Domácnost

Jak vybrat nejlepší baterii pro fotovoltaiku? TOP produkty podle recenzí a testů

energie fotovoltaika

Když fotovoltaiku, tak s baterií! Ale proč a jak vybrat tu nejlepší baterii pro fotovoltaiku? V dnešním článku zodpovíme všechny palčivé otázky a pomůžeme vám najít řešení, jak získat větší nezávislost na drahých dodavatelích energie.

Nejlepší baterie pro fotovoltaiku na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1SolaX T-BAT H 5.8
+ kapacita až 23,2 kWh
+ neobsahuje žádné toxické těžké kovy nebo žíraviny
+ lze ji instalovat jak na zem, tak i na stěnu
+ životnost až 6000 cyklů
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 100 % Číst recenze
#2Baterie Dyness HV9637
+ nejnovější verze vysokonapěťových úložných systémů
+ odolnost vůči tepelným únikům a maximální bezpečnost
+ stupeň ochrany IP65
CENA – individuální
Dodavatel: Woltair
⭐ 100 % Číst recenze
#3Pylontech US3000C 3,6 kWh
+ nový typ inteligentní baterie
+ určený pro malé a střední hybridní systémy
+ baterie je možné snadno spojovat paralelně do větších celků
CENA – do 30000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Pylontech FORCE H2
+ vyznačují se skvělou funkčností, designem a lehkou rozšiřitelností
+ vhodné pro instalace v rodinných domech
+ životnost 6000 cyklů (15+ let)
+ kapacita až 14,21 kWh
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 96 % Číst recenze
#5RISEN TITAN HV
+ vysokonapěťové bateriové úložiště
+ nabízí kapacitu od 3,74 kWh až do 18,7 kWh
+ lze umístit na zem nebo na stěnu
+ životnost 5500 cyklů
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 96 % Číst recenze
#6AEG AS-BBH1/HV
+ modulární systém pro ukládání energie
+ maximální flexibilita – paralelně lze zapojit až 4 baterie
+ pro instalace v rodinných domech a v menších komerčních objektech
+ životnost 6000 cyklů
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat baterii pro fotovoltaiku

Kdy a proč uvažovat o fotovoltaickém systému s baterií? Jaké výhody či nevýhody tato forma přináší a podle jakých parametrů vybírat konkrétní baterii? To vše se dozvíte níže.

K čemu je baterie ve fotovoltaickém systému?

Pokud uvažujete o pořízení solárních panelů pro výrobu elektrické energie na dům či pozemek, stojí před vámi taky otázka, jakým způsobem bude celý systém této „elektrárny“ zacházet s produkovanou energií.

Solární systémy typu on-grid jsou připojené k distribuční elektrické síti a případné přebytky posílají do ní. Pokud vaše elektrárna zrovna negeneruje dost energie, odebíráte proud zase vy ze sítě. Žádná baterie zde nefiguruje.

Trend však směřuje spíše k realizacím off-grid nebo hybridních fotovoltaických elektráren, které již baterii využívají jako důležitou součást systému. Baterie uchovávají přebytky energie, kterou vyrobíte v době, kdy je dostatek slunečního svitu. Můžete ji pak využít, když je svitu méně, aniž byste museli odebírat drahý proud ze sítě.

Toto řešení nabízí mnohem větší flexibilitu, je samostatnější a nezávislejší a z dlouhodobějšího hlediska i ekonomicky výrazně výhodnější. Nevýhodou je pouze fakt, že vstupní investice do systémů s baterií je samozřejmě vyšší.

Proč uvažovat o baterii k fotovoltaice a kdy se toto řešení vyplatí?

Baterie představuje úložiště energie. Nejde však o pasivní úložiště, naopak velmi dynamické řešení, které vnáší do celého systému hospodaření se solární energii úplně novou flexibilitu.

Domácnosti využívající on-grid systémy se musejí přizpůsobovat tak, aby energeticky náročné úlohy ideálně časovali na období, kdy je dostatek slunečního svitu. I tak je ale fotovoltaický systém nestabilní a energii dodává velmi nepředvídatelně. Stačí větší mrak a energii na uvaření vody na kávu nebo vysátí bytu už budete muset čerpat ze sítě, i kdyby bylo zrovna poledne.

Dostatečně kapacitní baterie vás energeticky mnohem více osvobodí a systém se naopak bude přizpůsobovat vám. Pokud bude zrovna hodně svítit a vy nebudete mít možnost stíhat energii spotřebovat, uloží se do baterie, kde vydrží třeba na večerní činnosti nebo pro zmíněné situace, kdy vám do plánovaných akcí takříkajíc vleze mrak.

Baterie vám taky poskytne rezervu a soběstačnost při případném blackoutu, tedy výpadku elektrického proudu. Budete méně závislí na distribuční síti a dodavatelích. Bateriové systémy jsou skvělou volbou i v kombinaci s provozem elektromobilu nebo tepelného čerpadla.

energie fotovoltaika

Je bateriový systém pro každého?

Baterii je možné umístit prakticky do jakéhokoli systému, ale pochopitelně záleží i na okolnostech. Baterie zvyšuje vstupní investici, navíc nevydrží věčně a potřebuje i skladovací prostory. Je tedy na místě zvažovat, zda její služby skutečně oceníte.

V menších domcích, nebo pokud si chcete fotovoltaikou spíše přilepšovat a nemáte přímo ambice usilovat o výraznější osamostatnění a energetickou nezávislost, nemusí být baterie nutná. V rodinných domech i menších firmách a mnoha dalších situacích však přináší vynikající výhody.

Jak vybrat správný typ baterie?

Velmi důležité je věnovat pozornost tomu, jaký typ baterie z hlediska využité technologie zvolíte. Zejména dříve se používaly olověné akumulátory.

Olověné akumulátory mají relativně krátkou životnost. Ty starší zvládly cca 500 nabíjecích cyklů, novější jsou na tom lépe, ale pořád nejde zdaleka o nejlepší možný výkon. Baterie kapacitu rychle ztrácejí a jejich vlastnosti degradují tím rychleji, pokud se vybíjejí pod cca polovinu kapacity. Reálně je tedy cca 50 % kapacity velmi špatně využitelných.

Dále je tu nevýhodný poměr kapacity vůči rozměrům a hmotnosti. Jinými slovy, jsou velké a těžké. Jedinou výhodou tak zůstává nižší pořizovací cena. Dnes už se tyto baterie hodí leda pro nenáročné využití například v rekreačních objektech (chatky, chaty…).

Lithiové (resp. lithium iontové) baterie jsou naopak dnes jasným standardem – a to nejen ve fotovoltaice. Najdete je i v prakticky veškeré moderní elektronice, kde postupně nahrazují starší typy baterií. Tyto akumulátory se ještě dále dělí na několik technologických typů podle využitých látek:

  • Lithium, mangan oxid (LMO)
  • Lithium, železo, fosfát (LFP, LiFePO4)
  • Lithium, nikl, kobalt, hliník oxid (NCA)
  • Lithium, nikl, mangan, kobalt oxid (NMC)

Z těchto variant lze za nejefektivnější a nejpokročilejší označit typ LiFePO4 (LFP). Jde o baterie, které již doporučuje a používá většina dodavatelů.

Oproti mangan oxidovým akumulátorům mají lepší životnost, oproti bateriím s kobaltem jsou ekologičtější. Jejich životnost dosahuje až 20 let (až cca 6 000 cyklů), nehrozí u nich vznícení, jsou velmi stabilní vůči okolní teplotě. Zároveň mají nesrovnatelně lepší poměr kapacity vůči hmotnosti a rozměrům než olověné baterie a mohou efektivně využívat celou svou kapacitu. Nejsou náchylné na postupné ztráty kapacity a výhod je ještě mnohem víc. Nevýhodou zůstává vyšší cena.

Méně běžné jsou pak ještě sodíkovo-niklové akumulátory s dobrým ekologickým profilem a solidní výkonností nebo vanadiové redoxní baterie (VRB) s vysokým počtem nabíjecích cyklů a snadným rozšířením kapacity, ale i velmi vysokou cenou a zároveň spíše nižší procentuální účinností oproti lithiovým bateriím.

Co je to virtuální baterie?

Jak název napovídá, nejde o fyzickou baterii, ale o speciální službu, která má podobu jakéhosi energetického „cloudu“. Tuto službu nabízejí dodavatelé energie. Uživatel nemá doma žádný akumulátor, přebytky dodává do sítě a na základě smlouvy pak může ze sítě odebrat stejné množství energie za stanovených, zvýhodněných podmínek.

Toto řešení vás ovšem neosamostatní, neomezí závislost na dodavatelích energie a lze ho považovat za polovičaté, ačkoli nespornou výhodou je úspora nákladů na baterii.

Jak vybrat kapacitu baterie?

Dalším důležitým parametrem je kapacita baterie. Jaká by měla být. Například pro dosažení na dotace v programu Nová zelená úsporám je nutné, aby kapacita baterie byla alespoň stejná jako výkon fotovoltaického systému.

Nicméně reálně by měla být kapacita vždy ještě výrazně vyšší, spíše se pohybovat mezi 1,2 a 2násobkem výkonu elektrárny. Toto rozmezí doporučuje drtivá většina odborníků a dodavatelů. Naopak příliš předimenzovaná kapacita baterie (nad cca 2násobek výkonu) taky nemusí být ideální a v provozu běžné domácnosti se obvykle ekonomicky nevyplatí. Může najít uplatnění spíše ve specifických a energeticky mimořádně náročných a nepřetržitých provozech.

Cca 5 až 10kWh baterie jsou obvykle adekvátní pro menší až střední rodinné domy a pokrytí jejich běžného provozu i v noci a méně slunečných dnech.

Dá se v případě potřeby kapacita zvýšit?

Většina dodavatelů už koncipuje systémy tak, že navýšení kapacity akumulátorů není v případě potřeby problém. Proto se nemusíte příliš sužovat obavami, že zvolíte špatnou kapacitu.

Dobíjecí cykly, životnost a nabíjení

V České republice ve většině domácností s fotovoltaikou prodělá baterie cca 200 až 300 nabíjecích cyklů za rok. Baterie typu LiFePO4 mají přitom průměrnou životnost kolem 4000 až 6000 cyklů, což představuje cca kolem již zmíněných 20 let životaschopnosti.

Někteří dodavatele uvádějí přemrštěné údaje o počtu cyklů (kolem 10 tisíc a víc). Jde však o marketingové lákadlo. Všechny baterie daného typu jsou totiž de facto stejné, takže budou mít srovnatelnou životnost. Cyklus nicméně není nijak exaktně stanovená jednotka, takže s tímto parametrem lze zacházet poměrně volně. Nenechte se tedy zmást a počítejte s obvyklou životností baterie podle daného typu.

A jak s baterií zacházet, aby vydržela v dobré kondici co nejdéle? U lithiových baterií se doporučuje, abyste je udržovali většinu času v rozmezí cca 20 až 90 % kapacity. To znamená, že přílišné vybití pod cca 20 % již bateriím moc nesvědčí. Stejně tak není vhodné je přebíjet. Řídicí jednotky moderních systémů už zpravidla počítají s určitou rezervou a rovněž udržují vhodný rozsah napětí. Ukazuje-li baterie například 0 %, obvykle v reálu nějaká ochranná rezerva zbývá.

Průměrná roční ztráta kapacity se u baterií, které jsou slušně používány, pohybuje jen kolem 1,5 %. Po třech čtyřech letech provozu tak baterie může mít stále cca 95 % původní kapacity. Pro maximalizaci životnosti je taky vhodné baterie umístit do suchého a relativně chladnějšího prostředí (ideálně kolem 10 až 15°C). Vhodný může být sklep. Teplotní extrémy bateriím nesvědčí.

Účinnost baterií

Během nabíjení a čerpání energie z baterií se malá část energie ztrácí. Energetická účinnost bateriových úložišť tedy není zcela 100procentní. U lithiových baterií se však účinnost pohybuje kolem 95 až 98 %, což je nejvíc ze všech typů baterií. Nejhůře jsou na tom olověné baterie s účinností 80 až 85 %.

Volba napětí baterie

Dalším technickým parametrem baterií je napětí. Lithiové baterie mohou být 12, 24 nebo 48voltové a napětí se volí především tak, aby bylo kompatibilní s měničem. 48V baterie se používají spíše u velkých systémů.

Jak velká je baterie pro fotovoltaiku?

Samozřejmě záleží na kapacitě, ale obvykle je velikost lithiové baterie pro systém u běžného rodinného domu srovnatelná s kuchyňským spotřebičem typu velké pračky, sušičky nebo menší lednice. Podobná je i hmotnost, tedy řádově desítky kg.

Ceny baterií pro fotovoltaiku

Jak vysoká může být investice do baterie pro fotovoltaickou elektrárnu? Rozpětí je v tomto případě opravdu velké. Od nižších desítek tisíc až po 150 tisíc Kč i více. Záleží na množství faktorů. Od kapacity a typu baterie přes další možné funkce, vybavení, příslušenství, záruky apod.

Nejlepší značky baterií pro fotovoltaiku

Kteří výrobci nabízejí kvalitní baterie využitelné pro fotovoltaické systémy?

  • Pylontech – Velmi populární, osvědčená a kvalitní značka baterií používaná mnoha dodavateli.
  • Solax – Další známá značka s velkým výběrem a spolehlivostí, která může představovat volbu pro domácnosti i provozy.
  • AlzaPower – Značka nabízí zajímavé, malé a kompaktní, přenosné baterie vhodné k velmi malým systémům.
  • Dyness – Osvědčený výrobce s dobrou kvalitou i výběrem. Opět značka často využívaná dodavateli fotovoltaiky.
ProduktInfoHodnocení
#1SolaX T-BAT H 5.8
+ kapacita až 23,2 kWh
+ neobsahuje žádné toxické těžké kovy nebo žíraviny
+ lze ji instalovat jak na zem, tak i na stěnu
+ životnost až 6000 cyklů
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 100 % Číst recenze
#2Baterie Dyness HV9637
+ nejnovější verze vysokonapěťových úložných systémů
+ odolnost vůči tepelným únikům a maximální bezpečnost
+ stupeň ochrany IP65
CENA – individuální
Dodavatel: Woltair
⭐ 100 % Číst recenze
#3Pylontech US3000C 3,6 kWh
+ nový typ inteligentní baterie
+ určený pro malé a střední hybridní systémy
+ baterie je možné snadno spojovat paralelně do větších celků
CENA – do 30000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Pylontech FORCE H2
+ vyznačují se skvělou funkčností, designem a lehkou rozšiřitelností
+ vhodné pro instalace v rodinných domech
+ životnost 6000 cyklů (15+ let)
+ kapacita až 14,21 kWh
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 96 % Číst recenze
#5RISEN TITAN HV
+ vysokonapěťové bateriové úložiště
+ nabízí kapacitu od 3,74 kWh až do 18,7 kWh
+ lze umístit na zem nebo na stěnu
+ životnost 5500 cyklů
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 96 % Číst recenze
#6AEG AS-BBH1/HV
+ modulární systém pro ukládání energie
+ maximální flexibilita – paralelně lze zapojit až 4 baterie
+ pro instalace v rodinných domech a v menších komerčních objektech
+ životnost 6000 cyklů
CENA – individuální
Dodavatel: Acetex
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení