Ostatní

Nejlepší akustické kytary: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší akustické kytaryKytara, kejtra, sladké dřevo… Jeden z nejoblíbenějších hudebních nástrojů na světě, který berou do ruky klasičtí hudebníci stejně jako popoví nebo rockoví hráči. Tento úchvatný ostruněný vynález, jehož historie je velmi dlouhá a rozmanitá, je často první volbou mladých (nebo i starších) potenciálních hudebníků, kteří si vybírají svůj první nástroj. V čem je kytara tak výjimečná? V její prospěch jednoznačně mluví nejen krásný zvuk, ale především nesmírná univerzálnost, v níž se jí vyrovná jen málokterý jiný nástroj. Ale o tom se ještě více rozpovídáme v samotném článku, který budeme věnovat výběru nejlepší akustické kytary na základě důležitých vlastností, parametrů, ale třeba i recenzí výrobců nebo ceny.

Tento článek bude pochopitelně věnován v první řadě začínajícím kytaristům – či spíše adeptům, kteří teprve hledají svůj první nástroj. Užitečné informace v něm ale možná najdou i pokročilejší hráči a mohou je zužitkovat třeba při uvažování o pořízení lepšího nástroje. Výběr kytary byste rozhodně neměli uspěchat. Není to jako kupovat konvici nebo mixér. Jde o mimořádně osobní záležitost, kytara vám bude nejspíš po řadu let velmi blízkou partnerkou – vztah mezi hudebníkem a jeho nástrojem je výjimečný. Proto si dejte na čas.

V našem článku za vás nemůžeme tak ryze individuální a osobité rozhodnutí udělat, nabídneme vám jenom souhrn tipů a informací, které vám pomohou, ale třeba i žebříček oblíbených nástrojů, které už se osvědčili v rukou řady hudebníků. Vždy se zajímejte i o uživatelské recenze akustických kytar a neváhejte využít i různé testy – na internetu jich najdete spoustu.

Nejlepší akustické kytary na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Produkt roku 2020
CORT Earth 70 OP
Materiál vrchní desky: smrk-masiv
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: ovangkol
Počet pražců: 20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5200 Kč Číst recenze
#2Ibanez V 50NJP
Materiál vrchní desky: smrk
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: palisander
Počet pražců: 20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 Kč Číst recenze
#3Cord AD 810 OP
Materiál vrchní desky: smrk
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: palisandr
Počet pražců: 20
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#4FENDER FA-115 Dreadnought Pack
V2 Natural Walnut

Materiál vrchní desky: smrk
Materiál krku: nato
Materiál hmatníku: ořech
Počet pražců: 20
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#5Stagg SA20D
Materiál vrchní desky: lípa
Materiál krku: palisandr
Materiál hmatníku: palisandr
Počet pražců: 20
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#6TAKAMINE GD51 Brown Sunburst
Materiál vrchní desky: smrk (masiv)
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: vavřín
Počet pražců: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze

Jak vybrat kytaru

Kde začít s výběrem kytary? V první řadě je třeba si ujasnit preference. Kytaru vybírejte především podle „stylu“ a žánru, který chcete hrát. Pokud zatím nemáte jasno, nezoufejte, existují i velmi univerzální volby, které vám umožní hrát jakýkoli styl a teprve později se specializovat. Při výběru kytary je důležitý její typ, tvar, materiál (především těla kytary), typ strun a další faktory – nevyjímaje cenu anebo výrobce. Tím vším se budeme zabývat.

Historické okénko

Kytara má velmi dlouhou historii, patří do prastaré rodiny strunných, drnkacích nástrojů a mezi její přímé předchůdce a příbuzné patří řecká kithara, ale i lyra či kinnór. Moderní kytara však začala dostávat svůj nynější tvar teprve v 18. století. Během 19. století už byla velmi oblíbená a rozšířená. Během 20. století vznikla obrovská spousta odrůd, včetně populární elektrické kytary.

jak vybrat kytaru

Proč si pořídit právě kytaru?

Proč tolik lidí nejen v našem kulturním prostředí sahá právě po kytaře? Tento nástroj se dočkal světové popularity díky celé pestré škále výhod a díky tomu, že perfektně koresponduje s potřebami populární hudby. Možná je to dokonce do jisté míry naopak a „moderní“ hudba (rocková, folková či popová) se vyvíjela na míru kytaře. Pravděpodobná je kombinace obojího.

Univerzálnost

Možná vůbec nejdůležitější vlastnost a výhoda kytary. Její neuvěřitelně pestrý rejstřík je obdivuhodným výsledkem historického vývoje a geniality kytarářů. Univerzálnost kytary má mnoho podob.

  • Žánrová pestrost – Kytary jsou doma v mnoha žánrech. Jsou doslova pilířem flamenca a španělské klasické hudby, ale taky moderního rocku a folku, ale neodmyslitelně patří i k metalu, střednímu proudu, ale i vážné hudbě a bezpočtu dalších žánrů. Kytara zvládne vše a s grácií. Pokud se však chcete od začátku specializovat na nějaký konkrétní žánr nebo styl, je vhodné pořídit typ kytary, který tomuto žánru odpovídá. Pokud chcete zkoušet různé pozice a styly, je vhodnější univerzální klasická kytara (španělka).
  • Použití – Kytara je nástroj, který na rozdíl od mnoha jiných, funguje naprosto plnohodnotně jako nástroj sólový i doprovodný. Možnost rytmické hry pomocí akordů, předurčení k bohatým souzvukům – to vše činí z kytary malý orchestr uzavřený v jediném dřevěném těle.
  • Rozsah a ladění – Kytara může poskytnout obrovský tónový rozsah přes řadu oktáv a úpravou ladění lze docílit velmi specifických vlastností, které budou perfektně korespondovat s určitými žánry nebo styly. Klasické ladění E, A, d, g, h, e je pouze základem, ale možností je nesmírně mnoho. Nicméně standardní ladění je značně univerzální a řada hráčů s ním plně vystačí – zvlášť při hře klasické nebo doprovodné hře k popovým nebo lidovým hitům.

Styl

Klasická, akustická kytara je jednoduše řečeno nádherný nástroj, jehož křivky samy o sobě probouzejí inspiraci a lákají jej uchopit do ruky. Dnes existuje navíc řada odrůd, které podtrhují určitý styl, ať jsou to jazzovky, dreadnoughty, jumba nebo třeba i 12strunky – nemluvě o elektrických či elektroakustických kytarách. Kytara v rukou hudebníka prostě vypadá dobře – a i to se v životě počítá.

Cena

Kytara patří mezi nástroje, kvůli jejichž pořízení si nemusí začínající hudebník zřídit hypotéku. Nejlevnější novou kytaru lze pořídit doslova za pár stovek. Samozřejmě to nebude nic moc, ale pokud si nejste jistí, zda vás hraní bude vůbec bavit, nebude vám případně takové investice líto. Počítejte však s tím, že kvalitní, natož mistrovské, nástroje se pohybují řádově úplně jinde.

akustická kytara základy

Je kytara obtížný nástroj?

Kytara patří mezi nástroje, které jsou pro začátečníky středně přívětivé. Zahrát první kloudný takt na kytaru je mnohem náročnější než třeba na klavír, ale pravděpodobně jednodušší než na housle nebo třeba trumpetu. Mistrovské zvládnutí hry pak vyžaduje stejné úsilí jako u každého jiného nástroje.

Pokud jde o předpoklady, na kytaru je vhodnější mít silné, hbité a delší prsty (zvlášť budete-li chtít hrát sólo – tzv. vybrnkávání – a ne jen akordové doprovody). Vše se však dá vynahradit pílí a zápalem. Zpočátku počítejte s tím, že vás budou prsty na levé (resp. hmatníkové) ruce bolet od strun.

Noty vs. tabulatury

Hrát na kytaru podle klasických not je vyšší dívčí, kterou rozhodně neabsolvovala zřejmě většina hudebníků moderní populární scény. Noty ovládají především hráči s klasickým vzděláním, kteří se věnují vážné hudbě. Pokud budete hrát pouze akordové doprovody, notám se vyhnete, vystačíte s akordovými schématy. Pro sólovou hru jsou pak skvělou záležitostí tzv. tabulatury, což je taková varianta not uzpůsobených pro kytaru.

Tabulatur je plný internet a jsou velmi intuitivní, mají šest linek coby strun a jsou zde číslice, které označují, jaký pražec na dané struně zmáčknout. Komplikovanější je značení tempa a rytmu. Ideální je, pokud si můžete tabulaturu přehrát (nebo melodii znáte), na což existují speciální placené i neplacené programy (nejoblíbenější je GuitarPro).

Nylonové vs. kovové struny

Pokud přijdete do hudebnin pro první struny, dost možná se vás prodejce zeptá, zda chcete nylonové, nebo kovové. Struny často odpovídají typu kytary, takže už při výběru kytary je třeba uvažovat o tom, na jaké struny budete hrát.

Na kvalitní klasickou kytaru (španělku) z masivu patří jediněnylonové struny. Totéž platí pro flamencovou kytaru. Na dreadnoughty, jumba a další jsou naopak jasnou volbou kovové struny. Levnější překližková „pádla“ obvykle snesou oba typy a častější volbou jsou kovové struny, protože tyto kytary většinou slouží k doprovodné hře.

Obecně vzato platí, že nylonové struny jsou bohatší, mají pevnější, vydatnější a kultivovanější tón. Používají se především pro sólovou klasickou hru a imitují tradiční materiály, jako jsou zvířecí střívka či šlachy. Jsou však tišší a rychleji se rozlaďují, taky bývají dražší. Kovové struny jsou hlasitější, říznější. Vhodné pro doprovodnou hru, ale i sólový rock, folk a podobně.

Druhy akustických kytar

Je čas se seznámit alespoň se základními typy kytar. Pamatujte, že výčet není vyčerpávající, ale spíše orientační.

  • Klasická kytara – Neboli španělka. Má tradiční tvar, dokonale ladný a souměrný, hmatník je široký, nezužuje se. Na španělku se hraje nylonovými strunami a slouží především pro klasické žánry (ale je velmi univerzální) a sólovou hru. Kvalitní a špičkové nástroje se vyrábějí z masivních dřevin a mají neuvěřitelně krásný zvuk.
  • Flamencová kytara – Speciální odrůda španělky. Používají se masivní dřeva jako cedr, palisandr či např. cypřiš. Má níže usazené struny kvůli legátu, kratší tón kvůli technikám jako picado nebo tremolo či rasgueado. U nás se opravdové flamencové kytary téměř neprodávají.
  • Folkové kytary – Taky se jim říká westernové či jednoduše akustické kytary. Velmi široká rodina možná vůbec nejpopulárnějších kytar. Hraje se kovovými strunami, tělo má poněkud odlišný tvar než u španělky (nejčastěji dreadnought nebo jumbo, ale i další), hmatník je užší. Tyto kytary se používají v popu, folku, country a dalších žánrech. Jsou hlavně doprovodné, ale zvládají i sóla.
  • Jazzové kytary – Velmi speciální kytary s klenutou ozvučnou deskou pro jazzovou hru. Často se jim říká „gibsonky“.

Materiálové zpracování

Materiálové zpracování kytary je široká a komplikovaná kapitola. My se musíme spokojit s kratším shrnutím. Existují v zásadě tři možnosti.

  • Překližkové kytary – Nejlevnější kytary, které slouží pro začátečníky, doprovodnou hru a nenáročné hráče. Jejich výhodou je kromě ceny taky odolnost, takže jsou ideální volbou pro zábavu u táboráku nebo jiných místech, kam by nebylo rozumné brát drahý, kvalitní nástroj.
  • Polomasivní kytara – Oblíbená volba, která kombinuje výhody (i nevýhody) překližky a celomasivu. Ozvučná deska je masivní (nejčastěji smrková) a dává kytaře mnohem kultivovanější tón. Kytara je univerzální, pro sóla i doprovody. Je dražší a náchylnější zejména na vlhkost než překližka, ale levnější a odolnější než celomasiv.
  • Celomasivní kytara – Pokud to s kytarou myslíte vážně, časem nejspíš sáhnete po masivním nástroji. Masivní je celé tělo, ozvučná deska je z jiného dřeva než lub. Používají se dřeva jako smrk, javor, palisandr, cedr, lípa, eben a další. Masivní kytary jsou drahé a je třeba se o ně pečlivě starat. Zvuk je ovšem nedostižný.

Co budete ještě potřebovat?

Mezi základní příslušenství ke kytaře patří pouzdro, popruh (jen u folkových kytar), ladička a kapodastr, který umožní transpozici stálým sevřením strun na určitém pražci. Dále můžete pořídit trsátko (nepoužívá se u španělek nebo flamenkovek) a třeba metronom pro sledování tempa nebo stojan na kytaru.

akustická kytara pro začátečníka

Ceny akustických kytar

Kolik stojí kvalitní akustická kytara? Zde je malá nápověda.

✅ Kytary do 2000 Kč

V této ceně můžete pořídit velmi levné, především překližkové, kytary pro začátečníky a nenáročné hráče. Najdete zde klasické i folkové varianty.

✅ Kytary do 10 000 Kč

Střední sorta kytar, kde si vybere většina běžných hráčů a je zde nejvíce nejprodávanějších kytar. Najdete zde především polomasivní modely.

✅ Kytary nad 10 000 Kč

Velmi kvalitní nástroje. Často masivní. Mistrovské nástroje však stojí běžně desítky až stovky tisíc.

Nejlepší značky akustických kytar

Které značky kytar se těší oblibě a nabízejí osvědčenou kvalitu?

  • Cort – Skvělý výběr folkových kytar, nechybí ani masivní modely. Velmi oblíbená značka.
  • Ibanez – Jedna z nejpopulárnějších značek akustických kytar. Modely v různých cenových skupinách, velmi dobrá kvalita.
  • Yamaha – Yamaha nabízí klasické i akustické (folkové) kytary – výběr zahrnuje velmi levné i velmi drahé kousky. Yamaha je velmi známý a osvědčený výrobce.
  • Ashton – Klasické kytary Ashton patří k nejprodávanějším a taky nejlevnějším. Kvalita je vzhledem k ceně solidní.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Produkt roku 2020
CORT Earth 70 OP
Materiál vrchní desky: smrk-masiv
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: ovangkol
Počet pražců: 20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5200 Kč Číst recenze
#2Ibanez V 50NJP
Materiál vrchní desky: smrk
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: palisander
Počet pražců: 20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 Kč Číst recenze
#3Cord AD 810 OP
Materiál vrchní desky: smrk
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: palisandr
Počet pražců: 20
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#4FENDER FA-115 Dreadnought Pack
V2 Natural Walnut

Materiál vrchní desky: smrk
Materiál krku: nato
Materiál hmatníku: ořech
Počet pražců: 20
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#5Stagg SA20D
Materiál vrchní desky: lípa
Materiál krku: palisandr
Materiál hmatníku: palisandr
Počet pražců: 20
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#6TAKAMINE GD51 Brown Sunburst
Materiál vrchní desky: smrk (masiv)
Materiál krku: mahagon
Materiál hmatníku: vavřín
Počet pražců: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
0 Sdílení