Domácnost

TOP 6: Nejlepší odstraňovač žmolků – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší odstraňovač žmolků
Žmolky jsou nevzhledná a otravná záležitost. Vyskytovat se mohou prakticky na jakékoli textilii, ať už je to oblečení, povlečení nebo cokoli jiného. Vznikají třením při běžném používání, ale jejich vzniku může výrazně „napomoci“ například i špatné praní a nevhodné zacházení s textilií. Ideální je žmolkům co nejvíce předcházet, přesto se s nimi nakonec nejspíš setkáte. Pak se jich zřejmě budete chtít zbavit. Jak na to? Inu, řešení je celá řada a s většinou vás v dnešním článku seznámíme. Ovšem nejefektivnější volbou je použití speciálního odžmolkovače. Jak tato pomůcka funguje a jak nejlepší odstraňovač žmolků vybrat a správně používat? To se dozvíte v dnešním článku. Kromě toho zjistíte, kolik taková pomůcka stojí a kteří výrobci nabídnou solidní kvalitu.

S výběrem vám kromě našeho průvodce může pomoci i žebříček nejoblíbenějších současných modelů odstraňovačů žmolků, který jsme pro vás sestavili. Velkou pomocí pak mohou být i testy a uživatelské recenze žmolkovačů. Ty vám napoví víc o reálných kvalitách konkrétních modelů. Odstraňovače žmolků nejsou nijak finančně náročná záležitost. Většinou jde o cenově dostupné pomůcky, které přitom dokážou odvést spoustu práce – zvlášť když si dobře vyberete a pokud vás přemíra žmolků na prádle trápí.

Nejlepší odstraňovače žmolků na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Leifheit 80029
Nejlepší dle nás
✔️ Nastavitelný na 3 stupně pro použití na různé druhy látek
✔️ Ostré čepele z nerezavějící oceli
✔️ Odnímatelný zásobník
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 350 Kč

[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Philips GC02680
✔️ Dosahuje až 8800 otáček za minutu
✔️ Má výškově nastavitelnou hlavu pro nejjemnější oděvy
✔️ Žmolkový kontejner
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tefal JB1011E0
✔️ Účinný a s dlouhou životností
✔️ Nízká hlučnost
✔️ Nastavení 4 délek použití umožňuje použití pro všechny druhy látek
✔️ Vyjímatelný zásobník na žmolky
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 370 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BRAVO B-4633
Nejprodávanější
✔️ Jednoduchý a velmi praktický přístroj
✔️ V balení je nabíjecí kabel
✔️ Odnímatelný zásobník na textilní žmolečky
✔️ 2x AA baterie Ni-Mh, kapacita 600 mAh
📌 od 400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Singer Lint Remover
Nejlepší cestovní odžmolkovač
✔️ Praktické provedení
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
✔️ Dizajn
📌 od 300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6HomeLife MN-2006
Nejlepší nejlevnější
✔️ Ergonomický tvar
✔️ Ideální na svetry, kabáty, vlněné oblečení, pleteninu
✔️ Kvalitní ocelová planžeta
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 120 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat odstraňovač žmolků

Odstraňovače žmolků jsou poměrně velmi jednoduchá zařízení a rozhodně se nemusíte bát, že se ztratíte v technických parametrech. V první řadě se musíte rozhodnout, zda sáhnete po ruční, nebo elektrické variantě. U elektrického typu je pak důležité především napájení, kvalita zpracování anebo i hmotnost a rozměry.

Jak na prádle vznikají žmolky?

Žmolky vznikají v důsledku tření, kdy se od textilie oddělují drobná vlákna, která se zasukují a vytvoří nevzhledný a při nošení i nepříjemný žmolek. Ten navíc zůstává typicky pevně uchycen na povrchu dané látky, takže jej není možné odstranit jen prostým vytřepáním nebo smetením. Žmolek je možné odstranit utrhnutím prsty. Ale takové řešení je nejen nešetrné, nýbrž při větším množství žmolků i velmi zdlouhavé a neefektivní. Proto existují speciální pomůcky pro rychlejší, snadnější a šetrnější odstranění těchto závad.

jak vybrat odstraňovač žmolků

Lze žmolkům na prádle předcházet?

Do jisté míry ano. Za vznik žmolků ve velkém množství je totiž často zodpovědný špatný postup při praní. Prádlo by se mělo prát naruby a pračka by měla být vždy čistá. Mezi jakési rizikové faktory vzniku žmolků patří taky:

  • Přeplněný buben pračky
  • Zbytečně vysoké otáčky při ždímání
  • Špatné dávkování pracího prostředku
  • Nevhodně zvolená teplota nebo režim praní
  • Použití zvláčňovadla

Platí tedy, že byste před praním měli prádlo třídit (nejen podle barev, ale i materiálů) a prát společně věci, které vyžadují obdobný přístup. Správnou teplotu a doporučené zacházení vyčtete z etikety na prádle, kde je vše podstatné vyobrazeno formou speciálních symbolů.

První pomoc při odstraňování žmolků

Pokud nemáte speciální odstraňovač žmolků, můžete si pomoci celou řadou více či méně účinných domácích metod.

Použít můžete například jednorázové holítko. Při odstraňování však musíte být velmi opatrní a postupovat pomalu. U některých látek tuto pomůcku doporučit vůbec nelze. Jde o látky jemné nebo s vyšším „chlupem“, u nichž byste mohli zničit jejich strukturu nebo je proříznout. Další možností je například izolepa. Jde ovšem o velmi zdlouhavý a nepříliš efektivní způsob. Ještě méně efektivní je odtrhávání nebo odstříhávání jednotlivých žmolků.

Ruční vs. elektrické odžmolkovače

Pokud chcete se žmolky zatočit rychleji, stojí za to uvažovat o pořízení speciálního nástroje. Základní možností je ruční odžmolkovač (najdete jej taky pod názvy odstraňovač nebo strhávač žmolků). Pomůcka může mít různé podoby, ale v principu jde o čepel či nůž krytý mřížkou či nástavcem.

U některých modelů lze nástavce i měnit, abyste mohli vybrat takový, který bude ideální na danou látku. Odstraňovačem pak táhnete po látce (jako holítkem) a řežete žmolky. Mříž či nástavec chrání látku před stykem s čepelí, takže se odstraňují skutečně jen žmolky.

Další – a dnes jednoznačně převažující – variantu představují elektrické odžmolkovače. Princip je skoro stejný, ale s tím rozdílem, že čepele jsou pod ochrannou mřížkou (obvykle s kruhovými otvůrky) roztáčeny elektromotorkem. Výsledkem je rychlejší, snadnější a pohodlnější práce.

Pro kterou variantu se tedy rozhodnout? Ceny elektrických odžmolkovačů často nejsou o mnoho větší než ceny těch ručních. Proto naprostá většina lidí sáhne po elektrickém modelu. Ruční typ má ale stále několik výhod. Jde o naprosto kompaktní, lehké – zkrátka vysloveně kapesní – „udělátko,“ které nepotřebuje žádný další pohon. Je tedy vždy připraveno k použití a nemusíte řešit baterie nebo elektřinu.

odžmolkování

Napájení elektrických odžmolkovačů

Mezi zásadní rozhodovací faktory při výběru elektrického odžmolkovače bude jistě patřit způsob napájení. Možností je hned několik.

  • Bateriové modely jsou napájeny běžnými (nebo dobíjecími) tužkovými bateriemi. Obvykle jde o 2 baterie typu AA 1,5 V. Výhodou je většinou velmi nízká cena těchto přístrojů a možnost mít u sebe náhradní baterie – tedy nemusíte čekat na dobití (na rozdíl od akumulátoru). Samozřejmě taky nejste závislí na elektrické síti. Musíte však myslet na dokupování baterií, což představuje i pravidelný finanční náklad.
  • Akumulátorové modely nejsou zatím příliš rozšířené. Nabízí je například značka ETA, výdrž baterie je okolo 40 minut. Výhodou je, že nemusíte dokupovat baterie, stačí připojit k síti a nechat nabít. Kromě omezeného výběru je však nevýhodou i obvykle vyšší pořizovací cena.
  • Síťové modely do zásuvky jsou docela časté. Výhodou je soustavný přívod energie. Stabilní a vysoký výkon. Cena nebývá zásadně vyšší než u bateriových modelů. Spotřeba elektřiny je navíc naprosto zanedbatelná, protože příkon těchto pomůcek se pohybuje kolem 3 až 5 W. Samozřejmě jste však omezováni kabelem a závislí na přítomnosti zásuvky.

Velikost plochy

Jaký je průměr odžmolkovací mřížky? I to je důležitý parametr. Čím větší plocha, tím rychlejší a pohodlnější práce – zvlášť na velkých kusech prádla (např. na povlečení, záclonách, gaučích apod.). Naopak menší plocha může být dostačující pro běžné oděvy a je výhodnější kompaktními rozměry, tudíž takříkajíc více cestovní. Průměr plochy se pohybuje od cca 30 do 100 mm.

Ergonomie, hmotnost

Ruční modely mívají minimální hmotnost. I ty elektrické jsou velmi lehké. Nejlehčí se pohybují jen kolem 100 g, kolem 250 g se pohybují těžší, dražší modely s bytelnějším zpracováním nebo většími rozměry. Více než 300 g je spíše výjimkou u specifických modelů (např. Jata QP, Concept OZ či ETA Mia).

Má smysl zajímat se i o ergonomii zpracování. Jaké má přístroj madlo? Drží se pohodlně? Jak se s ním manipuluje? Tady se vyplatí vzít si na pomoc i recenze nebo testy odžmolkovačů, kde se dozvíte konkrétní zkušenosti.

Materiál těla a nožů

Tělo přístroje bývá obvykle z plastu. Kvalita plastu a zpracování se odvíjí od ceny a obvykle se promítne do jisté míry i do hmotnosti. Velmi lehké a levné odžmolkovače nebudou zřejmě příliš odolně zpracovány. Na druhou stranu jde o zařízení, u kterého se neočekává enormní zatížení.

Důležitější může být zpracování nožů. Společně s kvalitou a výkonem elektromotoru už jde o určující prvek reálné efektivity odžmolkovače. Levné nože budou nekvalitní, rychle se otupí, možná budou od mít od počátku špatné výsledky. U dražších modelů jsou nože z kvalitnější oceli, nebo rovnou keramické s velmi trvanlivým a pevným ostřím.

Zásobník

Součástí elektrických odžmolkovačů je vždy taky zásobník, do kterého se žmolky střádají, aby nezůstávaly na textilii nebo všude kolem. Vy je pak jednoduše vysypete do koše. Většina modelů má odnímatelný zásobník. Kapacita se však liší. Větší zásobník bude vhodný, pokud pracujete s velkými textiliemi. Malý bude kompaktnější, cestovní a dostačující na oděvy a jiné menší kusy prádla.

jak se zbavit žmolků

Ceny odžmolkovačů

Kolik stojí kvalitní odstraňovač žmolků? Zde se můžete podívat na přehled základních relací.

✅ Odžmolkovače do 100 Kč

Především ruční a zcela nejlevnější varianty odžmolkovačů – obvykle půjde o modely na tužkové baterie. Vhodné pro nenáročné, sporadické použití.

✅ Odžmolkovače do 300 Kč

Naprostá většina nejprodávanějších odžmolkovačů. Obrovský výběr. Elektrické, bateriové i akumulátorové modely. Vybere si většina zájemců.

✅ Odžmolkovače nad 300 Kč

Velmi kvalitně zpracované odžmolkovače pro náročnější nebo intenzivní použití.

Nejlepší značky odžmolkovačů

Které značky odžmolkovačů stojí za pozornost a nabídnout slušný poměr ceny a kvality?

  • ETA – Spíše dražší a speciální odžmolkovače. Nechybí ani akumulátorové modely (řada Linty).
  • Bravo – Velmi oblíbené odžmolkovače s výborným poměrem ceny a kvality.
  • Orava – Solidní výběr populárních odžmolkovačů. Osvědčená volba.
  • Esperanza – Především opravdu velmi levné odžmolkovače pro nenáročné použití.
ProduktInfoHodnocení
#1Leifheit 80029
Nejlepší dle nás
✔️ Nastavitelný na 3 stupně pro použití na různé druhy látek
✔️ Ostré čepele z nerezavějící oceli
✔️ Odnímatelný zásobník
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 350 Kč

[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Philips GC02680
✔️ Dosahuje až 8800 otáček za minutu
✔️ Má výškově nastavitelnou hlavu pro nejjemnější oděvy
✔️ Žmolkový kontejner
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tefal JB1011E0
✔️ Účinný a s dlouhou životností
✔️ Nízká hlučnost
✔️ Nastavení 4 délek použití umožňuje použití pro všechny druhy látek
✔️ Vyjímatelný zásobník na žmolky
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 370 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BRAVO B-4633
Nejprodávanější
✔️ Jednoduchý a velmi praktický přístroj
✔️ V balení je nabíjecí kabel
✔️ Odnímatelný zásobník na textilní žmolečky
✔️ 2x AA baterie Ni-Mh, kapacita 600 mAh
📌 od 400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Singer Lint Remover
Nejlepší cestovní odžmolkovač
✔️ Praktické provedení
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
✔️ Dizajn
📌 od 300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6HomeLife MN-2006
Nejlepší nejlevnější
✔️ Ergonomický tvar
✔️ Ideální na svetry, kabáty, vlněné oblečení, pleteninu
✔️ Kvalitní ocelová planžeta
✔️ 2x 1,5V AA tužková baterie
📌 od 120 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení