Chcete mít vždy dokonale lesklé a čisté podlahy, ale nechce se vám marnit čas náročnou prací s mopem nebo kýblem a hadrem? Existuje elegantnější řešení. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší podlahovou myčku. Tyto přístroje mohou posloužit pro mytí podlah v domácnostech, ale i jiných prostorách včetně velmi rozlehlých objektů. Při výběru je důležité zamyslet se právě nad způsobem použití myčky a nad tím, co od této praktické pomůcky očekáváte. Pomoci s výběrem vám mohou i uživatelské recenze podlahových myček.
Nejlepší podlahové myčky na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Kärcher FC 7 Cordless 1.055-730.0 | Nejlepší mycí stroj na podlahu + V jednom kroku odstraní suché i mokré nečistoty + Vhodná pro všechny typy tvrdých podlah + Doba provozu je přibližně 45 minut + Vybavena speciálním filtrem, který spolehlivě zachytí a odstraní i vlasy do 10000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | TESLA AquaStar AQ500 | + 3v1 – vysává, myje a suší podlahu v jednom kroku + Vhodná pro čištění všech typů utěsněných podlah a koberců + Mimořádně účinný rotační kartáč + Nízká hmotnost pro snadný úklid do 6500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Kärcher FC 5 1.055-400.0 | + Je skladná a snadno ovladatelná + Rotující válce z mikrovlákna pečlivě zachytí i drobné nečistoty + Špinavá voda je průběžně odsávána + Čisticí hlava má flexibilní otočný kloub do 5000 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Nilfisk SC100 E | Profesionální mycí stroj + Může být používán oběma směry vpřed i vzad + Mytí a sání jsou prováděny během jednoho projetí + Plocha je hned po úklidu suchá a čistá + Robustní hliníkový rám do 21000 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Domo DO235SW | Nejlepší levná podlahová myčka + Elektrický aku čistič podlah vhodný pro plochu až 60 m2 + Vytírání systémem dvou protiběžných válců z mikrovlákna + Úspora vody až 90 % ve srovnání s běžným mopem + Funkce samočištění do 4000 Kč | ⭐ 92 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat podlahovou myčku
Na co se zaměřit při výběru podlahové myčky? Především na volbu správného typu podle požadované výkonnosti a toho, kde a jak budete přístroj používat. Důležité jsou parametry jako pracovní záběr, kapacita zásobníků, konstrukce a další funkce.
Podlahová myčka vs. mycí stroj
Pravděpodobně už jste někdy viděli, jak se ve větších komerčních či průmyslových objektech (například supermarketech či velkých výrobnách, skladech,…) umývá podlaha. V dnešní době tuto práci většinou vykonávají velké podlahové mycí stroje. Jejich obsluha může stroj vést před sebou podobně jako třeba sekačku, na jiných modelech obsluha pohodlně sedí, dokonce existují i autonomní (robotické) modely, které nevyžadují stálou obsluhu.
Ve všech případech jde o velké a těžké stroje, jejichž cena je značně vysoká a pro použití například v domácnosti nebo menších prostorách, jako je třeba obchod či menší dílna, jsou příliš předimenzované. Jak si tedy usnadnit a zefektivnit umývání podlah v těchto prostorách?
Pro koho jsou podlahové myčky?
Možností existuje více. Například existují vysavače s mopem. Tuto funkci často nabízejí tyčové vysavače, tzv. 3v1, anebo i robotické vysavače.
Mopovací funkce bývá u uvedených přístrojů spíše sekundární. Hodí se pro velmi zběžný úklid malých ploch. Na důkladnější a rozsáhlejší použití obvykle nemají dostatečný výkon ani záběr. Pokud však potřebujete pravidelně umývat větší plochu podlah, které jsou navíc třeba více ušpiněné, je lepší sáhnout po specializovaném přístroji v podobě podlahové myčky.
Jde v podstatě o lehčí či domácí variantu průmyslových a velmi výkonných mycích strojů. Jde de facto o alternativu vysavačů. Výhodou je, že mokré mytí vás zbaví skvrn a dalších nečistot a nevíří do vzduchu prach, ale rovnou jej sbírá na mokré mycí válce. Jde o skvělé řešení na tvrdé podlahy, jako jsou dlažby, parkety, laminátové, vinylové a plovoucí podlahy, lina, lité podlahy a podobně.
Pokud potřebujete uklidit například prodejnu či pracovnu, kde se chodí v běžné obuvi, podlahová myčka je skvělé řešení. Vyplatí se však i v domácnostech, pokud spíše než koberce preferujete pevné podlahové krytiny.
Podlahová myčka vs. vysavač
Koberce už dnes nejsou tak populární jako dříve, a tak by se mohlo zdát, že vysavačům odzvonilo a podlahové myčky je mohou postupně zcela nahradit. Pro některé druhy úklidu jsou však vysavače stále výhodnější volbou. Lze s nimi vysávat i nábytek, včetně čalouněného (gauče, křesla apod.), taky různá zákoutí, kam se myčky nedostanou a jsou často efektivnější i pro sběr hrubých nečistot (velké drobky, chuchvalce chlupů apod.). Stále tedy mají své uplatnění, i když většinu základní práce na tvrdých podlahách dnes již může zastat kvalitní podlahová myčka.
Oproti vysavačům je velkou výhodou myčky, že při vyprazdňování zásobníku a základní údržbě nehrozí prášení a víření již uklizených nečistot. Myčka tak může být výhodným řešením pro alergiky. Myčka zároveň pracuje při výrazně nižších úrovních hluku a nedisponuje žádnými filtry, které by bylo potřeba měnit pro zachování čistého a efektivního chodu.
Kombinované myčky
Pokud byste chtěli získat komplexnější nástroj pro úklid, můžete sáhnout po podlahové myčce 2v1, která zároveň disponuje i funkcí vysávání, takže vás při úklidu zbaví i hrubších nečistot, drobků, chlupů apod. Asi nejznámější a zřejmě i nejpovedenější myčky tohoto typu nabízí značka Kärcher v rámci série FC 7. Toto řešení doporučujeme, pokud chcete myčku pro důkladný úklid a náročnější použití. Nevýhodou je vyšší cena.
Jak podlahová myčka funguje?
Domácí podlahové myčky mívají konstrukci podobnou tyčovým vysavačům. O úklid se pak stará mycí válec opatřený měkkou tkaninou obvykle z mikrovlákna. Myčka může mít jeden ale i více válců. Existují i různé mycí kotoučové (talířové) kartáče, ale u domácích modelů jsou výrazně méně běžné než u průmyslových a komerčních modelů.
Myčka disponuje nádobkou na čistou vodu, do které se přidává saponát a přístroj ji aplikuje na podlahu. Aby válce jen nerozmazávali špínu po podlaze, voda je odsávána do nádržky na špinavou vodu. Tu je po použití myčky potřeba vylít.
Oproti běžnému umývání podlahy mopem nebo hadrem je použití myčky mnohem komfortnější, méně pracné a rychlejší. Voda se rozprostírá rovnoměrně a v tenké vrstvě, takže ušetříte nejen vodu, ale například i dřevěné podlahy, kterým přehnaná vlhkost nesvědčí. Zároveň budou podlahy rychleji suché.
Jak správně používat a udržovat podlahovou myčku?
Abyste při úklidu dosahovali optimálních výsledků, je třeba s myčkou správně zacházet a taky se o ni dobře starat.
Před začátkem uklízení může být vhodné válce myčky nejdříve navlhčit pod tekoucí vodou. V opačném případě může trvat o něco déle, než válce dobře nasáknou, a zpočátku může být podlaha málo navlhčená.
Po každém použití byste pak měli vylít nádržku na špinavou vodu a taky ji důkladně vypláchnout. Rovněž zásobník na čistou vodu a saponát je vhodné vyprázdnit a vypláchnout. Důležité je i pečlivé ruční umytí či rovnou vyprání mycích válečků. Většinou je válečky možné prát v pračce bez aviváže až na 60°C. Vždy si ale zjistěte možnosti a postup praní v návodu ke konkrétnímu modelu.
Některé pokročilejší modely pak disponují i samočisticími funkcemi, takže například válce mohou být čištěny v dokovací a nabíjecí stanici.
Napájení myčky
V případě domácích podlahových myček se setkáte se dvěma typy pohonů. Elektrickým a bateriovým, resp. akumulátorovým. Situace je tedy podobná jako u vysavačů.
Oblíbenější a běžnější jsou v současnosti akumulátorové modely. Aku pohon nabízí výhodu větší mobility a při práci vám nezavazí síťový kabel. Zařízení je snadno připravené k použití kdekoli. Na druhou stranu doba provozu je poměrně omezená. U většiny modelů se pohybuje mezi 20 až 30 minutami na nabití. Velmi výkonné modely nabídnou až 45 minut.
Síťové provedení proto rozhodně taky stále stojí za zvážení. Výhodou může být lepší poměr ceny a výkonu. Zároveň je výkon stabilní a doba provozu neomezená. Limitováni jste však kabelem a na větších plochách může být nutné řešit zapojení pomocí prodlužovacích zásuvek a podobně. Záleží tedy i na způsobu použití myčky a na tom, zda preferujete pohodlí a flexibilitu, nebo spíše dlouhodobý, vysoký výkon.
Objem nádrže na vodu, šíře kartáčů a plošný výkon
Jak velké plochy lze s podlahovými myčkami pohodlně a bez přerušení obstarávat? Tento fakt se odvíjí jednak od kapacity baterie (u aku modelů), ale taky od velikosti nádržky na čistou vodu. Většinou se objem nádržek pohybuje kolem 300 až 400 ml a s tímto objemem lze vytřít kolem 60 až 80 m2. Běžně velký byt lze tedy obvykle uklidit, aniž by bylo třeba doplňovat nádržku na čistou vodu. Nádrž na špinavou vodu je pak typicky o něco menší – mívá kolem 180 až 200 ml.
Důležitým ukazatelem celkové výkonnosti je pak i pracovní šířka válců/kartáčů. Čím širší válce, tím snáze a rychleji budete uklízet velké volné plochy, ale můžete mít o to větší problém dostat se do různých zákoutí. Většina myček disponuje „kompromisní“ šíří kartáčů kolem 30 cm, což je dost pro svižný úklid volných ploch, ale zároveň se stále dostanete i do těsnějších prostor.
Režimy mytí a funkce Boost/Turbo
Většina modelů myček podlah nabízí i určité funkční vybavení. Obvykle jde o dva či více stupňů intenzity mytí. Nižší stupeň lze považovat za „eko“ variantu spořící baterii a vhodnou pro průběžný úklid málo znečištěných podlah. Vyšší stupeň slouží pro náročnější úklid více ušpiněných povrchů. Navíc může však myčka disponovat i krátkodobou funkcí, která se obvykle nazývá Boost nebo Turbo. S ní se můžete zaměřit na určité konkrétní odolné znečištění.
Hmotnost a rozměry myček na podlahy
Myčky na podlahu jsou většinou poměrně lehké a dobře ovladatelné přístroje. Díky ohebnému kloubu (jako u tyčových vysavačů) s nimi lze uklízet i pod nábytkem. Hmotnost se obvykle pohybuje kolem 3 až 4 kg. Tyč mívá na výšku kolem 120 cm pro pohodlnou manipulaci. Šířka mycí hlavy bývá lehce přes 30 cm (podle šíře pracovního záběru válců).
Ceny podlahových myček
Kolik stojí kvalitní myčka na podlahu? Ceny výkonných modelů se mohou pohybovat v podobných relacích jako kvalitní vysavače či robotické vysavače. Máme pro vás krátký přehled základních relací a toho, co v nich čekat.Myčka na podlahu do 3 000 Kč
Omezený výběr velmi levných a jednoduchých modelů, které mohou být dostačující spíše pro nenáročné použití a zběžné stírání podlah.
Myčka na podlahu do 12 000 Kč
V relaci od cca 5 nebo 6 tisíc Kč už lze pořídit kvalitní a dostatečně výkonné myčky. Ty dražší mohou nabízet i sací funkci, takže do jisté míry nahradí vysavač a umožní komplexní úklid. Dobrá volba pro náročnější domácí použití.
Myčka na podlahu nad 12 000 Kč
Zde už lze pořídit velmi výkonné myčky a posléze různé mycí stroje. Jde již o techniku určenou spíše pro použití ve veřejných, průmyslových či komerčních prostorách.
Nejlepší značky podlahových myček
Které značky podlahových myček patří k nejžádanějším?
- Kärcher – Myčky pro domácí použití i profesionální mycí stroje. Zřejmě nejvýznamnější značka na trhu. Vysoká kvalita. Kompletní nabídka na oficiálním webu zde.
- Tesla – Klasická česká značka nabízí kvalitní domácí podlahovou myčku s dobrým poměrem ceny a výkonu. K prohlédnutí na oficiálním eshopu.
- Silvercrest – Levné modely domácích myček pro nenáročné použití.
- Nilfisk – Velmi známá a kvalitní značka výkonných profesionálních či poloprofesionálních mycích strojů.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Kärcher FC 7 Cordless 1.055-730.0 | Nejlepší mycí stroj na podlahu + V jednom kroku odstraní suché i mokré nečistoty + Vhodná pro všechny typy tvrdých podlah + Doba provozu je přibližně 45 minut + Vybavena speciálním filtrem, který spolehlivě zachytí a odstraní i vlasy do 10000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | TESLA AquaStar AQ500 | + 3v1 – vysává, myje a suší podlahu v jednom kroku + Vhodná pro čištění všech typů utěsněných podlah a koberců + Mimořádně účinný rotační kartáč + Nízká hmotnost pro snadný úklid do 6500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Kärcher FC 5 1.055-400.0 | + Je skladná a snadno ovladatelná + Rotující válce z mikrovlákna pečlivě zachytí i drobné nečistoty + Špinavá voda je průběžně odsávána + Čisticí hlava má flexibilní otočný kloub do 5000 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Nilfisk SC100 E | Profesionální mycí stroj + Může být používán oběma směry vpřed i vzad + Mytí a sání jsou prováděny během jednoho projetí + Plocha je hned po úklidu suchá a čistá + Robustní hliníkový rám do 21000 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Domo DO235SW | Nejlepší levná podlahová myčka + Elektrický aku čistič podlah vhodný pro plochu až 60 m2 + Vytírání systémem dvou protiběžných válců z mikrovlákna + Úspora vody až 90 % ve srovnání s běžným mopem + Funkce samočištění do 4000 Kč | ⭐ 92 % | Číst recenze |