Tato zařízení najdou uplatnění především v rukou profesionálů. Existují však i hobby modely a může stát za to mít je doma po ruce. Zvlášť pokud se práci s barvami či laky tu a tam věnujete. Pistole dokáže řadu činností usnadnit, částečně „zautomatizovat“, urychlit a přinést i kvalitní výsledky. Proto se v dnešním článku budeme věnovat právě výběru nejlepší stříkací pistole na malování. Věnovat se budeme různým typům těchto zařízení – včetně konkrétních výhod, nevýhod a vlastnosti či funkcí. Zaměříme se na volbu pistole z hlediska způsobu použití, na druhy napájení i další technické parametry a důležité faktory, které by vám neměly před pořízením takového nástroje uniknout.
Sortiment stříkacích pistolí je dnes velmi štědrý a rozmanitý. Výhodou je nejen možnost volby mezi různými variantami, ale i docela velké cenové rozpětí. Některé modely a typy pistolí lze pořídit i pod hranicí tisíce korun – samozřejmě tomu odpovídá výkon a možnosti použití. Při výběru je tedy velmi důležité vycházet z toho, k jakým účelům budete zařízení používat a jaké na něj budete mít konkrétní nároky. Se vším ostatním okolo vám však pomůže náš průvodce nákupem.
Stejně jako obraz, tak i názorný příklad může vydat za tisíc slov. Proto pro vás máme opět připravený i žebříček nejlepších a nejprodávanějších aktuálních modelů těchto pracovních nástrojů. Před pořízením můžete zajímavé podněty a informace načerpat i z uživatelských a odborných recenzí stříkacích pistolí a z nejrůznějších testů.
Nejlepší stříkací pistole na malování na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Wagner Universal Sprayer W 590 Flexio | Náš vítěz pro hobby použití ✔️ rychlost nanášení až 3 m²/min ✔️ objem nádoby 1,3 litru ✔️ průtok barvy lze nastavit ✔️ nástavec pro stříkání vinylů, laků a lazur ✔️ praktický přenosný kufřík 📌 od 4900 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | BOSCH PFS 3000-2 | Cena / výkon ✔️ rychlost nanášení až 2 m²/min ✔️ objem nádoby 1 litr ✔️ nastavitelný přesný paprsek ✔️ systém ALLPaint pro použití na zdi, dřevo i kov 📌 od 3000 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Control Series 350M EUR | Profi použití ✔️ rychlost nanášení až 1,5 m²/min ✔️ s kolečky pro pohodlný posun zařízení ✔️ hadice dlouhá 15 m ✔️ pro materiály rozpustné ve vodě a s obsahem rozpouštědel 📌 od 19000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | PowerPlus POWX354 | ✔️ průtoková rychlost: 800 g/min ✔️ objem nádoby 0,8 litru ✔️ přepravní vozík pro pohodlnější manipulaci ✔️ nastavitelné řízení průtoku barvy 📌 od 1500 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Wagner Universal Sprayer W 950 Flexio | ✔️ rychlost práce: 15 m2 za 5 min ✔️ objem nádobky až 800 ml ✔️ funkční i pro barvy, laky, lazury ✔️ regulovatelný průtok 📌 od 7200 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | TUSON HVLP 450W | ✔️ rychlost nanášení až 1,5 m²/min ✔️ objem nádobky až 1 litr ✔️ snadné čištění ✔️ délka hadice: 1,8 m 📌 od 1100 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat stříkací pistoli na malování
Volba stříkací pistole na barvy, laky a nátěry by neměla být náhodná. Rozhodně nedoporučujeme koupit první pistoli, kterou uvidíte někde v akci. V první řadě je velmi důležité vědět, na co ji potřebujete – a jaké výkony a vlastnosti lze očekávat od jednotlivých typů. V našem článku se budeme věnovat především hobby modelů a použití, ale dotkneme se i profesionálních variant. Kromě důležitých technických specifikací a parametrů nás budou zajímat i další praktické ukazatele, jako je například cena nebo značka výrobce.
Na co je stříkací pistole?
Stříkací pistole lze použít k nanášení nejrůznějších typů interiérových barev (a nejen jich), laků, nátěrů, lazur, impregnací apod. Obvykle se tyto nástroje uplatní především na velkých a souvislých plochách nebo na specifických plochách, kde není použití jiného nástroje vhodné (např. lakování auta). Pistole se obecně hodí pro většinu povrchů – dřevěné, kovové i zděné. Použít je lze na barvení a lakování rámů, plotů, radiátorů, dveří i stěn apod. Použít je lze i pro běžné vymalování interiéru.
Výhody a nevýhody
Výhodou použití pistole je jednak poměrně snadná a rychlá práce, ale i velmi rovnoměrný a „čistý“ výsledek bez stop po štětci či válečku, stékající barvě a tak dále. Ztráta materiálu (barev) bývá na velmi dobré úrovni, ale pouze za předpokladu dodržení správného postupu a na površích, které jsou pro tento způsob nanášení vhodné. Například s vysokotlakou pneumatickou pistolí nebude příliš efektivní barvit malé předměty – spousta barvy se rozpráší okolo. Nevýhodou je taky vyšší pořizovací cena pistole (oproti např. válečku či štětci) a nároky na údržbu.
Správné použití a „kompatibilita“ s barvami
Se stříkací pistolí tedy můžete dosáhnout výborných výsledků a pracovat efektivně, ale vždy za předpokladu, že zvolíte správný nástroj pro dané potřeby. Taky je třeba se ujistit, že barva či jiná nátěrová hmota, kterou máte, je vhodná pro použití s pistolí. To lze zjistit z návodu, případně symbolu pistole na obalu.
Typy pistolí
Zřejmě nejdůležitější je při výběru zvolit vhodný druh pistole z hlediska principu použití. Pokusíme se zde představit základní varianty a vysvětlit jejich možnosti a omezení.
Vzduchové pistole využívají objem a tlak vzduchu. Ten představuje přenosné „médium“, které nátěrovou hmotu rozptýlí do prostoru. Vzduch je hnán kompresorem, spoušť na pistoli pak reguluje průchod barvy.
Tyto pistole lze rozdělit na konvenční vzduchové pistole (HP), které pracují s vyšším tlakem do cca 7 barů. Pistole mají nevýhodu vyšší prašnosti a většího rozptylu barev a jejich ztrátovosti. Nehodí se na všechny druhy povrchů, zejména tam, kde je vyšší tlak vzduchu nežádoucí. Tato technologie je starší, potěší dostupnější pořizovací cena.
Dále existují pistole nízkotlakové (LP), které omezují tlak vzduchu na max. cca 2,5 barů. Prašnost je díky tomu nižší a stačí méně výkonný kompresor. Toto řešení je dobré i pro dražší barvy.
Velmi populární a často skloňované jsou pak pistole HVLP – tedy pistole pracující s vysokým objemem vzduchu, ale nízkým tlakem. Tlak je do cca 0,7 barů, ale spotřeba vzduchu je vysoká. Tyto pistole pracují s nízkými ztrátami a minimální prašností, ale vysokou přesností, šetrností a precizností.
Nevýhodou je ovšem pomalejší postup práce. Pro velké plochy se proto může hodit spíše pistole s vyšším tlakem. Pro domácí a hobby použití (včetně malování běžného interiéru) jsou však dostačující.
Další možností jsou pistole bezvzduchové. Ty pracují s velmi vysokým tlakem, řádově jde o desítky až stovky barů. Toto řešení je velmi efektivní a s minimálními ztrátami barvy. Náročnější je ovšem například údržba.
Síťové a aku pistole
Pro hobby účely jsou většinou používány pistole se síťovým napájením. Není třeba pořizovat externí kompresor, je součástí zařízení. Toto řešení je taky výhodné z hlediska síly a stálosti výkonu, spolehlivosti a možnosti pracovat nepřetržitě dlouho. Nevýhodou je omezený dosah síťového kabelu a nutnost dostupnosti elektrické sítě.
Pokud chcete pracovat v „polních podmínkách“, např. lakovat kůlnu či plot na odlehlé nebo velké zahradě apod., může být vhodnější aku verze. Aku pistolí je však výrazně menší výběr. Je taky třeba počítat s omezením pracovní doby dle kapacity baterie.
Příkon a výkon
Tyto hodnoty spolu úzce souvisejí, ale ne vždy jsou uváděny obě. Příkon značí spotřebu el. energie, a tudíž svědčí i o výkonnosti a efektivitě přístroje. Hobby modely mohou mít příkon jen několik desítek až nižší stovky W. Od cca 500 W už lze mluvit o poměrně výkonných zařízeních, které mohou spadat i do poloprofesionální či profesionální kategorie. Velmi výkonné modely nabídnou příkon i přes 1000 W.
Tvar a průměr trysky
I tyto parametry jsou důležité. Tvar trysky je podstatný především v závislosti na tom, jaký povrch chcete barvit. Kulatý průřez je vhodný pro barvení a natírání menších a členitějších ploch. Plochý průřez se používá u natírání velkých, souvislých a volných ploch.
Průměr trysky rovněž souvisí s velikostí plochy. Do cca 1,5 mm se trysky používají spíše na menší plochy. Na souvislé nátěry větších, volných ploch je vhodnější zvolit trysku o průměru více než 1,5 mm. Dalším důvodem pro použití vyššího průměru může být používání hustší nátěrové hmoty. Například na tmely a podobné hmoty může být vhodná tryska s průměrem 2,5 mm a více.
Nádobka
U hobby modelů je nejčastější spodní umístění nádobky dole pod „hlavní“ pistole. Jde o sací pistole vhodné pro použití i na větších plochách. Nádržka může mít větší objem. Nevýhodou jsou větší ztráty materiálu a horší manipulace.
Pistole s horní nádržkou jsou v mnoha ohledech šikovnější. Ztráty materiálu jsou v tomto případě minimální nebo nulové, s nádržkou lze taky lépe manévrovat, můžete nanášet v různých polohách. Nevýhodou je obvykle menší objem.
Objem nádobky
Objem nádobky pochopitelně ovlivní rychlost a efektivitu práce. Jak už bylo řečeno, horní nádobky bývají menší – objem je často jen kolem 0,5 l. Toto řešení má však zase jiné výhody. Spodní nádobky mívají často větší objem. Od cca 0,6 až po 1 litr a více. Větší nádobka sice umožní mít vyšší zásobu barvy. Na druhou stranu omezí obratnost a zvýší hmotnost nástroje. Je tedy třeba hledat rozumný kompromis a vycházet i z toho, jak velké plochy budete natírat.
Rychlost nástřiku a průtoková rychlost
U většiny modelů stříkacích pistolí najdete ve specifikacích taky informaci o průtokové rychlosti. Ta je obvykle uváděna v gramech za minutu. Pohybuje se obvykle od 100 do 1000 g. Tento údaj napoví spíš, za jak dlouho lze spotřebovat obsah nádržky, než za jak dlouho vymalujete pokoj.
U některých výrobků je proto uvedena i praktičtější hodnota v podobě rychlosti nástřiku. Obvykle v m2 za minutu. Tato rychlost se může pohybovat od cca 0,5 až po 3 nebo i více metrů čtverečních za minutu.
Jak používat a udržovat stříkací pistoli?
- Se stříkací pistolí pracujte křížovým nanášením, podobně jako při malování štětcem. Při nanášení byste měli udržovat konstantní vzdálenost od plochy – ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 30 až 50 cm – i konstantní tlak. Pracujte celou rukou, nikoli pouze zápěstím.
- Při nástřiku svislých ploch držte pistoli vodorovně. Při nástřiku vodorovných ploch ji nakloňte do úhlu 40 až 80 stupňů dle potřeby.
- Pohyb pistolí při nástřiku nemá být rychlý, prudký, trhavý, ale ani příliš pomalý. Důležitá je plynulost a konstantní přiměřená rychlost.
- Používejte pouze nátěrové hmoty vhodné pro použití s pistolí (dle návodu, obalu). Často bývá potřeba nátěr zředit, ale zde záleží na typu a hustotě nátěru a třeba i průměru trysky. Lze si nanečisto vyzkoušet nástřik s neředěným materiálem a podle výsledku (prskání, špatný průchod, nesouvislý nátěr) odhadnout potřebné zředění.
- Údržba pistole by se měla provádět po každém použití. U vodou ředitelných barev stačí nádobku a pistoli obvykle propláchnout vodou. U některých laků a hmot je třeba použít ředidlo, vždy se však informujte v návodu k použití o správném postupu a použitelných prostředcích, abyste některou část pistole nepoškodili.
Video
Ceny stříkacích pistolí na barvy
V jakých cenových relacích se zpravidla pohybují kvalitní stříkací pistole na malování? Některé hobby modely nemusejí vyjít až tak draho. Investice do pistole se může vášnivějšímu kutilovi brzy vrátit. O profesionálech nemluvě.
✅ Stříkací pistole do 1000 Kč
Do tisíce Kč lze obvykle pořídit především klasické pneumatické pistole, které jsou spíše doménou profi sféry. K jejich použití je třeba externí kompresor. Těsně pod 1000 Kč lze sehnat i nejlevnější elektrické hobby modely. Ale počítejte se slabší výkonností.
✅ Stříkací pistole do 3000 Kč
Do této kategorie se vleze valná část solidních hobby, ale třeba i poloprofesionálních modelů různých typů. Vybere si většina průměrně náročných zájemců.
✅ Stříkací pistole nad 3000 Kč
Velmi výkonné anebo profesionální modely pistolí určené pro řemeslníky či skutečně náročné kutily.
Nejlepší značky stříkacích pistolí (na malování, barvu)
Které značky stříkacích pistolí nabízejí vysokou výkonnost, efektivitu, kvalitu výsledku či optimální poměr ceny a kvality? Zde je pár tipů na osvědčené výrobce…
- Bosch – Známá německá značka nabízí i velmi kvalitní a výkonné modely se snadným použitím. Vhodné pro hobby i profi použití.
- GEKO – Výrobce nabízí velmi kvalitní a oblíbené pneumatické pistole. Žádaný především v profesionální sféře.
- Wagner – Vynikající výběr, jedna z nejlepších značek. Jde však spíše o dražší či profesionální modely pro náročnější zájemce.
- Scheppach – Dobře hodnocené stříkací pistole různého typu. Převažují však pneumatické modely.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Wagner Universal Sprayer W 590 Flexio | Náš vítěz pro hobby použití ✔️ rychlost nanášení až 3 m²/min ✔️ objem nádoby 1,3 litru ✔️ průtok barvy lze nastavit ✔️ nástavec pro stříkání vinylů, laků a lazur ✔️ praktický přenosný kufřík 📌 od 4900 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | BOSCH PFS 3000-2 | Cena / výkon ✔️ rychlost nanášení až 2 m²/min ✔️ objem nádoby 1 litr ✔️ nastavitelný přesný paprsek ✔️ systém ALLPaint pro použití na zdi, dřevo i kov 📌 od 3000 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Control Series 350M EUR | Profi použití ✔️ rychlost nanášení až 1,5 m²/min ✔️ s kolečky pro pohodlný posun zařízení ✔️ hadice dlouhá 15 m ✔️ pro materiály rozpustné ve vodě a s obsahem rozpouštědel 📌 od 19000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | PowerPlus POWX354 | ✔️ průtoková rychlost: 800 g/min ✔️ objem nádoby 0,8 litru ✔️ přepravní vozík pro pohodlnější manipulaci ✔️ nastavitelné řízení průtoku barvy 📌 od 1500 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Wagner Universal Sprayer W 950 Flexio | ✔️ rychlost práce: 15 m2 za 5 min ✔️ objem nádobky až 800 ml ✔️ funkční i pro barvy, laky, lazury ✔️ regulovatelný průtok 📌 od 7200 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | TUSON HVLP 450W | ✔️ rychlost nanášení až 1,5 m²/min ✔️ objem nádobky až 1 litr ✔️ snadné čištění ✔️ délka hadice: 1,8 m 📌 od 1100 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |