Domácnost

Nejlepší záchody (toalety): TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší záchody
Toaleta představuje jednoznačně jeden z nezbytných prvků vybavení každé domácnosti i jiného objektu. Jde o vybavení denního použití, od kterého čekáme perfektní funkčnost. Zároveň ho přijímáme jako automatickou součást našich životů. Opravami, údržbou a jinými souvisejícími záležitostmi se chceme zabývat co nejméně. Abychom tohoto stavu dosáhli, je třeba si hned na začátku dobře vybrat. Hledat komfortní, kvalitní, osvědčenou a fungující variantu. V dnešním článku se zaměříme právě na tyto kroky. Poradíme vám, jak vybrat nejlepší záchod. Věnovat se budeme především základním druhům a typům těchto pomůcek. Zajímat nás bude způsob montáže, splachování, rozměry, zpracování i další parametry a vlastnosti, které mohou ovlivnit rozhodování. K tomu pochopitelně patří taky cenové relace a značky.

Záchod neboli, chceme-li být akurátnější, klozet je vybavení, které nekupujeme každý den. Přesto ho každý den používáme. Obvykle nejednou. Očekáváme přitom dlouhou bezporuchovou životnost. Kvalitní klozet může skutečně sloužit 10 i více let. I to bychom měli brát v potaz při rozhodování o investici. Nejlevnější klozety lze pořídit i relativně velmi lacino. Nemusejí být vysloveně nekvalitní. Mohou však mít vyšší spotřebu vodu, horší efektivitu splachování a jiné ústupky či rezervy. Za svůj dlouhý „život“ přitom klozet vyšší investici jistě dokáže obhájit a vrátí se vám v pohodlí, účinnosti a úspornosti.

Kromě průvodce výběrem vám s pořízením záchodu může pomoci i náš žebříček nejlepších modelů. Vybrali jsme do něj nejlépe hodnocené, osvědčené a oblíbené toalety současnosti. Jistě si mezi nimi lze vybrat, ať už se počítáte za náročné zákazníky, nebo hledáte spíše úsporu vstupních nákladů. Zajisté má smysl věnovat určitou pozornost i uživatelským recenzím záchodů. Překvapivě jich zejména u populárních modelů není nijak málo. Předem se tak můžete dozvědět o některých nedostatcích (nebo i výhodách), které nemusejí být z popisku od výrobce patrné.

Nejlepší záchody na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Laufen Pro H8209650000001
Nejlepší závěsné WC
✔️ nový jemný design
✔️ bez oplachovacího kruhu
✔️ objem splachování 3 / 6 l
📌 od 5600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Sapho Porto PC102 WC
Nejlepší kombinované WC
✔️ spodní / zadní odpad
✔️ nádržka včetně splachovací soupravy
✔️ objem splachování 3,5 / 5 l
📌 od 7400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Laufen PRO H8219590000001
Nejlepší volně stojící WC
✔️ s plochým splachováním a svislým odpadem
✔️ povrch s extrémní tvrdostí a maximální odolností
📌 od 3200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Jika Lyra Plus H8263870002413
Oblíbený model
✔️ kombi WC s hlubokým splachováním
✔️ včetně nádrže s armaturou Dual Flush,
✔️ objem splachování 3 / 6 l
📌 od 3000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ideal Standard Tesi T354601
Ultraploché sedátko
✔️ set závěsného WC a ultra plochého prkénka
✔️ čisté linie
✔️ s inovativní splachovací technologií AQUABLADE®
📌 od 8300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Aqualine PB103
Poměr cena / kvalita
✔️ WC kombi mísa s nádržkou včetně PP sedátka
✔️ spodní/zadní odpad
✔️ objem splachování 3,5 / 5 l
📌 od 4900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7JIKA LYRA H8253870000001
Nízká cena
✔️ elegantní stojící klozet
✔️ moderní a funkční design
✔️ objem splachování 3 / 6 l
📌 od 1680 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat záchod (toaletu)

Při zařizování nového bytu či domu nebo rekonstrukci starého bývají WC a koupelna místa, jímž je věnována vysoká, ne-li nejvyšší pozornost. Ani výběr samotného klozetu není dobré podceňovat. V první řadě byste se měli seznámit se všemi stěžejními typy. Poznat jejich výhody, nevýhody a specifika a na jejich základě se rozhodnout pro ten správný.

Dále se do hry dostávají faktory jako systém splachování, design, hmotnost, úprava, spotřeba vody, náročnost na údržbu a opravitelnost, rozměry i jiné aspekty. V našem průvodci se jim budeme věnovat. Máme pro vás i stručný přehled cen anebo krátké recenze známých značek.

Výběr záchodu podle umístění a instalace

Výběr záchodu začíná u „obhlídky“ samotného místa určení. Vychází z možností daného prostoru. Ve vlastní prostorné koupelně/WC v rozlehlém domě se můžete zcela jinak rozšoupnout než například ve starším pronajatém panelákovém bytě s původním jádrem.

V prvním případě může být volbou elegantní závěsný klozet s ovládáním instalovaným ve stěně (podomítkový modul). Ve druhém spíše kompaktní kombinovaná toaleta s velmi jednoduchou, bezzásahovou instalaci nebo i zkrácený klozet pro ušetření místa na nohy. Je tedy třeba vycházet i z možností daného prostoru.

toaleta

Typy záchodů

Při výběru toalety se v zásadě vše odvíjí především od zvoleného základního typu toalety. Toto rozhodnutí je důležité. V současnosti existují v podstatě tři varianty, které mají vždy svá specifika, pokud jde o instalaci, umístění atd.

Volně stojící klozet

Základní možnost, která dříve převládala. Dnes je spíše na ústupu. Jde o samostatnou mísu, kterou umístíte dle potřeby do prostoru toalety. K zemi je klozet upevněn. Instalace mísy je snadná. Neklade žádné nároky na statiku stěny (oproti závěsné míse). Toto řešení se vyplatí např. i na velmi stísněných toaletách. Mísu je možné umístit těsně ke stěně. Na rozdíl od kombinovaného záchodu nezvětšuje šířku zadní nádrž.

Nádrž je ovšem nutné přikoupit a instalovat samostatně. Málokdy jsou prodávány kompletní sety. To lze považovat za výhodu i nevýhodu současně. Na jednu stranu jde o flexibilní řešení. Nádrž můžete umístit dle dispozicí prostoru a možností. Na druhou stranu, tíha odpovědnosti za kvalitu výsledku leží jen na vás. Dříve se nádrž často umísťovala vysoko nad mísu se závěsným splachovadlem. Toto řešení už dnes však není u rekonstruovaných a nových WC zrovna běžné. Může však ušetřit prostor na nohy na velmi malých toaletách.

Mezi nevýhody volně stojícího řešení patří například horší údržba prostor okolo. Nemožnost vlastního upravení výšky klozetu. Naopak se dá říct, že instalace a dostupnost komponentů (kvůli opravám, údržbě) je spíše snazší.

Kombinovaný klozet

U nás zřejmě převládající řešení. Důvody jsou nasnadě. Kombinované provedení má celou řadu nesporných výhod. Mísa tvoří jeden kompaktní celek s nádrží i splachovacím mechanismem. Kupujete tedy celý komplet za jednu cenu. Instalace je pak mimořádně snadná. Stačí mísu ukotvit k zemi a napojit na odpad. Jednodušší řešení neexistuje. Tyto záchody jsou navíc i překvapivě vysoce spolehlivé a dobře fungující.

Zejména do bytů, kde si nemůžete (nebo nechcete) dovolit větší zásahy, jde o skvělé – ba ideální – řešení. Nevýhody se však najdou taky. Stejně jako u volně stojícího typu je to horší údržba kolem mísy a nemožnost volby výšky. Oproti provedení s podomítkovým modulem jde navíc o méně estetickou a elegantní volbu.

Závěsné WC

Moderní trendy směřují především k tomuto řešení. Z estetického hlediska jde o bezesporu nejpříjemnější volbu. Mísa se upevňuje na stěnu, pod ní zůstává volný prostor. To usnadňuje údržbu, navíc si můžete zvolit výšku umístění. Zde však začínají taky jisté komplikace či nevýhody.

Závěsné WC vyžaduje určité stavební zásahy. Tím spíš, že se typicky pojí s podomítkovým modulem. Nádrž je tedy ve stěně, ven „trčí“ pouze elegantní ovládací (splachovací) panel. Instalace a montáž je tedy ze všech variant zdaleka nejsložitější. Ne všude a vždy je možné ji realizovat. Pokud však rekonstruujete vlastní byt či dům, pravděpodobně budete tuto možnost mít a stojí za zvážení.

Závěsné WC a modul můžete koupit zvlášť. Velký je však i výběr kompletních setů, což může být pro leckoho jednodušší a výhodnější řešení. Nutno říct, že pořízení kompletního setu závěsného WC s modulem nemusí být enormně drahé ani významně dražší než jiné řešení.

Hlavní překážka skutečně spočívá v náročné instalaci a posléze i složitější dostupnosti součástí a opravách. Některé značky už však nabízejí provedení, kdy je možné některé základní opravy provést i např. přes otvor pro ovládací panel. Tedy bez bourání. Případná výměna či kompletnější oprava celého systému se však bez takového zásahu většinou neobejde.

Spotřeba vody

Spotřeba vody se dnes řeší u spotřebičů, jako je pračka, myčka a další. Ne každý si však uvědomuje, jakým „žroutem“ vody může být neúsporné WC. Zejména starší modely. Ty mohly na jedno spláchnutí využívat až 10 nebo i více l vody.

V současnosti už jsme na tom lépe. Kvalitní moderní záchody by neměly překračovat objem 6 litrů na „velké“ spláchnutí a kolem 3-5 l na malé. Mnohé záchody jsou v tomto směru ještě úspornější. Drží se na maximu jen kolem 4 l. To znamená úsporu i 6 l nebo více na každé spláchnutí oproti starým, neúsporným WC (které navíc často ani neměly možnost volby malé/velké spláchnutí).

Běžná rodina jistě snadno využije toaletu denně aspoň 5krát. To je úspora 30 l denně a neuvěřitelných 10 950 l ročně. Při současných vysokých cenách vody tak může rozdíl činit i přes tisíc Kč ročně.

Systém splachování

Klozet lze vybírat i dle systému splachování. Základní rozdělení dává na výběr mezi plochým (mělkým) a hlubokým splachováním.

Naprosto převažující volbou v domácnostech je hluboké splachování, kdy v míse stále stojí hladina vody. Mělké splachování má spíše specifické účely. Např. umožňuje kontrolu stolice (např. zdravotnická zařízení nebo zvláštní potřeby).

Dále lze ještě splachování dělit podle splachovacího kruhu. Ten může být otevřený, uzavřený anebo ho klozet vůbec nemusí mít. Poslední možnost je vysoce hygienická, ale méně běžná a dražší. Otevřený kruh je jednoduché, ale méně účinné řešení. Uzavřený kruh vodu rozvádí po celém okruhu mísy.

Způsob napojení na odpad

Velmi důležitý faktor. Způsob napojení musí odpovídat dispozicím koupelny/WC. Existují klozety s vodorovným (většinou závěsné), svislým či šikmým odpadem. Speciální možností je vario odpad, který je přizpůsobitelnější.

koupelna s toaletou

Umístění splachovače a nádrže

O tomto faktoru jsme se již zmiňovali v přehledu jednotlivých typů. Existuje několik možností. Kombinované klozety mají nádrž kompaktně připojenou k míse a je na ní i splachovací tlačítko.

U volně stojících WC může být nádrž nad mísou, za ní či vedle ní. Splachování je třeba následně řešit dle polohy a instalace nádrže.

V případě závěsných WC je typickou volbou podomítkový modul. Ten je sice náročný na instalaci (i opravy), ale velmi estetický. Nádrž a veškeré komponenty jsou skryté. Na stěně je pouze umístěn elegantní panel (většinou plastový či nerezový) se splachovacími tlačítky.

Hmotnost

Hmotnost klozetů se většinou pohybuje od cca 10 do 35 kg. Rozpětí je tedy velké, nejtěžší jsou logicky kombinované záchody. Kromě nutnosti odnést záchod na místo, není hmotnost zvlášť důležitá. U závěsných záchodů je však třeba dbát na statiku stěny a nosnost. Pokud jde záchod správně a odborně instalován, nosnost je i několik set kg, takže se při používání nemusíte cítit nejistě.

Rozměry

Co se týče rozměrů, šířka bývá nejčastěji 35 cm až 36 cm. Existují ale i širší modely. Délka se pak odvíjí především od prostoru v místnosti. Nejdelší jsou kombi záchody a záchody pro tělesně postižené osoby. Délka překročí i 65 cm. Běžná délka (u závěsných a volně stojících modelů) bývá pod 55 cm. Zkrácené varianty mají jen 48 cm.

Vysoká vs. nízká mísa

Poměrně důležitá je výška mísy. Standardem je cca 43 až 45 cm. Vyšší mísa může být výhodná zejména pro osoby s tělesným postižením a seniory kvůli snadnějšímu vstávání. Na druhou stranu z fyziologického hlediska je lepší nižší výška, která umožňuje zdravější polohu při vykonávání potřeby. Nižší záchody ocení taky děti. Zejména u závěsných WC je možné výšku lépe přizpůsobit potřebám.

Materiál

Zdaleka nejběžnější volbou je keramické provedení s hygienickou glazurou, která usnadňuje čištění. Existují i nerezové klozety. Ty jsou mechanicky velmi odolné, nejsou křehké. Běžně se však nepoužívají, spíš pro specifické účely.

Výbava a příslušenství

Základním vybavením je pochopitelně sedátko. Většinou bývá základní model v ceně. Můžete jej však vyměnit za lepší. Např. s atraktivním designem, samosklápěcí nebo i vyhřívané, což je skvělá věc u málo vytápěných koupelen a toalet.

Ceny toalet

Na jakou investici se připravit při zařizování nového záchodu?

✅ Záchody do 3000 Kč

V této relaci najdete slušný výběr dostupnějších kombi modelů. Koupíte zde taky závěsné a stojící klozety – ovšem bez dalšího vybavení v podobě nádrže, ovládání atd.

✅ Záchody do 6000 Kč

Lepší a úspornější kombinované modely. Zhruba od 4-5 tisíc Kč lze pořídit dostupnější závěsné modely v komplexním setu s podomítkovým modulem – tedy se vším, co je potřeba k instalaci a zprovoznění.

✅ Záchody nad 6000 Kč

Sety se závěsným klozetem, špičkově úsporná WC, designové varianty a další možnosti především pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky toalet

Které značky nabízejí kvalitní klozety, ať už kombinované, stojící či závěsné?

  • Laufen – Tato známá značka nabízí především závěsné, ale i stojící a v menší míře kombi modely. Obecně jde spíše o dražší značku. Stylový design.
  • Jika – Jedna z nejprodávanějších značek. Záchody především ve střední, ale i nižší relaci. Dobrý poměr ceny a kvality.
  • Geberit – Velmi známá značka. Zaměřuje se především na komplexní řešení se závěsnými klozety. Osvědčená volba.
  • Duravit – Obrovský výběr. Jasný důraz na závěsné záchody. Různé cenové relace.
ProduktInfoHodnocení
#1Laufen Pro H8209650000001
Nejlepší závěsné WC
✔️ nový jemný design
✔️ bez oplachovacího kruhu
✔️ objem splachování 3 / 6 l
📌 od 5600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Sapho Porto PC102 WC
Nejlepší kombinované WC
✔️ spodní / zadní odpad
✔️ nádržka včetně splachovací soupravy
✔️ objem splachování 3,5 / 5 l
📌 od 7400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Laufen PRO H8219590000001
Nejlepší volně stojící WC
✔️ s plochým splachováním a svislým odpadem
✔️ povrch s extrémní tvrdostí a maximální odolností
📌 od 3200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Jika Lyra Plus H8263870002413
Oblíbený model
✔️ kombi WC s hlubokým splachováním
✔️ včetně nádrže s armaturou Dual Flush,
✔️ objem splachování 3 / 6 l
📌 od 3000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ideal Standard Tesi T354601
Ultraploché sedátko
✔️ set závěsného WC a ultra plochého prkénka
✔️ čisté linie
✔️ s inovativní splachovací technologií AQUABLADE®
📌 od 8300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Aqualine PB103
Poměr cena / kvalita
✔️ WC kombi mísa s nádržkou včetně PP sedátka
✔️ spodní/zadní odpad
✔️ objem splachování 3,5 / 5 l
📌 od 4900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7JIKA LYRA H8253870000001
Nízká cena
✔️ elegantní stojící klozet
✔️ moderní a funkční design
✔️ objem splachování 3 / 6 l
📌 od 1680 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení