Dárky Ostatní

Nejkrásnější a nejlepší zásnubní prsteny: TOP 8 dle naší redakce

nejlepší zásnubní prstenySvatba patří mezi nejvýznamnější události života snad každého člověka a není divu, že každý taky chce, aby vše proběhlo dokonale a podle představ. Zejména pro ženy jsou svatební přípravy velmi důležité. Od chvíle, kdy je vyřčeno ono slavné ano se roztáčí koloběh, který končí teprve obřadem, oslavou a svatební nocí. Jakýmsi symbolickým zosobněním období zásnub je pak právě zásnubní prsten, který budoucí ženich tradičně dává své nastávající během požádání o její ruku. Pokud se k tomuto důležitému kroku právě odhodláváte, jistě vám přijde vhod tento článek. Budeme se v něm plně věnovat výběru nejlepšího zásnubního prstenu pro budoucí nevěstu. Toto téma jsme se rozhodli pojmout se vším, co s ním souvisí. Nebudeme se tudíž věnovat čistě jen samotným parametrům šperků, ale prozradíme vám taky, jak s tímto symbolem správně nakládat a jaké tradice se s ním pojí nebo jak se zásnubní prsten liší od snubního.

Pořízení a nošení zásnubního prstenu patří k tradici, kterou řada lidí dodržuje a každá nevěsta takovýto dar jistě ocení. Navzdory utkvělým představám přitom nemusí být nutné kvůli zásnubnímu prstenu vybrat své spořicí konto. Se svatbou a společným životem přijdou ještě další, nejspíš mnohem důležitější nebo nutnější, výdaje. Investujte tedy s rozmyslem. Zásnubní prsten nemusí nutně ukrývat mohutný diamant. Jde především o symbol vzájemné lásky.

Zásnubní prsten si můžete nechat vyrobit na míru, ale pořídit lze samozřejmě i hotové modely různých výrobců. Proto pro vás máme i žebříček krásných a oblíbených prstenů, který vám může posloužit přinejmenším pro inspiraci a třeba představu, v jakých relacích se mohou pohybovat ceny těchto klenotů. Zajímavé informace můžete získat i z uživatelských recenzí zásnubních prstenů. Pravda, prsten není kávovar nebo mobil, ale přesto vám – zejména při výběru přes internet – mohou být poznatky jiných majitelů užitečné.

Nejlepší zásnubní prsteny na trhu

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Klasický zásnubní prstýnek
v bílém zlatě s diamantem

✔️ bílé 14k zlato spolu s diamantem v briliantovém brusu
✔️ vyrábeno ručně v ateliéru KLENOTA v srdci staré Prahy
✔️ v nabídce také další varianty prstenu
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18900 Kč Číst recenze
#2Freya Side Stones
Zásnubní prsten se středovým kamenem

✔️ vyrobený ze žlutého 14 karátového zlata
✔️ středový briliant o průměru 4,1mm
✔️ obroučka je osázená celkem 14 bočními brilianty
✔️ Celková hmotnost kamenů ve šperku je 0.346 ct.
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]33600 Kč Číst recenze
#3Prsten halo z bílého zlata
s morganitem a diamanty

✔️ výrazný prsten v oblíbeném halo designu
✔️ vyrobený ze 14k bílého zlata
✔️ uprostřed je kulatý morganit obklopený kolem dokola čirými brilianty
✔️ první výměna velikosti je do 60 dnů bezplatná
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19900 Kč Číst recenze
#4Zlatý zásnubní prsten DF 2958
✔️ minimalistický zásnubní prsten
✔️ vyrobený z bílého 14 karátového zlata
✔️ třpytivý středový briliant kulatého brusu o váze 0.083 ct.
✔️ prsten má sněhově bílý lesklý povrch
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9900 Kč Číst recenze
#5Bezel prsten s briliantem
✔️ něžný prstýnek z růžového 14k zlata
✔️ kulatý diamant v zasazení typu luneta neboli bezel
✔️ zásnubní design a přesto praktický prsten
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7900 Kč Číst recenze
#6Zlatý zásnubní prsten DF 2931
✔️ prsten je vyroben ze žlutého 14 karátového zlata
✔️ ve středu prstenu je zasazen třpytivý briliant o váze 0.040 ct.
✔️ v prodeji také z růžového či bílého zlata
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5600 Kč Číst recenze
#7Moderní zásnubní prsten
✔️ moderní futuristický design zásnubního prstenu
✔️ ze žlutého 14k zlata s diamantem v briliantovém brusu
✔️ diamant zasazen do hladka mezi otevřené konce obroučky
✔️ hodí se ke každodennímu nošení
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9900 Kč Číst recenze
#8Luxusní prsten asscher cut diamond
✔️ nejluxusnější zásnubní prsten z dílny Klenota
✔️ ze žlutého 14k zlata
✔️ diamant laboratorního původu v brusu asscher
✔️ méně běžný drahokam speciálně vybroušen pro tento prsten
✔️ obroučku prstenu zdobí přírodní micro-pavé brilianty
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]169900 Kč Číst recenze

Jak vybrat zásnubní prsten

Podle čeho vybírat zásnubní prsten? Samozřejmě podle stylu, materiálu, kamínku, ceny – v první řadě však podle vkusu. V tomto článku se vám pokusíme poradit, na co se při výběru zaměřit, abyste se trefili do černého. Věnovat se budeme i zmíněným cenám.

Zásnubní vs. snubní prsten

Tyto dva pojmy znějí dost podobně, a není proto divu, že si je lidé občas pletou nebo nejsou schopni přesně definovat, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Je to ale docela jednoduché.

Zásnubní prsteny, kterými se dnes budeme zabývat především, jsou obvykle darovány ženě během žádosti o ruku. Jistě znáte klasickou scénu, kdy muž poklekne na koleno, vytáhne krabičku, otevře ji a v ní se skví prsten s kamínkem. Pak následuje obligátní otázka – a doufejme, že i kýžená odpověď.

Zásnubní prsten tedy žena nosí jako symbol toho, že je již zaslíbená nějakému muži, ale ještě není provdaná. Tradiční zásnubní prsten je opatřen kamínkem. Tato ozdoba se často vysvětluje jako symbolický odkaz na mýtus o Prométheovi, který byl přikován ke skále, dokud ho Hérakles neosvobodil. Kamínek má být připomínkou závazku. Ale v den svatby se odkládá a nahrazuje ho prsten snubní – bez kamínku – protože závazek už došel svého naplnění.

jaký koupit zasnubni prsten

Kde prsten nosit a co s ním po svatbě?

U nás se tradičně zásnubní prsten nasazuje nastávající na levý prsteníček. Po svatbě by pak na témže místě měl být zásnubní prsten nahrazen snubním. Ale to je pouze jedna forma tradice, kterou – zvlášť dnes – není třeba považovat za nikterak závaznou. Tím spíš, že tato tradice se napříč kulturami (i v rámci Evropy) liší. Někde se dává zásnubní prstýnek na pravou ruku, někde slouží později i jako prsten snubní a tak dále.

I u nás je poměrně běžné, že nevěsta nechce po svatbě zásnubní prsten zcela odložit a chce si ho ponechat. Může pak vyvstat otázka, jak ho nosit? Možností je samozřejmě více. Například jej může žena nosit na druhé ruce (nebo na jiném prstě) – s tím se může pojit potřeba upravit velikost prstýnku, ale to není nic složitého a obvykle ani zvlášť nákladného.

Další možností je nosit oba prsteny na stejném prstě. Tady může vyvstat problém, pokud spolu prsteny příliš neladí. Ideální, pokud s touto variantou počítáte dopředu, může být v takovém případě rovnou pořízení sady snubního a zásnubního prstenu. Tyto sady jsou dnes velmi běžné a populární a zajišťují, že prsteny k sobě perfektně pasují.

Pro zajímavost:

  • Víte, že první prstýnky užívané jako symbol svatby a spojení partnerů se vyskytovaly už ve starověku (Egypt, Antika), ale byly prvně rákosové nebo z jiných materiálů než dnes? Zlato začalo u prstýnků převažovat až ve středověku pod vlivem křesťanství.
  • Podle starořímské představy je prsteníček propojen se srdcem žílou, a proto se dodnes snubní a zásnubní prsteny nosí na něm.
  • Levá ruka je dnes běžnější volbou pro nošení prstenů. V minulosti to byla spíše pravá. Důvody pro „přechod“ na levou byly praktické i symbolické. Na levé ruce prsten méně překáží při práci (pravákům), levá je taky blíže srdci a v neposlední řadě, někteří vyšší křesťanští duchovní v celibátu nosí prsteny na pravé ruce – levá se ujala kvůli odlišení. Ale jak bylo řečeno, tato tradice se v různých kulturách liší (i kvůli náboženským odlišnostem).

zásnuby tradice

Jak správně vybrat velikost prstenu?

