Domácnost

Test 6 nejlepších pracích prášků: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší prací prášky a gely na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší prací prášky

Prací prášky jsou už po celé dekády vděčným námětem televizních reklam, ve kterých se zpravidla svědomitá hospodyňka rozplývá nad dokonale bílými nebo zachovale barevnými textiliemi, zmizením i nejodolnějších skvrn a podobně. Prací prášek je natolik elementární součástí vybavení každé domácnosti, že si bez této propriety lze jen stěží představit její chod. Spousta lidí se při nákupu prášku nechá zlákat zmíněnými reklamami, jiní zase jdou po nejnižší ceně. Kvalita pracího prostředku je přitom zásadní, protože po většinu času jsme v kontaktu s výsledky jeho práce – ať už jde o vyprané oblečení, ložní prádlo nebo cokoli jiného. Proto je možná na čase se nad výběrem vhodného produktu více zamyslet. Z toho důvodu jsme pro vás připravili test nejlepších pracích prášků, ve kterém můžete najít inspiraci pro příští nákup.

Ačkoli mluvíme většinou o „prášku“, najdete ve výběru kromě této klasické varianty i moderní alternativy v podobě tekutých prostředků nebo i gelových kapslí. Každá z těchto možností má své přednosti a nevýhody – na konci samotné recenze pracích prášků proto najdete i obšírného průvodce výběrem. Zde se mimo jiné dozvíte, který typ prostředku zvolit a podle čeho se při nákupu rozhodovat.

Do testu jsme zařadili nejen produkty různých typů, ale také z různých cenových skupin. Díky tomu si můžete vybrat svého favorita, ať už preferujete dostupnou cenu nebo co nejvyšší kvalitu. Nespokojte se s prvním výrobkem, který vám padne do oka, když můžete prát mnohem účinněji a šetrněji – a to nejen vůči prádlu, ale i vůči zdraví vaší pokožky.

Nejlepší prací prášky a gely na trhu

ProduktInformaceHodnoceníCena (od)
1.Ariel Color gelové kapsle

Nejlepší gelové kapsle na praní
✔️ Počet pracích cyklů: 56
✔️ Příjemná vůně
✔️ Rychlé a jednoduché dávkování
[usr 5 text="true" tooltip="true"]425 Kč Číst recenze
2.Woolite Extra Color Protection

Dobře hodnocený prací prostředek
✔️ Objem: 4,5 l
✔️ Zachovává barvy
✔️ Příjemně voní
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]180 Kč Číst recenze
3.Persil Sensitive gel
Dobře hodnocený prací prostředek
✔️ Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ Spokojenost uživatelů: 97%
✔️ Lze použít i na dětské a kojenecké oblečení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
4.Mulieres BIO
Tip na kvalitní BIO prací prášek
✔️ Z 99,97 % z přírodních ingrediencí
✔️ Dle dávkování lze použít až na 37 cyklů
✔️ Vhodný na praní všech typů oblečení a látek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
370 Kč Číst recenze
5.Waschkönig Universal
Oblíbený německý prací prášek
✔️ 97% spokojenost uživatelů s produktem
✔️ Nízká cena
✔️ Čisté a voňavé prádlo po doprání
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
6.Frosch Eko hypoalergenní prací gel
na kojenecké prádlo 1,5 l

Nejlepší prací prášek pro miminka
✔️ Objem: 1,5 l
✔️ Výborné recenze uživatelů
✔️ Dobré složení bez alergenů a parabenů
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]200 Kč Číst recenze

Jak vybrat prací prášek / gel?

V naší recenzi jsme vám představili nejzajímavější prací prostředky, které jsou v současnosti k dostání. Zařadili jsme různé druhy, aby si vybrat mohl opravdu každý. Kromě samotného testu jsme pro vás ale připravili i průvodce, který vám může být při výběru ideálního produktu rovněž nápomocný.

Tekutý, sypký nebo kapsle?

V první řadě se zaměříme na rozdělení prostředků na praní podle konzistence a pokusíme se vystihnout výhody a případné nedostatky každé varianty. Rozhodně se však nedá říct, že by některá možnost byla obecně horší nebo lepší než druhá. Vždy záleží na potřebách a požadavcích uživatele, způsobu použití apod.

Sypký prášek

Prací prášek je nejznámější a nejstarší varianta. To ale neznamená, že se jedná o přežitek. Klasické sypké prášky jsou stále velmi žádané a v některých disciplínách by i dnes mohly jasně zvítězit v případném „klání“.

Hlavní předností je opravdu silný účinek. Sypké prášky jsou ideální volbou tam, kde je třeba prát velké množství značně znečištěného prádla. Ty kvalitní si dokážou poradit i se skvrnami od bláta, krve, různých jídel apod. Prát je obvykle možné účinně i bez předpírky nebo namáčení.

Prášky mají nejlepší výsledky s bílým prádlem, často obsahují bělidla nebo jiné pomocné složky, které zajišťují dlouho trvající zářivost. Další významnou výhodou jsou i nízké pořizovací náklady. Práškové prostředky lze stále považovat za nejlevnější. Nevýhodou je naopak riziko zaprání nebo vzniku skvrn při nedostatečném rozpuštění prášku.

Tekutý prostředek

Tekuté prací prostředky získávají stále větší popularitu. Jedná se o univerzální řešení, které si ale zpravidla lépe poradí s barevnými textiliemi. Tekuté „prášky“ bývají velmi šetrné a dokážou zabránit vzájemnému obarvení textilií nebo blednutí barev apod.

Díky jejich velmi snadné rozpustnosti se navíc nemusíte bát žádných skvrn nebo nepříjemně ztvrdlého prádla. Na druhou stranu jsou tekuté prostředky oproti sypkým zpravidla výrazně méně účinné při boji se silným znečištěním. Ideální jsou tedy především pro běžné praní ne úplně špinavého prádla.

Gelové kapsle

Speciální variantu představují gelové kapsle. Ty jsou velmi koncentrované a účinné, a navíc se vyznačují maximálním pohodlím při používáním. Odpadá zde jakékoli dávkování a měření. Kapsli prostě vložíte do zadní části bubnu a necháte ji konat svou práci.

Kapsle se velmi snadno rozpouštějí, nezanechávají skvrny, jsou šetrné vůči barevnému i bílému prádlu a výsledky praní jsou výborné. Nevýhodou je v tomto případě ale zatím poměrně vysoká cena oproti zbylým dvěma alternativám.

Na bílé či barevné prádlo nebo univerzální?

Důležitá je taky volba prášku podle toho, na jaké textilie ho budete používat. Volit můžete mezi speciálními prostředky na bílé, nebo naopak barevné látky – a pak je tu také varianta univerzální. Univerzální prostředek zajišťuje pohodlné a jednoduché praní. Stačí mít doma jeden druh a ten pokryje veškeré potřeby.

Speciální prostředky mohou mít na druhou stranu lepší vlastnosti pro dané prádlo. Mohou být šetrnější, účinnější apod. Pro dokonalé výsledky na konkrétním typu textilií je tedy často lepší volit specializovaný typ.

Teplota praní

U pracích prostředků je výhodou, pokud umožňují praní při nižších teplotách – od 30°C. Což mohou vyžadovat některé druhy látek a může jít o dostačující teplotu při běžném přepírání oblečení, které je jen velmi málo znečištěné.

Praní na vyšší teploty, než je nutné, je nevýhodné z mnoha hledisek. Je energeticky výrazně náročnější a látky taky víc trpí. Některé druhy textilií mohou poškodit už teploty nad 30°C. K 90°C se uchylujte jen v nejnutnějších případech. I ložní prádlo zpravidla stačí vyprat na 60°C.

Dávkování

Dávkování prášku vždy uvádí výrobce. Obvykle je však dávka poněkud nadsazená a počítaná pro více znečištěné prádlo. Pro přepírání málo špinavého oblečení, můžete dávku i o něco snížit. Vyšší dávky jsou poněkud neekonomické a někdy mohou vytvořit na oblečení nevzhledné „mapy“. Řiďte se ale nejenom mírou ušpinění prádla, ale také jeho hmotností a zaplněním bubnu.

Výběr pracího prášku podle způsobu použití a požadavků

Abychom vám výběr trochu usnadnili, připravili jsme pro vás malou nápovědu, v níž se dozvíte, jaký prášek může být nejvhodnější volbou pro určité konkrétní způsoby použití, záměry anebo při specifických požadavcích.

 • Praní odolných skvrn – Mezi největší úskalí patří zažrané skvrny od jídel, nápojů, bláta, krve apod. Na výrazné skvrny je třeba nasadit silnou tonáž. Obvykle se nejvíce osvědčí prášky sypké, zvlášť u bílého prádla. Vhodnou značkou může být např. Persil nebo Vanish, které mají solidní výsledky. Často je nutné dlouze namáčet, zvolit předpírku a vyšší teplotu praní (což může být u některých tkanin riziko).
 • Praní oblečení pro miminka a děti – Zde je třeba zvlášť pečlivý výběr s důrazem na nezávadnost a šetrnost prostředku. Velmi oblíbený a osvědčený je mýdlový prášek značky Jelen (buď klasický, nebo i Jelínek Mimi). Zmínit lze taky třeba Persil Sensitive, Lovela Baby. Výborný je i gelový prostředek Frosch Eko Baby.
 • Pro alergiky a citlivější osoby – Platí de facto totéž co u prášků pro děti. Je vhodné vybírat šetrné, ekologické přípravky, které jsou dermatologicky testované a neobsahují potenciálně dráždivé chemické látky.
 • Praní barevného prádla – Jaký prášek zvolit na barevné textilie? V tomto ohledu si poměrně velmi dobře vedou prací gely. Například Perwoll Color či Sport, Persil Gel Color, ale i Persil Sensitive (univerzální) nebo Lovela Color.
 • Praní v ruce – Některé oblečení je potřeba prát v ruce. Jaký prášek se dobře hodí pro tento specifický účel? Například Lovela Color, Jelen Univerzál (i mýdlový prášek či prací gel této značky).

Šetrné praní: které látky mohou vyvolat reakci?

Spousta výrobců pracích prostředků používá různé chemické látky a konzervanty. Automatická panika není rozhodně na místě. Tyto látky mají svůj význam, ale v případě prášků pro miminka a děti nebo velmi citlivé osoby je vhodné být opatrnější.

Jednou z nejvíce dráždivých látek může být methylisothiazolinone, jeho použití je dokonce regulováno. Dále například bronopol či Benzisothiazolinone. Z ekologického hlediska je problematické použití fosfonátů.

Při praní citlivým osobám a dětem je možné předejít možným kožním nebo jiným reakcím dvojitým vymácháním prádla a nepřekračováním dávkování. V takovém případě jsou většinou bezproblémově snášeny i jakékoli běžné prášky. Další možností je pořízení některého z výše uvedených testovaných a osvědčených prostředků pro děti a citlivé osoby.

Aviváž

Aviváž dnes při praní používá drtivá většina lidí. Tento přídavný prostředek sice nemá vliv na čistotu prádla, ale má jiné důležité vlastnosti. Aviváž může dodat prádlu příjemnou vůni a především jej dokáže zvláčnit a změkčit. To jsou hlavní důvody, proč je v tolika domácnostech aviváž nedílnou součástí praní.

Tento přípravek má ale i řadu nevýhod. Může poškozovat strukturu některých druhů látek a mít negativní vliv na jejich vlastnosti. Týká se to například funkčního sportovního oblečení, ale i mnoha dalších případů. Aviváž by měla sice působit na vlastnosti oblečení tak, aby se na dotyk a při nošení zdálo příjemnější. Paradoxně však může u některých lidí vyvolávat podráždění.

Aviváž si můžete pořídit jako samostatný přípravek, často ale můžete narazit na prací prášky, které už ji obsahují jako součást složení. Pokud používání aviváže při praní neholdujete, dejte si na to při nákupu pozor.

Ceny pracích prášků a prostředků

Kolik stojí kvalitní prací prášky, gely nebo třeba kapsle? Srovnání cen je poměrně obtížné, protože se jednotlivé produkty pochopitelně liší konzistencí i velikostí balení. Přesto pro vás máme stručný přehled.

✅ Prací přípravky do 100 Kč

Nejnižší relace zahrnuje menší výběr. Často zde najdete menší balení kapslí či gelů, které vystačí na cca 20 až 50 praní.

✅ Prací přípravky do 300 Kč

Obrovský sortiment, nejoblíbenější cenová třída. Najdete zde drtivou většinu nejprodávanějších pracích prášků, gelů i kapslí. Balení v této relaci většinou vystačí na 50 až 120 praní. Najdete zde i ekologické a šetrné varianty vhodné pro děti a citlivé osoby.

✅ Prací přípravky nad 300 Kč

Zde najdete především velká balení na 100 a více praní (u kapslí cca 70 a více). Případně zde můžete narazit na různé vysoce specializované prostředky pro náročnější použití.

Nejlepší značky pracích prostředků (prášků, gelů a kapslí)

V textu i žebříčku jsme již zmínili spoustu kvalitních značek, ale pojďme si udělat malé resumé.

 • Persil – Osvědčená a velmi známá značka na bílé i barevné prádlo, včetně kvalitní varianty pro šetrné praní (Sensitive).
 • Jelen – Výborně hodnocená značka. Velmi šetrné, ekologické a přitom účinné prostředky vhodné i pro miminka a děti.
 • Lovela – Dobrý poměr ceny a kvality, oblíbená značka pro šetrné praní dětem.
 • Waschkönig – Méně známá značka. Velmi dostupná a přitom kvalitní.

Recenze oblíbených pracích prášků a gelů

# Ariel Color gelové kapsle (od 425 Kč)

 Recenze Ariel Color gelové kapsle 

Ariel je tradiční značka, kterou snad není potřeba nikomu představovat. Prací prostředky tohoto výrobce patří u nás k nejoblíbenějším a představují záruku kvality, která vyváží i zpravidla ne úplně lidovou cenu těchto produktů. V tomto případě se jedná o gelové kapsle s přídomkem 3v1. Jde o velmi koncentrovaný prostředek, který dokáže prádlo dokonale vyprat a vyčistit; zbavit ho i velmi odolných skvrn a taky rozjasnit barvy.

Kapsle Ariel 3v1 patří mezi nejkvalitnější prací prášky u nás. Jsou vhodné především pro barevné prádlo, ale jejich použití je velmi univerzální. Výhodou je nejen opravdu silný „výkon“, ale taky pohodlí při praní, protože nemusíte nic odměřovat nebo dávkovat. Tyto kapsle ocení i nároční uživatelé.

Pokud se potýkáte s velmi znečištěným prádlem nebo vám vadí, když barvy oblečení s každým vypráním nezastavitelně blednou, určitě stojí za to tyto efektivní a kvalitní kapsle vyzkoušet. Velkou předností je, že můžete účinně prát i při nižších teplotách (na 30°C). Zatímco u prášku byste riskovali nedostatečné rozpuštění a zaprání, pro kapsle je tato šetrná teplota dostačující.

Co potěší

 • Velmi jednoduché dávkování a použití
 • Silný a koncentrovaný účinek
 • Odstraní i odolné skvrny
 • Zachovává barvy
 • Použití i při nižších teplotách
 • Příjemná vůně, měkké prádlo

Co zamrzí

 • Vhodné především pro barevné prádlo

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Woolite Extra Color Protection (od 180 Kč)

 Recenze Woolite Extra Color Protection 

Velmi účinný a přitom cenově dostupný tekutý prací prostředek další známé značky, Woolite. Jedná se o jeden z nejprodávanějších pracích prášků u nás. Štědrý objem 4,5 l vystačí na cca 75 praní, což je při ceně okolo sta korun opravdu příjemná zpráva. Tento prášek se může pochlubit trojicí účinků, které oceníte při praní barevného prádla.

Za prvé zajišťuje, že se prádlo neobarví od sebe navzájem. Prostředek obsahuje speciální složku, která zabraňuje uvolňování barviv z látky. Za druhé pomáhá chránit barevné prádlo před vyblednutím pomocí složky Color Fixator. A konečně za třetí – Woolite Extra Color je i šetrný k vláknům textilií a chrání je před tvarovou deformací (vytaháním, sražením apod.).

Tento tekutý prášek je vhodný i pro citlivější uživatele, protože neobsahuje agresivní složky. Přesto je poměrně účinný, s velmi zašpiněným prádlem si ale příliš dobře neporadí. Je ideální spíš pro běžné praní a ochranu barevného a tmavého oblečení.

Co potěší

 • Velmi šetrné praní barevného a tmavého prádla
 • Výhodná cena
 • Zabraňuje obarvení
 • Chrání před vyblednutím
 • Nezpůsobuje změnu tvaru prádla

Co zamrzí

 • Pouze pro barevné prádlo
 • Nevhodný pro silně znečištěné textilie

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Lanza Compact se svěží vůní 5,25 kg (od 150 Kč)

 Recenze Lanza Compact se svěží vůní 5,25 kg 

S třetím místem našeho testu pracích prášků se konečně dostáváme k tradiční sypké variantě zastoupené prostředkem značky Lanza. S tímto více než pětikilovým balením můžete vyprat až 70 várek prádla. Cenově je tedy tento produkt velmi přívětivý. A to není jediná jeho výhoda. Jedná se totiž o univerzální prášek, který lze použít na bílé i barevné prádlo. A také – lze jej používat i při nízkých teplotách (30°C).

Jde o velmi oblíbený a dostatečně účinný prášek s nízkou pěnivostí, který si poradí s odolnými skvrnami, a navíc má velmi příjemnou vůni. Není ale právě ideální volbou pro osoby s citlivou pokožkou. V tomto směru jej gelové kapsle a tekuté prostředky přece jen výrazně předčí.

Co potěší

 • Velmi účinný prášek i na silněji znečištěné prádlo
 • Univerzální použití na bílé i barevné textilie
 • Příjemná vůně
 • Příznivá cena

Co zamrzí

 • Méně šetrný

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Frosch Eko hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo 1,5 l (od 200 Kč)

 Recenze Frosch Eko hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo 1,5 l 

Poslední zástupce v naší recenzi pracích prášků bude trochu specifický. Půjde totiž o tip na ideální prací prostředek na kojenecké a dětské prádlo. Jedná se o tekutý gel s hypoalergenními vlastnostmi. Maximální šetrnost vůči pokožce je u tohoto prostředku zcela zásadní. Gel obsahuje přírodní výtažky z heřmánku a i při nejvyšší jemnosti je značně účinný. I to je pochopitelně u kojeneckého oblečení potřeba. Nemusíte se tedy bát, že by si neporadil se skvrnami od jídla a dalšími druhy znečištění.

Frosch Eko je prodáván v objemu 1,5 l a toto množství stačí na cca 21 pracích dávek. Cenově tedy nevychází právě dvakrát výhodně, ale co by starostliví rodiče neudělali pro pohodlí a zdraví svých dětí. Gel neobsahuje žádné dráždivé složky, jako jsou barviva nebo konzervanty a umožňuje praní při nízkých teplotách od 30°C. Použít jej přitom můžete jak na bílé, tak i na barevné prádlo.

Co potěší

 • Extrémně šetrný prací prostředek
 • Ideální pro kojenecké a dětské prádlo
 • Ekologický
 • Dostatečně účinný
 • Pro bílé i barevné prádlo

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě
ProduktInformaceHodnoceníCena (od)
1.Ariel Color gelové kapsle

Nejlepší gelové kapsle na praní
✔️ Počet pracích cyklů: 56
✔️ Příjemná vůně
✔️ Rychlé a jednoduché dávkování
[usr 5 text="true" tooltip="true"]425 Kč Číst recenze
2.Woolite Extra Color Protection

Dobře hodnocený prací prostředek
✔️ Objem: 4,5 l
✔️ Zachovává barvy
✔️ Příjemně voní
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]180 Kč Číst recenze
3.Persil Sensitive gel
Dobře hodnocený prací prostředek
✔️ Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ Spokojenost uživatelů: 97%
✔️ Lze použít i na dětské a kojenecké oblečení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
4.Mulieres BIO
Tip na kvalitní BIO prací prášek
✔️ Z 99,97 % z přírodních ingrediencí
✔️ Dle dávkování lze použít až na 37 cyklů
✔️ Vhodný na praní všech typů oblečení a látek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
370 Kč Číst recenze
5.Waschkönig Universal
Oblíbený německý prací prášek
✔️ 97% spokojenost uživatelů s produktem
✔️ Nízká cena
✔️ Čisté a voňavé prádlo po doprání
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
6.Frosch Eko hypoalergenní prací gel
na kojenecké prádlo 1,5 l

Nejlepší prací prášek pro miminka
✔️ Objem: 1,5 l
✔️ Výborné recenze uživatelů
✔️ Dobré složení bez alergenů a parabenů
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]200 Kč Číst recenze

Mohlo by vás zajímat:

0 Sdílení