Domácnost

Nejlepší přikrývky (peřiny): TOP 10 produktů podle recenzí a testů

nejlepší přikrývkyKvalitní spánek je stále důležitější a častěji diskutované téma – a je to pochopitelně jedině dobře. Vždyť právě spánkem trávíme až třetinu svého života a jde o nejdůležitější regenerační mechanismus našeho organismu. Dobrý spánek je předpokladem nejen efektivních fyzických a duševních výkonů, ale i fyzického a duševního zdraví obecně. Pokud máte pocit, že je na vašem spánku ještě co zlepšovat, neotálejte a přemýšlejte, co byste pro sebe mohli udělat. Správné prostředí, kvalitní matrace anebo komfortní přikrývka. To jsou jen některé z proměnných, u nichž možná najdete prostor pro zlepšení. V dnešním článku se budeme věnovat třetímu ze jmenovaných faktorů a zaměříme se na výběr nejlepší přikrývky pro dokonalý spánek. Shrneme pro vás nejdůležitější informace o tomto tématu a taky vám představíme některé výrobce v krátkých recenzích.

Přikrývka patří k výbavě, bez které se žádný člověk neobejde a jde o takřka intimní záležitost. Dokonce i v horkých letních nocích mají lidi tendenci se ve spánku alespoň něčím přikrýt. Přesto této „drobnosti“ mnohdy věnujeme jen minimální pozornost. Nad výběrem matrace se dnes už většina lidí přece jen pozastaví. Poctivý výběr přikrývky opomíjíme mnohem častěji a nakupujeme třeba jen podle ceny, bez rozmyslu. V dnešním průvodci se vás proto pokusíme seznámit s dalšími faktory, které se vyplatí vzít při výběru „peřiny“ v potaz a řekneme si něco o tom, jaký může mít volba určité přikrývky vliv na kvalitu vašeho spánku.

Přestože pro vás máme především informativní článek, v němž najdete spoustu univerzálních rad a tipů, nebude chybět ani žebříček nejoblíbenějších přikrývek současnosti. Můžete v něm najít inspiraci, ale stojí za to investovat čas i do menšího průzkumu uživatelských recenzí přikrývek, v nichž se často dozvíte o kvalitě konkrétního výrobku velmi zajímavé věci.

Nejlepší přikrývky (peřiny) na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Letní přikrývky
#1Dormeo V3 Light
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#2Kvalitex Luxus plus
Výplň: duté vlákno
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
#3Scan Quilt CLASSIC LIGHT
Výplň: 100% polyester
Potah: 65% polyester, 35% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
Zimní přikrývky
#1Přikrývka a polštář Dormeo V3
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 + 1/50 x 70 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#2Dormeo Aloe Vera
Výplň: 50% viscose / 50% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3Scan Quilt THERMO PLUS
Výplň: 100% polyester
Potah: 65% polyester, 35% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
Celoroční přikrývky
#1AdaptiveGO set polštář a přikrývka
Výplň: -
Potah: -
Rozměry: 140 x 200 + 1/50 x 70 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#2Brotex přikrývka Luxus Plus
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
#3Scan Quilt CLASSIC LIGHT
Výplň: 100% polyester
Potah: 65% polyester, 35% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#4Scan Quilt COMFORT COTTON - antibakteriální
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze

Jak vybrat přikrývku

Dobrou zprávou hned na začátek je, že výběr přikrývky určitě nemusí být komplikovaný jako nákup notebooku nebo mobilního telefonu. Nebudete bojovat se záplavou parametrů, důležitý bude hlavně použitý materiál a dobrá znalost jeho vlastností. Peřinu byste si měli vybírat tak trochu na míru svým potřebám. Pokud jste například obecně spíš zimomřiví, zřejmě zvolíte jinou než člověk, který chodí i v zimě v šortkách. Speciální nároky pak samozřejmě mohou mít alergici či astmatici.

Při výběru a pořizování peřiny nelze pochopitelně opomenout ani otázku ceny, které se rovněž budeme v krátkosti věnovat. Představíme vám tři základní cenové relace přikrývek. Na závěr pro vás máme představení spolehlivých a ověřených výrobců.

jak vybrat přikrývku

Přikrývky podle ročního období

Jedním z velmi důležitých rozhodovacích faktorů je rozhodně období, kdy budete přikrývku používat. Používat stejnou přikrývku po celý rok obvykle příliš velký komfort nepřináší. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe spát, pokud si pořídíte dvě varianty – jednu, kterou využijete během teplých měsíců, od konce jara do začátku podzimu, a druhou na chladné noci.

Přikrývky pro teplé období

Často se můžete u prodejců setkat s označením „letní“ přikrývka. Taková by měla být dobře uzpůsobena pro teplé noci. Můžete se však pídit po konkrétních parametrech a pořídit si přikrývku přesně pro konkrétní období nebo vlastní požadavky. Jak jsme řekli, každý jinak snáší teplo i zimu. Zajímavá je z tohoto hlediska především gramáž, ale taky prodyšnost. Samozřejmě stěžejní je i materiálové zpracování, ale tomu se ještě později budeme věnovat samostatně. Roli může hrát i konkrétní technologie zpracování.

Přikrývka pro teplé období by měla být lehká až velmi lehká a důraz má být kladen spíše na vysokou prodyšnost než izolační schopnosti. Co naopak není až tak důležité, je tloušťka přikrývky.

 • Pokud jde o zmíněnou gramáž, pak může záležet na typu materiálu a zpracování, ale lze obecně říct, že pokud má přikrývka 300 g/m2, bude vhodná spíše pro teplejší období roku. Velmi lehké letní přikrývky pak mohou mít i jen něco kolem 150 g/m2. Pokud špatně snášíte horka a v létě špatně spíte, volte právě co nejlehčí přikrývky. Přikrývky kolem 300 g/m2 by měly dobře obstát na jaře i na podzim, některé lze používat i celoročně.

Přikrývky univerzální a zimní

Přikrývky kolem cca 250 až 400 g/m2 představují často poměrně univerzální variantu. Ideální jsou ovšem pro období podzimu nebo jara. Od 400 g/m2 už jde o poměrně hutné přikrývky, které se hodí spíš pro chladnější období. Velmi teplé duchny mohou dosahovat gramáže i 500 g/m2 a více.

U zimních pokrývek je velmi důležitá především schopnost udržovat teplo, tedy tepelná izolace. Pro tento účel se hodí zejména materiály jako přírodní vlna. Vynikající vlastnosti má ovšem taky moderní, syntetické mikrovlákno.

Přikrývky pro alergiky či astmatiky

Pokud jste citliví na některé alergeny jako prach nebo roztoči, případně máte vyšší hygienické nároky, pak je vhodné zaměřit se na přikrývky, které splňují optimální vlastnosti a požadavky. Je zajímavé, že dříve byla vina přikládána prachovému peří a lidé se často domnívali, že jsou alergičtí právě na peří. Dnes už víme, že tento alergie na peří je relativně vzácná a drtivé většině lidí vadí právě mikroorganismy v podobě roztočů. Co tedy chtít od přikrývky pro alergiky:

 • Materiálové zpracování odolné vůči roztočům
 • Odolnost vůči vysokým teplotám při praní

Poměrně často doporučované jsou peřiny a přikrývky ze syntetického dutého vlákna, které se vyznačují relativně vysokou odolností nejen proti roztočům, ale třeba i plísním. Z tohoto hlediska je taky velmi důležitá vysoká prodyšnost a správné zacházení. Tedy časté větrání přikrývky a praní při vyšších teplotách (což je u dutého vlákna možné).

Materiálové zpracování

Zcela zásadní bude zřejmě rozhodování, zda si pořídit přikrývku z umělých nebo přírodních materiálů. Mezi přírodními materiály je takovou tradiční stálicí peří.

Peří

Obecný název pro přikrývky na spaní „peřiny“ vychází pochopitelně právě ze slova peří. Peřiny jsou dodnes oblíbenou volbou. Vyrábějí se nejčastěji z husího či kachního peří, přičemž náplň tvoří částečně peří prachové (velmi jemné, ideální izolační vlastnosti), ale taky peří větší, poloprachové, které má větší stálost.

Péřové přikrývky mají skvělé tepelné vlastnosti, jsou velmi hřejivé, zároveň jsou lehké a při dobrém zacházení mají vynikající životnost. Jsou ideální spíše pro chladnější období. Moderní zpracování peřin, kdy je přikrývka tvořena oddělenými kazetami, napomáhá udržení tvaru a už nejde o klasické neohrabané duchny našich babiček.

Vlna

Vlněné přikrývky jsou opět skvělou přírodní volbou zejména do chladných a mrazivých nocí. Vlna má vynikající izolační vlastnosti a dokáže účinně odvádět vlhkost. Udrží vás tedy nejen v teple, ale i suchu. Vlna se na přikrývky používá již odnepaměti a dnes je opět velice módní. Moderní metody zpracování navíc zajišťují lepší praktické vlastnosti a snadnější údržbu. Vlna má dobré hygienické vlastnosti a často je doporučována jako vhodná volba pro citlivější nebo alergické osoby.

Hedvábí

Extra jemné a hladké peřiny se vyrábějí s použitím hedvábí. Hedvábné přikrývky jsou obvykle tenké, velmi lehké a mají dobré hygienické vlastnosti. Jsou skvělou volbou především pro teplejší a horké noci.

Bavlna

Nejpoužívanější textilie současnosti se uplatňuje i u přikrývek. Dobré vlastnosti bavlny jsou obecně známé, je především velmi prodyšná. Bavlna je oblíbenou látkou především u letních přikrývek. Používá se většinou jako potahová látka, přičemž výplň přikrývky tvoří např. duté vlákno.

Duté vlákno

Dutá polyesterová vlákna patří mezi velmi oblíbené výplňové materiály moderních přikrývek. Nabízejí velmi dobrý poměr ceny a kvality. Umělá dutá vlákna jsou vysoce prodyšná a velmi dobře odvádějí vlhkost. Mají i velmi dobré izolační vlastnosti, ale oproti přírodním peřinám budou při stejné hřejivosti těžší. Duté vlákno je taky nenáročné na údržbu, a pokud jde o kvalitní zpracování, může být vhodnou volbou i pro alergiky.

Jak se o přikrývku starat?

Pokud chcete, aby vám peřina dlouho sloužila a zachovala si své dobré vlastnosti, pak se o ni musíte náležitě starat. Dneska je běžné, že výrobci používají různé speciální technologie zpracování materiálů a výroby, a proto je třeba se vždy informovat v návodu o přesných požadavcích a omezeních při údržbě. Obecně a zjednodušeně lze říci, že:

 • Přikrývky z dutého umělého vlákna jsou poměrně nenáročné na údržbu. Lze je prát při vysokých teplotách až 90°C a lze je navíc prát častěji. Díky tomu jsou tyto přikrývky vhodné i pro citlivější osoby.
  Přírodní přikrývky bývají obecně trochu náročnější na údržbu a vyžadují šetrnější zacházení.
 • Například vlněné přikrývky zpravidla snesou jen nízké teploty (cca do 30°C) a ideální je pro ně ruční praní, taky sušení je pomalejší, bez ždímání. Peří lze obvykle prát na 40°, ale časté praní peřině škodí. Peřiny ani vlněné přikrývky by se navíc neměly sušit na přímém slunci.

kvalitní spánek

Ceny přikrývek

Kolik stojí kvalitní přikrývka, která vydrží dlouho a poskytne vám komfort a perfektní, osvěžující spánek? Přikrývky lze koupit velmi levně, ale jsou i nákladné varianty. Rozmyslete se, kolik chcete investovat do svého spánku. Pomůže vám naše nápověda.

✅ Přikrývky do 500 Kč

Mezi dostupnějšími peřinami do 500 Kč najdete řadu nejprodávanějších přikrývek na trhu. Převažují letní a celoroční peřiny. Zdaleka nejčastějším materiálem je umělé duté vlákno. Potahová látka bývá obyčejnější, většinou bavlněná. Vhodné pro nenáročné zájemce.

✅ Přikrývky do 2000 Kč

Vynikající výběr solidních přikrývek. Najdete zde letní, celoroční i zimní varianty, často jde o antialergické modely vhodné pro citlivější osoby. Opět převažuje duté vlákno, ale dohání ho peří a najdete zde i několik vlněných výrobků.

✅ Přikrývky nad 2000 Kč

Pokud vám na dobrém spánku opravdu záleží nebo máte speciální nároky a nevadí vám si připlatit, můžete se podívat po dražší přikrývce. Nejčastěji jde o péřové nebo vlněné varianty pro různé použití. Špičkové přikrývky z exkluzivních materiálů mohou stát i desítky, či dokonce stovky tisíc korun.

Nejlepší značky přikrývek

Které značky přikrývek patří u nás k oblíbeným a dobře hodnoceným? Máme pro vás pár tipů.

 • Meradiso – Meradiso nabízí menší, ale rozmanitý a zajímavý výběr. Přikrývky této značky se těší mimořádné oblibě, najdete zde dostupnější i dražší kousky.
 • Brotex – Obrovský výběr peřin pro různá období. Brotex nabízí převážně dostupnější peřiny od pár set do 2 tisíc Kč. Výborná hodnocení v testech přikrývek.
 • Textilomanie – Kvalitní a přitom levné peřiny z umělého vlákna.
 • Kvalitex – Velmi dobrý výběr skvěle hodnocených peřin za rozumné ceny. Výhodný poměr ceny a kvality.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Letní přikrývky
#1Dormeo V3 Light
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#2Kvalitex Luxus plus
Výplň: duté vlákno
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
#3Scan Quilt CLASSIC LIGHT
Výplň: 100% polyester
Potah: 65% polyester, 35% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
Zimní přikrývky
#1Přikrývka a polštář Dormeo V3
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 + 1/50 x 70 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#2Dormeo Aloe Vera
Výplň: 50% viscose / 50% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3Scan Quilt THERMO PLUS
Výplň: 100% polyester
Potah: 65% polyester, 35% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
Celoroční přikrývky
#1AdaptiveGO set polštář a přikrývka
Výplň: -
Potah: -
Rozměry: 140 x 200 + 1/50 x 70 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#2Brotex přikrývka Luxus Plus
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% polyester
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
#3Scan Quilt CLASSIC LIGHT
Výplň: 100% polyester
Potah: 65% polyester, 35% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#4Scan Quilt COMFORT COTTON - antibakteriální
Výplň: 100% polyester
Potah: 100% bavlna
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
0 Sdílení