Zatímco snubní prsteny vybírají budoucí manželé běžně společně, což usnadňuje minimálně volbu velikosti, zásnubní prsten je často vybírán pro ženu jako překvapení. Samozřejmě to není pravidlo, některé páry se na takových záležitostech dohodnou předem. Překvapivá žádost se přesto těší velké oblibě.

My se vám proto nyní pokusíme poradit, jak odhadnout velikost prstenu v případě, že nechcete své záměry vyzrazovat předem. Tímto většinou odpadá možnost jako zapůjčení prstenu, který partnerka nosí nebo rovnou její přivedení do klenotnictví. Jsou ale i nenápadnější metody. Můžete totiž prstýnek, který žena nosí, změřit v nestřeženém okamžiku. Jak?

  • Lze použít klasické pravítko a změřit vnitřní průměr, ale zde může být problém s přesností v závislosti na „kvalitě“ měření.
  • Můžete srolovat papírek, vložit ho do prstýnku a následně tužkou poznačit, kam dosáhl druhý okraj. Poté můžete kdykoli v klidu změřit délku, která bude odpovídat vnitřnímu obvodu prstýnku. Nejčastěji se vnitřní velikost pohybuje mezi cca 50-60 mm. Pokud vám vyšlo podivné numero, které se tomuto rozpětí podezřele vzdaluje, bude lepší provést nové měření.
  • Další možnost je možná ještě jednodušší. Stačí si prsten nasadit na vlastní prst a poté místo, kde dobře seděl, označit a změřit jeho obvod.
  • Pokud žena zatím žádný prsten nenosí nebo se k němu nepozorovaně nedostanete, nezbývá než velikost odhadovat, například srovnáním partnerčiných prstů s vašimi. Takové srovnání bude pochopitelně vždy mnohem riskantnější než měření.

Co když prsten nesedne?

Tato situace je nepříjemná, ale nastat může a taky docela běžně nastává. Nepropadejte kvůli tomu zbytečnému stresu nebo panice a nenechte si pokazit zážitek z žádosti o ruku. Velikost prstýnku se totiž dá v klenotnictví upravit. Zde je dobré mít na paměti, že prstýnek je typicky mnohem snazší (a levnější) zmenšit než zvětšit. Proto pokud váháte v určitém rozpětí, přikloňte se raději k horní hranici.

jak vybrat velikost prstene

Materiálové zpracování prstenu

Nyní si trochu popovídáme o materiálu samotného „kroužku“. Možností je v dnešní době řada. Můžete sáhnout po osvědčených variantách anebo zvolit originálnější možnost. Naprostou klasiku představuje žluté zlato. Tento tradiční materiál dnes však nepatří mezi nejmódnější, drží se spíše u prstenů snubních. Pokud však dbáte (či spíše vaše partnerka) spíše na tradici a nenecháte se zviklat různými trendy, žluté zlato to jistí. Víte-li, že ho má žena v oblibě, je to jasné.

Bílé zlato je dnes velice populární záležitostí (nejčastěji 14karátové). Jeho vzhled je krásný a přitom vkusný, decentní, nepříliš okázalý. Bílé zlato se vyrábí ze zlata s příměsí vhodného bílého kovu (dříve hlavně nikl, dnes např. palladium), případně s dalšími příměsemi (měď, stříbro apod.). Jde o moderní a elegantní volbu, kterou určitě nic nepokazíte.

A pak je tu barevné zlato. Opět jde o zlato s příměsí určitého materiálu, který pozmění barvu. Mezi nejvýraznější varianty v rámci kategorie prstenů jistě patří růžové zlato. Jde o méně ortodoxní, trochu extravagantní volbu. Pokud však víte, že má partnerka tuto barvu ve zvláštní oblibě nebo má romantickou duši, můžete jí udělat obrovskou radost.

Platina je další populární, a navíc exkluzivní možností. Platina je nesmírně odolná, nekoroduje, nezpůsobuje alergie a je nádherná. Tyto prsteny jsou velmi drahé, ale jde o nejvyšší třídu.

Výběr kamínku

Zásadní součástí zásnubního prstenu je kamínek. Může být jeden, což je klasika (tato varianta se nazývá solitér), ale jsou i jiné možnosti. Například „side stone“, kdy je hlavní kámen lemován vícero drobnějšími, „pavé“, kdy je prsten osazen větším počtem drobných kamenů nebo třeba „three stone“, kde jsou tři kameny s obvykle největším uprostřed.

A jaký kámen zvolit? Naprostou klasickou je diamant či přesněji briliant. Samozřejmě však můžete sáhnout i po barevných drahých kamenech, pokud víte, že má partnerka některé ve zvláštní oblibě.

Video

Ceny zásnubních prstenů

Kolik dát za zásnubní prsten? Možná už jste slyšeli pravidlo, které říká, že prsten by měl muže stát dva až tři platy. Toto pravidlo prodejci klenotů jistě kvitují s potěšením (ostatně ho kdysi vytvořila v rámci marketingu jistá společnost těžící diamanty), ale držet se ho opravdu není třeba.

Prsten jako investice

Naopak, takto drahé zásnubní prsteny jsou (u populace s běžnými příjmy) poměrně vzácné a mají smysl pouze v případě, že byste klenot považovali zároveň za investici. Investice do šperků jsou poměrně běžnou záležitostí, ale je vhodné se předtím v této problematice trochu zorientovat. To už ale překračuje možnosti našeho článku.

Kolik je tedy tak akorát?

Pokud nepatříte k těm šťastným s nadstandardními příjmy, pak se můžete držet více při zemi. Dnes lze samozřejmě prstýnek koupit od několika stovek, ale tomu taky bude odpovídat zpracování a materiály. Samozřejmě jsou skromné páry, které s tímto vystačí.

Za jakousi rozumnou relaci – pokud má být prsten z cenného kovu a s drahým kamenem – lze však považovat cca 10 000 Kč nebo o pár tisíc více. Mezi cca 8 až 20 tisíci je taky oblíbená relace snubních prstenů.

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Klasický zásnubní prstýnek
v bílém zlatě s diamantem

✔️ bílé 14k zlato spolu s diamantem v briliantovém brusu
✔️ vyrábeno ručně v ateliéru KLENOTA v srdci staré Prahy
✔️ v nabídce také další varianty prstenu
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18900 Kč Číst recenze
#2Freya Side Stones
Zásnubní prsten se středovým kamenem

✔️ vyrobený ze žlutého 14 karátového zlata
✔️ středový briliant o průměru 4,1mm
✔️ obroučka je osázená celkem 14 bočními brilianty
✔️ Celková hmotnost kamenů ve šperku je 0.346 ct.
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]33600 Kč Číst recenze
#3Prsten halo z bílého zlata
s morganitem a diamanty

✔️ výrazný prsten v oblíbeném halo designu
✔️ vyrobený ze 14k bílého zlata
✔️ uprostřed je kulatý morganit obklopený kolem dokola čirými brilianty
✔️ první výměna velikosti je do 60 dnů bezplatná
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19900 Kč Číst recenze
#4Zlatý zásnubní prsten DF 2958
✔️ minimalistický zásnubní prsten
✔️ vyrobený z bílého 14 karátového zlata
✔️ třpytivý středový briliant kulatého brusu o váze 0.083 ct.
✔️ prsten má sněhově bílý lesklý povrch
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9900 Kč Číst recenze
#5Bezel prsten s briliantem
✔️ něžný prstýnek z růžového 14k zlata
✔️ kulatý diamant v zasazení typu luneta neboli bezel
✔️ zásnubní design a přesto praktický prsten
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7900 Kč Číst recenze
#6Zlatý zásnubní prsten DF 2931
✔️ prsten je vyroben ze žlutého 14 karátového zlata
✔️ ve středu prstenu je zasazen třpytivý briliant o váze 0.040 ct.
✔️ v prodeji také z růžového či bílého zlata
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5600 Kč Číst recenze
#7Moderní zásnubní prsten
✔️ moderní futuristický design zásnubního prstenu
✔️ ze žlutého 14k zlata s diamantem v briliantovém brusu
✔️ diamant zasazen do hladka mezi otevřené konce obroučky
✔️ hodí se ke každodennímu nošení
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9900 Kč Číst recenze
#8Luxusní prsten asscher cut diamond
✔️ nejluxusnější zásnubní prsten z dílny Klenota
✔️ ze žlutého 14k zlata
✔️ diamant laboratorního původu v brusu asscher
✔️ méně běžný drahokam speciálně vybroušen pro tento prsten
✔️ obroučku prstenu zdobí přírodní micro-pavé brilianty
✔️ certifikát pravosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]169900 Kč Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz