Ostatní

Nejlepší fasádní barvy: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší fasádní barvyFasáda domu je jako oblečení, které člověk nosí. Představuje obvykle nejvýraznější prvek, který každého, kdo se přiblíží, nejvíce upoutá. Proto je logické, že většina lidí věnuje fasádě domu srovnatelnou pozornost jako své garderobě. Fasádu dotvářejí okna, vchody a případně různé architektonické prvky v podobě teras, výklenků a podobně. Do očí však často nejvíce udeří její barva. V dnešním článku se proto budeme plně věnovat právě nejlepším fasádním barvám a zajímat nás bude především to, jak a podle jakých faktorů barvu vybrat, na co se při tom zaměřit a na co dávat pozor. Kromě obšírného návodu, spousty rad a tipů vám nabídneme i krátký přehled cenových relacích a malé recenze několika významných výrobců. To abyste se v záplavě možností snadněji zorientovali.

Natírání fasády je poměrně náročná kapitola a obvykle je nutné počítat s nemalou investicí. A to ať už jde o nátěr novostavby nebo renovaci staré fasády. Pokud chcete mít vše pod kontrolou nebo se do natírání pustit zcela svépomocí, bude se vám tento článek zajisté hodit. Vzhled fasády bude koneckonců zřejmě nejvýraznější vizitkou vašeho domu, a proto se nevyplatí nic podceňovat. V našem článku se zaměříme na všechny důležité parametry, vlastnosti a faktory výběru kvalitní fasádní barvy.

Jak bude vypadat finální verze vaší fasády? To je samozřejmě pouze ve vašich rukou. My vám nabídneme jen malou pomoc, například i v podobě žebříčku nejoblíbenějších fasádních barev současnosti. Neváhejte se ale inspirovat i jinde. Například v uživatelských recenzích fasádních barev anebo i v různých odborných testech. Čím více informací a zkušeností nasbíráte ještě před zahájením celé „operace“, tím větší jsou šance, že bude váš podnik úspěšný a že budete s výsledkem spokojeni.

Nejlepší fasádní barvy na trhu

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Skvělé recenze
HET Fasadin bílý
✅ výrazná krycí schopnost
✅ omyvatelnost
✅ otěruvzdornost
✅ 15 + 3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
#2Het Mikral 100
✅ výrazná krycí schopnost
✅ vysoká roztíratelnost
✅ 15 + 3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#3Primalex MALVENA
✅ barva s výbornou kryvostí, vysokou bělostí
✅ mrazuvzdorný nátěr
✅ 10 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#4BARVY A LAKY Hostivař Remal fasáda
✅ omyvatelná, prodyšná, výborně kryjící
✅ odolává povětrnostním vlivům
✅ 7,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]580 Kč Číst recenze
#5Baumit fasádní barva SilikonColor
✅ vysoce paropropustná
✅ vysoce vodoodpudivá
✅ 14 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2820 Kč Číst recenze
#6Kerastuk V štuková omítka,
venkovní

✅ pro realizaci vnitřních nebo venkovních omítek
✅ 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]260 Kč Číst recenze
#7Kerastuk K vnitřní
štuková omítka

✅ pro tenkovrstvé vnitřní omítky
✅ 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]125 Kč Číst recenze

Jak vybrat fasádní barvu

Čemu je třeba věnovat při výběru fasádních barev pozornost? V první řadě je třeba rozhodnout se samozřejmě pro barevný odstín, ale taky typ barvy. Roli však budou hrát i další okolnosti. Například stav a struktura omítky a starého nátěru, ale i různé specifické parametry jako voděodolnost, špinivost, luminiscenční referenční hodnota nebo paropropustnost.

V neposlední řadě bude mezi rozhodujícími činiteli jistě cena. Při výběru se můžete do jisté míry orientovat i podle výrobce či značky. Někdy se holt vyplatí sáhnout po osvědčenější, ač třeba dražší, variantě než jít naslepo do neozkoušeného a málo známého produktu.

jak vybrat fasádni barvu

Kolik stojí nátěr fasády?

V této chvíli se ještě nebudeme věnovat ceně fasádních barev jako takových, spíše nás bude zajímat komplexní orientační cena, pokud budete chtít svůj dům opatřit novou fasádou a svěříte tento úkol profesionální firmě.

Předem ale musíme upozornit, že je opravdu velmi těžké dospět k nějakému konkrétnímu číslu, protože ve hře je příliš velké množství proměnných. Cena se bude odvíjet především od:

 • Rozlohy fasády
 • Zvoleného typu barvy (akrylátová, silikonová apod.)
 • Počtu nátěrů (plus penetrace)
 • Rozsahu prací (natírání i oken a dveří, úklid apod.)

Kromě toho může celkovou cenu zásadním způsobem ovlivnit i stav fasády před natíráním, nutnost nebo rozsah nezbytných oprav, potřeba instalace lešení apod. Cena za metr čtvereční se tak může pohybovat od méně než 100 po 250 a více Kč v závislosti na tom, co vše je v ní zahrnuto.

V průměru počítejte s tím, že vás nátěr fasády rodinného domu (svěřený firmě) může vyjít od cca 35 do 70 tisíc korun. Jde tedy o poměrně významnou investici. Pokud se do akce pustíte vlastními silami, můžete pochopitelně dosáhnout jistého (nebo třeba i relativně významného) snížení nákladů. Zásadní a víceméně pevnou položku zde pak činí logicky právě hlavní materiál v podobě barvy.

Proč se pustit do nátěru fasády?

U novostavby jde o celkem jasnou záležitost, ale žádný fasádní nátěr není na věky a jednoho dne přijde chvíle, kdy bude zapotřebí jej renovovat. Důvodem může být nejen omšelost nátěru nebo jeho ušpinění, ale může to být i napadení různými druhy mikroorganismů, řasami či houbami a plísněmi.

V takovém případě nejde pouze o estetický, ale i hygienický a zdravotní problém. Vlivem těchto činitelů může dojít i k poškození omítky, zateplení apod. Obvykle v těchto případech musí novému nátěru předcházet důkladné čištění fasády.

Natírání fasády je tedy čas od času nutnost, které se nevyhne žádný majitel nemovitosti. Kvalitní a pečlivě provedený nátěr s použitím dobrých barev však může přetrvat v solidním stavu dlouhé roky, ne-li desetiletí. Jde tedy o dlouhodobou investici, podobně jako například do nových oken nebo tepelné izolace.

Výběr barvy

Výběr barvy a odstínu bude patřit mezi nejdůležitější rozhodnutí. Zejména u novostavby, kde nemáte z čeho vycházet, může být rozhodnutí obtížné. Dejte si načas. Zatímco pokoj se dá přemalovat za pár stovek během jednoho dopoledne, v případě fasády to taková hračka není a nová barva s vámi pravděpodobně bude velmi dlouho. Barva přitom neovlivní pouze estetickou stránku domu, ale může mít dopad i na jeho „technické“ vlastnosti. Pokud si s tímto nevíte rady, nechte si vypracovat různé návrhy domu a poté už jenom vybrat z vypracovaných variant.

Světlá vs. tmavá

Klasické dilema spočívá v rozhodnutí mezi tmavými a světlými odstíny a barvami. Světlé barvy jsou u fasád běžnější, ale někdo dává přednost tmavším odstínům. Opravdu se však tmavá barva hodí pro exteriér domu? Odpověď je přece jen složitější:

 • Barva by měla ladit s okolím, respektovat další zástavbu či ráz a styl lokality.
 • Tmavé odstíny jsou módní a mohou být velmi stylové, ale ne vždy se hodí.
 • Tmavé barvy více přitahují a akumulují světlo, mohou tedy zvyšovat teplotu domu i v interiéru.
 • Tmavé odstíny budou také rychleji blednout, nejsou tedy příliš vhodné pro místa silně exponovaná na slunečním svitu (i z předchozího důvodu v podobě přehřívání).
 • Tmavé barvy přesto rozhodně mají své místo. Obvykle je však vhodné používat je velmi uvážlivě a s mírou. Mohou představovat skvělou dekorativní či doplňkovou barvu pro menší plochy.

Hodí se bílá kamkoli?

Bílá barva představuje stálici pro interiérové i exteriérové použití. Může však působit poněkud nudně a sterilně, zvláštně u některých domů, nebo pokud není doplněna o menší plochy se zajímavějšími odstíny, které ji sekundují. Bílá taky pochopitelně není příliš praktická z hlediska špinivosti.

 • Pokud máte dům v prostředí, kde bude fasáda vystavena větší míře znečištění (mohou to být třeba i pyly z pole či smrkového lesa apod.), může být rozumnější sáhnout po jiné, trochu více maskovací, barvě.
 • Výhodou bílé je univerzálnost a nenápadnost. Pokud nechcete vyčnívat, bílá vás určitě nezradí.
 • Bílá se skvěle kombinuje. Velmi dobře se snáší s dalšími barvami.
 • Bílá působí čistě a jednoduše.

renovace domu

Na co se ještě zaměřit a na co dávat pozor?

 • Při výběru barvy byste se měli snažit o přirozené sladění s prostředím i rázem okolí či místa. Snažit se za každou cenu vyčnívat nebo šokovat není vždy dobrá volba.
 • Volte barvu i s ohledem na klimatické podmínky a další okolnosti.
 • Nebojte se kombinací barev. Velmi oblíbeným řešením je světlá nebo bílá základní barva v kombinaci s menšími tmavšími plochami.
 • Pokud vás toto téma zajímá, můžete se inspirovat i psychologií barev.
 • Pamatujte, že katalogy a vzorkovníky značně klamou. Výsledek bude pravděpodobně vypadat jinak, zvlášť za různého světla (přímé denní, západ slunce, šero, veřejné osvětlení).

Typy fasádních barev

Zvlášť důležité rozhodnutí spočívá ve výběru druhu fasádní barvy. Tato volba ovlivní cenu, ale i vlastnosti a kvalitu fasády. Jaké jsou základní možnosti?

Silikonové barvy

Jde o velmi kvalitní, ale taky poměrně nákladné barvy, které se vyznačují vynikající odolností – a to i vůči znečištění. Jsou navíc velmi dobře omyvatelné. Další výhodou je univerzálnost použití. Lze je totiž použít prakticky na všechny druhy omítek a struktury povrchu. Jsou barevně vysoce stálé a voděodolné. Hodí se i na místa, kde hrozí zvýšené riziko napadení plísněmi, houbami apod. Nevýhodou tedy zůstává především vyšší cena.

Akrylátové barvy

Barvy s výborným poměrem ceny a „výkonu“, proto jsou mimořádně oblíbené a zřejmě nejpoužívanější. Vynikají zejména odolností vůči vodě a dalším povětrnostním vlivům, proto se hodí na místa, která jsou tímto způsobem více namáhána. Stálobarevnost je vysoká, barvy jsou omyvatelné, ale náchylnost na znečištění je vyšší. Jsou optimální volbou pro běžně namáhané plochy bez zvláštních nároků.

Silikátové barvy

Tento typ barev jednoznačně vyniká paropropustností a odolností i vůči vysoké vlhkosti. Tyto barvy mají vynikající životnost, ale pojí se s nimi několik nevýhod. Je to především náročnější aplikace a nekompatibilita s některými povrchy. Taky spektrum odstínů není tak rozmanité jako u jiných druhů.

Klasické vápenné barvy

Ano, i toto je možnost, ale v dnešní době už se využívá spíše zřídka. Výhodou je jistě nízká finanční náročnost, nevýhodou obecně horší vlastnosti, hlavně pokud jde o stálost a životnost, než mají modernější barvy.

Struktura omítky

Jakou strukturu omítky zvolit? I tento faktor může a taky by měl hrát roli při výběru barvu. Různé hrubosti omítky mají totiž určitý vliv na vnímání barevného odstínu, ale i na praktické vlastnosti fasády.

 • Jemné omítky – Realizace jemné omítky vás vcelku logicky přijde poněkud dráž. Barevný odstín má tendenci působit poněkud světleji a jemné fasády se i méně špiní.
 • Hrubé omítky – Mohou o něco více odchýlit barevný odstín, jsou snazší a méně nákladné na zhotovení, lépe kryjí různé nedostatky.

Luminiscenční referenční hodnota

Tato hodnota vyjadřuje stupeň odrazu barevného odstínu mezi černým a bílým bodem (0-100). V praxi platí, že tato hodnota (HBW) by u silikátových a silikonových omítek neměla klesat pod 30, u fasád ze syntetických pryskyřic pod 25. V opačném případě dochází k namáhání fasády a zateplení vlivem slunečního záření a kumulace tepla. Odstíny s vyššími hodnotami a tmavé barvy je obvykle vhodné používat jen na menších plochách jako doplňkové.

renovace fasády

Ceny fasádních barev

Jaké jsou ceny fasádních barev? Zde je malé shrnutí základních cenových relací.

✅ Fasádní barvy do 1000 Kč

V této cenové relaci můžete zakoupit především méně objemná balení, nejčastěji do 5 litrů. Vybírat můžete z barev akrylátových, ale i např. silikonových. Najdete zde většinu nejprodávanějších fasádních barev.

✅ Fasádní barvy do 3000 Kč

Nejčastěji větší balení do 15 l. Velmi dobrý výběr. V této ceně najdete většinu druhů a odstínů barev, oblíbené jsou značky jako Het nebo Primalex.

✅ Fasádní barvy nad 3000 Kč

Omezenější výběr, obvykle velká balení okolo 25 nebo více litrů, většinou jde o silikonové barvy. Nabízí je například značky Het či Caparol.

Nejlepší značky fasádních barev

Úplně na závěr se ještě podíváme na několik populárních a především osvědčených a spolehlivých značek fasádních barev, u kterých můžete očekávat dobrý poměr ceny a kvality.

 • Primalex – Zřejmě nejznámější značka malířských barev u nás, ale spíše pokud jde o barvy interiérové. V oblasti fasádních barev se však prosazuje taky. Nabízí především akrylátové barvy dobré kvality.
 • Baumit – Značka nabízí kvalitní, především silikonové fasádní barvy s vysokou paropropustností a voděodolností. Dobrá volba i pro náročnější použití.
 • Het – Barvy značky Het patří mezi vůbec nejprodávanější fasádní barvy u nás. Tyto barvy se těší vynikajícímu uživatelskému hodnocení a mají velmi dobré vlastnosti. Rozhodně jde o velmi spolehlivou volbu, pokud jde o poměr ceny a kvality.
 • eWeber – Tato populární značka nabízí silikonové, akrylátové i silikátové fasádní barvy. Ceny jsou přijatelné a vlastnosti na dobré úrovni.
ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Skvělé recenze
HET Fasadin bílý
✅ výrazná krycí schopnost
✅ omyvatelnost
✅ otěruvzdornost
✅ 15 + 3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
#2Het Mikral 100
✅ výrazná krycí schopnost
✅ vysoká roztíratelnost
✅ 15 + 3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#3Primalex MALVENA
✅ barva s výbornou kryvostí, vysokou bělostí
✅ mrazuvzdorný nátěr
✅ 10 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#4BARVY A LAKY Hostivař Remal fasáda
✅ omyvatelná, prodyšná, výborně kryjící
✅ odolává povětrnostním vlivům
✅ 7,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]580 Kč Číst recenze
#5Baumit fasádní barva SilikonColor
✅ vysoce paropropustná
✅ vysoce vodoodpudivá
✅ 14 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2820 Kč Číst recenze
#6Kerastuk V štuková omítka,
venkovní

✅ pro realizaci vnitřních nebo venkovních omítek
✅ 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]260 Kč Číst recenze
#7Kerastuk K vnitřní
štuková omítka

✅ pro tenkovrstvé vnitřní omítky
✅ 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]125 Kč Číst recenze
0 Sdílení