Domácnost

Nejlepší infrasauny – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší infrasauny na trhu I když až donedávna bylo domácí saunování především doménou Skandinávie, v posledních desetiletích se tato záliba pomalu přesouvá stále dále na jih. To mají na svědomí především dva faktory.

Pořízení domácí sauny je dnes levnější, než tomu bylo v minulosti a infrasauny, které můžete umístit i do běžného bytu, jsou výkonnější a technologicky propracovanější, než tomu bylo dřív. Nejlepší infrasauny vám totiž přinesou nejen psychickou pohodu a zbavení stresu, ale i řadu zdravotních benefitů.

Pravidelné užívání snižuje ztuhlost kloubů, zmírňuje svalové spazma, zlepšuje prokrvení svalů, odbourávají se škodlivé látky a napomáhá hubnutí.

Infrasauny mají oproti klasickým finským saunám řadu výhod. Infračervené záření proniká hluboko do tkáně, díky tomu není třeba saunování cyklicky opakovat, jako je tomu u finských saun. Navíc pro organismus nejsou tolik náročné – jejich technologie se používá i v dětských inkubátorech.

Jelikož se zejména v České republice jedná o poměrně nový obor a neprobádané území, v naší recenzi na infrasauny bychom vám rádi poradili s tím, jakou infrasaunu koupit, abyste své peníze investovali co nejefektivněji do výrobku, který si naplno užijete.

Nejlepší infrasauny na trhu podle nás

ProduktHodnoceníCena (od)
1.Marimex SMART 1001 L
 Nejlepší infrasauna pro dva 
Kapacita: 2 osoby
Příkon: 1620 W
Topidla: 6
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Nejprodávanější infrasauna
[usr 5 text="true" tooltip="true"]29000 Kč Číst recenze
2.Marimex TRENDY 2001 M
 Nejlepší infrasauna pro jednu osobu 
Kapacita: 1 osoba
Příkon: 1670 W
Topidla: 7
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Nízké roční náklady
[usr 5 text="true" tooltip="true"]26000 Kč Číst recenze
3.Marimex POPULAR 7001 XXL
 Nejlepší infrasauna pro 4 osoby 
Kapacita: 4 osoby
Příkon: 3200 W
Topidla: 11
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Ionizátor, MP3 s rádiem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]43000 Kč Číst recenze
4.Marimex POPULAR 3001 L
Kapacita: 2 osoby
Příkon: 1920 W
Topidla: 8
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Snadná instalace (2 osoby do 1 hodiny)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze
5.Belatrix Vista 2
 Produkt roku 
Kapacita: 2 osoby
Výkon: 2600 W
Topidla: -
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně °C

✔️ Ionizátor, LED světelná terapie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]39500 Kč Číst recenze
6.France La Provance 2-3
Kapacita: 3 osoby
Kamna: 2130 W
Topidla: 9
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 18 až 60°C

✔️ Ionizátor, čtecí lampa, LED světelná terapie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]43000 Kč Číst recenze
7.HealtLand Standard 2002
Kapacita: 3 osoby
Kamna: 1880 W
Topidla: 6
Podlahové vytápění: ✔️
Teplota v infrasauně 20 až 55 °C

✔️ Vyrobeno z kanadského dřeva
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]31000 Kč Číst recenze

Jak vybrat infrasaunu?

Infrasauna je oproti jiným typům saun moderní záležitostí. V testu jste se mohli podívat na nejzajímavější kousky ze současné nabídky a udělat si představu, co taková speciální sauna nabízí. Při výběru je ale třeba obezřetnost. Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat a na co se zaměřit.

Typy saun

Saun existuje více druhů a není těžké se ve výběru ztratit nebo si jednotlivé varianty splést. Proto pro vás máme krátké resumé týkající se oblíbených možností.

Finská sauna

Tradiční a stále nesmírně populární řešení poskytuje finská sauna. V této suché dřevěné sauně se můžete vyhřívat až při cca 90°C. Vlhkost vzduchu dosahuje jen pár procent.

Švédská sauna

Jde o variantu finské sauny, ale je v ní ještě větší horko! Možná i proto se tato sauna těší omezenější oblibě a je spíš pro skutečné nadšence.

Parní sauna

Jde o oblíbené zařízení často přístupné v lázních, aquaparcích, wellness centrech a podobně. V této vlhké sauně je teplota poměrně nízká (jen okolo 40°C), ale pocitovou teplotu zásadně zvyšuje vysoká vlhkost.

