

Spotřeba paliva je tedy maximálně ekonomická, protože kotel přiloží jen tolik, kolik je potřeba. Tyto kotle dosahují třídy 3 a 4 – v případě topení peletami i 5. Nevýhodou je pouze vyšší pořizovací cena. Investice se ale vrátí v úspoře provozních nákladů.

Video

Kotle na tuhá paliva podle přísunu vzduchu

Další důležitý faktor. Přísun spalovacího vzduchu může být dvojí. Přirozený, nebo nucený.

Přirozený

V tomto případě se přísun vzduchu odvíjí od konkrétního komína a jeho tahu. Vzduch proniká do ohniště otvory. Zde je možné dosáhnout určité regulace jejich otevíráním a uzavíráním.

Nucený

Nucený přísun se týká modelů zplyňovacích a automatických, které jsou opatřeny ventilátorem. Ten umožňuje dosáhnout vyšší efektivity spalování díky velkým možnostem regulace spalovacího procesu.

Kotle podle způsobu přísunu paliva

Z tohoto hlediska lze rozlišit kotle s ručním a řízeným (automatickým) přidáváním paliva. První řešení je náročnější na obsluhu a v důsledku nákladnější. Druhé provedení je výrazně ekonomičtější, ačkoli pořizovací náklady jsou vyšší.

Kotle podle velikosti zásobníku

Dostáváme se k dalšímu parametru, který je třeba vzít v potaz. Jednou z největších nevýhod kotlů na tuhá paliva je nutnost ruční přípravy paliva a jeho přikládání. I v případě modelů s automatickým řízením přísunu paliva je nutné nakládat zásobník, odkud kotel palivo bere.

Četnost přikládání bude ovlivňovat druh paliva a taky velikost zásobníku. Nejčastěji je třeba přikládat při topení kusovým dřevem. U pelet a uhlí stačí naplnit zásobník průměrné velikosti cca jednou za týden (pokud nepanují silné mrazy).

Materiálové zpracování kotle

Kotle na tuhá paliva mohou být tradičně litinové, moderněji pak ocelové. Výjimku tvoří kotle z jiných materiálů. Pokud možno, sáhněte po oceli, která má lepší vlastnosti. Ocel ale musí být dostatečně kvalitní, alespoň 6 mm silná.

Typ paliva a možnost změny

Topení dřevem je ekologické a ekonomické. Kusové dřevo je poměrně levné a dostupné. Nevýhodou je ale nutnost častého ručního přikládání. Jde tedy o nejméně komfortní možnost. Zde naopak vítězí uhlí a pelety.

Pokud chcete častěji střídat palivo, např. pelety s kusovým dřevem, je třeba hledat kotel, který to umožňuje a je uzpůsobený tak, aby přechod na jiné palivo byl co nejsnadnější a nevyžadoval složité úpravy hořáku.

Výměník

I výměník hraje důležitou roli, zejména pokud jde o trvanlivost zařízení. V tomto směru odborníci nejvíce doporučují vertikální výměník, u kterého je nižší riziko poškození propálením a taky se méně zanáší.

Ceny kotlů na tuhá paliv

Kotel na tuhá paliva představuje výraznou položku, která vám může udělat díru do rodinného rozpočtu – a to i přes štědré státní dotace, které mohou být s koupí a instalací tohoto zařízení spojeny. V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní kotle na tuhá paliva?

Kotle na tuhá paliva do 50 000 Kč

Výběr je v této relaci ještě poněkud omezený. Přesto zde najdete množství zplyňovacích kotlů a zcela výjimečně i nějaký automatický model. Pokud nepožadujete zvlášť vysoký výkon nebo výbavu, lze zde objevit slušné kousky z litiny i oceli. Mezi velmi oblíbené patří například modely Viadrus Hercules, které nabídnou solidní poměr ceny a kvality. V této cenové třídě najdete většinu nejprodávanějších kotlů na tuhá paliva.

Kotle na tuhá paliva do 100 000 Kč

Špičkový výběr, zplyňovací i automatické kotle s velmi dobrým vybavením i vyšší výkonností. K nejoblíbenějším patří modely značek Atmos či Dakon.

Kotle na tuhá paliva nad 100 000 Kč

V této ceně už najdete kotle určené pro náročné použití, spíš pro jiné než domácí účely. Je zde velký výběr kotlů především pro průmyslové a komerční použití.

Nejprodávanější kondenzační kotle na trhu

Nejprodávanější kondenzační kotle na trhu podle dat z Heureka.cz

Nejlepší značky kotlů na tuhá paliva

Jaké výrobce stojí za to sledovat? Které značky nabídnou dobrou kvalitu za rozumnou cenu a které špičkový výkon či výbavu nebo nejvyšší emisní třídu? Máme pro vás několik favoritů.

  • Viadrus – V oblasti kotlů na tuhá paliva pro domácí použití patří tato značka k jasným lídrům a její modely se drží mezi nejprodávanějšími. Významná je především řada kotlů „Hercules“, ve které najdete velkou rozmanitost modelů z hlediska různých parametrů.
  • Dakon – Další významná značka. Nabízí velké množství modelů v nejlepší emisní třídě a mnoho výrobků se těší velmi dobrému hodnocení v testech kotlů na tuhá paliva.
  • Atmos – I Atmos patří mezi přední výrobce v dané oblasti. Sortiment je velký a nabídka zahrnuje především zplyňovací kotle.
  • Opop – Tuto značku definuje především rozsáhlý sortiment. Najdete zde i cenově velmi dostupné kousky, které přitom nabídnou solidní kvalitu.

Video

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Který typ kotle je nejúčinnější?

Účinnost kotle závisí především na technologii spalování a použitém palivu. Obecně lze říct, že si nejlépe vedou automatické kotle – a to optimálně v kombinaci s topením peletami, kdy mohou ideálně dosáhnout až 90% účinnosti. Poměrně dobře jsou na tom tytéž kotle při topení hnědým uhlím. Nejhůře jsou na tom naopak prohořívací kotle při topení hnědým uhlím nebo dřevem (od 40 %).

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Atmos D 25 PX

Typ: automatický
Výkon max.: 24 kW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]85700 Kč Číst recenze
#2VIADRUS U22 Economy 30 Kw
Typ: zplyňovací
Výkon max.: 30 kW
Materiál: litina
Palivo: dřevo, hnědé a černé uhlí
Emisní třída: 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]108000 Kč Číst recenze
#3Kadria VARIANT PELLETS 30
Typ: automatický
Výkon max.: 28 KW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]80500 Kč Číst recenze
#4OPOP H420 EKO-U
Typ: -
Výkon max.: 20 kW
Materiál: ocel
Palivo: hnědé uhlí, pelety
Emisní třída: 4
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]41000 Kč Číst recenze
#5Viaflames W22 ECO 24
Typ: zplyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: ocel
Palivo: dřevo, hnědé a černé uhlí
Emisní třída: 5
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]54500 Kč Číst recenze
#6Czech Therm CORTINA 18 S
Typ: kotel na pelety
Výkon max.: 25 kW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]62000 Kč Číst recenze
#7Atmos D 14 P
Typ: automatický
Výkon max.: 14 KW
Materiál: ocel
Palivo: pelety
Emisní třída: 5
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]41500 Kč Číst recenze
0 Sdílení