Domácnost

Jak vybrat nejlepší detektory kouře, plynu, oxidu uhelnatého a vody? TOP produkty podle recenzí a testů

kouř Asi nikdo nemůže rozporovat fakt, že bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. A platí to i doma, kde se často cítíme tak nějak automaticky v bezpečí. Spousta lidí proto zanedbává prevenci. Přitom i drobné a nepříliš nákladné moderní pomůcky mohou znamenat rozdíl někdy i mezi životem a smrtí, v méně fatálním případě vás aspoň mohou ochránit před škodami na majetku. Typickým příkladem takové (někdy opomíjené) pomůcky jsou i detektory a požární hlásiče. Dnes se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší detektory kouře, plynu, ale i vody do domácnosti i jiných prostor a proč je toto vybavení důležité.

Nejlepší detektory kouře, plynu, oxidu uhelnatého a vody na trhu

ProduktInfoHodnocení
Nejlepší detektory kouře
#1DOF39 Detektor kouře
+ Okamžité varování v případě požáru a kouře
+ S optickým senzorem
+ Pokrytí přibližně 30 m²
do 460 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Detektor kouře RWM160 ABUS
+ Životnost baterie 10 let
+ Automatický samotest
+ Detekce okolního světla, omezení blikání v noci
do 1100 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Detektor kouře 9V
+ Detektor kouře s opticko-akustickou signalizací
+ Možnost instalace na zeď i na strop
+ Životnost 10 let
do 250 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
Nejlepší detektory plynu
#1Detektor oxidu uhelnatého EMOS GS827
+ Optická i akustická signalizace
+ Spolehlivý pracuje ve dne v noci
+ Snadná montáž
do 680 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2Hütermann CO-602
+ Vysoká citlivost a stabilita
+ Velmi úsporné provedení
+ Jednoduchá instalace
do 250 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#3Detektor oxidu uhelnatého ABUS
+ Displej s indikací koncentrace CO
+ Akustický a optický alarm
+ Detekční rozsah detektoru je 62 m²
do 1900 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
Nejlepší detektory úniku vody
#1Nedis Wi-FiDW10WT − Detektor úniku vody
+ Zvukový alarm a oznámení do telefonu
+ Provádí kontrolu v dosahu až 115 cm od detektoru
+ Výdrž baterie více než 2 roky
do 1000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2TESLA Smart - Chytrý senzor úniku vody 1xCR2032 Zigbee IP66
+ Chytrý senzor proti úniku vody
+ Dosah signálu až 50 m
+ Lze ovládat pomocí aplikace
do 350 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#3TP-Link Tapo T300, Smart snímač úniku vody
+ Reaguje na kapky a úniky pomocí 6 detekčních sond
+ Alarm až 90 dB
+ Okamžité oznámení v aplikaci
do 450 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat kvalitní detektor kouře či plynu?

Hlásičů a detektorů existuje spousta typů a variant, výběr je velký a rozmanitý. Není tedy snadné zvolit ideální možnost. V našem článku se dozvíte, které faktory a parametry se při výběru vyplatí sledovat.

Jak detektory fungují a proč jsou potřeba?

Jak vlastně detektory a hlásiče vypadají a fungují? Jde o malé „krabičky“, které se většinou vejdou do dlaně, takže nezaberou moc místa a nejsou nijak nápadné. Cena jednoho se podle typu nejčastěji pohybuje v nižších stovkách korun, takže nejde o velkou investici.

Náročnost instalace se pak opět odvíjí od typu hlásiče. Autonomní hlásiče nainstalujete velmi snadno, drátové modely s možností napojení na centrální systém vyžadují náročnější montáž (případně i stavební zásahy), ale nabízejí řadu výhod. Důležité je do dané místnosti zvolit adekvátní variantu a nainstalovat ji na správné místo – k tomu se ještě vrátíme.

Hlavním úkolem detektorů je včas zaznamenat a upozornit na vznik kouře či zvyšující se teplotu, které mohou signalizovat požár. Potažmo mohou detektory zaznamenat úniky hořlavých plynů, jako je zemní plyn nebo oxid uhelnatý, který je navíc jedovatý. Existují i detektory vody, které mohou včas upozornit na riziko vytopení.

Legislativa – povinnost hlásičů

Vyhláška z roku 2008 ukládá povinnost instalace požárních hlásičů do novostaveb, ale taky do nově zrekonstruovaných objektů. Instalaci by měl provádět odborník, který zajistí patřičnou dokumentaci pro úřady. Zákon ale ukládá jen naprosté minimum povinností a z hlediska bezpečnosti a prevence je vhodné vzít iniciativu do vlastních rukou.

Manuální hlásiče vs. automatické detektory

Dle způsobu použití lze rozlišit manuální hlásiče a automatické detektory. Manuální hlásiče se používají hlavně ve veřejných a komerčních prostorách. Jde o tlačítko za ochranným sklem, které se musí zmáčknout v případě požáru či podezření na riziko požáru. Hlásič pak spustí alarm.

Doma je však potřeba automatický detektor, který je sám schopný rozeznat požár nebo riziko požáru a automaticky spustí alarm. Tím může obyvatelům zachránit majetek nebo i život, pokud například spí, jsou v jiné místnosti apod.

Typy detektorů

Požární hlásiče a detektory kouře a teploty

Jde o klasické požární detektory a hlásiče, které využívají buď optickou, ionizační (pachovou) nebo teplotní detekci. Obě varianty jsou velmi spolehlivé, každý typ se hodí pro jiné prostředí a má jiné výhody a nevýhody (viz níže). Obecnou nevýhodou je, že dokážou požár rozeznat až poté, co vznikne.

Detektory oxidu uhelnatého

Tento typ detektorů se používá tam, kde jsou zařízení jako kotle či karmy. Oxid uhelnatý (CO) je produktem nedokonalého spalování a je velmi jedovatý, ale taky záludný. Jeho nebezpečnost spočívá v tom, že je bez barvy a bez zápachu – k otravě v objektech s poruchou kotle či karmy, ale třeba i v garáži, kde autu běžel motor, tak může dojít velmi plíživě a nenápadně. V ČR každoročně dojde k cca 1000 až 1500 případům otrav tímto plynem a kolem 10 % těchto případů končí smrtí.

Detektory zemního plynu a dalších hořlavých plynů

Kdekoli se využívá plyn nebo se zde nacházejí jeho zásoby, je vhodné instalovat speciální detektory hořlavých plynů, který dokáže rychle detekovat jeho úniky. Lze tak předejít riziku požáru vznícením plynů. Hlásič detekuje i zemní plyn, který se používá běžně při vaření.

Tento plyn není (na rozdíl od v minulosti používaného svítiplynu) jedovatý, ale samozřejmě je vysoce hořlavý. Sám o sobě je bez zápachu, ale z bezpečnostních důvodů se do něj přimíchávají sirné alkoholy, aby byl výrazně cítit podobně jako starý svítiplyn a bylo tak snazší odhalit jeho únik.

Detektory úniku vody

Jde o specifický a méně známý typ zařízení, který nechrání před ohněm, ale před vodou. Spíše však chrání majetek než životy. Instaluje se například pod spotřebiče jako pračka a na další místa, kde může potenciálně hrozit únik vody a je vhodné včas zasáhnout.

Kombinované detektory

Existují detektory, které disponují více druhy čidel, takže nabídnou vyšší spolehlivost a univerzálnější funkčnost. Setkat se můžete s modely kombinujícími například kouřové a teplotní čidla, ale třeba i oxidu uhelnatého. Na druhou stranu v některých prostorách nemusí být toto řešení ideální, protože může vést k častějším falešným poplachům.

koupelna voda

Principy detekce požáru

Již jsme se zmiňovali, že existuje několik způsobů a principů, na jejichž základě detektory zaznamenávají vznik požáru. Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat blíže…

Teplotní

Teplotní hlásiče mohou zastat funkci kouřového detektoru v místech, kde se běžně vyskytuje zvýšená míra kouře, což může vést k falešným poplachům. Příkladem může být místnost s krbem, kamny, ale i kuchyně. Teplotní detektor je „pomalejší“, ale mimořádně spolehlivý a citlivější než detektor kouře. Detektor může reagovat na teplotní odchylku oproti běžnému stavu (termomaximální detekce) nebo na příliš rychlý nárůst teploty (termodiferenciální detekce). I když reaguje velmi přesně a citlivě, přece jen nemusí odhalit požár tak rychle jako kouřový detektor.

Opticko-kouřový

Nejčastější a cenově nejdostupnější typ detektoru pro běžné obytné prostory, kromě místností, kde je vyšší vlhkost nebo kde se může běžně vyskytovat kouř (koupelny, kuchyně). Citlivost je průměrná, ale požár dokáže většinou identifikovat už v zárodku a zároveň nižší citlivost omezuje množství falešných poplachů. Funguje na principu infračerveného snímání.

Ionizační

Pokud potřebujete velmi citlivý hlásič, který na vznikající požár zareaguje co nejdříve, volbou může být ionizační detektor, který reaguje na aerosoly. Jde v podstatě o „pachový“ hlásič. Podobně jako kouřový hlásič se ale nehodí do kuchyně, protože zde mohou vznikat zápachy vyvolávající falešné poplachy (to se může týkat i garáží apod.). Obecně je u tohoto typu vyšší četnost falešných poplachů.

Volba detektoru podle místnosti

Jaký detektor použít do kuchyně?

Vhodnou volbou může být detektor s teplotním čidlem anebo ideálně detektor hořlavých plynů, který dokáže pomoci vzniku požáru předejít (tedy samozřejmě v případě, že vaříte na plynu a důvodem vzniku požáru je jeho únik).

Jaký detektor použít ke karmě či kotli?

Velmi důležitý je zde detektor oxidu uhelnatého.

Jaký detektor do ložnice, dětského či obývacího pokoje?

Vhodné a osvědčené jsou detektory kouře. Variantou mohou být i citlivější, ale méně spolehlivé, ionizační detektory.

Jaký detektor na chodby?

Opět se nejčastěji používají detektory kouře, ale použít lze i ionizační detektory, případně i teplotní detektory.

Jaký detektor do garáže, ke krbu, do sklepa či dílny?

V těchto místnostech lze úspěšně použít teplotní detektory, zvláště vhodné jsou do místností s topným zařízením s ohněm (krby, kamna,…) či do garáží, kde se může běžně vyskytovat zvýšená míra kouře. Ionizační varianta může být vhodná spíše do dílny či sklepa, kde nehrozí změny pachů.

Jak správně umístit detektor?

Pravidla se mohou lišit podle typu hlásiče a místnosti, ale obecně je třeba zajistit, aby byl cca 60 cm od stěny, nebyl ničím zakrytý (záclona, skříň), v blízkosti se nenacházely zdroje tepla (žárovky, topení,…) ani klimatizace. Některé přístroje taky nejsou vhodné do místností s nízkou teplotou. Do nevytápěných místností je třeba zvolit modely s nižší provozní teplotou. Důležité je sledovat i parametr provozní vlhkosti.

Způsob připojení a napájení

Autonomní detektor

Fungují na baterii, akumulátor nebo jsou přímo zapojeny do sítě. Velmi snadná instalace, fungují zcela samostatně. Stačí je přilepit či přišroubovat na místo.

Drátový detektor

Jde o detektory, které se napojují na centrální požární systém. Napájení z centrální jednotky. Vysoká funkčnost a spolehlivost. Složitá instalace.

Bezdrátový detektor

Kombinace autonomního a drátového systému. Mohou být napojeny na zabezpečovací systém přes bezdrátové rozhraní.

Důležité parametry a funkce

U zařízení je nutné sledovat i parametry, jako je maximální dosah (většinou 10 až 300 m), směrová závislost, citlivost (jaké spektrum kouře dokáže rozeznat), hlasitost, krytí a odolnost (v IP). Mezi časté funkce patří displej, indikátor stavu baterie, možnost spárování s mobilem, paměť poplachů, testovací tlačítko či dočasný vypínač.

Jak otestovat funkčnost a udržovat hlásiče?

Neměli bychom spoléhat na to, že stačí hlásič přilepit na zeď a nechat ho tam navždy s tím, že jsme za vodou. Hlásič bychom měli otestovat při první instalaci a poté pravidelně aspoň dvakrát za rok zkontrolovat baterie, funkčnost apod.

Moderní hlásiče mají často testovací tlačítko, které stačí stisknout a ozvat by se měl čistý, silný alarm. Pokud se tak nestane, alarm je slabý nebo kolísavý, může jít o závadu nebo slabou baterii. Tlačítko ale testuje pouze provozuschopnost zařízení, nikoli to, zda samotné čidlo funguje, jak má.

Domácí test lze provést pomocí cigaretového kouře, který fouknete na hlásič. Za 1 až 1,5 minuty by se měl spustit. Další a přesnější možností je použití speciálního spreje. Test plynových detektorů lze provést pomocí plynového zapalovače, který spustíte (bez škrtnutí) v těsné blízkosti čidla.

Ceny hlásičů a detektorů

Kolik stojí kvalitní detektor kouře či plynů?

Detektory do 300 Kč

Především levné, autonomní, bateriové detektory, typicky kouřové. Lze očekávat spíše průměrnou citlivost a spolehlivost.

Detektory do 1000 Kč

Sehnat již lze pokročilejší modely včetně kombinovaných, bezdrátových a více spolehlivých a lépe vybavených modelů.

Detektory nad 1000 Kč

Kvalitní detektory s velkým dosahem a vysokou spolehlivostí, obvykle bezdrátové, odolné, úsporné.

Nejlepší značky hlásičů a detektorů

Kteří výrobci nabízejí kvalitní a osvědčené detektory?

  • Honeywell – Výborný výběr, renomovaná značka. Pokročilé hlásiče ve střední a vyšší relaci
  • Emos – Známá a původem česká značka nabízí dostupnou elektroniku včetně levnějších hlásičů pro nenáročné použití
  • Hutermann – Osvědčená německá značka, která osloví i poněkud náročnější zájemce.
  • Netatmo – Drahé a velmi drahé sofistikované modely pro náročné zájemce.
ProduktInfoHodnocení
Nejlepší detektory kouře
#1DOF39 Detektor kouře
+ Okamžité varování v případě požáru a kouře
+ S optickým senzorem
+ Pokrytí přibližně 30 m²
do 460 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Detektor kouře RWM160 ABUS
+ Životnost baterie 10 let
+ Automatický samotest
+ Detekce okolního světla, omezení blikání v noci
do 1100 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Detektor kouře 9V
+ Detektor kouře s opticko-akustickou signalizací
+ Možnost instalace na zeď i na strop
+ Životnost 10 let
do 250 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
Nejlepší detektory plynu
#1Detektor oxidu uhelnatého EMOS GS827
+ Optická i akustická signalizace
+ Spolehlivý pracuje ve dne v noci
+ Snadná montáž
do 680 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2Hütermann CO-602
+ Vysoká citlivost a stabilita
+ Velmi úsporné provedení
+ Jednoduchá instalace
do 250 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#3Detektor oxidu uhelnatého ABUS
+ Displej s indikací koncentrace CO
+ Akustický a optický alarm
+ Detekční rozsah detektoru je 62 m²
do 1900 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
Nejlepší detektory úniku vody
#1Nedis Wi-FiDW10WT − Detektor úniku vody
+ Zvukový alarm a oznámení do telefonu
+ Provádí kontrolu v dosahu až 115 cm od detektoru
+ Výdrž baterie více než 2 roky
do 1000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2TESLA Smart - Chytrý senzor úniku vody 1xCR2032 Zigbee IP66
+ Chytrý senzor proti úniku vody
+ Dosah signálu až 50 m
+ Lze ovládat pomocí aplikace
do 350 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#3TP-Link Tapo T300, Smart snímač úniku vody
+ Reaguje na kapky a úniky pomocí 6 detekčních sond
+ Alarm až 90 dB
+ Okamžité oznámení v aplikaci
do 450 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení