Test 6 nejlepších pracích prášků: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší prací prášky a gely na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší prací prášky

Prací prášky jsou už po celé dekády vděčným námětem televizních reklam, ve kterých se zpravidla svědomitá hospodyňka rozplývá nad dokonale bílými nebo zachovale barevnými textiliemi, zmizením i nejodolnějších skvrn a podobně. Prací prášek je natolik elementární součástí vybavení každé domácnosti, že si bez této propriety lze jen stěží představit její chod. Spousta lidí se při nákupu prášku nechá zlákat zmíněnými reklamami, jiní zase jdou po nejnižší ceně. Kvalita pracího prostředku je přitom zásadní, protože po většinu času jsme v kontaktu s výsledky jeho práce – ať už jde o vyprané oblečení, ložní prádlo nebo cokoli jiného. Proto je možná na čase se nad výběrem vhodného produktu více zamyslet. Z toho důvodu jsme pro vás připravili test nejlepších pracích prášků, ve kterém můžete najít inspiraci pro příští nákup.

Ačkoli mluvíme většinou o „prášku“, najdete ve výběru kromě této klasické varianty i moderní alternativy v podobě tekutých prostředků nebo i gelových kapslí. Každá z těchto možností má své přednosti a nevýhody – na konci samotné recenze pracích prášků proto najdete i obšírného průvodce výběrem. Zde se mimo jiné dozvíte, který typ prostředku zvolit a podle čeho se při nákupu rozhodovat.

Do testu jsme zařadili nejen produkty různých typů, ale také z různých cenových skupin. Díky tomu si můžete vybrat svého favorita, ať už preferujete dostupnou cenu nebo co nejvyšší kvalitu. Nespokojte se s prvním výrobkem, který vám padne do oka, když můžete prát mnohem účinněji a šetrněji – a to nejen vůči prádlu, ale i vůči zdraví vaší pokožky.

Nejlepší prací prášky a gely na trhu

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Ariel Color gelové kapsle

5 out of 5 stars (5 / 5)352 Kč Číst recenze
#2Woolite Extra Color Protection

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)149 Kč Číst recenze
#3Lanza Compact se svěží vùní 5,25 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)149 Kč Číst recenze
#4Persil 360° Complete Clean Freshness
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
339 Kč Číst recenze
#5Waschkonig Universal Lavendel prací prášek 7,5 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)249 Kč Číst recenze
#6Frosch Eko hypoalergenní prací gel
na kojenecké prádlo 1,5 l

4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)229 Kč Číst recenze

Recenze TOP 6 pracích prášků a gelů

#1 Ariel Color gelové kapsle (od 352 Kč)

 Recenze Ariel Color gelové kapsle 

Ariel je tradiční značka, kterou snad není potřeba nikomu představovat. Prací prostředky tohoto výrobce patří u nás k nejoblíbenějším a představují záruku kvality, která vyváží i zpravidla ne úplně lidovou cenu těchto produktů. V tomto případě se jedná o gelové kapsle s přídomkem 3v1. Jde o velmi koncentrovaný prostředek, který dokáže prádlo dokonale vyprat a vyčistit; zbavit ho i velmi odolných skvrn a taky rozjasnit barvy.

Kapsle Ariel 3v1 patří mezi nejkvalitnější prací prášky u nás. Jsou vhodné především pro barevné prádlo, ale jejich použití je velmi univerzální. Výhodou je nejen opravdu silný „výkon“, ale taky pohodlí při praní, protože nemusíte nic odměřovat nebo dávkovat. Tyto kapsle ocení i nároční uživatelé.

Pokud se potýkáte s velmi znečištěným prádlem nebo vám vadí, když barvy oblečení s každým vypráním nezastavitelně blednou, určitě stojí za to tyto efektivní a kvalitní kapsle vyzkoušet. Velkou předností je, že můžete účinně prát i při nižších teplotách (na 30°C). Zatímco u prášku byste riskovali nedostatečné rozpuštění a zaprání, pro kapsle je tato šetrná teplota dostačující.

Co potěší

 • Velmi jednoduché dávkování a použití
 • Silný a koncentrovaný účinek
 • Odstraní i odolné skvrny
 • Zachovává barvy
 • Použití i při nižších teplotách
 • Příjemná vůně, měkké prádlo

Co zamrzí

 • Vhodné především pro barevné prádlo

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 352 Kč

Koupit v obchodě

#2 Woolite Extra Color Protection (od 149 Kč)

 Recenze Woolite Extra Color Protection 

Velmi účinný a přitom cenově dostupný tekutý prací prostředek další známé značky, Woolite. Jedná se o jeden z nejprodávanějších pracích prášků u nás. Štědrý objem 4,5 l vystačí na cca 75 praní, což je při ceně okolo sta korun opravdu příjemná zpráva. Tento prášek se může pochlubit trojicí účinků, které oceníte při praní barevného prádla.

Za prvé zajišťuje, že se prádlo neobarví od sebe navzájem. Prostředek obsahuje speciální složku, která zabraňuje uvolňování barviv z látky. Za druhé pomáhá chránit barevné prádlo před vyblednutím pomocí složky Color Fixator. A konečně za třetí – Woolite Extra Color je i šetrný k vláknům textilií a chrání je před tvarovou deformací (vytaháním, sražením apod.).

Tento tekutý prášek je vhodný i pro citlivější uživatele, protože neobsahuje agresivní složky. Přesto je poměrně účinný, s velmi zašpiněným prádlem si ale příliš dobře neporadí. Je ideální spíš pro běžné praní a ochranu barevného a tmavého oblečení.

Co potěší

 • Velmi šetrné praní barevného a tmavého prádla
 • Výhodná cena
 • Zabraňuje obarvení
 • Chrání před vyblednutím
 • Nezpůsobuje změnu tvaru prádla

Co zamrzí

 • Pouze pro barevné prádlo
 • Nevhodný pro silně znečištěné textilie

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 149 Kč

Koupit v obchodě

#3 Lanza Compact se svěží vůní 5,25 kg (od 149 Kč)

 Recenze Lanza Compact se svěží vůní 5,25 kg 

S třetím místem našeho testu pracích prášků se konečně dostáváme k tradiční sypké variantě zastoupené prostředkem značky Lanza. S tímto více než pětikilovým balením můžete vyprat až 70 várek prádla. Cenově je tedy tento produkt velmi přívětivý. A to není jediná jeho výhoda. Jedná se totiž o univerzální prášek, který lze použít na bílé i barevné prádlo. A také – lze jej používat i při nízkých teplotách (30°C).

Jde o velmi oblíbený a dostatečně účinný prášek s nízkou pěnivostí, který si poradí s odolnými skvrnami, a navíc má velmi příjemnou vůni. Není ale právě ideální volbou pro osoby s citlivou pokožkou. V tomto směru jej gelové kapsle a tekuté prostředky přece jen výrazně předčí.

Co potěší

 • Velmi účinný prášek i na silněji znečištěné prádlo
 • Univerzální použití na bílé i barevné textilie
 • Příjemná vůně
 • Příznivá cena

Co zamrzí

 • Méně šetrný

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 149 Kč

Koupit v obchodě

#4 Persil 360° Complete Clean Freshness (od 339 Kč)

 Recenze Persil 360° Complete Clean Freshness 

A je tu další prací prostředek v tradiční práškové podobně – tentokrát značky Persil. Balení je určeno až pro 80 pracích cyklů. Přesto s cenou okolo tří stovek spadá spíše do dražší kategorie. A jak je na tom s účinností? Persil 360° Complete Clean je vytvořen podle nové receptury a jeho velkou výhodou je univerzálnost. Použít jej můžete jak na barevné, tak i na bílé prádlo.

Co ale potěší snad ještě více, je opravdu vysoká účinnost i proti zaschlým, odolným a zažraným skvrnám. Prášek je navíc vůči textiliím šetrný. Zachovává zářivost bílého prádla a i barevné látky chrání před vyblednutím. V této verzi je navíc kombinován s prostředkem Silan, který zajistí velmi příjemnou vůni a svěžest. A aby to nebylo málo – prášek můžete dostatečně účinně používat i při velmi nízkých teplotách.

Co potěší

 • Velmi silný a účinný prací prostředek
 • Vhodný pro bílé, ale i pro barevné prádlo
 • Odstraňuje i opravdu odolné skvrny
 • Použitelný i při velmi nízkých teplotách
 • Poměrně šetrný vůči textiliím

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 339 Kč

Koupit v obchodě

#5 Waschkonig Universal Lavendel prací prášek 7,5 kg (od 249 Kč)

 Recenze Waschkonig Universal Lavendel prací prášek 7,5 kg 

Vedle výše zmíněných, notoricky známých značek působí prací prostředek Waschkönig poněkud exoticky. Jedná se ale o kvalitní práškový produkt, který navíc přichází s poměrně výhodnou cenou. Za balení o objemu 7,5 kg, které vám vystačí až na 100 pracích dávek, totiž zaplatíte v průměru něco přes dvě sta korun, což není špatné.

Tento německý prostředek je, jak název napovídá, univerzální. Použít jej tedy můžete bez obav nejen na bílé, ale i na barevné prádlo. Další výhodou je možnost praní i při nízkých, šetrných teplotách od 30°C. Prášek Waschkönig Universal je účinný i na zatvrzelé skvrny a přes vysokou efektivitu dokáže chránit strukturu vláken a také zabraňuje vyblednutí barev. Potěší i příjemná levandulová vůně vypraného prádla.

Co potěší

 • Univerzální prací prášek na bílé i barevné látky
 • Účinný i na silně znečištěné prádlo
 • Chrání před blednutím barev
 • Možnost prát i při nižších teplotách

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: od 249 Kč

Koupit v obchodě

#6 Frosch Eko hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo 1,5 l (od 229 Kč)

 Recenze Frosch Eko hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo 1,5 l 

Poslední zástupce v naší recenzi pracích prášků bude trochu specifický. Půjde totiž o tip na ideální prací prostředek na kojenecké a dětské prádlo. Jedná se o tekutý gel s hypoalergenními vlastnostmi. Maximální šetrnost vůči pokožce je u tohoto prostředku zcela zásadní. Gel obsahuje přírodní výtažky z heřmánku a i při nejvyšší jemnosti je značně účinný. I to je pochopitelně u kojeneckého oblečení potřeba. Nemusíte se tedy bát, že by si neporadil se skvrnami od jídla a dalšími druhy znečištění.

Frosch Eko je prodáván v objemu 1,5 l a toto množství stačí na cca 21 pracích dávek. Cenově tedy nevychází právě dvakrát výhodně, ale co by starostliví rodiče neudělali pro pohodlí a zdraví svých dětí. Gel neobsahuje žádné dráždivé složky, jako jsou barviva nebo konzervanty a umožňuje praní při nízkých teplotách od 30°C. Použít jej přitom můžete jak na bílé, tak i na barevné prádlo.

Co potěší

 • Extrémně šetrný prací prostředek
 • Ideální pro kojenecké a dětské prádlo
 • Ekologický
 • Dostatečně účinný
 • Pro bílé i barevné prádlo

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 229 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat prací prášek / gel

V naší recenzi jsme vám představili nejzajímavější prací prostředky, které jsou v současnosti k dostání. Zařadili jsme různé druhy, aby si vybrat mohl opravdu každý. Kromě samotného testu jsme pro vás ale připravili i průvodce, který vám může být při výběru ideálního produktu rovněž nápomocný.

Tekutý, sypký nebo kapsle?

V první řadě se zaměříme na rozdělení prostředků na praní podle konzistence a pokusíme se vystihnout výhody a případné nedostatky každé varianty. Rozhodně se však nedá říct, že by některá možnost byla obecně horší nebo lepší než druhá. Vždy záleží na potřebách a požadavcích uživatele, způsobu použití apod.

Sypký prášek

Prací prášek je nejznámější a nejstarší varianta. To ale neznamená, že se jedná o přežitek. Klasické sypké prášky jsou stále velmi žádané a v některých disciplínách by i dnes mohly jasně zvítězit v případném „klání“.

Hlavní předností je opravdu silný účinek. Sypké prášky jsou ideální volbou tam, kde je třeba prát velké množství značně znečištěného prádla. Ty kvalitní si dokážou poradit i se skvrnami od bláta, krve, různých jídel apod. Prát je obvykle možné účinně i bez předpírky nebo namáčení.

Prášky mají nejlepší výsledky s bílým prádlem, často obsahují bělidla nebo jiné pomocné složky, které zajišťují dlouho trvající zářivost. Další významnou výhodou jsou i nízké pořizovací náklady. Práškové prostředky lze stále považovat za nejlevnější. Nevýhodou je naopak riziko zaprání nebo vzniku skvrn při nedostatečném rozpuštění prášku.

Tekutý prostředek

Tekuté prací prostředky získávají stále větší popularitu. Jedná se o univerzální řešení, které si ale zpravidla lépe poradí s barevnými textiliemi. Tekuté „prášky“ bývají velmi šetrné a dokážou zabránit vzájemnému obarvení textilií nebo blednutí barev apod.

Díky jejich velmi snadné rozpustnosti se navíc nemusíte bát žádných skvrn nebo nepříjemně ztvrdlého prádla. Na druhou stranu jsou tekuté prostředky oproti sypkým zpravidla výrazně méně účinné při boji se silným znečištěním. Ideální jsou tedy především pro běžné praní ne úplně špinavého prádla.

Gelové kapsle

Speciální variantu představují gelové kapsle. Ty jsou velmi koncentrované a účinné, a navíc se vyznačují maximálním pohodlím při používáním. Odpadá zde jakékoli dávkování a měření. Kapsli prostě vložíte do zadní části bubnu a necháte ji konat svou práci.

Kapsle se velmi snadno rozpouštějí, nezanechávají skvrny, jsou šetrné vůči barevnému i bílému prádlu a výsledky praní jsou výborné. Nevýhodou je v tomto případě ale zatím poměrně vysoká cena oproti zbylým dvěma alternativám.

Na bílé či barevné prádlo nebo univerzální?

Důležitá je taky volba prášku podle toho, na jaké textilie ho budete používat. Volit můžete mezi speciálními prostředky na bílé, nebo naopak barevné látky – a pak je tu také varianta univerzální. Univerzální prostředek zajišťuje pohodlné a jednoduché praní. Stačí mít doma jeden druh a ten pokryje veškeré potřeby.

Speciální prostředky mohou mít na druhou stranu lepší vlastnosti pro dané prádlo. Mohou být šetrnější, účinnější apod. Pro dokonalé výsledky na konkrétním typu textilií je tedy často lepší volit specializovaný typ.

Teplota praní

U pracích prostředků je výhodou, pokud umožňují praní při nižších teplotách – od 30°C. Což mohou vyžadovat některé druhy látek a může jít o dostačující teplotu při běžném přepírání oblečení, které je jen velmi málo znečištěné.

Praní na vyšší teploty, než je nutné, je nevýhodné z mnoha hledisek. Je energeticky výrazně náročnější a látky taky víc trpí. Některé druhy textilií mohou poškodit už teploty nad 30°C. K 90°C se uchylujte jen v nejnutnějších případech. I ložní prádlo zpravidla stačí vyprat na 60°C.

Dávkování

Dávkování prášku vždy uvádí výrobce. Obvykle je však dávka poněkud nadsazená a počítaná pro více znečištěné prádlo. Pro přepírání málo špinavého oblečení, můžete dávku i o něco snížit. Vyšší dávky jsou poněkud neekonomické a někdy mohou vytvořit na oblečení nevzhledné „mapy“. Řiďte se ale nejenom mírou ušpinění prádla, ale také jeho hmotností a zaplněním bubnu.

Aviváž

Aviváž dnes při praní používá drtivá většina lidí. Tento přídavný prostředek sice nemá vliv na čistotu prádla, ale má jiné důležité vlastnosti. Aviváž může dodat prádlu příjemnou vůni a především jej dokáže zvláčnit a změkčit. To jsou hlavní důvody, proč je v tolika domácnostech aviváž nedílnou součástí praní.

Tento přípravek má ale i řadu nevýhod. Může poškozovat strukturu některých druhů látek a mít negativní vliv na jejich vlastnosti. Týká se to například funkčního sportovního oblečení, ale i mnoha dalších případů. Aviváž by měla sice působit na vlastnosti oblečení tak, aby se na dotyk a při nošení zdálo příjemnější. Paradoxně však může u některých lidí vyvolávat podráždění.

Aviváž si můžete pořídit jako samostatný přípravek, často ale můžete narazit na prací prášky, které už ji obsahují jako součást složení. Pokud používání aviváže při praní neholdujete, dejte si na to při nákupu pozor.

Mohlo by vás zajímat:

0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin