Domácnost

TOP 6: Nejlepší prodlužovací kabely – test, recenze a zkušenosti

nejlepší prodlužovací kabely
Zásuvek není nikdy dost a každý občas pocítí jejich nedostatečnou blízkost nebo příliš nízký počet. Tato situace se dá snadno kompenzovat použitím prodlužovacích kabelů. Troufáme si odhadovat, že tuto pomůcku zná a používá – alespoň občas – nejspíš každý z nás. Řada, neřku-li většina, běžných uživatelů však nevěnuje prakticky žádnou pozornost výběru této pomůcky ani jejímu správnému a bezpečnému používání. Vzít v supermarketu nejlevnější prodlužovačku, zapojit kdekoli do zásuvky a libovolně připojovat přístroje – to jistě není nijak výjimečný obrázek. Přesto i používání prodlužovacího kabelu má svá omezení, ba dokonce i rizika. Vše je přitom možné eliminovat už při výběru a zvolit kabel na míru konkrétním potřebám a způsobu použití. V dnešním článku se podíváme, jak vybrat nejlepší prodlužovací kabel. Pokusíme se o srozumitelné vysvětlení důležitých parametrů a specifik. Věnovat se budeme i druhům kabelů, zpracování, vybavení a správnému používání, ale i cenám a v krátkých recenzích představíme některé známé výrobce.

V našem článku se zaměříme na všechny typy prodlužovacích kabelů a kromě obšírného průvodce se opět dočkáte i výběru nejprodávanějších a nejlépe hodnocených produktů současnosti. Kabel však vždy vybírejte především podle vlastních požadavků na jeho práci a fungování. O kvalitě zpracování nebo výdrži výrobku vás pak mohou informovat i odborné a uživatelské testy a recenze prodlužovacích kabelů.

Nejlepší prodlužovací kabely na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Belkin BSV804
Nejlepší s přepěťovou ochranou
✔️ Kvalitní přepěťová ochrana pro domácí spotřebiče a standardní elektroniku
✔️ S 8 zásuvkami
✔️ Přítomnost dvou USB konektorů
📌 od 780 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Emos P084501
Nejlepší dle nás
✔️ 4 zásuvky s tepelnou pojistkou
✔️ Krytí IP44
✔️ Délka kabelu 50 m
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3PremiumCord prodlužovací kabel 230V 50m
Nejlepší 50 m prodlužovák
✔️ 4 zásuvky s tepelnou pojistkou
✔️ Prakticky stočený na bubnu
✔️ Výborné recenze
📌 od 1500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Sencor SPC 53
Dobré recenze
✔️ Jeden z nejprodávanejších
✔️ Délka 50 m
✔️ Tepelná pojistka
📌 od 1200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5EMOS 5x zásuvka 3m
Nejlepší s vypínačem
✔️ K účinné ochraně drahých elektronických zařízení
✔️ 5 x zásuvka
✔️ Dobrá cena
📌 od 540 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Solight PS27
Nejlepší nejlevnější
✔️ Délka 20 m
✔️ Záruka 36 měsíců
📌 od 420 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat prodlužovací kabel

Správný výběr a správné použití jdou v případě prodlužovacích kabelů plně ruku v ruce. Kabel tudíž vždy volíme podle konkrétních potřeba a používáme ho v souladu s jeho parametry. Které konkrétní faktory jsou důležité? Patří sem zejména délka kabelu, průřez vodičů, maximální zátěž, počet zásuvek, krytí proti vodě, materiálové zpracování, vybavení, ale samozřejmě třeba i cena. Jak se v tom všem vyznat a vybrat si dobře?

jak vybrat prodlužovací kabel

Typy prodlužovacích kabelů

Prodlužovací kabely mohou mít více podob a obvykle nejde jen o designový výstřelek. Různé typy jsou vhodné pro různé použití.

Základní variantou je čistě kabel s vidlicí pro připojení do zásuvky na jedné straně a jedinou zásuvkou na druhé. Umožní tedy pouze prodloužit dosah jediného spotřebiče. Ale tyto kabely mohou být i velmi dlouhé.

V domácnostech se nejvíce setkáte především s „řadovými“ kabely, kdy jsou zásuvky umístěny na plastové liště vedle sebe. Počet zásuvek může být poměrně značný, ale k tomu se ještě dostaneme. Tyto kabely mají omezenou délku, obvykle maximálně 5 m, častěji méně. Jde o velmi šikovnou pomůcku pro napájení většího množství běžné domácí elektroniky. Kabely jsou určeny typicky pro vnitřní použití. Mohou disponovat i dalším vybavením (vypínače, dětské pojistky, přepěťová ochrana). Bývají cenově dostupné.

Pro náročnější, venkovní či pracovní použití jsou pak určeny především bubnové prodlužovačky. Kabel je navinutý (může mít značnou délku) a zásuvky jsou na těle bubnu. Toto provedení bývá typicky robustnější, se silnější, odolnější izolací, obvykle vyšším krytím proti vodě.

Délka prodlužovacího kabelu

Vzhledem k účelu prodlužovačky je délka pochopitelně jedna z vůbec nejdůležitějších veličin. Kabely se prodávají v různých délkách:

 • Standardní délky jsou: 1,5 m, 3 m, 5 m, 7 m, 10 m, 15 m, 20 m, 25 m, 30 m, 40 m a maximálně až 50 m

Pro běžné domácí použít se používají kabely především do 5 m v lištovém provedení. Delší už bývají bubnové, jsou vhodné spíše na pracoviště, do dílen, garáže a samozřejmě i do venkovního prostředí, pakliže mají odpovídající parametry (materiál izolace, krytí).

U prodlužovaček však neplatí, že je ideálním řešením koupit co nejdelší. S délkou vzrůstá odpor a hrozí vyšší přehřívání kabelů. U kratších „domácích“ kabelů nejde o žádný vážný problém. U bubnových kabelů značné délky už to může být něco jiného.

Zvláště je-li kabel používán smotaný na bubnu, je přehřívání vyšší. V kombinaci se slabší izolací a nižším průřezem vodičů nebo i zapojením spotřebiče s vysokým příkonem už může vzniknout nebezpečná situace. Jinými slovy: délku prodlužovačky volte spíše tak akorát podle daných účelů a potřeby, není třeba přidávat vysokou rezervu „pro každý případ“.

Příliš dobrým řešením není ani řetězení několika kratších prodlužovaček za účelem dosažení větší délky. Opět roste odpor. Samozřejmě ne vždy musí taková situace vyústit rovnou přehřátím a poškozením kabelu, nebo dokonce požárem – dochází však ke snížení napětí a připojená elektrická zařízení nedosáhnou plného výkonu.

Průřez vodičů

Oproti délce zde naopak spíše platí, že čím více, tím lépe. Zase však není třeba nic přehánět. Stačí zvolit průřez odpovídající danému způsobu použití. Vyhněte se ovšem přetěžování kabelů nad rámec jejich parametrů. U delších kabelů je vhodnější volit průřez vyšší kvůli rostoucímu odporu.

Tahle veličina funguje poměrně srozumitelně. Čím je průřez větší, tím více proudu může kabelem „protékat“. Nejčastěji se setkáte s průřezem měděného vodiče 1 až 1,5 mm2.

 • Průřez 1 mm2 umožní přenášet 10 ampér (A) proudu a odpovídá maximálnímu příkonu připojených zařízení o celkové výši 2 300 W.
 • 1,5mm2 vodič propustí až 16 A, maximální příkon připojených přístrojů je pak 3 680 W.

Pozor: Nezaměňujte průřez s průměrem vodiče. Průřez je plošná míra a udává se v milimetrech čtverečních. Průměr vodiče byste mohli naproti tomu jednoduše změřit posuvným měřidlem. V elektrotechnice se však s průměrem vůbec nepracuje. Využívá se vždy hodnota průřezu. Důvodem je, že vodiče nemusejí mít vždy nutně jen kruhový tvar (např. obdélný nebo sektorový).

Pro náročnější použití a trvalejší vyšší zatížení se používají i kabely s větším průřezem – až 2,5 mm2. Poddimenzovaný průřez vodičů může vést v první řadě k poklesu výkonu zapojených spotřebičů a zařízení. V horším případě k přehřívání a poškození kabelu. V nejhorším až k požáru.

prodlužovací kabel

Zátěž

Maximální zatížení kabelu značí nejvyšší možný proud a příkon všech připojených zařízení dohromady. Tento faktor už jsme v podstatě načali v předchozím bodě. Maximální zatížení souvisí s průřezem vodiče. Výrobce by měl každopádně maximální zátěž vždy uvádět v dokumentaci, ideálně i na výrobku. Informace může vypadat nějak takto:

10 A/2 300 W

První je uveden nejvyšší proud (tedy 10 ampér) a druhý maximální hodnota po sečtení příkonu všech připojených zařízení. Příkony spotřebičů se podobně dozvíte v dokumentaci k výrobku, návodu k použití, popisku v internetovém obchodě apod. Jen pro představu při aplikaci prodlužovačky v domácnosti:

 • Notebook má příkon cca 20-70 W, stolní počítač 50 až 200 W (herní modely).
 • Vysavače mohou mít příkon běžně od cca 700 do 2000 W nebo i více.
 • Rychlovarné konvice, ale třeba i fény mají běžně příkon 1000 až 2300 W.
 • Televize dosahují příkonu v řádech nižších stovek W.

Pokud tedy zapojíte do běžné domácí prodlužovačky výkonný vysavač nebo fén, můžete se snadno ocitnout na hranici jeho možností. To může – jak už bylo řečeno – vést především k poklesu výkonu spotřebičů. Zejména výraznější a dlouhodobější přetěžování už pak představuje riziko přehřívání nebo i požáru prodlužovačky. Proto zvažte, co máte v prodlužovačce zapojeno, a respektujte její možnosti podle uvedených parametrů maximální zátěže.

Pozor: U bubnových prodlužovaček jsou uvedeny dvě hodnoty. Ve smotaném stavu a roztaženém stavu. S namotaným kabelem je maximální zatížení výrazně nižší (obvykle cca o polovinu).

Počet zásuvek

Počet zásuvek je v podstatě otázkou osobní potřeby. Počet se pohybuje od 1 do 6 nebo i více zásuvek u velkých modelů. Více zásuvek bývá u lištových prodlužovaček. U bubnových jsou nejčastěji 4.

Krytí (IP)

Krytí proti vodě a prachu se udává ve formátu IPxx, kdy místo xx figurují číslice označující míru krytí. Hodnota IP se používá prakticky u všech spotřebičů a zařízení, u nichž je to relevantní, takže se s ní můžete setkat často.

Prodlužovačky s označením IP20 jsou určeny pro vnitřní, domácí použití. Nedisponují ochranou proti vodě. V nouzi je venku pochopitelně použít lze, ale je nutné zajistit, že se nedostanou do vlhkého prostředí.

Pro stálé venkovní a náročnější použití anebo použití v prašném prostředí jsou vhodné prodlužovačky s vyšším krytím, optimálně IP44 nebo více.

Materiálové zpracování

V zásadě jde zejména o materiálové zpracování izolace kabelu. Vybírat přitom můžete ze dvou zásadních variant. PVC anebo guma. Materiál zjistíte i přímo z kódového značení na kabelu, kde se rovnou uvádí i odolnost. Kód může vypadat např.

H03VV-F

První ani poslední písmeno není důležité, nemění se. Zbývá 03VV, přičemž číslo označuje mechanickou odolnost kabelu vůči namáhání (od nejslabšího 03 po nejsilnější 07). VV pak znamená, že je plášť i izolace z PVC. V případě, že by obě vrstvy byly z gumy, bude v kódu RR. PVC kabely jsou lehké a dostačující do domácnosti. Hůře se ale ohýbají, mohou praskat a nejsou tak odolné proti výkyvům teplot. Pro venkovní použití jsou tedy určeny především gumové kabely – potažmo alespoň kabely z mrazuvzdorného PVC.

Další vybavení

Prodlužovačky mohou mít i nějaké to vybavení. V domácnosti s dětmi jistě oceníte přítomnost dětských pojistek, které brání strkání nepatřičných předmětů do zdířek. Užitečné jsou i vypínače. Může být jeden pro celou prodlužovačku, u některých modelů má však každá zásuvka vlastní vypínač. Prodlužovačky pak mohou mít i přepěťovou ochranu, která chrání citlivější a dražší přístroje.

prodlužovačka velká

Ceny prodlužovacích kabelů

Kolik stojí kvalitní prodlužovací kabel? Můžete se i docela prohnout, zejména u kvalitnějších a delších modelů.

✅ Prodlužovačky do 500 Kč

Běžné domácí prodlužovačky lze koupit už od méně než 100 Kč. Ty delší nebo s více zásuvkami či lepším vybavením pak vyjdou většinou do 500 Kč.

✅ Prodlužovačky do 1500 Kč

V této ceně najdete většinu nejprodávanějších prodlužovacích kabelů na bubnu. Vybírat můžete z modelů pro vnitřní i vnější použití s různým počtem zásuvek a délkou až 50 m.

✅ Prodlužovačky nad 1500 Kč

Velmi kvalitní prodlužovačky spolehlivých výrobců určené pro náročnější použití. Většinou jde o velmi dlouhé bubnové prodlužovačky s vysokým krytím.

Nejlepší značky prodlužovacích kabelů

Které značky prodlužovacích kabelů mohou nabídnout solidní poměr ceny a kvality?

 • Sencor – Domácí značka s velkým výběrem a výhodnými cenami. Velmi oblíbená. Bubnové i lištové modely.
 • Solight – Jedna z nejznámějších a nejžádanějších značek. Vysoká kvalit a vynikající výběr.
 • Emos – Enormní výběr. Velmi známá značka. Nejrůznější typy i cenové relace.
 • PremiumCord – Další osvědčená a dobře hodnocená značka. Solidní výběr.
ProduktInfoHodnocení
#1Belkin BSV804
Nejlepší s přepěťovou ochranou
✔️ Kvalitní přepěťová ochrana pro domácí spotřebiče a standardní elektroniku
✔️ S 8 zásuvkami
✔️ Přítomnost dvou USB konektorů
📌 od 780 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Emos P084501
Nejlepší dle nás
✔️ 4 zásuvky s tepelnou pojistkou
✔️ Krytí IP44
✔️ Délka kabelu 50 m
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3PremiumCord prodlužovací kabel 230V 50m
Nejlepší 50 m prodlužovák
✔️ 4 zásuvky s tepelnou pojistkou
✔️ Prakticky stočený na bubnu
✔️ Výborné recenze
📌 od 1500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Sencor SPC 53
Dobré recenze
✔️ Jeden z nejprodávanejších
✔️ Délka 50 m
✔️ Tepelná pojistka
📌 od 1200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5EMOS 5x zásuvka 3m
Nejlepší s vypínačem
✔️ K účinné ochraně drahých elektronických zařízení
✔️ 5 x zásuvka
✔️ Dobrá cena
📌 od 540 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Solight PS27
Nejlepší nejlevnější
✔️ Délka 20 m
✔️ Záruka 36 měsíců
📌 od 420 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení