Domácnost

Test 7 nejlepších tepovačů koberců: Recenze & Jak vybrat

nejlepší tepovače koberců

V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší tepovač koberců. Ruční čištění koberců je dřina a při nesprávném postupu hrozí, že koberec příliš promáčíte nebo jinak poškodíte. Při čištění koberců můžete použít různé postupy (od suchých po mokré) a nástroje. Pokud ale chcete práci zvládnout elegantně, efektivně a bez rizika, nejlépe uděláte, když sáhnete po speciálním zařízení. Řeč je samozřejmě o extraktoru neboli tepovači.

Pravidelné používání tepovače dokáže perfektně zbavit koberec i zatvrzelé špíny a ten bude dokonale zářit jako nový. Tato zařízení se uplatní ve firemních prostorách, kde je důležitý reprezentativní vzhled, často jsou součástí arzenálu úklidových firem a samozřejmě mohou posloužit i v domácnostech.

Extraktorů existuje velký výběr, takže jistě najdete takový, který bude odpovídat vašim nárokům a možnostem. Je ale třeba vědět, podle čeho vybírat a jak jednotlivé modely porovnávat. S tím vám pomůže náš návod. Zaměříme se v něm na všechny důležité parametry tepovačů, v nichž byste se měli orientovat. Před pořízením konkrétního modelu si kromě našeho návodu rozhodně projděte taky uživatelské recenze tepovačů koberců na internetu. Velkou pomocí při výběru pak mohou být odborné testy.

Nejlepší tepovače koberců na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Kärcher Puzzi 10/1

Náš vítěz, nejlepší tepovač
Příkon: 1250 W
Objem nádoby: 10 l
Hmotnost: 10,7 kg
Délka kabelu: 7,5 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18800 Kč Číst recenze
#2KÄRCHER SE 5.100
Příkon: 1400 W
Objem nádoby: 4 l
Hmotnost: 7,7 kg
Délka kabelu: 7 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6400 Kč Číst recenze
#3Thomas Multi Clean X10

Vítěz srovnání 4 tepovačů
(Technik zu Hause, známka 1,00)
Příkon: 1600 W
Objem nádoby: 6 l
Hmotnost: 8 kg
Délka kabelu: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10500 Kč Číst recenze
#4Thomas AQUA+ PET&FAMILY
Příkon: 1600 W
Objem nádoby: 1,8 l
Hmotnost: 8 kg
Délka kabelu: 8 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#5Bissell 1558N SpotClean Professional
Příkon: 750 W
Objem nádoby: 3,5 l
Hmotnost: 6 kg
Délka kabelu: 6,5 m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]5400 Kč Číst recenze
#6BOSCH BWD420HYG
Příkon: 2000 W
Objem nádoby: 5 l
Hmotnost: 10,9 kg
Délka kabelu: 9 m
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#7Kärcher Puzzi 30/4

Profesionální tepovač
Příkon: 2650 W
Objem nádoby: 30 l
Hmotnost: 26 kg
Délka kabelu: 15 m
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]od 55000 Kč Číst recenze

Jak vybrat tepovač koberců

Extraktory, tepovače nebo taky prostě čističe koberců přece jen nepatří k úplně nejznámějšímu a zcela běžnému vybavení domácnosti. Proto začneme trochu zeširoka, podíváme se zjednodušeně na princip fungování, výhody a nevýhody i další možnosti čištění koberců.

Následně vás seznámíme s podstatnými technickými kritérii a parametry a podíváme se taky na možné funkční vybavení. Závěrem se pokusíme o shrnutí tří základních cenových kategorií čističů koberců, představíme vám nejznámější výrobce a zodpovíme některé časté otázky.

Různé možnosti čištění koberců

Abyste se lépe zorientovali a mohli se dobře rozhodnout, co vlastně potřebujete, bude nejlepší shrnout různé možnosti, jak čistit koberce.

  • Suché čištění – Na koberec vysypete speciální čisticí přípravek, který následně vysajete. Tato možnost je vhodná jen pro některé typy koberců.
  • Mokré čištění – Lze provádět ručně, což může stačit na omezené místo (skvrnu), nikoli při celoplošné údržbě. Zejména při ručním čištění hrozí přílišné zmáčení koberce, což ho může poškodit.
  • Parní čištění – Vyčištění koberce pomocí parního čističe. Nemusí být vždy dostatečně účinné, zejména při použití méně výkonných parních čističů.
  • Čištění tepovačem – Hloubkové čištění.

jak vybrat tepovač koberců

Co je to tepovač koberců a jak funguje?

Extraktor je zařízení, které je na první pohled velice podobné klasickému vysavači nebo parnímu čističi. Rozdíl je ale v principu fungování. Tepovače koberců využívají mokré čištění. Na rozdíl od ručního mokrého čištění ale nehrozí poškození koberce a práce je nesrovnatelně efektivnější. Můžete se klidně pustit i do velkých ploch. Tepovače koberců lze navíc použít taky na čalouněný, textilní nábytek anebo na různé potahy, matrace apod.

Princip je následující. Extraktor je vybaven čerpadlem, které pod tlakem vypouští tryskami roztok vody a čisticího prostředku. Souběžně přitom dochází k odsávání roztoku a nečistot z čištěné plochy do odpadní nádoby. Extraktor tedy kombinuje schopnosti vysavače a tlakového čističe.

Výhody a nevýhody tepovačů koberců

Pořízení tepovače se vyplatí především, pokud potřebujete obstarávat větší množství koberců a chcete je udržovat v bezvadném stavu s minimálním úsilím. Nacházejí uplatnění zejména při profesionálním použití, ale taky ve větších domácnostech, rodinných domech apod.

Zásadní výhodou je velmi efektivní, hloubkové a šetrné čištění. Tepovače si dobře poradí i s alergeny, které se mohou v kobercích držet. Oproti jiným metodám ušetříte čas, vodu, energii i další prostředky. V závislosti na výkonu tepovače můžete obsluhovat i velmi rozsáhlé plochy koberců. Zařízení lze použít i na tvrdé podlahy, potahy, čalounění apod.

A jaké jsou nevýhody? Tou největší je zřejmě cena. Tepovače nepatří právě k levným pomocníkům a výběr dostupnějších domácích modelů je omezenější než výběr výkonných profesionálních přístrojů. Nevýhodou jsou taky větší rozměry a hmotnost, a tedy horší skladnost.

Podle čeho tepovač vybrat?

Co byste si měli rozmyslet předtím, než se pustíte do výběru konkrétního modelu tepovače?

  • Jakou plochu budete udržovat a jak často budete tepovač používat? – Pro domácí použití bude dostačující malý a levnější model s nižším výkonem. Tentýž typ se uplatní např. i v menších kancelářských prostorách, prodejních plochách apod. Počítá se, že budete koberce čistit cca 2x do roka. Při výrazně častějším užívání je třeba sáhnout po výkonnějším modelu. Totéž platí při údržbě rozlehlejších ploch.
  • Co budete čistit? – Podle toho, na jaké povrchy budete tepovač používat je třeba zvolit vhodný model a zamyslet se i nad příslušenstvím a funkčním vybavením.
  • Jakou mobilitu potřebuji? – Budete tepovač často přenášet mezi patry? Převážet apod.?

Tepovače podle velikosti a výkonu

Tepovače lze nejsnáze rozdělit podle parametrů, jako je objem nádoby na roztok a na odpadní vodu a taky podle výkonu čerpadla a sacího motoru.

Malé tepovače

Tyto tepovače jsou vhodné pro domácí použití při menších množství koberců, vhodné jsou taky na čištění čalounění, potahů, interiéru auta a podobných menších, ale třeba členitějších ploch. Objem nádob je cca do 10 litrů. Výhodou je skladnost zařízení a snadná manipulace.

Střední extraktory

Jsou stále poměrně skladné a dobře přenosné. Nádoby disponují objemem do cca 30 l. Čerpadlo poskytne tlak okolo 10 barů. Toto provedení se uplatní ve větších domácnostech i menších firemních prostorách (prodejny, kanceláře).

Velké tepovače

Běžně disponují objemem do 50 l, ale existují i 70l modely. Jde především o profesionální kousky s až 35barovým čerpadlem. Zařízení může mít i dva sací motory. Nevýhodou je kromě vysoké ceny taky snížená přenosnost a horší skladnost.

Tepovače podle konstrukce

Podobně jako klasické vysavače existují i čističe koberců ve dvou variantách – běžné a tyčové.

Běžné tepovače

Naprosto převládající verze. Podobně jako vysavač se skládá z těla, ve kterém je sací motor i oba zásobníky. Součástí je dále hadice a nástavec, přičemž nástavců může být (a obvykle bývá) víc. Tato zařízení jsou výkonnější a disponují větší kapacitou. Nevýhodou je menší skladnost a horší mobilita, náročnější je i manipulace.

Tyčové čističe

Jde o poměrně ojedinělé modely. Stejně jako klasické přístroje jsou opatřeny dvěma nádobami. Ty pochopitelně nedosahují takových objemů. Mohou mít dohromady jen okolo 1 l nebo nanejvýš pár litrů. Tyčové čističe nejsou vhodné pro větší plochy, ale mohou stačit na čištění menších koberců v domácnosti, údržbu čalounění apod.

Video

Technické parametry

A teď už k samotným technickým parametrům. Podíváme se na ty nejdůležitější, kterým byste při výběru a srovnávání určitě měli věnovat pozornost.

Výkon čerpadla

Čerpadlo je stěžejní součástí extraktoru. Jeho reálná výkonost je odvozována ze dvou hodnot – průtoku a tlaku. Čím silnější čerpadlo, tím rychlejší a účinnější čištění. Tlak se udává v barech. U menších modelů dosahuje max. cca 10 barů. U profesionálních zařízení to mohou být i tři desítky barů. Průtok se udává v litrech za minutu.

Sací výkon a příkon

Sací výkon se týká fáze vysávání/odsávání vody. Reálný výkon se často od výrobce nedozvíte a nezbude vám než se snažit zorientovat podle příkonu (pokud nemáte možnost zařízení sami vyzkoušet). Výkon obvykle dosahuje pětiny až třetiny příkonu. Záleží na konstrukčním zpracování a efektivitě zařízení.

Příkon extraktorů se nejčastěji pohybuje okolo 1200 až 1500 W. Výjimkou ale nejsou i výrazně slabší (malé nebo tyčové modely) nebo silnější (profesionální) modely.

Objem nádoby na roztok a odpadní nádoby

Do nádoby na roztok nalijete kapalinu, která je poté pod tlakem vypouštěna tryskou. Voda a nečistoty jsou poté ihned vysávány do druhé, tedy odpadní nádoby. Kapacita těchto nádob ovlivní, jak dlouho můžete pracovat a jakou plochu obstarat bez nutnosti doplnit nebo vyprázdnit jednu z nádob.

Malé a tyčové modely čističů mívají obsah každé z nádob jen okolo několika litrů. U větších přes 10 l. Největší modely mohou mít i nádoby o kapacitě několika desítek litrů. Nádoby přitom nemusejí mít stejný objem.

Délka kabelu a hmotnost

Tyto parametry jsou důležité z hlediska ergonomie práce a celkové praktičnosti zařízení. Ale vždy záleží na tom, co potřebujete. Například pokud nebudete zařízení často přenášet a budete udržovat větší volné plochy koberců, nemusí vám vyšší hmotnost příliš vadit, důležitější bude velký objem nádob. Určitě budete chtít dlouhý kabel.

Délka kabelu se u většiny modelů pohybuje v rozmezí od cca 5 do 10 m. Pro představu o reálném dosahu je ale vhodné sledovat údaj „akční rádius“. Pokud jde o hmotnost, většina menších a středních modelů se pohybuje kousek pod hranicí 10 kg. Profi modely mohou vážit mnohem víc.

Video

Ceny tepovačů koberců

Čističe koberců nejsou právě levná záležitost, což je jedna z jejich největších nevýhod. Na druhou stranu jsou velmi účinné a kvalitní tepovač koberců zastane i práci vysavače. S výměnnými hlavicemi může být velmi univerzálním zařízením. Jak se pohybují ceny?

Tepovače do 5000 Kč

Nejlevnější modely najdete v této cenové relaci. Výběr není obzvlášť velký, ale rozhodně můžete najít zajímavé kousky. Jde o menší modely určené spíše pro domácí použití.

Tepovače do 10 000 Kč

Ve střední kategorii najdete slušnou řadu zajímavých modelů, včetně kvalitních výrobků značek jako např. Kärcher. Lze si vybrat i čistit pro náročnější práci a s lepší výbavou.

Tepovače nad 10 000 Kč

Zde už najdete výkonné poloprofesionální a profesionální modely s větší kapacitou i výkonem, které lze dobře použít v rozlehlejších komerčních/firemních prostorách apod.

Nejlepší značky tepovačů koberců

Které značky nabízejí kvalitní tepovače koberců?

  • Kärcher – Na prvním místě nemůže být jiná značka než tato. Jasná jednička, výrobce nejprodávanějších tepovačů koberců nejen u nás. Výběr je veliký, ale především ve střední a vyšší cenové hladině.
  • VAX – Tato značka nabízí i zajímavý tyčový model čističe koberců.
  • Hyundai – V nabídce najdete i velmi dostupný a přitom kvalitní čistič VC 5750.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké příslušenství může být k dispozici k tepovači?

Čističe a tepovače koberců mohou mít poměrně bohatou výbavu. K základní výbavě patří kobercový nástavec a velmi praktické jsou i speciální nástavce na tvrdé podlahy, čalounění. Zajímavým doplňkem je i hubice s rotačním kartáčem (na koberce). Dále může být k dispozici ohřívač roztoku, dávkovač a řada dalších drobností.

Jaká je hlučnost čističů koberců?

Čističe koberců jsou poměrně hlučná zařízení. Dosahují podobných hodnot jako běžné vysavače a často mohou být i hlučnější, zejména pokud jde o výkonnější modely. Hladina hluku se pohybuje cca od 70 dB, dosáhnout však může i 90 dB.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Kärcher Puzzi 10/1

Náš vítěz, nejlepší tepovač
Příkon: 1250 W
Objem nádoby: 10 l
Hmotnost: 10,7 kg
Délka kabelu: 7,5 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18800 Kč Číst recenze
#2KÄRCHER SE 5.100
Příkon: 1400 W
Objem nádoby: 4 l
Hmotnost: 7,7 kg
Délka kabelu: 7 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6400 Kč Číst recenze
#3Thomas Multi Clean X10

Vítěz srovnání 4 tepovačů
(Technik zu Hause, známka 1,00)
Příkon: 1600 W
Objem nádoby: 6 l
Hmotnost: 8 kg
Délka kabelu: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10500 Kč Číst recenze
#4Thomas AQUA+ PET&FAMILY
Příkon: 1600 W
Objem nádoby: 1,8 l
Hmotnost: 8 kg
Délka kabelu: 8 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#5Bissell 1558N SpotClean Professional
Příkon: 750 W
Objem nádoby: 3,5 l
Hmotnost: 6 kg
Délka kabelu: 6,5 m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]5400 Kč Číst recenze
#6BOSCH BWD420HYG
Příkon: 2000 W
Objem nádoby: 5 l
Hmotnost: 10,9 kg
Délka kabelu: 9 m
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#7Kärcher Puzzi 30/4

Profesionální tepovač
Příkon: 2650 W
Objem nádoby: 30 l
Hmotnost: 26 kg
Délka kabelu: 15 m
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]od 55000 Kč Číst recenze
0 Sdílení