Domácnost

Nejlepší krbové vložky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů


Vytápění bylo vždy středobodem zájmů a ústředním tématem. Avšak před nastávající zimou se diskuze kolem energetiky stala naprosto klíčovou záležitostí. Mnozí mají obavu, jak zimu v krizi zvládnou a jak zaplatí za drahé zdroje tepla. V této situaci mnozí obyvatelé zejména rodinných domů projevují stále větší zájem o tradičnější formy vytápění, zejména o topení dřevem. Starý dobrý oheň nás dokázal zahřívat před tisíciletími – a dokáže to jistě i dnes. Nicméně máme již poněkud odlišné nároky a řečeno s nadsázkou – dříví na otop taky „neroste v lese“. Respektive nemáme ho nevyčerpatelné a bezplatné zdroje. Musíme tedy myslet trochu ekonomicky. Mezi nejoblíbenější a nejvíce efektivní formy vytápění dřevem přitom rozhodně patří krbové vložky. Jak vybrat tu nejlepší krbovou vložku pro dům, chatu či chalupu? Na to se dnes zaměříme.

Krbová vložka je moderní a mimořádně elegantní, stylové řešení. Je skvělou volbou i do moderních novostaveb, kde vytvoří skvělou atmosféru a ještě poslouží jako funkční zdroj vytápění. Kvalitní krbová vložka však představuje nezanedbatelnou investici a i samotná instalace je náročná a vyžaduje plánování a stavební zásahy. Výběr proto není radno uspěchat.

V dnešním průvodci vám prozradíme důležité informace, které byste měli před pořízením krbové vložky znát a zvažovat. Kromě toho se dočkáte i žebříčku nejlepších modelů na současném trhu. Zajímavé poznatky vám nabídnou rovněž uživatelské recenze krbových vložek.

Nejlepší krbové vložky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Romotop HEAT W 2G 59.50.01
S teplovodním výměníkem
✔️ Speciální patentovaná konstrukce
✔️ Zakomponovaná vychlazovací smyčka
✔️ Možnost regulace výkonu od 6,5 - 16,9 kW
📌 od 57100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BeF Home BEF AQUATIC WH 70
Teplovodní krbová vložka
✔️ Dosaženo vysoké čistoty a účinnosti spalování
✔️ Možnost regulace výkonu od 5 - 11 kW
✔️ Precizní zpracování ovládání vzduchu
📌 od 64000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Romotop HEAT 2G 59.44.13
Krbová vložka bez výměníku
✔️ Určena pro konvekční i akumulační provoz
✔️ Možnost regulace výkonu od 2,4 - 7 kW
✔️ Určena i pro nízkoenergetické stavby
📌 od 34500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dovre Vista 602C
✔️ Moderní systém spalování
✔️ Dvouplášťová, s konvekčním boxem
✔️ Možnost regulace výkonu od 2,7 - 10,0 kW
📌 od 54250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Defro Home VITAL 37 S
Plynová krbová vložka
✔️ Včetně dekorace ohniště (dřevěný set)
✔️ Možnost regulace výkonu od 3,3 - 6,0 kW
📌 od 75350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6KRATKI MAJA 8
Skvělý poměr cena/výkon
✔️ Působivá litinová krbová vložka
✔️ Praktické rovné prosklení dvířek
✔️ Rozsah topného výkonu 3,0 - 10,0 kW
📌 od 14850 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7JOTUL I 400 CB
✔️ Prostorné topeniště se světlým obložením
✔️ Kvalitní norská litina
✔️ Velké prosklení dvířek pro krásný výhled na oheň
📌 od 60000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat krbovou vložku

Co je důležité při výběru krbové vložky? Roli by nemělo hrát pouze okouzlení designem nebo snaha ušetřit. Má-li vložka sloužit svému účelu, musíte se zajímat o výkon, účinnost, zpracování a další faktory.

Otevřený krb, krbová kamna, klasická kamna vs. krbová vložka

Otevřený krb s možností dokonalého výhledu na praskající a skotačící plameny vám umožní dokonale nasát vůně a kouzlo ohně. Na druhou stranu za estetickým dojmem dalece zaostávají veškeré praktické a ekonomické vlastnosti.

Otevřený krb je krásný a možná si v něm můžete dokonce i něco opéct, ale pokud chcete vytápět, není krb moc pracovitý pomocník. Teplo distribuuje jen opravdu velmi neefektivně. Jinými slovy protopíte hodně dřeva při velmi nízkém topném výkonu. Vytopení většího prostoru je takřka nemožné nebo mimořádně zdlouhavé.

A jsou tu i další nevýhody. Z otevřeného ohně se do místnosti dostává kouř, prach, spaliny, saze, popel a tak dále. Vytváří se prostředí, které není nijak zvlášť zdravé ani hygienické. Naši dávní předkové, kteří žili v zakouřených zemnicích a dožívali se o desítky let méně než my, by vám o tom mohli vyprávět.

Pokud si chcete tu a tam pro efekt zatopit na chatě či chalupě, je otevřený krb nádherný a jistě skvělý. Ale jako primární topné zařízení domova? V dnešní době určitě ne.

Krbová kamna a vložky

Na řadu tak přicházejí „upgrady“ v podobě krbových kamen, či krbové vložky. V čem je rozdíl? Krbová kamna jsou samostatné, obvykle volně stojící, kompaktní topné zařízení. Výběr je rozmanitý, obrovský a instalace relativně rychlá a bez nutnosti uskutečňovat velké stavební zásahy.

Naproti tomu krbová vložka je de facto vestavný dílec, kterému je nutné připravit „půdu“. Tedy ho důkladně obezdít. Krbové vložky se tím pádem od kamen liší podobným způsobem jako volně stojící spotřebiče (třeba pračky) od vestavných. Ty vestavné jsou elegantnější, tvoří s interiérem dokonalý celek, ale instalačně jsou náročnější a mohou být i dražší, výběr je méně rozmanitý.

Krbová vložka je takřka samozřejmou volbou do plánované novostavby nebo při provádění rekonstrukce. Krbová kamna zase snáze najdou místo kdekoli, např. na chatě, kterou se rozhodnete intenzivněji využívat i mimo léto, ale nechcete se pouštět do náročnějších stavitelských činností, renovací či rekonstrukcí.

Krbová vložka je velmi efektivní, může být mimořádně výkonná a lze s ní (s výměníkem) vytápět i více místností. Dá se však říct, že většinu těchto parametrů dokážou dnes naplnit i krbová kamna. Rozhodujícím faktorem tak spíše než výkon či vybavení bude prostor, jeho povaha a možnosti, potažmo finanční stránka, chuť do vážnějších zásahů apod.

Za zmínku stojí i varianta v podobě tradičnějších kamen. Ty mohou mít velmi různorodé podoby. Od litinových kamínek (na způsob tzv. vincků), což je dnes už velmi okrajová varianta, až po velká tradiční kachlová kamna se sporákem. Ty mohou být dokonalou funkční ozdobou rustikálního interiéru. Nevýhodou je však mimořádně velká finanční náročnost.

Čím zatopit?

Čím se dá topit v krbu, resp. v krbové vložce? Může to být buď kusové dřevo, anebo i zpracované dřevěné produkty, zejména brikety. Při topení dřevem je důležitá volba dřeviny a musíte i respektovat rozměrové možnosti vložky. Výrobce či prodejce by měl vždy uvádět maximální velikost (délku) topiva čili polínek.

Malé krby jsou určeny pro polena pod 40 cm, střední krby pojmou polena kolem 40 až 55 cm dlouhá. Výběr vložek, do nichž byste mohli používat i delší polínka je už poměrně omezený. Už při přípravě otopu je tedy třeba s těmito omezeními počítat.

U dřeva je dále důležitý druh, stav a správné skladování. Efektivita topení stojí na těchto třech pilířích. Druh je důležitý kvůli výhřevnosti, ceně a délce schnutí. Nejvyšší výhřevnost má habrové dřevo. Bude-li habr představovat jakousi referenční hodnotu výhřevnosti (tedy 100 %), pak následuje dub s 99 % (velmi oblíbené topivo) a jasan či javor se solidními 90-95 %.

Naopak finančně dostupné a hojné jehličnaté dřeviny jako smrk a borovice mají výhřevnost jen kolem 70 %. Na druhou stranu habrové či dubové dřevo vysychá aspoň 2 roky. Smrkové je suché již za rok. Ale… smrk rychle hoří, produkuje více spalin, zanáší komín, zkracuje životnost topné soustavy atd.

Dvouplášťová vs. jednoplášťová vložka

Při výběru krbové vložky se budete muset rozhodnout, zda zvolíte jedno či dvouplášťové provedení. Jednoplášťové provedení je konstrukčně výrazně jednodušší, a tedy i levnější. Umožní rychlejší přenos tepla do místnosti, nehrozí riziko přehřátí vložky. Není nutná žádná další energie a vybavení. Dvouplášťové disponuje i ventilátorem a je tedy třeba i připojení k el. síti. Nabízí ale komfortnější možnost regulace topného výkonu.

Krbová vložka s výměníkem

Pokud chcete krbem vytápět více místností či celý dům nebo ho používat jako primární topné zařízení, pravděpodobně se budete zajímat o krbovou vložku s výměníkem. Právě výměník zajišťuje možnost distribuce tepla i do dalších místností. Může být buď teplovzdušný – s přirozenou cirkulací či ventilátorem.

Pro náročnější použití v rodinných domech je však volbou především teplovodní výměník. Můžete ho připojit i ke stávající topné soustavě a krbovou vložkou s patřičným výkonem vytápět účinně všechny místnosti, potažmo i ohřívat vodu.

Materiálové zpracování

Pokud jde o materiály, u krbových vložek se můžete setkat nejčastěji s kvalitními ocelovými plechy anebo s litinou. Litina představuje, dá se říct, vyšší třídu. Tento materiál se sice pomaleji rozžhaví, ale déle a stabilněji teplo akumuluje. Je taky výrazně odolnější i vůči velmi vysokým žárům. Celková životnost takového krbu bývá vyšší. Pro topeniště se nejčastěji používá šamot.

Výkon krbových kamen

Výkon patří bezesporu mezi vůbec nejdůležitější parametry výběru krbové vložky. Při výběru však platí, že byste měli velmi pečlivě volit výkon adekvátní daným prostorům. Tedy nikoli co nejvyšší výkon v domnění, že je vždy lepší mít rezervu.

Zde neplatí, čím více, tím lépe. Naopak předimenzovaný krb vede k přetápění a plýtvání zdroji a energií – to dnes jistě nikdo nechce. Snažit se ušetřit pořízením poddimenzovaného krbu je ovšem stejná marnost. Abyste dosáhli komfortní teploty, budete muset krb žhavit na plné obrátky nebo nad jeho možnosti. Trpí efektivita vytápění i krbová vložka, u níž dochází ke snížení životnosti.

Při rozhodování o správném výkonu vám nejlépe poslouží pečlivé kalkulace. Záleží totiž nejen na velikosti prostoru, ale i jeho energetické efektivitě (izolace,…). Stará a „děravá“ chalupa bude mít zcela jiné nároky na výkon krbu než moderní pasivní novostavba – a to i při stejné rozloze.

Orientačně lze počítat s výkonem 1 kW na cca 40 m3 (zdůrazňujeme krychlových, nikoli čtverečních metrů). Platí to pro domy se solidní izolací.

Nejlevnější a nejméně výkonné krbové vložky a kamna nabídnou výkon už od cca 2 kW. Takové modely jsou však ojedinělé. Většina vložek ze „slabší“ kategorie nabídne spíš 5-8 kW výkonu. Mezi 8-15 kW se pohybují středně výkonné krby a najdete zde taky největší výběr. Hodí se pro chalupy i rodinné domy a mohou sloužit i jako primární topné zařízení. Při 15 kW vytopíte cca 400 m3 prostorů. Výkonné krbové vložky pak mohou nabídnout výkon i přes 20 kW.

Efektivita krbové vložky

Minimálně stejně důležitým faktorem, jako je výkon, je efektivita. Účinnost krbové vložky by měla být 70 a více procent. Ty mimořádně kvalitní dosahují i více než 80 %. Tento údaj ovšem ne vždy výrobce/prodejce uvádí.

Rozměry a hmotnost

Rozměry krbové vložky jsou pak spíše otázkou prostorových možností. Velmi důležitým údajem je ovšem průměr kouřovodu kvůli instalaci a kompatibilitě s komínem. Hmotnost je pak velmi různorodá. Do 100 kg mají menší a obvykle spíše plechové krbové vložky. Poctivé litinové modely budou vážit spíše kolem 150 kg. U opravdu rozměrných vložek se můžete dostat snadno nad 200 kg.

Ceny krbových vložek

Kolik stojí kvalitní krbová vložka? Ceny nejsou nijak zanedbatelné, ale investice se vyplatí.

✅Krbové vložky do 40 000 Kč

Nejčastěji jde o vložky s výkonem do cca 10-12 kW vhodné pro méně náročné použití. Jako sekundární zdroj tepla, do rekreačních objektů apod.

✅Krbové vložky do 70 000 Kč

Obrovský výběr krbových vložek, včetně výkonných. Vhodné i jako primární zdroj vytápění s výměníkem.

✅Krbové vložky nad 70 000 Kč

Velmi výkonné, designové či exkluzivní krbové vložky pro náročné použití.

Nejlepší značky krbových vložek

Které značky krbových vložek patří mezi nejoblíbenější?

  • Romotop – Mimořádně oblíbená a osvědčená značka krbových vložek. Patří k nejprodávanějším. Nabízí dostupné i vysoce výkonné modely. Romotop využívá odolné materiály, moderní systémy odvodu spalin a představuje volbu pro rodinné domy, chaty, chalupy i jiné objekty.
  • Haas+Sohn – Značka nabízí především méně výkonné a dostupnější krbové vložky pro méně náročné použití.
  • Kratki – Obrovský výběr. Různé cenové relace od nejnižších.
  • HS Flamingo – Výběr krbových vložek především ve střední cenové relaci.
ProduktInfoHodnocení
#1Romotop HEAT W 2G 59.50.01
S teplovodním výměníkem
✔️ Speciální patentovaná konstrukce
✔️ Zakomponovaná vychlazovací smyčka
✔️ Možnost regulace výkonu od 6,5 - 16,9 kW
📌 od 57100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BeF Home BEF AQUATIC WH 70
Teplovodní krbová vložka
✔️ Dosaženo vysoké čistoty a účinnosti spalování
✔️ Možnost regulace výkonu od 5 - 11 kW
✔️ Precizní zpracování ovládání vzduchu
📌 od 64000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Romotop HEAT 2G 59.44.13
Krbová vložka bez výměníku
✔️ Určena pro konvekční i akumulační provoz
✔️ Možnost regulace výkonu od 2,4 - 7 kW
✔️ Určena i pro nízkoenergetické stavby
📌 od 34500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dovre Vista 602C
✔️ Moderní systém spalování
✔️ Dvouplášťová, s konvekčním boxem
✔️ Možnost regulace výkonu od 2,7 - 10,0 kW
📌 od 54250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Defro Home VITAL 37 S
Plynová krbová vložka
✔️ Včetně dekorace ohniště (dřevěný set)
✔️ Možnost regulace výkonu od 3,3 - 6,0 kW
📌 od 75350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6KRATKI MAJA 8
Skvělý poměr cena/výkon
✔️ Působivá litinová krbová vložka
✔️ Praktické rovné prosklení dvířek
✔️ Rozsah topného výkonu 3,0 - 10,0 kW
📌 od 14850 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7JOTUL I 400 CB
✔️ Prostorné topeniště se světlým obložením
✔️ Kvalitní norská litina
✔️ Velké prosklení dvířek pro krásný výhled na oheň
📌 od 60000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení