Ostatní

Nejlepší sluneční brýle: TOP 10 modelů podle recenzí a testů

nejlepší sluneční brýleSluneční brýle představují velice oblíbený módní doplněk, který má však zároveň i významnou praktickou hodnotu. Chrání totiž váš zrak před poškozením škodlivými UV zářeními ze slunečního svitu. Nutno dodat, že ačkoli jsou sluneční brýle typicky letní záležitost, vyplatí se je za určitých okolností využívat po celý rok. Tohoto doplňku je ovšem gigantický, nepřeberný sortiment s mírně řečeno značně variabilní kvalitou. Jak vybrat nejlepší sluneční brýle, které nabídnou estetickou i ochrannou funkci, a nespokojit se jen se zabarvenými sklíčky? To hádanku se pokusíme rozluštit v dnešním článku.

Při výběru slunečních brýlí lze zohlednit překvapivě poměrně mnoho parametrů. Můžete vybírat jen podle vlastního vkusu nebo aktuálních módních trendů, podle toho, jaké obroučky a barvy skel vám budou sedět k obličeji a šatům, podle míry UV ochrany, polarizace a tak dále. V dnešním článku se pokusíme postihnout co nejširší spektrum faktorů – a taky si řekneme více o tom, proč má smysl sluneční brýle používat.

Abychom nemluvili jen teoreticky, nabídneme vám taky žebříček, ve kterém jsme pro vás vybrali nejzajímavější aktuální modely. Tento žebříček je pochopitelně jen inspirativní. Vždy je taky rozumné projít si uživatelské recenze slunečních brýlí – zejména pokud nakupujete přes internet.

Nejlepší sluneční brýle na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
SLUNEČNÍ BRÝLE PRO ŽENY
#1Ray-Ban Aviator Classic RB3025 L0205
Materiál rámu: Kovové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2820 Kč Číst recenze
#2Ray-Ban Original Wayfarer Classic RB2140
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3740 Kč Číst recenze
#3Michael Kors Chelsea MK5004 1017R1
Materiál rámu: Kovové
Materiál čočky: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2280 Kč Číst recenze
#4Polaroid PLD6012/N/NEW 6LB/WJ Polarized
Materiál rámu: Ocelové
Materiál čočky: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1140 Kč Číst recenze
#5Emporio Armani EA4060 50178G
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2280 Kč Číst recenze
SLUNEČNÍ BRÝLE PRO MUŽE
#1Ray-Ban Justin Classic RB4165 601/8G
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#2Ray-Ban Aviator Classic RB3025 L0205
Materiál rámu: Kovové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2820 Kč Číst recenze
#3Ray-Ban New Wayfarer Classic RB2132 901/58 Polarized
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3550 Kč Číst recenze
#4Polaroid PLD6012/N/NEW 6LB/WJ Polarized
Materiál rámu: Ocelové
Materiál čočky: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1140 Kč Číst recenze
#5Ray-Ban Justin Color Mix RB4165 622/6Q
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2490 Kč Číst recenze

Jak vybrat sluneční brýle

Podle čeho vybírat sluneční brýle? Z hlediska esteticky se jistě zaměříte na jejich design, což je silně subjektivní záležitost. Alespoň vám tedy nabídneme nápovědu, jak vybrat brýle podle tvaru obličeje, aby vám co nejlépe slušely. Důležitá je taky barva skel, která má však i významné praktické opodstatnění.

Dále jsou to již technické parametry jako především míra UV ochrany nebo polarizace, materiálové zpracování apod. Tomu všemu se budeme věnovat. Kromě toho taky nabídneme krátký přehled sortimentu tří základních cenových kategorií a podíváme se na některé oblíbené značky slunečních brýlí.

jak vybrat sluneční brýle

Proč a kdy nosit sluneční brýle?

Ne, každý je fanoušek nošení slunečních brýlí a řada lidí je dodnes považuje za zbytečný výstřelek. Pojďme si však shrnout některé důležité důvody, proč se nošení tohoto funkčního módního doplňku vyplatí – a kdy je vhodné jej používat.

  • Sluneční světlo poškozuje oči – Bez slunce nelze žít, ale všeho moc škodí. Podobně jako se v důsledku přemíry UV záření ze slunečního svitu poškozuje naše kůže (pročež ji chráníme oblečením, opalovacími krémy apod.), mohou škodu utrpět i naše oči. Mluvíme tu přitom o riziku závažných chorob, jako je rakovina oka, katarakta (riziko oslepnutí) nebo např. makulární degenerace. Kvalitní sluneční brýle dokážou oči před škodlivým UV zářením ochránit.
  • Ochrana před prachem, pískem,… – Brýle samozřejmě poskytují i „fyzickou“ ochranu očí a mohou omezit nebo zabránit vniknutí cizích těles, jako je písek, prach nebo v létě třeba i hmyz, do oka. Stejně tak chrání i před větrem, který může oči vysoušet. Sluneční brýle tedy fungují jako elegantní štít pro velmi citlivý orgán zraku.
  • Nejen v létě – Jsou sluneční brýle jen letní záležitost? Vůbec ne. Ostrý svit může provázet i chladné a zimní měsíce. Zvláště škodlivý je svit odrážený na sněhu a zákeřné horské slunce. Brýle tedy klidně nasazujte i přes zimu, je-li to potřeba.
  • Zlepšení zrakových schopností – Kvalitní a správně vybrané (např. polarizace, vhodná barva čoček) sluneční brýle mohou zlepšit zrakové schopnosti či lépe řečeno omezit některé nežádoucí vlivy, například odlesky, oslnění atd. Nošení takových brýlí může tudíž být vysoce žádoucí při sportu nebo třeba řízení.
  • Méně bolesti – Celkově vzato se oči chráněné kvalitními slunečními brýlemi méně namáhají a vyčerpávají. Nošení brýlí tak může být prevencí vysoušení očí, bolesti, rizika zánětu spojivek a souvisejících problémů (bolesti hlavy, únava apod.).
  • Sluneční brýle nejsou jen pro dospělé – Nošení slunečních brýlí není u dětí zdaleka tak běžné jako u dospělých. To je ale chyba. Právě dětské oko v raném věku je mnohonásobně náchylnější na poškození škodlivými UV zářeními.

UV ochrana

Právě tímto parametrem musíme začít, protože v rámci funkce slunečních brýlí platí obecně za nejvýznamnější. Problém však je, že zdaleka ne každé brýle disponují dostačující ochranou – pokud vůbec nějakou. Nekvalitní sluneční brýle mohou dokonce někdy způsobit více škody než užitku. Volte proto vždy brýle, které skutečně chrání před UV zářením. Jak to ale poznat?

Je to naštěstí poměrně jednoduché. Volte brýle, které nabízejí UV filtr s ochranným faktorem 400. Tento faktor dokáže ochránit před 99 % škodlivého UVA i UVB záření. Jde navíc o standard, se kterým se setkáte u všech kvalitních slunečních brýlí – a vůbec nemusí jít jen o drahé kusy. I cenově dostupné brýle mohou tuto stěžejní ochranu poskytnout.

Na co si dát pozor? Především na extrémně levné brýle z různých pochybných zdrojů. Například z obchodů se smíšeným zbožím, hypermarketů, tržnic nebo třeba asijských e-shopů apod. Pokud chcete funkční brýle, nakupujte raději z ověřených e-shopů a specializovaných obchodů nebo se orientujte podle výrobce – a hlavně se neřiďte jen podle nejnižší ceny.

Standard EEC

O tom, že jsou brýle kvalitní a atestované vás může přesvědčit přítomnost certifikátu na splnění standardu EEC. Pokud chcete záruku kvality a dostatečné ochrany před UV zářením, doporučujeme vybírat mezi brýlemi, které tento certifikát obdržely.

sluneční brýle pro muže

S polarizací, nebo bez?

Možná už jste narazili na sluneční brýle s takzvaným polarizačním filtrem, ale nevěděli, co si pod tímto pojmem vlastně představit. Stručně a jasně řečeno jde o speciální „mřížku“, která odstiňuje odrazy z hladkých ploch. Tato mřížka není vidět a nijak nemění vnější vzhled brýlí ani jejich průhlednost. Dokáže však zamezit odleskům od slunce. V jakých situacích se to může hodit?

  • Polarizační brýle jsou vysoce doporučovány řidičům, protože dokážou omezit odlesky od vozovky v létě i v zimě (sníh, led) a zabránit oslnění nebo omezení zorného pole.
  • Tyto brýle využijete i při různých sportech, například při lyžování (odlesky od sněhu) nebo vodních sportech (odlesky od hladiny). Skvěle se hodí třeba i při relaxaci na pláži.
  • Polarizační brýle mají i další výhody. Mnohem lépe se vám v nich bude například číst venku na přímém slunci a na skleněných plochách (výlohy, okna) neuvidíte odrazy okolí, ale krásně prohlédnete skrz.
  • Polarizační brýle mohou ještě více snižovat únavu očí během velmi slunečních dní.

Barevnost čočky

Zatímco barva obroučků je čistě věcí osobního vkusu, barvu čoček je třeba vybírat s ohledem na praktické vlastnosti. Každá barva se hodí pro jiné účely a způsoby použití. Jaké jsou běžně dostupné možnosti?

  • Hnědé čočky – Nejméně zkreslují, poskytnou velmi dobrý kontrast, výborné plastické vnímání, velmi oblíbená volba.
  • Šedé čočky – Maximální zachování barevnosti.
  • Žluté, oranžové čočky – Zesílení kontrastu i ve špatných světelných podmínkácb, oblíbené pro sportování.
  • Zelené čočky – Výraznější omezení únavy zraku, velmi dobrý kontrast, ale zkreslenější vnímání barev.

Materiálové zpracování

Jak je to s materiálovým zpracováním? Pokud jde o čočky, můžete se setkat s klasickými skleněnými, ale i plastovými sklíčky. Dnes už rozhodně neplatí, že plastová varianta je automaticky horší. Naopak. Kvalitní plastová sklíčka mají stejné žádoucí vlastnosti jako skleněná, a navíc mnohem lepší praktické vlastnosti, především jsou odolnější a lehčí.

Výběr brýlí podle tvaru obličeje

Sluneční brýle dokážou zvýšit atraktivitu. To je známý fakt, který stojí za oblibou tohoto módního doplňku možná mnohem víc než jeho zdraví prospěšné funkční vlastnosti. Brýle je však třeba vybrat tak, aby vám padly jako ulité. Pomoci vám může nápověda, ve které naznačíme, jaké brýle se hodí pro určitý tvar obličeje.

  • Oválný obličej – Za oválný obličej poděkujte matce přírodě, hodí se k němu totiž prakticky jakýkoli styl brýlí, někdy snad jen s výjimkou příliš širokých obroučků.
  • Kulatý obličej – Slušet vám budou brýle „kontrastního“ stylu, tedy spíše s hranatějšími tvary. Kulatým modelům na styl lenonek se raději vyhněte.
  • Hranatý obličej – Ostře řezané rysy je naopak vhodné vyvážit oblejšími nebo kulatými brýlemi.

Další vlastnosti a prvky

Co ještě mohou sluneční brýle umět? Zde je několik dalších funkčních vlastností, které možná oceníte.

  • Dioptrické provedení – Ochrana a ostrý zrak v jednom. Je třeba něco dodávat? Má to snad jen jednu nevýhodu, tou je obvykle vyšší nebo rovnou vysoká cena.
  • Samozabarvování čoček – Brýle, resp. čočky, reagují na intenzitu svitu a UV záření, jsou tedy univerzální pro různé světelné podmínky. Nejsou však doporučeny pro řízení.
  • Antireflexní vrstva – Zabraňuje odrazům od oka v čočce.
  • Zrcadlové provedení – Skvělý obraz, vysoká ochrana, odrážejí světlo. Mají však jiný vzhled než klasické sluneční brýle.

sluneční brýle pro ženy

Ceny slunečních brýlí

Jaké jsou ceny kvalitních slunečních brýlí a kolik investovat, abyste se mohli spolehnout, že brýle budou plnit nejen estetickou, ale i ochrannou funkci? Máme pro vás stručný přehled, který vám může pomoci se zorientovat.

✅ Sluneční brýle do 300 Kč

Nejlevnější sorta, je třeba mít se na pozoru. V této ceně lze tu a tam zakoupit i kvalitní brýle s dostatečnou ochranou, ale musíte dobře vybírat. Velmi levné brýle např. z tržišť mohou mít nedostatečnou UV ochranu.

✅ Sluneční brýle do 2000 Kč

Špičkový výběr a řada nejprodávanějších slunečních brýlí. Tato střední sorta osloví velkou část nepříliš náročných zákazníků. U spodní hranice je opět třeba hlídat dostatečnou ochranu a certifikaci EEC.

✅ Sluneční brýle nad 2000 Kč

Prvotřídní, značkové a perfektně zpracované brýle. V této kategorii si přijdou na své i nároční zájemci, kteří chtějí maximum estetických i funkčních vlastností.

Video

Nejlepší značky slunečních brýlí

Které značky patří mezi módní, oblíbené a osvědčené? Máme pro vás pár tipů.

  • Ray-Ban – Enormní sortiment a jedna z vůbec nejoblíbenějších značek slunečních brýlí. Ceny se však pohybují spíše okolo 2 tisíc Kč a více.
  • Oakley – Další velmi žádaná, ale spíše dražší značka. Brýle spíše sportovního charakteru. Vynikající kvalita.
  • Crullé – Oblíbené a zároveň obvykle cenově dostupnější brýle, elegantní, dobrý poměr ceny a kvality.
  • R2 Master – Další spíše dostupnější značka. Brýle sportovnějšího ražení.

Nejprodávanější sluneční brýle

Nejprodávanější sluneční brýle na trhu podle Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
SLUNEČNÍ BRÝLE PRO ŽENY
#1Ray-Ban Aviator Classic RB3025 L0205
Materiál rámu: Kovové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2820 Kč Číst recenze
#2Ray-Ban Original Wayfarer Classic RB2140
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3740 Kč Číst recenze
#3Michael Kors Chelsea MK5004 1017R1
Materiál rámu: Kovové
Materiál čočky: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2280 Kč Číst recenze
#4Polaroid PLD6012/N/NEW 6LB/WJ Polarized
Materiál rámu: Ocelové
Materiál čočky: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1140 Kč Číst recenze
#5Emporio Armani EA4060 50178G
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2280 Kč Číst recenze
SLUNEČNÍ BRÝLE PRO MUŽE
#1Ray-Ban Justin Classic RB4165 601/8G
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#2Ray-Ban Aviator Classic RB3025 L0205
Materiál rámu: Kovové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2820 Kč Číst recenze
#3Ray-Ban New Wayfarer Classic RB2132 901/58 Polarized
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: Minerální sklo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3550 Kč Číst recenze
#4Polaroid PLD6012/N/NEW 6LB/WJ Polarized
Materiál rámu: Ocelové
Materiál čočky: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1140 Kč Číst recenze
#5Ray-Ban Justin Color Mix RB4165 622/6Q
Materiál rámu: Plastové
Materiál čočky: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2490 Kč Číst recenze
0 Sdílení