Ostatní

Nejlepší dioptrické brýle: TOP 10 produktů podle recenzí a testů

nejlepší dioptrické brýleDioptrické brýle už dávno nejsou jen jakási korekční pomůcka, jejíž nositel je minimálně považován za knihomola. Brýle se staly důležitou součástí módy a atraktivním módním doplňkem. Jejich obliba vzrostla v posledních dvou dekádách dokonce natolik, že mnozí lidé, kteří nepotřebují korigovat oční vadu, si pořizují „falešné“ brýle se skly bez dioptrií jen kvůli stylu. Nemluvě o brýlích slunečních. Dnes se však zaměříme na výběr nejlepších dioptrických brýlí – a to nejen z hlediska módního a estetického, ale samozřejmě i zdravotního, které je stále primární.

V našem článku najdete spoustu rad, tipů a důležitých, praktických informací, které se vám jistě budou hodit při výběru brýlí. Vzhledem k tomu, že kvalitní dioptrické brýle nejsou dnes nijak levná záležitost, je důkladný výběr na místě. V tomto zdravotním a stylovém doplňku byste se měli cítit dobře. Ne vždy je však snadné si vybrat ve velmi širokém sortimentu, nebo když vám na záda dýchá obsluha v optice ve snaze vnutit vám neprodejné kousky. Tento průvodce vám pomůže získat povědomí o tom, co je při výběru rámečků i skel důležité – a už se nenecháte jen tak zaskočit. Ať už budete nakupovat v kamenné optice nebo přes internet.

Ačkoli se zaměříme především na všechny důležité faktory a parametry výběru brýlí, máme pro vás k tomu i ryze konkrétní žebříček, do kterého jsme zahrnuli nejzajímavější a nejvíce oblíbené současné modely brýlí. Pokud vás některé zaujmou, jejich kvality si můžete ověřit v uživatelských recenzích dioptrických brýlí.

Nejlepší dioptrické brýle na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
DIOPTRICKÉ BRÝLE PRO ŽENY
#1Tommy Hilfiger TH1590 807
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]2150 Kč Číst recenze
#2Guess GU2566 005
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]2030 Kč Číst recenze
#3eyerim collection Suzy 1
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#4Ray-Ban RX7046 5365
Materiál rámu: plastové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2230 Kč Číst recenze
#5Ralph by Ralph Lauren RA7115 5001
Materiál rámu: plastové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
NADPIS
#1Ray-Ban RX7047 5196
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1760 Kč Číst recenze
#2eyerim collection Patti 1
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3Oakley Holbrook RX OX8156-01
Materiál rámu: plastové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#4Tommy Hilfiger TH1593 003
Materiál rámu: ocelové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2150 Kč Číst recenze
#5Ray-Ban RX8901 5262
Materiál rámu: plastové[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze

Jak vybrat dioptrické brýle

Pořízení kvalitních brýlí, které mají dobře sloužit a dlouho vydržet, může být poměrně výraznou investicí. Při výběru je přitom třeba posuzovat estetické i praktické a zdravotní vlastnosti rámečku a čoček. V našem článku vám mimo jiné poradíme, jak vybírat brýle podle tvaru obličeje, jak zvolit správné rozměry nebo typ rámečku a materiálové provedení.

Nakonec se budeme v krátkosti věnovat i cenovým relacím, abyste si mohli udělat lepší představu, na jaký výdaj se připravit. Zmíníme i několik oblíbených výrobců brýlí, u nichž můžete hledat solidní kvalitu.

jak vybrat dioptrické brýle

Jaké oční vady lze korigovat pomocí brýlí?

Existuje řada očních vad, jejichž dopady na kvalitu života lze pomocí brýlí korigovat. Jedná se zejména o následující problémy:

 • Krátkozrakost – Myopie je jedna z nejběžnějších vad, která často postihuje i mladé lidi. Při této oční vadě člověk vidí dobře na krátkou vzdálenost, ale nedokáže zaostřit na větší vzdálenosti. Vzdálenost, na kterou ještě dokáže zaostřit, se pochopitelně liší podle míry rozvinutí vady. Vada je geneticky podmíněná a o dalších rizikových faktorech panují dohady. Rychlejší rozvoj či zhoršování může mít pravděpodobně na svědomí i dlouhodobá fixace oka na blízké vzdálenosti (počítač, TV, mobilní telefon), což je pro oko únavné a nepřirozené. Pro korekci se používají mínusové dioptrické čočky.
 • Vetchozrakost – Presbyopie je další velmi běžnou vadou. Je způsobena přirozeným stárnutím oka a týká se většiny lidí vyššího věku. Rychlost a míra rozvoje pravděpodobně závisí na genetických faktorech i životním stylu a dalších okolnostech. Zhoršuje se především ostření na malé vzdálenosti. Používají se různé čočky, dnes jsou doporučovány multifokální.
 • Dalekozrakost – Hypermetropie způsobuje zhoršené vidění na krátké vzdálenosti, u pokročilé vady už se zhoršuje i ostření na dálku. Pro korekci se obvykle používají plusové dioptrické čočky.
 • Astigmatismus – Tato vada způsobuje zhoršené vidění na krátkou vzdálenost i na dálku, způsobuje problémy s viděním detailů, kontrastu. Často se pojí s dalšími očními vadami. Obvykle se koriguje pomocí cylindrických dioptrií.

Brýle vs. čočky nebo operace

V současné době nejsou brýle jediným možným způsobem korigování oční vady. Uvažovat lze i o alternativách. Pokud vám brýle z nějakého důvodu vadí nebo překážejí (např. při určité fyzické aktivitě), můžete sáhnout po kontaktních čočkách. Zde může být problém, že ne každý člověk čočky v oku dobře snese. Pokud vám nedělají problém, může jít o velmi pohodlné řešení. Poslední možností je laserová operace. Současné metody jsou vysoce pokročilé, trvají pár minut, provádějí se obvykle ambulantně a mohou pomoci korigovat všechny běžné oční vady. Operace může být řešením, pokud si na brýle ani čočky nebudete schopní zvyknout, někdy ji doporučí i přímo oční lékař.

Mohou brýle zhoršit nebo zlepšit oční vadu?

Někteří lidé se obávají, že nošení brýlí může způsobit, že oči „zleniví“ a oční vada se zhorší. Jiní se naopak domnívají, že nošení brýlí může pomoci určitou vadu léčit. Ani jedna verze není zcela pravdivá. Nošením brýlí se správně naměřenými dioptriemi se oční vada nezhorší, zlepší se ale kvalita života. Brýle však nevedou ani k „vyléčení“ oční vady (zdánlivou výjimkou může být lehká dětská dalekozrakost, která může s věkem ustoupit, tento proces je však spíše fyziologický, způsobený růstem oka, nikoli nošením brýlí. Ty však umožňují nejen dobře vidět, ale omezují i sekundární projevy vady, což můžou být bolesti hlavy, únava apod.).

Proč tedy brýle nosit?

 • Brýle zlepšují kvalitu života s oční vadou. Umožňují vidět ostře na blízko i na dálku.
 • Správně naměřené brýle pomáhají odstranit problémy způsobené přehnanou námahou očí, to jsou často bolesti hlavy, úporná únava, večerní výrazné zhoršení vidění apod.
 • Brýle jsou i otázkou bezpečnosti, například řízení bez nich může představovat riziko.
 • Brýle jsou stylový módní doplněk, mohou se stát součástí osobního stylu.

kde koupit dioptrické brýle

Čočky na míru vs. levné „hotové“ brýle

Možná jste si všimli, že na internetu, ale i např. v supermarketech nebo různých obchodech se smíšeným zbožím a na tržnicích lze zakoupit kompletní brýle s určitými předem stanovenými dioptriemi. Existují přitom varianty s plusovými i mínusovými čočkami a takové brýle mohou stát jen pár desítek korun. Proč by si tedy měl člověk kupovat drahé brýle za několik tisíc?

Problémem těchto levných brýlí je velmi špatná kvalita provedení obroučků i čoček. Čočky jsou navíc naměřeny předem na stanovenou hodnotu, nikdy tedy nebudou zcela správně odpovídat vaší přesné potřebě dioptrií. Tím spíš, že většina lidí s oční vadou má na každém oku mírně nebo více odlišnou potřebu dioptrií. Zakoupené hotové brýle mohou při nošení vést k bolestem hlavy a ještě vyšší únavě očí, než kdybyste je neměli.

Tyto levné brýle mohou být určitým řešením, pokud je vaše vada jen lehká a brýle používáte skutečně zcela sporadicky, příležitostně – a nechce se vám kvůli tomu investovat vyšší částky. I v tomto případě je však rozumnější zakoupit například cenově dostupnější obroučky, ale čočky si nechat vyrobit na míru. Hotové brýle taky nejsou k ničemu u některých komplikovanějších vad, kdy jsou potřeba různé speciální čočky (multifokální, cylindrické,…).

Velikost brýlí

Na brýlích je vždy uvedena i velikost, která může být poměrně důležitým faktorem. Rozměry jsou uváděny ve formátu xx-xx-xxx – tedy například 51-17-128. Jde o milimetrové údaje o délce očnice (část, ve které je upevněna čočka), nosníku (přepážka mezi očnicemi) a stranice (postranní nožka).

Rozměry vás mohou zajímat zejména v případě, že nemáte možnost si brýle dostatečně pečlivě vyzkoušet, například při nákupu na internetu. Orientovat se můžete např. podle hodnot předchozích brýlí. Při výběru velikosti dbejte na to, aby brýle nepřesahovaly šířkou lícní kosti a oko bylo vycentrováno zhruba uprostřed očnice. Horní obruba by taky neměla sedět výš než v úrovni obočí, spodní by se neměla dotýkat pokožky.

Typ rámečku

Dále je třeba zvolit odpovídající typ rámečků. Zde záleží především na způsobu a intenzitě používání brýlí. V zásadě jsou tři možnosti.

 • Celorám – Pevný, odolný, trvanlivý, s vysokou ochranou skel a v současnosti i módní. Čočka je zcela obehnána rámečkem. Mohou pomoci zdůraznit rysy obličeje a váš styl. Nemusí vám však vyhovovat, pokud hledáte spíše nenápadnější řešení. Rámeček na okrajích zorného pole může někomu taky vadit.
 • Polorám – Spodní část čočky není orámovaná. Tyto brýle jsou lehčí a působí méně nápadně. Ochrana a odolnost je ovšem nižší.
 • Bezrámové brýle – Očnice chybí, čočka je připevněná k nosníku a stranicím. Velmi lehké a nenápadné provedení, ale taky minimální ochrana a odolnost. Je třeba velmi šetrné zacházení.

Materiálové zpracování

Brýlové obruby se dnes vyrábějí z pestré palety materiálů, mezi oblíbené patří kov, titan nebo plast. Titan je drahý, ale antialergenní a extrémně odolný. Kov je dostupnější a odolný, ale těžký. Plastové obruby jsou populární, moderní, lehké a při kvalitním zpracování i dostatečně odolné. V jejich prospěch hovoří i dostupnější cena a velký výběr.

Brýle a tvar obličeje

Při výběru tvaru obrub je vhodné vycházet z tvaru vlastního obličeje. Na oválný obličej sedí skoro jakékoli brýle, snad kromě příliš úzkých. K hranatějšímu obličeji mohou pěkně sedět kontrastní oblé nebo kulaté rámečky, nevhodné jsou brýle ostrých tvarů. Kulatý obličej naopak může vyžadovat hranatější provedení obrub.

plastové brýle

Ceny dioptrických brýlí

Brýle jsou zvláštní záležitost a mohou vás vyjít na pár desítek korun i mnoho tisíc korun. Rozdíl v ceně je však na kvalitě vždy znát.

✅ Dioptrické brýle do 1000 Kč

Už kolem stovky (i za méně) můžete koupit hotové brýle někde v supermarketu či na internetu. Obroučky budou nepříliš kvalitní, z plastu nebo levného kovu. O speciálních čočkách (cylindrické, multifokální, antireflexní apod.) nelze obvykle mluvit. Může jít o řešení pro sporadické použití při lehké běžné vadě.

✅ Dioptrické brýle do 5000 Kč

Oblíbená cenová kategorie pro většinu lidí, kteří používají brýle často nebo stále. V této ceně už pořídíte kvalitní obroučky a čočky podle potřeby.

✅ Dioptrické brýle nad 5000 Kč

Brýle exkluzivnějších značek, z vysoce kvalitních materiálů, se speciálními úpravami apod. Vhodné pro náročnější uživatele.

Nejlepší značky dioptrických brýlí

Kteří výrobci dioptrických brýlí stojí za zmínku?

 • Ray-Ban – Obrovský výběr, zřejmě nejprodávanější dioptrické brýle současnosti. Velká rozmanitost cen, stylů, materiálů…
 • Crullé – Stylově obvykle výrazné brýle, oblíbené a cenově dostupné.
 • Tomy Hilfiger – Velmi populární značka, velký výběr materiálových variant, vysoká kvalita a různé cenové relace.
 • Guess – Kvalitní a stylové brýle, které se nejčastěji pohybují v ceně od 1500 do 3000 Kč. Především kovové nebo plastové zpracování.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
DIOPTRICKÉ BRÝLE PRO ŽENY
#1Tommy Hilfiger TH1590 807
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]2150 Kč Číst recenze
#2Guess GU2566 005
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]2030 Kč Číst recenze
#3eyerim collection Suzy 1
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#4Ray-Ban RX7046 5365
Materiál rámu: plastové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2230 Kč Číst recenze
#5Ralph by Ralph Lauren RA7115 5001
Materiál rámu: plastové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
NADPIS
#1Ray-Ban RX7047 5196
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1760 Kč Číst recenze
#2eyerim collection Patti 1
Materiál rámu: plastové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3Oakley Holbrook RX OX8156-01
Materiál rámu: plastové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#4Tommy Hilfiger TH1593 003
Materiál rámu: ocelové[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2150 Kč Číst recenze
#5Ray-Ban RX8901 5262
Materiál rámu: plastové[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
0 Sdílení