Bio-sauna

Jedna z moderních alternativ. Jde svým způsobem o určitý kompromis mezi suchou saunou a „párou“. Teplota se pohybuje okolo 60°C, vlhkost pak nad 30 % (až k 60 %).

Princip a výhody infrasauny

Infrasauna je jedinečná v tom, že využívá jako zdroj tepla určitý počet infrazářičů. Toto „sálavé teplo“ je pro lidský organismus velmi příjemné a blahodárné. Nedochází při něm totiž k ohřívání okolního vzduchu, rozehřívají se pouze objekty – a samozřejmě osoby. A to velmi důkladně. Toto teplo pronikne dokonce až několik centimetrů pod povrch kůže.

Pocitově je tento typ saun podobný silnému horskému slunci, které vás i uprostřed zimy dokáže příjemně zahřát. Infrasauny ale neprodukují škodlivé záření, takže se nemusíte bát spálenin nebo jiného negativního vlivu na pokožku. A jaké jsou hlavní výhody používání této sauny?

Pozitivní účinky infrasauny na organismus:

 • Teplota okolního vzduchu je příjemná a snesitelná
 • Teplo důkladně prohřívá organismus
 • Vhodné pro osoby s respiračními problémy i s kardiovaskulárními obtížemi
 • Vliv na posílení imunity
 • Uvolnění a relaxace celého těla
 • Psychické uvolnění
 • Blahodárné účinky při bolestech zad či kloubů
 • Detoxikační účinky
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Pomoc při kožních onemocněních

Praktické výhody infrasauny:

 • Často dostupná pořizovací cena
 • Vhodná i do menších domů, nebo dokonce bytů
 • Snadná instalace i následná údržba
 • Zdravotně nezávadné řešení
 • Nízká spotřeba/cenově výhodný provoz
 • Stálá teplota, možnost regulace

Typ topidla

Jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí při výběru infrasauny. Rozhodovat se můžete podle materiálu, ale i podle vlnové délky.

Vlnová délka

Tento parametr (udávaný v mikronech) je zcela zásadní a ovlivňuje samotné účinky a efektivitu sauny:

 • IR-C – Jde o dlouhé vlny s minimálním účinkem. De facto pouze ohřívají kůži (3 mikrony a více).
 • IR-B – Střední varianta (1,5-3 mikrony). Vlny pronikají pod kůži a mají i jistý pozitivní vliv na zdraví.
 • IR-A – Jde o vlny nižší než 1,4 mikronu. Pronikají nejhlouběji a mají nejvýznamnější přínos pro organismus.

Materiál

Materiál zářičů rovněž ovlivňuje účinky infrasauny. Na výběr jsou v zásadě tři varianty.

 • Keramické zářiče – Dosahují teplot až ke 300°C. Zahřívání je velmi rychlé a životnost velmi dlouhá (počítá se na mnoho desítek let i při pravidelném používání). Pořizovací cena je přitom příznivá. Zřejmě jedinou nevýhodou je vyšší spotřeba, ale obecně je spotřeba tohoto typu saun nízká a nejde o vážný zásah do financí (viz níže).
 • Karbonové zářiče – Uhlíkové vlákno je moderní a velmi praktický materiál s úchvatnými vlastnostmi. V případě zářičů je výhodou především extrémní životnost a taky efektivnější produkce tepla a možnost použití i ve větších kabinách. Nevýhodou je ale pomalejší rozehřívání a vyšší pořizovací cena. Tyto zářiče pracují při teplotě do 170°C.
 • „Red light“ zářiče – Jde o keramické světelné zářiče dosahující teploty až 500°C. Dokážou nejrychleji vyhřát prostor a produkují příjemné osvětlení. Nevýhodou je vyšší cena, ale i náročnější údržba. Obvykle nebývají používány samostatně, ale jako doplňkový prvek k jiným zářičům.

Materiál infrasauny

Jaký materiál zvolit pro samotnou kabinu? Obvykle se používají obdobná dřeva jako v případě finských saun. Často jde o kombinaci více dřevin, protože pro obložení se hodí lépe jiné materiály než pro interiérové vybavení. Která dřeva patří k nejpoužívanějším?

Skandinávský smrk

Velmi odolné a krásné dřevo světlé barvy s drobnými součky. Velmi dobrý poměr ceny a kvality. Jde možná o nejpopulárnější možnost pro vnitřní a vnější obložení sauny.

Abachi – Africká vrba

Oblíbená volba pro vybavení sauny (sedačky, lavice). Tato dřevina minimálně kumuluje teplo a i v sauně zůstává její povrch příjemný, nerozpálený.

Topol (osika)

Tato domácí listnatá dřevina nabízí krásný, elegantní a hladký vzhled. Vyrobit z ní lze nejen vnitřní vybavení, ale i samotnou kabinu. Jde o odolné a trvanlivé řešení, navíc za dostupnou cenu.

Cedr

Velmi odolná a krásná dřevina hrající tmavými odstíny hnědé. Jde o vysoce kvalitní, exkluzivní a taky poměrně nákladné řešení.

Příkon

Infrasauna je přece jen velký „spotřebič“ a může budit dojem požírače elektrické energie. Zdání ale v tomto případě klame. Infrasauny nejsou výrazně náročnější než jiné běžné přístroje v domácnosti, např. elektrická trouba, pračka, vysavač apod.

Příkon současných saun se pohybuje nejčastěji okolo hodnoty 2000 W. Menší varianty mohou být i úspornější (např. 1500 W). Ani velmi výkonné sauny pro více osob ale obvykle nepřekračují příkon okolo 2500 W. Cena za jedno cca hodinové saunování se i u větších modelů většinou pohybuje pod hranicí 10 Kč.

Vybavení infrasauny

Saunování má být především relaxací, dopřát tělu i duši pocit pohody a pohodlí. Infrasauny proto mohou být vybaveny různými prvky zvyšujícími komfort nebo praktičnost používání. Počínaje základními drobnostmi, jako jsou odkládací poličky a věšáky na osušky či župany, příjemné a intimní osvětlení nebo zádové opěrky, které zvýší komfort sezení, časté je taky podlahové topení. Některé sauny však mohou mít i řadu dalších prvků výbavy, které přečnívají nad základní standard.

Jde například o vnitřní ovládací panel nebo třeba ionizátor, jehož úkolem je čistit vzduch a zbavovat ho nežádoucích látek. Některé sauny mohou být vybaveny dokonce i audiosystémy různé úrovně, možností a funkcí. Při relaxaci jistě oceníte příjemnou hudební kulisu, moderní systémy umožňují obvykle přehrávání formátu MP3, některé lze propojit s mobilním telefonem.

Velmi atraktivním prvkem může být i chromoterapie, která se uskutečňuje za pomoci speciálního barevného osvětlení. Opět něco pro posílení pozitivního vlivu na psychiku. S kvalitní výbavou se tedy v sauně rozhodně nebudete nudit.

Instalace infrasauny

Jednou z výhod domácích infrasaun je opravdu velmi jednoduchá instalace bez zvláštních nároků. Stačí zkrátka dostatek prostoru a přístup k elektrické síti. Saunu pak můžete umístit do obytných či sklepních prostor domu a samozřejmě je možné zvolit taky venkovní variantu.

Pokud má však být sauna umístěna přímo „pod širým nebem“, je třeba zvolit model, který splňuje potřebné nároky týkající se odolnosti i voděodolnosti zpracování. Saunu si můžete nechat nainstalovat, ale většinou lze montáž zvládnout svépomocí (resp. ve dvou lidech). U běžných menších modelů to šikovným rukám nemusí zabrat o mnoho déle než hodinu.

Infrasauna vs. „klasika“

V klasické (např. finské) sauně jsou zdrojem tepla kamna, tradičně se v nich topí dřevem. To má jistě své kouzlo. Kamna prohřívají vzduch a ten zase vaše tělo. Princip infrasauny je však zcela jiný, na bázi horského sluníčka. Infračervená topidla totiž prakticky neohřívají vzduch, ale pouze objekty – tedy návštěvníky sauny. Prohřívání sálavým teplem infrasauny je hloubkové (několik cm pod kůži) a lépe snášené osobami, které pobyt v tradiční sauně kvůli vysokým teplotám vzduchu nezvládají.

Finská sauna je taky finančně náročnější – to se týká pořizovací ceny i provozu. Na zpracování tradiční sauny jsou kladeny vyšší nároky, protože musí ustát velmi vysoké teploty uvnitř, odolat hnilobě či plísním nebo tvarovým změnám. Tradiční sauna je zkrátka záležitost náročnější, vhodná spíše pro fajnšmekry. Infrasauna je „odlehčená“ verze, kterou si může dopřát takřka každý, kdo má vhodný prostor pro její umístění.

Ceny infrasaun

Pořízení infrasauny nemusí představovat nijak astronomický výdaj. Naopak, jednou z výhod tohoto řešení je právě cenová přístupnost. Za tisíc korun ji sice opravdu nepořídíte, přesto jde o překvapivě dostupnou záležitost.

✅ Infrasauny do 20 000 Kč

Už od cca 15 tisíc Kč můžete najít pěkný výběr menších modelů, obvykle pro 1 až 2 osoby. Za zmínku stojí značky jako Marimex nebo HealthLand.

✅ Infrasauny do 30 000 Kč

Lépe vybavené a výkonnější sauny, převážně opět pro 1-2 osoby. Solidní výběr.

✅ Infrasauny nad 30 000 Kč

Sauny pro dvě a více osob. Velmi kvalitní zpracování, často s použitím exkluzivnějších dřevin. Vysoký výkon. Jen pro srovnání, nad touto hranicí se teprve začínají vyskytovat první velmi levné finské sauny.

Nejlepší značky infrasaun

Kteří výrobci nabízejí kvalitní a osvědčené infrasauny?

 • Marimex – Značka Marimex patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější výrobce infrasaun. Potěší dostupnými cenami v kombinaci se solidní kvalitou. Značka využívá především dřevo hemlock neboli kanadský jedlovec.
 • HealthLand – Další mimořádně populární značka, v průměru o něco dražší než Marimex. Kvalitní sauny zejména pro 2 osoby. Opět především z kanadského jedlovce.
 • Belatrix – Velmi kvalitní sauny v cenách především kolem 30 tisíc Kč.
 • ProWell – Především dražší sauny (35 tisíc a víc Kč) pro náročnější zájemce.

FAQ

Jak dlouho se saunovat v infrasauně?

Jeden saunovací cyklus by měl trvat přibližně do 30 až 45 minut. Pokud zůstanete o 10 minut déle, nic se nestane. K viditelnému pocení dochází až po 15 minutách strávených v infrasauně. Přičemž se doporučuje nenavštěvovat infrasaunu každý den, ale přibližně 3x týdně.

Existuje test infrasaun od dTest.cz?

K dnešnímu dni (leden 2023) nebyli dTestem infrasauny testovány.

Nejprodávanější infrasauny na trhu

Nejprodávanější infrasauny na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktHodnoceníCena (od)
1.Marimex SMART 1001 L
 Nejlepší infrasauna pro dva 
Kapacita: 2 osoby
Příkon: 1620 W
Topidla: 6
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Nejprodávanější infrasauna
[usr 5 text="true" tooltip="true"]29000 Kč Číst recenze
2.Marimex TRENDY 2001 M
 Nejlepší infrasauna pro jednu osobu 
Kapacita: 1 osoba
Příkon: 1670 W
Topidla: 7
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Nízké roční náklady
[usr 5 text="true" tooltip="true"]26000 Kč Číst recenze
3.Marimex POPULAR 7001 XXL
 Nejlepší infrasauna pro 4 osoby 
Kapacita: 4 osoby
Příkon: 3200 W
Topidla: 11
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Ionizátor, MP3 s rádiem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]43000 Kč Číst recenze
4.Marimex POPULAR 3001 L
Kapacita: 2 osoby
Příkon: 1920 W
Topidla: 8
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 45 - 60°C

✔️ Snadná instalace (2 osoby do 1 hodiny)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze
5.Belatrix Vista 2
 Produkt roku 
Kapacita: 2 osoby
Výkon: 2600 W
Topidla: -
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně °C

✔️ Ionizátor, LED světelná terapie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]39500 Kč Číst recenze
6.France La Provance 2-3
Kapacita: 3 osoby
Kamna: 2130 W
Topidla: 9
Podlahové topidlo ✔️
Teplota v infrasauně 18 až 60°C

✔️ Ionizátor, čtecí lampa, LED světelná terapie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]43000 Kč Číst recenze
7.HealtLand Standard 2002
Kapacita: 3 osoby
Kamna: 1880 W
Topidla: 6
Podlahové vytápění: ✔️
Teplota v infrasauně 20 až 55 °C

✔️ Vyrobeno z kanadského dřeva
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]31000 Kč Číst recenze
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové domácí infrasauny. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší infrasauny na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

1 Komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

 • K vašemu vyberu a hodnoceni infrasaun mam važné uživatelske výhrady. V hodnoceni a výběru opomíjite hl. faktor výběru a to je typ zářiče. Podle mého výběru a uživatelských praktických zkušeností dávám na první místo infrasaunu Belatrix Vista 2. Má 3 fulspektrální zářiče a 6 karbonových, vše další potřebné, možnost změny otvíraní dveří,atd. Praktické zkzšenosti – absolutní spokojenost.moznost okamžitého saunování, nemusí se čekat na nahřátí . Cena jednoho cyklu saunování cca 40 min. -7,-/ v dobe NT-do 3,-/