Domácnost

Test 8 nejlepších tablet do myčky nádobí: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší tablety do myčky nádobí

Vybíráte co nejlepší tablety do myčky nádobí a nevíte si rady? V dnešním článku najdete odpovědi, které hledáte. Zatímco volbě samotné myčky je – a zcela oprávněně – věnováno mnoho prostoru, kapsle nebo tablety, které plní v principu stejný úkol jako prací prášek v pračce, málokdo vybírá zvlášť pečlivě. Přitom se na výsledku práce myčky podílejí poměrně podstatnou měrou. Navíc představují opakovanou a nezbytnou investici, která navíc není zrovna zanedbatelná.

V tomto průvodci se proto zaměříme právě na tyto prostředky a poskytneme vám informace, které vám mohou pomoci ušetřit na nákladech za provoz myčky nebo dosáhnout nablýskanějšího nádobí a náčiní. V každém případě můžete volbou optimálních kapslí používání tohoto praktického zařízení značně zefektivnit.

Asi vás nijak nepřekvapí, že výběr kapslí a tablet je poměrně rozsáhlý. Velký sortiment bývá ale dvousečná zbraň. Na jednu stranu spíš umožní najít produkt na míru, na druhou stranu je hledání mnohem náročnější a vyžaduje více informací a obezřetnosti. Kromě rad v našem návodu neváhejte sáhnout i po dalších zdrojích poznatků. Jsou to zejména uživatelské recenze tablet do myčky, případně i odborné testy.

Nejlepší tablety do myčky nádobí na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Jar Kapsle Platinum Plus 75 ks

Typ: kapsle
Množství: 75 ks
Sůl: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]399 Kč Číst recenze
#2Calgonit FINISH Classic Lemon 100 Ks
Typ: tablety
Množství: 100 ks
Sůl: ne
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]229 Kč Číst recenze
#3Jar Platinum All in 1 Lemon
Typ: kapsle
Množství: 72 ks
Sůl: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]380 Kč Číst recenze
#4Somat Classic
Typ: tablety
Množství: 100 ks
Sůl: ne
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]337 Kč Číst recenze
#5Somat Standard gel 2000 ml
Typ: gel
Množství: 2000 ml / 80 dávek
Sůl: ne
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]199 Kč Číst recenze
#6Finish Quantum Max 60 ks
Typ: tablety
Množství: 60 ks
Sůl: ne
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]259 Kč Číst recenze
#7Sanytol 4v1 40 ks
Typ: tablety
Množství: 40 ks
Sůl: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]237 Kč Číst recenze
#8Sunlight Classic
Typ: tablety
Množství: 74 ks
Sůl: ne
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]248 Kč Číst recenze

Jak vybrat tablety do myčky nádobí

Při výběru prostředku do myčky se lze orientovat podle celé řady faktorů. Pokusíme se obsáhnout alespoň ty zásadní. V první řadě se musíte rozhodnout pro správný typ náplně – mohou to být tablety a kapsle, ale i gel nebo prášek. Každé řešení může nabídnout jiné výhody.

Velmi důležitou roli bude hrát taky složení anebo vaše preference a potřeby – tedy to, zda chcete především snížit finanční náročnost provozu nebo požadujete co nejdokonalejší lesk a čistotu. Rozhodovat se můžete i podle šetrnosti k životnímu prostředí nebo dalších vlastností přípravku (např. vůně, desinfekční složky apod.). Nakonec vás seznámíme s cenovými kategoriemi tablet do myčky i s oblíbenými značkami a zodpovíme některé důležité a časté dotazy.

jak vybrat tablety do myčky

Typy přípravků do myčky

Nejdříve se podíváme na různé varianty náplní do myčky. Každá varianta má něco do sebe, ale stejně skrývá i nějaké mouchy. Základem dobrého nákupu je znalost vlastností jednotlivých typů a výběr na základě vlastních potřeb.

Tablety a kapsle

Tablety patří mezi vůbec nejprodávanější přípravky do myčky nádobí. Jejich oblibu lze snadno vysvětlit. Použití kapslí je velmi jednoduché a komfortní. Představují navíc často řešení typu „vše v jednom“. To znamená, že obsahují i další složky, které jsou důležité pro kompletní výsledek – konkrétně jde o sůl a leštidlo.

Výhodou je i fakt, že nemusíte řešit dávkování, což oceníte v domácnosti, kde myčku obsluhuje více lidí – a ne každý si s ní úplně dobře rozumí. S tabletami není co pokazit. Významnou roli hraje i ochrana myčky. Tablety jsou šetrné a omezují vznik vodního kamene. Dá se tedy říct, že jejich používání myčce svědčí a může i prodloužit její životnost. Tablety poskytují i ochranu proti korozi.

Variantou tablet jsou pak kapsle. Ty mají obdobné vlastnosti, ale trochu jinou formu. Jde o přípravek v rozpustném obalu. Výhodou může být lepší rozpuštění při nižších teplotách mytí.

A jaké jsou nevýhody? Paradoxně to pro někoho může být právě nemožnost nastavit si dávkování podle potřeby. V oblastech, kde je zvlášť tvrdá voda, pak nastává další problém – a to ten, že sůl obsažená v kapsli nebo tabletě nemusí představovat dostatečnou dávku. Pak je třeba sůl přidávat ještě zvlášť. Tabletám bývá taky častěji vyčítána nižší šetrnost k životnímu prostředí. Zde hodně záleží na konkrétním výrobku.

Gel do myčky

Stejně jako existují prací gely do praček, můžete v této formě pořídit i přípravek do myčky. Gelové řešení má v mnoha ohledech velmi výhodné vlastnosti. Jednak je to poměrně snadné dávkování, ale především pak vysoká účinnost i vůči odolným nečistotám či připáleninám.

A tím výčet pozitiv nekončí. Gely jsou velmi dobře rozpustné, takže je lze účinně použít i při kratších programech nebo při mytí na nižší teplotu, aniž byste se museli obávat toho, že budou zbytky prostředku ulpívat na nádobí.

Nevýhodou gelu – podobně jako v případě prášku – je nutnost současného používání soli a leštidla. Použití tedy není tak komfortní jako v případě tablet nebo kapslí. Cenově se gely zpravidla pohybují ve vyšších hladinách než prášky.

Prášek do myčky

Prášek do myčky představuje především ekonomickou variantu. Ze všech zmíněných možností vychází jeho použití nejlevněji. Na druhou stranu podobně jako u gelu je cena jednoho mycího cyklu o něco zvýšena nutností použití soli a leštidla.

Samotný prášek tyto složky na rozdíl od tablet neobsahuje. Komfort použití je tedy nižší, musíte sami zvolit dávkování prášku i ostatních složek. Pro někoho může ale tento fakt představovat i výhodu. Prášky do myčky bývají taky oproti tabletám šetrnější k životnímu prostředí.

Složení tablet do myčky

Složení tablet do myčky řeší skutečně jen málokdo. Přesto vám tyto informace mohou být k užitku. Pokud budete mít alespoň základní přehled o látkách, které jsou v tabletách obsaženy, a o jejich vlastnostech, můžete se při výběru lépe zorientovat.

Samozřejmě zde nemůžeme poskytnout kompletní seznam a analýzu všech látek, které se v tabletách používají. Podíváme se jen ve stručnosti na ty nejdůležitější.

 • Aktivní látky – Tzv. aktivní látky nebo povrchové aktivní látky představují velmi důležitou složku, která se podílí na rozpouštění mastnoty na nádobí a náčiní.
 • Fosforečnany – Tyto látky výrazně zvyšují účinnost prostředků, ale jsou zároveň zřejmě nejvíce kontroverzní. Právě ony jsou trnem v oku těch, kteří bojují za ekologičtější čisticí prostředky. Fosforečnany si dokáží poradit s velmi odolnými skvrnami a nečistotami, a dokonce upravují pH vody.
 • Fosfonáty – Tyto látky mají především zabraňovat vzniku skvrn na již umytém nádobí.
 • Enzymy – Proteinové a sacharidové (škrobové) nečistoty mohou být velmi zarputilé. V boji s nimi jsou velmi účinné různé enzymy, které je odbourávají. Zbavíte se tak například zavilých skvrn od obilných kaší, rýže, brambor, vajec apod.
 • Polykarboxyláty – Představují speciální složku, která nemá přímo aktivní funkci při mytí a odstraňování skvrn. Upravuje ale pH vody tak, aby ostatní látky mohly rozvinout své vlastnosti a dosáhnout maximálního účinku.
 • Bělicí činidla – Tyto látky fungují na bázi kyslíku a poradí si s různými typy skvrn zejména na bílém nádobí. Například se zaschlou kávou, červeným vínem apod. Jednoduše tyto skvrny vybělí.
 • Aromata – Funkce těchto látek je nejspíš zřejmá. Použité nádobí může dost nelibě zavánět, zejména po připáleninách, anebo pokud není umyto hned. Aromata se postarají o potlačení nepříjemných pachů a nahradí je libou vůní.

jak vybrat tablety do myčky nádobí

Tablety podle komplexnosti účinku

Při výběru tablet je velmi důležitý i tento faktor. Můžete si zvolit mezi mycími anebo multifunkčními variantami.

Mycí tablety

Jak jsme řekli, tablety do myčky jsou často obohaceny o složky jako sůl a leštidlo. Jednoduché mycí tablety však těmito přípravky nedisponují. Tato varianta je ale dnes poměrně málo častá. Takové tablety je totiž třeba používat zároveň se solí a leštidlem, které musíte dávkovat sami.

Jediná výhoda tak spočívá v samotném jednoduchém dávkování tablet – a taky v nižší ceně, což se ale nemusí vždy kdovíjak vyplatit (vzhledem k tomu, že musíte dokupovat právě sůl a leštidlo).

Vícefunkční tablety

V dnešní době už se můžete na obalech tablet do myček dočíst lecjaké proklamace o X druzích účinků a unikátním složení. Základem vícefunkčních tablet je ale především přítomnost soli a leštidla. Díky tomu dosahují tablety plného „potenciálu“ a stávají se pohodlným a rychlým řešením.

Výrobci se budou často chlubit různými specifickými vlastnostmi a účinky. V zásadě ale může jít především o šikovně rozepsané dílčí účinky klasických aktivních a účinných látek.

Ekologické tablety do myčky

Mytí nádobí v myčce je částečně založeno na mechanickém principu, ale vydatně se na něm podílí chemie. Chemické látky následně přecházejí do odpadních vod a mají vliv na znečištění vod povrchových. Problematické mohou být do jisté míry všechny přípravky, od samotného čisticího prostředku přes sůl až po leštidlo. Míra problematičnosti je ale různá.

Pokud chcete myčku používat ekologičtěji, zvažte následující možnosti:

 • Používání prostředků bez fosforečnanů a bez chlóru
 • Použití obyčejného octa místo chemického leštidla
 • Ekonomické používání myčky (mytí pouze při dostatečném množství špinavého nádobí)
 • Omezení použití oplachovacích prostředků

Pozn.: Odhaduje se, že myčka při běžném používání vypustí za rok do „oběhu“ v průměru až 15 kg chemikálii, které mohou mít negativní dopad na životní prostředí.

Ceny tablet do myčky

Kolik stojí kvalitní tablety a kapsle do myčky? Na kolik vás naopak vyjde prášek nebo gel? Máme tu tři základní cenové kategorie a lehké shrnutí toho, co můžete v těchto cenových hladinách pořídit.

Tablety do 100 Kč

V této cenové kategorii není výběr ještě příliš rozsáhlý. Najdete zde buď velmi malá balení (mohou obsahovat třeba jen dvě nebo tři tablety), anebo i větší balení (do cca 40 – 60 ks) pouze mycích tablet nebo tablet s omezeným účinkem. Kromě tablet můžete v této ceně pořídit i prášky a některé gely.

Tablety do 300 Kč

V této kategorii najdete největší výběr tablet i kapslí. Počet kapslí v balení se nejčastěji pohybuje v rozmezí mezi 60 až 100 ks. Většinou jde o vícefunkční tablety s obsahem soli a leštidla. V této ceně najdete také většinu gelových přípravků do myček.

Tablety nad 300 Kč

V nejvyšší cenové relaci najdete jednak velká balení levnějších tablet a kapslí, anebo menší či střední balení velmi kvalitních kapslí. Mezi nejprodávanější tablety do myčky patří například tablety značky JAR. Balení o 90 kusech můžete v současnosti pořídit okolo 400 až 500 Kč a i přes vyšší cenu jde o nejoblíbenější volbu tuzemských zákazníků.

tablety do myčky nádobí

Nejlepší značky tablet do myčky

Po které značce tablet můžete bez obav sáhnout? Kteří výrobci nabízejí ověřené a účinné prostředky a dobrý poměr ceny a výkonu? Máme pro vás několik tipů…

 • JAR – Značku Jar zřejmě není třeba nikomu představovat. Tento notoricky známý výrobce přípravků na nádobí nabízí i velmi kvalitní a oblíbené tablety do myček. Jde především o produkty Jar Platinum, které se těší vynikajícímu hodnocení v testech tablet do myček. Prodávají se v balení po 90 nebo i 135 kusech.
 • Calgonit – resp. Calgonit Finish. Tato značka je v oblasti tablet a přípravků do myček jasným lídrem a nabízí obrovský výběr možností. Kromě tablet nabízí i gely, prášky a taky soli nebo leštidla.
 • Somat – Další známý výrobce s velkým výběrem. Somat se zaměřuje na tablety stejně jako Finish, ale nabízí i menší výběr kapslí, gelů a prášků. Opět můžete pořídit i soli a leštidla.

Nejčastější otázky nakupujících

K čemu slouží sůl do myčky?

Sůl do myčky slouží k udržování funkce tzv. iontoměniče, který je důležitou součástí každé myčky. Toto zařízení zajišťuje „náhradu“ iontů vápníků obsažených v tvrdých vodách za ionty sodíku. Vápník, ale taky hořčík, obsažený ve vodě způsobuje usazeniny na nádobí i v samotné myčce. Tyto usazeniny pak snižují životnost zařízení.

Je množství soli v multifunkčních tabletách vždy optimální?

Dávka soli obsažená v tabletách nebo kapslích by měla být za běžných okolností dostačující. Pouze v oblastech, kde je zvlášť tvrdá voda může být potřeba doplňovat do myčky sůl navíc. V takovém případě se ale používání tablet zřejmě příliš nevyplatí – alespoň tedy ne tablet multifunkčních.

Jak správně používat myčku?

Myčku spouštějte při úplném zaplnění. Je to ekonomičtější i ekologičtější. Používání programů s nižší teplotou umožní úsporu provozních nákladů, na méně špinavé nádobí jsou tyto programy přitom dostačující. Používejte pravidelně sůl do myčky nebo kapsle či tablety s jejím obsahem. Dbejte na správné dávkování všech prostředků.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Jar Kapsle Platinum Plus 75 ks

Typ: kapsle
Množství: 75 ks
Sůl: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]399 Kč Číst recenze
#2Calgonit FINISH Classic Lemon 100 Ks
Typ: tablety
Množství: 100 ks
Sůl: ne
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]229 Kč Číst recenze
#3Jar Platinum All in 1 Lemon
Typ: kapsle
Množství: 72 ks
Sůl: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]380 Kč Číst recenze
#4Somat Classic
Typ: tablety
Množství: 100 ks
Sůl: ne
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]337 Kč Číst recenze
#5Somat Standard gel 2000 ml
Typ: gel
Množství: 2000 ml / 80 dávek
Sůl: ne
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]199 Kč Číst recenze
#6Finish Quantum Max 60 ks
Typ: tablety
Množství: 60 ks
Sůl: ne
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]259 Kč Číst recenze
#7Sanytol 4v1 40 ks
Typ: tablety
Množství: 40 ks
Sůl: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]237 Kč Číst recenze
#8Sunlight Classic
Typ: tablety
Množství: 74 ks
Sůl: ne
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]248 Kč Číst recenze
0 Sdílení