Domácnost

Nejlepší stolní lampy: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší stolní lampySprávné osvětlení je klíčové pro efektivní práci, ale i odpočinek nebo jakékoli jiné činnosti. Osvětlení je stěžejní součástí každé místnosti a významně dotváří její praktické i estetické vlastnosti a celkový ráz, kterým interiér působí. Spousta lidí nevěnuje koncepci osvětlení svého bytu či pracovny dostatečnou pozornost – důsledkem toho může být pocit nepohodlí, větší únava při práci a další nepříjemnosti. Přitom si stačí se zdroji světla trochu pohrát a více se věnovat jejich výběru i umístění. V dnešním článku se zaměříme především na jeden důležitý prvek osvětlení a tím budou stolní svítidla. Poradíme vám, jak vybrat co nejlepší stolní lampu pro různé účely a do různých místností. Zabývat se tedy nebudeme jen technickými parametry lamp, ale zejména tím, jaké vlastnosti by měly mít vzhledem ke způsobu použití. V krátkých recenzích zmíníme i některé výrobce a podíváme se taky na ceny.

Nabídka stolních (a samozřejmě i jiných) svítidel je doslova nepřeberná. Liší se použité technologie, konstrukce, designová a materiálová zpracování, rozměry, zkrátka všechno. Na nedostatek možností si ani v nejmenším nelze stěžovat. Právě naopak. Někdy může být nesnadné se v takové záplavě pestrého sortimentu zorientovat. A byla by velká škoda hledat správný směr například jenom podle ceny. Tento průvodce vám snad pomůže úspěšněji proplout nabídkou a získat lepší představu o tom, co potřebujete.

Kromě informací a rad pro nákup zde najdete i žebříček oblíbených stolních svítidel. Je v každém případě především inspirativní, přesto v něm možná najdete modely, které vás osloví. Více o konkrétních výrobcích se pak můžete dozvědět z uživatelských recenzí stolních lamp a taky z různých odbornějších recenzí nebo i testů.

Nejlepší stolní lampy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávanější na Alza.cz
Solight stolní lampička stmívatelná
✔️ chromatičnost 6000 K
✔️ svítivost 700 lm
✔️ dlouhá polohovatelná hlava
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#2Nejlepší na psací stůl
Xiaomi Mi Desk Lamp 1S
✔️ s technologií šetřící zrak (Flicker-free)
✔️ odolné, kovové provedení
✔️ intuitivní ovládání v aplikaci I na samotné lampě
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3Nejlepší na čtení
Benjiro, LED lampa
✔️ útulné večerní akcentové osvětlení
✔️ s přídavným flexibilním ramenem na čtení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Číst recenze
#4Tip na lampu do kanceláře
Maily, USB port
✔️ stmívatelná LED stolní lampa
✔️ flexibilní rameno
✔️ USB pro nabíjení elektronických zařízení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1450 Kč Číst recenze
#5Nejlepší retro stolní lampa
Stolní lampa Keali
✔️ ze starožitné mosazi
✔️ individuálně výškově nastavena pomocí kloubu
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6Alternativa do ložnice
Keramická stolní lampa QENNY TYP 4
✔️ poutavé řešení
✔️ cenová dostupnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#7Moderní stolní lampa
Xiaomi Mi Bedside Lamp 2
✔️ inteligentní dekorativní osvětlení
✔️ až 16 milionů barevných odstínů
✔️ teplota chromatičnosti 1700K - 6500K
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#8Přenosná
Philips 70104/31/P0
✔️ moderní přenosná LED lampička
✔️ 6 různých světelných nastavení
✔️ lze snadno nabíjet jakýmkoli kompatibilním portem USB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze

Jak vybrat stolní lampu

Jak už jsme nadnesli, hlavní prioritou by neměla být cena, ve většině případů ani nejrozumnější nechat se třeba uchvátit pouze vzhledem. Důležité je vždy zvážit, k jakému účelu bude lampa sloužit a jaký typ (konstrukčně, výkonem, technologií,…) bude za daných okolností nejvhodnější. S tím vám v následujících odstavcích pomůžeme.

jak vybrat stolní lampu

Výběr lampy podle umístění a způsobu použití

Stolní lampa je velmi praktický i efektní prvek – tedy za předpokladu, že je dobře zvolená a na správném místě. Pojďme se proto podívat, co by měly splňovat lampy určené pro některé typické účely.

Lampa na pracovním stole

V tomto případě půjde o stolní lampu, u níž by měl převažovat praktický účel. Je třeba ji vybírat velmi pečlivě, protože špatně zvolené osvětlení pracovní plochy může vést k únavě, bolestem očí i hlavy a snížení efektivity práce.

Základem je, aby světlo bylo dostatečně silné, ale zároveň ohraničené, bodové – tedy takové, aby se omezovalo na určitý konkrétní prostor a bylo možné jej přesně nasměrovat. Z toho důvodu jsou na pracovní plochy ideální lampy s polohovatelným ramenem, které je možné přesně nastavit, kam je právě potřeba.

Délka ramena a možnosti polohování by měly odpovídat velikosti stolu a taky prováděným činnostem. Delší a výrazně polohovatelné lampy jsou vhodné na větší stoly, kde se provádí různorodé práce. Pokud jde o malý psací stolek nebo stolek se statickým počítačem (notebookem, monitorem), pak stačí i menší lampička.

 • V případě například psaní, korektur nebo jemné a detailní práce je důležité, aby bylo možné lampičku nastavit blízko k činnosti a ona poskytla intenzivní, ale bodové světlo.
 • Při práci na počítači je zase vhodné umístit lampičku vedle, za nebo výše nad monitor a otočit ji směrem od vás, tak aby osvětlovala např. zeď za monitorem. Monitor sám vyzařuje světlo a tlumené osvětlení blízkého okolí pomocí lampičky je při práci na počítači příjemné.

Při práci je velmi důležité zvolit správnou „teplotu“ světla. Pro tento účel jsou vhodné studenější barvy. Později se k tomuto tématu ještě podrobněji a přehledně vrátíme. Pokud jde o technologii, jasně dominuje LED osvětlení.osvětlení pro pracovní koutek

Lampa v kanceláři

V zásadě samozřejmě platí to, co bylo řečeno o lampách na pracovním stole. S tím rozdílem, že v kancelářích bývá obvykle již vydatné osvětlení (stolní svítidlo tedy nemusí být tak velké nebo intenzivní) a je třeba se přizpůsobit těmto podmínkám. Je vhodné držet se i nastaveného stylu a konceptu prostoru a nenechat se úplně unést svébytným designem.

Lampa na nočním stole v ložnici

Zde už bude hrát značnou roli i estetická stránka, úkolem lampičky v ložnici je totiž obvykle i dotvářet atmosféru a útulnost. Design je často „oblejší“ a ladnější, konstrukční prvky maskovanější, barvy často teplejší, jemnější (např. smetanová, béžová), ale taky až do tmavších odstínů.

Velmi oblíbené jsou lampičky s textilními součástmi (stínidla), někdy se setkáte i s přírodními materiály (přírodní textilie, dřevo) a různě laděnými styly (retro, rustikální apod.). Oblíbené jsou i modely s různými vzory, malbami či potisky. Samotné světlo bývá tlumenější a volí se teplejší odstíny. Dnes je časté LED osvětlení i klasické žárovky.

Z praktického hlediska záleží na tom, jak budete lampu využívat. Běžné lampy tohoto typu jsou spíše statické, s výrazným stínidlem. Slouží spíše pro orientaci v ložnici a na pracovním stole, poskytuje tlumené osvětlení. Pokud si chcete v posteli číst, tento typ osvětlení není dobrá volba. Lepší je bodové, silnější osvětlení. Lze to vyřešit například drobnější lampičkou s klipem, kterou připevníte na vhodné místo, aby světlo dopadalo přímo na knihu.

Stolní lampa v dětském pokoji

Zde existuje velká rozmanitost, protože opět záleží na dalších účelech použití, věku a zájmech dítěte. Lampička může být spíše dekorační, dotvářet útulnost a večer nabízet příjemné tlumené světlo. Podobně jako u těch ložnicových pak volte mezi statickými lampičkami s výrazným stínidlem. Na pracovní stůl dítěte je naopak vhodná lampa flexibilní, kloubová, poskytující bodové osvětlení.

Stolní lampy v obývacím pokoji

Lampy, u kterých bude zřejmě velmi důležitý design kvůli reprezentaci. Obvyklý je (oproti dětským nebo ložnicovým lampičkám) spíše střídmější, ale velmi elegantní design, popřípadě design, který odpovídá stylu interiéru. Volí se spíše teplejší barvy světla.

osvětlení do ložnice

Výběr barvy světla

Zejména v souvislosti s LED osvětlením se velmi často mluví o teplotě nebo přesněji chromatičnosti světla. Tato hodnota se měří v kelvinech a je velmi důležité zvolit správnou „barvu“ podle způsobu použití lampičky:

 • Žlutá (teplá bílá) – Barva klasických žárovek, kterou lze mít i u LED osvětlení. Dříve velmi oblíbená, pro většinu lidí přirozená, protože jsou na ni zvyklí. Je nicméně vhodná spíše pro odpočinek a lehké relaxační činnosti než soustředěnou a dlouhodobější práci. Vhodná je do obýváku, ložnice či dětského pokoje. (cca 2000 až 3000 K).
 • Přirozená bílá – Tato barva nejlépe odpovídá dennímu svitu a je vhodná pro práci i jako hlavní zdroj světla v místnostech, jako jsou pracovny, obývací pokoje, kuchyň apod. Je tedy poměrně značně univerzální. (okolo 4000 K).
 • Chladná bílá – Směřuje až k modrému spektru. Ideální pracovní osvětlení, vhodná do kanceláří, pracoven, průmyslových prostor. Minimálně unavuje oči. (cca 5000 K a více).

Možné funkce

Stolní lampy mohou mít různé užitečné funkce. Zde jsou některé z nich:

 • Stmívatelnost – Elegantní i praktická funkce, regulace intenzity umožňuje dosáhnout optimálních světelných podmínek nebo požadované atmosféry.
 • Chromatičnost – U některých moderních LED lamp se lze setkat s možností nastavení chromatičnosti čili teploty barvy. Jde o skvělou funkci, která umožňuje nastavit optimální světlo pro práci i odpočinek.
 • Nastavitelnost – Možnost nastavení polohy hlavy i stojanu a ramene je běžná a důležitá u pracovních stolních lampiček.
 • Bateriové napájení – Některé menší a přenosné lampičky mohou být napájeny akumulátorem. Dobíjejí se obvykle přes USB port.

pracovní stul

Ceny stolních lamp

Je nabíledni, že ceny stolních lamp se pohybují ve velmi širokém rozmezí, což je dáno již zmíněnou rozmanitostí sortimentu. Cena by neměla být jediným rozhodovacím faktorem, ale jistě patří vždy mezi ty nejdůležitější.

✅ Stolní lampy do 500 Kč

Velký výběr LED i klasických lampiček, zejména pracovních, ale i pro jiné účely. Design je většinou účelový nebo jednoduchý, z materiálů převažuje plast a běžné kovy.

✅ Stolní lampy do 2000 Kč

Skvělý výběr, lampy různého typu, velká designová i konstrukční a technologická pestrost. Mnoho nejprodávanějších stolních lamp najdete právě zde.

✅ Stolní lampy nad 2000 Kč

Stolní lampy špičkové kvality, designové i umělecké kousky, různé účely použití, často pokročilé funkce nebo technologie. Vhodné pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky stolních lamp

Které značky stolních lamp stojí za zmínku a pozornost?

 • Solight – Známý výrobce svítidel i žárovek, který nabízí pestrý sortiment především účelových a pracovních stolních lamp v moderním stylu. Skvělý poměr ceny a kvality.
 • Xiaomi – Několik oblíbených a velice stylových modelů, které využívají moderní technologie.
 • Immax – Elegantní a moderní stolní lampy, které obvykle využívají pokročilé funkce a technologie.
 • Philips Hue – Velmi specifické moderní lampičky, které zaujmou designem, možnostmi a funkcemi i celkovou kvalitou. Jde ale o dražší kousky.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávanější na Alza.cz
Solight stolní lampička stmívatelná
✔️ chromatičnost 6000 K
✔️ svítivost 700 lm
✔️ dlouhá polohovatelná hlava
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#2Nejlepší na psací stůl
Xiaomi Mi Desk Lamp 1S
✔️ s technologií šetřící zrak (Flicker-free)
✔️ odolné, kovové provedení
✔️ intuitivní ovládání v aplikaci I na samotné lampě
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3Nejlepší na čtení
Benjiro, LED lampa
✔️ útulné večerní akcentové osvětlení
✔️ s přídavným flexibilním ramenem na čtení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Číst recenze
#4Tip na lampu do kanceláře
Maily, USB port
✔️ stmívatelná LED stolní lampa
✔️ flexibilní rameno
✔️ USB pro nabíjení elektronických zařízení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1450 Kč Číst recenze
#5Nejlepší retro stolní lampa
Stolní lampa Keali
✔️ ze starožitné mosazi
✔️ individuálně výškově nastavena pomocí kloubu
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6Alternativa do ložnice
Keramická stolní lampa QENNY TYP 4
✔️ poutavé řešení
✔️ cenová dostupnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#7Moderní stolní lampa
Xiaomi Mi Bedside Lamp 2
✔️ inteligentní dekorativní osvětlení
✔️ až 16 milionů barevných odstínů
✔️ teplota chromatičnosti 1700K - 6500K
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#8Přenosná
Philips 70104/31/P0
✔️ moderní přenosná LED lampička
✔️ 6 různých světelných nastavení
✔️ lze snadno nabíjet jakýmkoli kompatibilním portem USB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
0 Sdílení