Domácnost

Nejlepší ruční vysavače: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší ruční vysavače

Rozhodli jste se, že potřebujete rozšířit repertoár úklidového vybavení a sháníte co nejlepší ruční vysavač? V dnešním průvodci se budeme plně věnovat právě této kompaktní a velice šikovné pomůcce, kterou zajisté oceníte v bezpočtu situací. Ruční vysavač nezabere v domácnosti skoro žádné místo a jeho pořízení obvykle nepředstavuje ani zvlášť významnou investici. Přitom může zastat spoustu práce, přestože je jasné, že klasický vysavač s ním zcela nahradit nelze.

Současné ruční vysavače často nabízejí velmi zajímavou výbavu a některé dokonce umožňují i mokré vysávání nebo skýtají další užitečné funkce. Ruční vysavač si můžete pořídit zcela samostatně, často ale představuje součást kompletu s vysavačem tyčovým. Na obě tyto možnosti se ještě později podíváme blíže. Taky vám poradíme, na jaké se zaměřit parametry a na co si dát při výběru ručního vysavače pozor.

Sortiment těchto přístrojů je poměrně rozsáhlý a budete mít z čeho vybírat. To s sebou ovšem nese i vyšší riziko přehmátnutí nebo dezorientace v příliš široké nabídce. Doufáme, že náš žebříček a návod vám pomůže ujasnit si, jaký model hledáte a usnadní vám výběr i nákup. Další zajímavé informace pak můžete najít v uživatelských recenzích ručních vysavačů, které se zabývají zkušenostmi s konkrétními modely, anebo v odborných testech.

Nejlepší ruční vysavače na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1BOSCH UniversalVac 18

Typ baterie: Li-Ion
Doba provozu: 20 min
Nádobka: 1 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2754 Kč Číst recenze
#2Bosch GAS 18V-1 Professional
Typ baterie: Li-Ion (dodávan bez aku)
Doba provozu: - min
Nádobka: 0,7 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1828 Kč Číst recenze
#3Bissell Pet Hair Eraser - Hand Vacuum 1987N
Typ baterie: Ni-Mh
Doba provozu: 12 min
Nádobka: 0,6 l
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2999 Kč Číst recenze
#4ETA Carsha 1424
Typ baterie: Ni-Mh
Doba provozu: 20 min
Nádobka: 0,4 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1999 Kč Číst recenze
#5Electrolux Rapido ZB6106WDT
Typ baterie: Li-Ion
Doba provozu: 11 min
Nádobka: 0,5 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1899 Kč Číst recenze
#6ETA Verto Li-ion II 3423
Typ baterie: Li-Ion
Doba provozu: 20 min
Nádobka: 0,4 l
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1599 Kč Číst recenze
#7ETA 0442 90000 Verto
Typ baterie: Ni-Mh
Doba provozu: 15 min
Nádobka: 0,5 l
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze

Jak vybrat ruční vysavač

Nejdříve se podíváme na to, jakým způsobem se dá ruční vysavač vlastně použít a zaměříme se na jeho specifika, výhody a nevýhody. Dále jsou samozřejmě velmi důležité konkrétní technické parametry jako výkon a příkon, způsob filtrace, napájení, objem nádoby na odpad nebo hmotnost a další detaily. Zajímat nás bude taky vybavení, funkce a případné příslušenství.

Ke konci našeho průvodce nabídneme shrnutí sortimentu tří hlavních cenových relací a taky tipy na několik spolehlivých a oblíbených značek, u nichž najdete dobrý poměr ceny, kvality a výkonu a taky zajímavé funkční vybavení.

Možnosti ručního vysavače

Ruční vysavače nabízejí v podobě rychlého a jednoduchého použití, snadné a pohodlné manipulace a minimálních nároků na skladovací prostor. Jde o příručního pomocníka, kterého skvěle využijete při úklidu menších ploch.

Tyto vysavače jsou jako stvořené do domácností s dětmi nebo domácími zvířaty, kde se každou chvíli něco vysype nebo třeba najdete chomáč chlupů. Díky ručnímu vysavači nemusíte kvůli každé drobnosti vytahovat klasický velký vysavač nebo tyčový vysavač.

Velkou výhodou je, že tento typ vysavače se neuplatní pouze na podlahách nebo kobercích, ale můžete s ním vysávat i nábytek, stoly, gauče, postel apod. Velmi užitečný může být taky při úklidu auta.

Samozřejmě, že každá mince má dvě strany a ruční vysavač nemá jen výhody. Základní nevýhodou je nízký sací výkon i nepraktické a neefektivní použití na větších plochách. U akumulátorových modelů jste navíc limitováni výdrží baterie. Ruční model tedy není zástupcem klasického nebo tyčového vysavače, ale jejich nástavbou.

jak vybrat ruční vysavač

Samostatně nebo 2v1?

Ruční vysavač lze pořídit ve dvou podobách – buď můžete sáhnout po samostatném modelu, anebo si pořídit tyčový vysavač, jehož součástí je i ruční varianta. Je jasné, že pokud netoužíte především po tyčovém vysavači, možnost 2v1 vás příliš lákat nebude.

Při samostatném nákupu se můžete plně zaměřit na parametry a možnosti ručního přístroje. V případě volby 2v1 bude ruční model pouze doplňkem hlavní – tedy tyčové – verze. Na druhou stranu může být taková varianta finančně zajímavější a získáte poměrně skladný úklidový komplet.

Napájení

Jak je to u ručních vysavačů s napájením? Počítejte s tím, že drtivá většina modelů disponuje akumulátorovým napájením. Pro účely tohoto zařízení jde zřejmě o nejlepší řešení, přestože nelze říct, že by bylo dokonalé a bez nevýhod. Pojďme se ale podívat na obě možnosti.

Napájení ze sítě

U ručních vysavačů jde o vysloveně okrajovou záležitost, přesto se lze s touto variantou napájení setkat. Existují modely, které zapojíte do standardní 230V zásuvky v domácnosti nebo třeba garáži či dílně, kde takto můžete rychle a jednoduše uklízet třeba průběžně během práce, aniž byste museli řešit dobíjení přístroje. Některé ruční vysavače ale nabízejí taky možnost 12V napájení, takže je můžete zapojit například v autě a použít je zde pro úklid.

Síťové napájení přesto poněkud potlačuje některé zásadní výhody ručního vysavače. Především jeho mobilitu, flexibilitu, snadnou manipulaci a okamžitou připravenost. Proto se taky setkáte především s druhou variantou napájení…

Akumulátorové napájení

Pro většinu uživatelů ručního vysavače je akumulátor jasná volba. Perfektně totiž vyhovuje účelu tohoto zařízení, které tak jako tak není určeno pro náročný a dlouhý úklid. Těch v průměru pár desítek minu výdrže (někdy ale jen okolo 10 minut) obvykle postačí.

Malou nevýhodou je nižší výkon, ale rozdíl oproti síťovým modelům není v tomhle případě tak markantní nebo významný jako u jiných spotřebičů a přístrojů. U ručních vysavačů nelze očekávat závratné výkony.

Největší potenciální nevýhodou je pak samozřejmě doba nabíjení. Ta se může u různých modelů opravdu zásadně lišit – a to dokonce v rozsahu od několika desítek minut po mnoho hodin. Na výhodnost poměru doby provozu a délky nabíjení má vliv i typ akumulátoru.

Li-ion vs. Ni-Mh

V zásadě se lze setkat a akumulátory Ni-Mh, které jsou vývojově starší a zůstávají především u starších modelů anebo levnějších přístrojů. Tyto akumulátory mají horší poměr kapacity a délky nabíjení, menší životnost a taky trpí paměťovým efektem, který může kapacitu snižovat.

Li-ion, neboli lithium iontové akumulátory, jsou moderním a vyspělým řešením, které dnes dalece převládá u takřka všech akumulátorových zařízení, ruční vysavače nevyjímaje. Tyto baterie mají mnohem lepší vlastnosti. Jedinou nevýhodu lze spatřovat ve vyšší ceně.

Příkon a sací výkon

Tyto dvě zásadní veličiny jistě nelze při výběru vysavače (nejen ručního) opomenout. Nezřídka dochází k určitému zmatení pojmů a příkon je uváděn pod označením „výkon“ nebo naopak. Pochopitelně zdaleka nejde o totéž.

Jednoduše řečeno: Příkon udává spotřebu elektrické energie. Výkon (v tomto případě sací výkon) udává reálnou pracovní výkonnost zařízení.

Pokud jde o příkon, pak můžete u ručních vysavačů počítat s hodnotami nanejvýš do cca 900 W. V drtivé většině případů je ale příkon mnohem nižší. Nejoblíbenější modely současnosti disponují obvykle příkonem v řádu desítek, nikoli stovek, wattů. Jde tedy o velmi úsporná, ale taky málo výkonná zařízení. Sací výkon je totiž ještě nižší než příkon.

Hodnoty sacího výkonu ovšem výrobci málokdy uvádějí. Můžete tedy vycházet pouze z hodnoty příkonu, který vám poskytne alespoň orientační představu. Pro reálnou výkonnost je ale důležitá taky kvalita filtrace a zpracování zařízení. Tyto faktory ovlivní rozdíl mezi příkonem a skutečnou výkonností. Čím je rozdíl mezi oběma údaji menší, tím pochopitelně lépe.

ruční vysavač zkušenosti

Filtrace

Systém filtrace patří k nejdůležitějším aspektům každého vysavače, tedy i ručního. Od úrovně filtrace se odvíjí ochrana motoru i kvalita vyfukovaného vzduchu. Na tento faktor by tedy měli dbát obzvláště alergici a citlivější osoby.

Vysavač disponuje dvěma filtry. Vstupní filtr se nachází mezi odpadním zásobníkem a motorem a jeho účelem je již zmíněná ochrana motoru před zanesením. Tento filtr bývá jednoduší, často např. molitanový. Jde především o zachycení rozměrnějších nečistot.

Větší důraz je kladen na filtr výstupní, který ovlivní, jaký vzduch vysavač vypouští do prostoru. Zde se můžete setkat především se dvěma variantami.

  • Mikrofiltry – obvykle textilní s poněkud omezenější účinností.
  • HEPA – Jde o vysoce efektivní filtry používané ve většině současných vysavačů. Tyto filtry jsou označeny navíc ještě číslem. Přičemž HEPA 13 už nabízí špičkovou účinnost a zachytí 99,95 % všech částic.

S filtry se pojí jedna nevýhoda, a tou je nutnost údržby, případně dokupování nových. Existují jednorázové i omyvatelné varianty filtrů.

Objem zásobníku

Ruční vysavače bývají takřka výhradně bezsáčkové a prach a nečistoty se hromadí přímo v zásobníku. Ten bývá často transparentní, abyste měli přehled o tom, kdy bude potřeba obsah vyprázdnit. Kapacita nebývá u ručních modelů nijak vysoká.

Nejčastěji se pohybuje okolo 0,5 l, což je hodnota, kterou lze považovat za rozumný kompromis mezi dostatečným objemem na jedné straně a hmotností a velikostí zařízení na straně druhé.

Hlučnost

Malé ruční vysavače dokážou vyluzovat překvapivý hluk. Nezřídka nad 80 nebo i k 90 dB, což už jsou opravdu nepříjemné hodnoty. Zlatý střed představují modely s hlučností mezi 70 a 80 dB, nejtišší modely se drží pod 70 dB – často ale platíte nevýhodami v podobě nízkého výkonu nebo vyšší ceny.

Hmotnost

Ruční vysavač ovládáte pouze jednou rukou, a tak je přívětivá hmotnost důležitá. Některé modely mají i méně než 1 kg, rozumný průměr pak představuje cca 1,5 kg, což je ještě stále hmotnost, která by měla být při kratším úklidu přiměřeně pohodlná i pro méně fyzicky zdatné osoby.

Funkce a vybavení

A teď konečně k vybavení a funkčním prvkům nebo možnostem vysávání. Podíváme se jen na ty nejdůležitější záležitosti.

  • Mokré vysávání – Pokud výrobce uvádí možnost mokrého vysávání, pak můžete vysavač použít i na vysátí menšího množství tekutiny, což je zajisté velmi praktické. Rozhodně takhle ale nikdy nepoužívejte vysavač určený pouze pro suché vysávání! Mohli byste jej zničit.
  • Regulace sacího výkonu – Zde zřejmě není, co dodávat. Některé modely umožňují nastavit sací výkon v několika (obvykle jen 2) stupních. Můžete tak šetřit baterii.
  • Indikátor akumulátoru – Obvykle LED signalizace, která hlásí stav baterie.
  • Příslušenství – Součástí příslušenství ručního vysavače může být praktická nabíjecí stanice, ale taky několik druhů nástavců a hubic pro různé specifické účely.

Video

Ceny ručních vysavačů

Na kolik vás vyjde pořízení kvalitního ručního vysavače? Zde je stručný přehled.

Ruční vysavače do 1000 Kč

Právě tato nejnižší kategorie nabízí pravděpodobně největší sortiment. Nejlevnější modely začínají už na ceně okolo 600 Kč, okolo 800 až 1000 Kč už můžete pořídit zajímavé modely se solidním poměrem ceny a kvality. Do této třídy spadá řada nejprodávanějších ručních vysavačů.

Ruční vysavače do 2000 Kč

Pokud chcete vyšší výkon, větší kapacitu baterie nebo lepší výbavu či bohatší příslušenství, rozhlédněte se v této kategorii.

Ruční vysavače nad 2000 Kč

Poměrně malý výběr, který zahrnuje především speciální nebo špičkově vybavené a výkonné modely. V této ceně už se pohybují i některé velmi levné vysavače typu 2v1.

Nejlepší značky ručních vysavačů

I značka může hrát důležitou roli. U některých ověřených výrobců lze očekávat určitý kvalitativní standard a značka tak představuje jisté vodítko, ačkoli na tento systém rozhodně nelze bezvýhradně spoléhat.

  • Sencor – Domácí a velmi populární značka především cenově velmi dostupné elektroniky. Často ovšem nabízí opravdu velmi slušný poměr ceny a kvality a mnohdy i překvapivě dobrou výbavu. Tato značka proto jistě stojí za pozornost.
  • Eta – Jeden z nejoblíbenějších výrobců ručních vysavačů, ale i vysavačů obecně. ETA nabízí velmi levné, ale i výkonné a dobře vybavené modely. Obvykle se těší velmi dobrému hodnocení v testech ručních vysavačů.
  • Electrolux – Další populární značka s vynikajícími výsledky v recenzích a testech. Nabízí především velmi kvalitní modely ve střední nebo vyšší cenové třídě.
  • Bosch – U značky Bosch najdete zejména dražší a výkonnější kousky, ale taky nějaké dostupné zástupce. Kvalita bývá na velmi dobré úrovni.

Nejčastější otázky nakupujících

V čem spočívá údržba ručního vysavače?

Ruční vysavač nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu. Samozřejmě je ale nutné pravidelně vysypávat odpadní nádobu a občas ji i pečlivě vymýt. Pozornost je taky třeba věnovat filtrům, které je nutné buď omývat anebo vyměňovat, když jsou zanesené. Zanesený filtr snižuje výkon přístroje a taky zatěžuje motor.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1BOSCH UniversalVac 18

Typ baterie: Li-Ion
Doba provozu: 20 min
Nádobka: 1 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2754 Kč Číst recenze
#2Bosch GAS 18V-1 Professional
Typ baterie: Li-Ion (dodávan bez aku)
Doba provozu: - min
Nádobka: 0,7 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1828 Kč Číst recenze
#3Bissell Pet Hair Eraser - Hand Vacuum 1987N
Typ baterie: Ni-Mh
Doba provozu: 12 min
Nádobka: 0,6 l
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2999 Kč Číst recenze
#4ETA Carsha 1424
Typ baterie: Ni-Mh
Doba provozu: 20 min
Nádobka: 0,4 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1999 Kč Číst recenze
#5Electrolux Rapido ZB6106WDT
Typ baterie: Li-Ion
Doba provozu: 11 min
Nádobka: 0,5 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1899 Kč Číst recenze
#6ETA Verto Li-ion II 3423
Typ baterie: Li-Ion
Doba provozu: 20 min
Nádobka: 0,4 l
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1599 Kč Číst recenze
#7ETA 0442 90000 Verto
Typ baterie: Ni-Mh
Doba provozu: 15 min
Nádobka: 0,5 l
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
0 Sdílení