Domácnost

Nejlepší protiplísňový nátěr na zeď: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší protiplísňové nátěry

Plísně jsou zhoubou a pohromou domácnosti nebo jakéhokoli jiného interiéru. Představují velmi nepěkný, a bohužel i značně nebezpečný, invazivní prvek, o který rozhodně nikdo nestojí. Plíseň se snadno rozvine a může pokrýt velké plochy zdí či stropů. Boj s ní je vždy poměrně pracný a nepříjemný. Rozhodně však nemusí být marný. Dnešní doba nám dává do ruky mocné zbraně. Pokud budete postupovat pečlivě, poctivě a správným způsobem, můžete se plísně zbavit i jednou provždy a interiér zcela ozdravit. Jak na to? Právě to zjistíte v dnešním článku. Věnovat se budeme likvidaci plísní, včetně výběru nejlepších protiplísňových nátěrů a prostředků.

V našem průvodci se budeme věnovat nejen samotnému boji s již vzešlou plísní, ale taky velmi důležité prevenci a faktorům, které mohou vznik plísní podpořit. Rovněž se podíváme na to, jakým rizikům se „soužitím“ s plísněmi vystavujeme. Velmi vhod vám pak může přijít náš žebříček nejlepších protiplísňových nátěrů a prostředků. O kvalitách či nedostatcích různých konkrétních produktů se pak můžete více dozvědět i z recenzí protiplísňových nátěrů.

Nejlepší protiplísňový nátěr na zeď na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1REMAL Protiplísňový
Nejlepší protiplísňový nátěr dle nás
✔️ výborná paropropustnost
✔️ vydatnost: 13 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: Barvy a Laky Hostivař
📌 od 300 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Primalex MYKOSTOP
Tip: Protiplísňový nátěr do koupelny
✔️ dobrá kryvost a vysoká bělost
✔️ vydatnost: 7-11 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: Primalex
📌 od 1100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Detakryl protiplísňový
✔️ dobře zakrývá skvrny
✔️ vydatnost: 5-8 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: Detecha
📌 od 600 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4Caparol Indeko-W
✔️ výborná volba i do průmyslových prostor
✔️ vydatnost: ~0,15 l/m2/nátěr
✔️ výrobce: Caparol
📌 od 1000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Het HETLINE SAN ACTIVE
✔️ oblíbená volba mezi spotřebitely
✔️ vydatnost: 4-10 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: HET
📌 od 1200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Nejlepší značky nátěrů proti plísním

Které značky protiplísňových nátěrů patří k nejžádanějším a nejúčinnějším? Zde pro vás máme několik tipů na vítěze…

  • Remal – V této oblasti velmi známá značka s dobrým renomé. Nabízí likvidační roztoky, penetrace i hotové nátěry a další prostředky proti plísním. Velmi dobrá volba.
  • Primalex – Kvalitní a oblíbené hotové nátěry Mykostop. Jednoduché a populární řešení.
  • Detakryl – Vysoce bílé nátěry s protiplísňovým účinkem. Poněkud větší spotřeba než u nátěrů Remal či Primalex.
  • Aqua Stop – Hydroizolační a protiplísňové přípravky, penetrace a nátěry.

Jak vybrat protiplísňový nátěr na zeď?

Použití samotného protiplísňového nátěru je jen jedním z mnoha krůčků na cestě vedoucí k likvidaci plísní a zdravému, hygienickému bydlení. Žádný z těchto krůčků byste přitom neměli vynechávat. Správný a důsledný postup je klíčem k vítězství nad plísněmi. Ani sebelepší přípravek sám o sobě nestačí. Proto se v našem průvodci zaměříme na kompletní správný postup a zdůvodnění jednotlivých prvků prevence i samotného procesu likvidace.

Jsou plísně na zdech nebezpečné?

Zřejmě nikdo nechce mít doma na zdech či stropě plíseň. Jsou však možná místa, kde jsme nad nějakým matným flíčkem schopní mávnout rukou a říct si, že to ještě nějakou chvíli vydržíme. Může jít třeba o garáž, dílnu, sklep, starší chatu či chalupu, ale i jiné prostory. V každém případě je třeba vědět, že plísně v domácnosti nebo jakémkoli jiném obývaném prostoru nejsou problémem jen z estetického hlediska…

Naopak. Plísně mohou mít vážné negativní dopady na lidské zdraví. Přítomnost plísní na zdech markantně zvyšuje koncentraci sporů v ovzduší. Vdechování těchto sporů, zejména ve velké míře a dlouhodobě, se může podepsat na rozvoji celé řady obtíží až vážných onemocnění.

Malíř stěn

Spory jsou silné alergeny, takže nejčastějším rizikem je rozvoj alergie a nástup alergických obtíží, jako je alergická rýma, kýchání, ale i kašel. Objevit se mohou i související obtíže jako záněty spojivek, atopické ekzémy, nebo dokonce astma. Stejně tak se vyskytují i méně specifické obtíže, které bychom asi alergii či vlivu plísní na první dobrou nepřisuzovali. Kupříkladu přetrvávající únava, bolesti hlavy či břicha atd.

Přítomnost plísní v bytě může zvyšovat i nebezpečí expozice mykotoxinům. U těch se prokázaly i karcinogenní účinky a další velmi vážná rizika pro zdraví.

Jakékoli zmíněné problémy se rozhodně nemusejí dostavit automaticky. Velmi záleží na množství i druhu plísní, koncentraci sporů v ovzduší a taky na zdraví a stavu samotných obyvatel. Nejvíce ohrožené jsou děti a dále senioři a lidé s oslabenou imunitou či jinými zdravotními problémy. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že vážně ohroženou skupinu představují alergici a astmatici.

Důvody, proč neodkládat likvidaci plísní v místnostech, jsou otedy dostatečně závažné a argumenty přesvědčivé.

Co může přispívat ke vzniku plísní?

Jako obvykle platí, že nejlepším řešením problematické situace je zajistit, aby vůbec nenastala. Pokud chceme uvažovat o prevenci vzniku plísní, musíme vědět, jak vlastně vznikají a jaké prostředí se jim líbí.

Zásadní potřebou a podmínkou růstu plísní je přítomnost vody tam, kde se mají „vylíhnout“. Tedy například vlhkost na zdech či jiných površích. Nejčastěji k rozvoji plísní v interiéru dojde kvůli stavebním závadám či nedostatkům nebo působením živlů.

Plíseň se ráda rozvine na zatečeném stropě či zdi po silných deštích, ve špatně odvětrávané – a tudíž vlhké – koupelně, na stěnách se špatnou izolací a s tzv. tepelnými mosty, ve vyplaveném nebo nevětraném sklepě a tak dále.

Společným jmenovatelem je typicky vlhkost, špatná cirkulace vzduchu (nedostatečné větrání). Riziko vzniku plísní může narůstat i některými činnostmi, jako je sušení prádla v interiéru, ale třeba i obyčejné vaření (páry) apod. Je známo, že i moderní plastová okna mohou vést ke zvýšenému rozvoji plísní. Jejich těsnění je příliš dokonalé a minimalizuje cirkulaci vzduchu.

Co s tím?

Pokud jde o vážnější stavební závadu, je třeba ji zkrátka odstranit. Běžná, každodenní prevence pak spočívá v pravidelném a vydatném větrání, mikroventilace u některých moderních oken nemusí být dostatečná. Pokud víte, že máte doma vlhko, může pomoci pořízení speciálního odvlhčovače vzduchu. Tyto přístroje, pokud zvolíte optimální výkon, dokážou vytáhnout i vlhkost ze zdiva a zajistit velmi dobrou prevenci. Přiměřená vlhkost v interiéru by se měla držet mezi 40-60 %.

Jak postupovat při likvidaci plísní?

Při likvidaci plísně na zdech musíme být důkladní a postupovat správně. Spousta lidí zvolí pro rychlé zničení plísně prostředky na bázi chlóru, jako je třeba Savo. Účinek je sice vpravdě okamžitý, na druhou stranu obsah solí v prostředku způsobí, že zdivo bude posléze ještě více přitahovat a zadržovat vodu. Zcela běžně se stává, že plíseň se po takovém zákroku brzy zase projeví. Správný postup likvidace plísní je jiný:

  1. Plíseň a její okolí navlhčíme. Buď vodou, nebo vodou s přípravkem proti plísním. K nanesení můžeme použít rozprašovač.
  2. Plíseň pečlivě mechanicky odstraníme, oškrábeme špachtlí nebo jinými nástroji. Toto nelze provádět za sucha, protože bychom spory akorát rozptýlili do prostředí. Použít naopak můžeme ochranné pomůcky, např. roušku či respirátor.
  3. Na oškrábané a vyschlé místo jednou, lépe však dvakrát, aplikujeme likvidační a dezinfekční roztok proti plísním. U nás je k dostání např. Remal Sanal na zdivo, potažmo Eternal Odstraňovač plísní nebo např. Fungispray (bezchlorový)
  4. Poté je vhodné na zeď aplikovat prodyšnou penetraci.
  5. Na závěr konečně nanesete samotný nátěr, v tomto případě ideálně právě s protiplísňovým (fungicidním) účinkem.

Kde se používají nátěry s protiplísňovými účinky

Tento typ nátěrů je běžný v interiérech, kde se pracuje s potravinami a kde jsou zvýšené nároky na hygienu prostředí, ale taky v prostorách se zvýšenou vlhkostí. Mohou to být sklady, jídelny, kuchyně, prádelny, koupelny, zdravotnické prostory, garáže a sklepy atd.

Samozřejmě je lze použít i kdekoli v domácnosti, pokud v daném místě vznikají problémy s plísněmi. Nátěry jsou totiž zdravotně nezávadné a splňují přísné hygienické normy.

Jak aplikovat protiplísňový nátěr?

Na správně ošetřenou zeď (viz výše) můžeme nátěry s protiplísňovým účinkem již nanášet válečkem, štětcem nebo jinými běžnými metodami. Nátěry jsou obvykle bílé, ale lze je tónovat, ideálně pomocí barev od stejné značky, ale nemusí to být nutností. Dosáhnout tak můžete požadovaného odstínu. Nátěr je možné ředit destilovanou nebo demineralizovanou vodou. Držte se v tomto případě návodu k použití.

Aplikace by se měla provádět při přiměřených teplotách mezi cca 10 až 25°C. Není vhodné malovat ani v příliš velkém horku, ale ani ve velké zimě. Rovněž velká vlhkost (déšť) může prodloužit dobu schnutí nátěru. Během schnutí je třeba velmi vydatně větrat.

Účinky nátěrů proti plísním

Protiplísňové nátěry dokážou likvidovat plísně, mechy, řasy, houby a další nežádoucí mikroorganismy, zároveň působí proti kondenzaci par na stěnách a proti zadržování vlhkosti, představují prodyšnou izolační vrstvu, která zeď dlouhodobě chrání a zabraňuje vzniku prostředí, které je živnou půdou pro bujení plísní.

Celkově vzato je použití protiplísňového nátěru v místech, kde existuje zvýšené riziko tvorby plísní, velmi dobrou volbou, která nepřináší zdravotní či jiné zásadní nevýhody.

Druhy protiplísňových prostředků

Existuje několik variant prostředků, které můžete použít na plísněmi napadené zdivo. Liší se účelem i způsobem použití. Obvykle je vhodné kombinovat více možností.

Likvidační roztok

S touto možností jsme vás již seznámili v kapitolce o správném postupu při likvidaci plísně. U nás jsou známé a osvědčené značky jako Remal či Eternal. Jde o roztoky, resp. koncentráty, které se zředěné aplikují na plíseň před jejím mechanickým odstraněním a ideálně i posléze (1-2krát), před samotným natíráním barvou.

Tyto prostředky ochrání před vlhnutím zdiva, před plísněmi, mechy, houbami, lišejníky, kvasinkami, řasami a dalšími nezvanými hosty. Mají zároveň dezinfekční účinek a některé mohou fungovat jako penetrace. Vydatnost těchto prostředků se pohybuje často kolem 70 m2 na kg, přičemž jedna kilogramová láhev vyjde většinou na cca 150-250 Kč. Nejde tedy o nijak závratnou investici.

Tyto přípravky jsou nicméně toxické, proto musíte dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci. Místnost je taky nutné dobře větrat. Pochopitelně se k prostředkům nesmí dostat děti ani zvířata a dejte rovněž pozor na kontaminaci např. potravin. Většinou se nesmí aplikovat na nábytek, dětské hračky a vybavení apod.

Protiplísňový nátěr

Jde o samotnou barvu s fungicidní složkou. Používá se po mechanickém odstranění plísně a ošetření zdiva likvidačním roztokem. Mezi oblíbené a kvalitní nátěry patří například Remal Protiplísňový či Primalex Mykostop. Mezi další značky patří Detakryl či Aqua Stop.

Tyto nátěry se používají hlavně ve vlhkých a špatně větratelných prostorách, jako jsou koupelny, sklepy, ale třeba i kuchyně, garáže, dílny, prádelny nebo prakticky jakékoli další místnosti, kterým hrozí napadení plísní. Nátěry obsahují biocidní a fungicidní složky, které poskytnou dlouhodobou ochranu zdiva.

Nátěr se většinou aplikuje ve dvou vrstvách, vydatnost se různí podle výrobce a konkrétního typu barvy. Obvykle se však pohybuje mezi 7-13 m2 na kg. Tyto barvy bývají zároveň otěruvzdorné a lze je tónovat. Při zacházení a skladování je třeba zvýšené opatrnosti. Je třeba postupovat pečlivě v souladu s návodem k použití.

Přísady s protiplísňovým účinkem

Alternativní možností ochrany a boje s plísněmi je použití přísad. Jde obvykle o roztoky, které lze přidávat do nátěrů, ale třeba i do omítek apod. Výhodou je, že můžete zakoupit barvu, která vám vyhovuje (zatímco hotové nátěry jsou vesměs bílé) a pouze ji doplnit o fungicidní složku. Tento typ přísad nabízí například značky Fungisan či Thermalmix.

Ceny protiplísňových nátěrů na zdi

Kolik stojí kvalitní protiplísňová barva nebo jiné prostředky pro boj s plísněmi? Nemusí to být drahé a při boji s plísněmi se rozhodně nevyplácí škudlit každou korunu.

Protiplísňové nátěry na zdi do 200 Kč

V této relaci můžete pořídit především dostupnější likvidační roztoky. Obvykle půjde 1l/kg balení. Na domácí použití při běžném výskytu plísní může být dostačující. Rovněž můžete pořídit menší balení protiplísňových nátěrů.

Protiplísňové nátěry na zdi do 500 Kč

Za tuto cenu můžete pořídit větší balení roztoků, ale taky protiplísňových nátěrů. Obvykle půjde o 4-6 kg kvalitní barvy s fungicidními složkami, od značek jako Remal či Primalex.

Protiplísňové nátěry na zdi nad 500 Kč

Velká balení účinných protiplísňových nátěrů a prostředků. Využijete je ve větších interiérech silně napadených plísněmi, kde je zapotřebí opravdu důkladné ošetření.

ProduktInfoHodnocení
#1REMAL Protiplísňový
Nejlepší protiplísňový nátěr dle nás
✔️ výborná paropropustnost
✔️ vydatnost: 13 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: Barvy a Laky Hostivař
📌 od 300 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Primalex MYKOSTOP
Tip: Protiplísňový nátěr do koupelny
✔️ dobrá kryvost a vysoká bělost
✔️ vydatnost: 7-11 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: Primalex
📌 od 1100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Detakryl protiplísňový
✔️ dobře zakrývá skvrny
✔️ vydatnost: 5-8 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: Detecha
📌 od 600 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4Caparol Indeko-W
✔️ výborná volba i do průmyslových prostor
✔️ vydatnost: ~0,15 l/m2/nátěr
✔️ výrobce: Caparol
📌 od 1000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Het HETLINE SAN ACTIVE
✔️ oblíbená volba mezi spotřebitely
✔️ vydatnost: 4-10 m2/1 kg naředěné barvy
✔️ výrobce: HET
📌 od 1200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení