Domácnost

Nejlepší postele: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší posteleRozhodli jste se, že je čas pro pořízení nové a co nejlepší postele a nechcete výběr ponechat náhodě? To je zajisté velice rozumné. Postel je velmi důležitou součástí života každého z nás a podle některých odhadů v ní trávíme zhruba třetinu života – a to jen spánkem. O lenošení a relaxaci nemluvě. Postel ale není pouze jakýsi podstavec na matraci. I sama o sobě hraje důležitou roli. Většina lidí přitom během výběru sleduje pouze designovou a cenovou stránku věci. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat dokonalou postel, z mnohem komplexnějšího hlediska. Tyto informace vám snad pomohou vybrat takovou postel, která bude nejen ozdobou ložnice a dobrou volbou v poměru ceny a kvality, ale poskytne vám i zdravý spánek.

Při výběru postele je třeba se zaměřit na řadu faktorů. Výběr je veliký a rozmanitý, musíte proto postupovat od základů a rozhodnout se pro správný styl, materiálové zpracování, úpravu, ale i cenovou hladinu a podobně. Jednoduché modely lze dnes pořídit za poměrně velmi dostupné ceny, ale zauvažujte nad tím, zda nebude lepší investovat do lepší postele, kterou nebudete muset za pár let měnit.

V tomto textu se budeme věnovat výběru a porovnávání postelí, ale taky vám nabídneme žebříček nejoblíbenějších aktuálních výrobků. V každém případě však doporučujeme nepodceňovat přínos dalších zdrojů – například uživatelských recenzí postelí na internetu. V těch se dozvíte přímé zkušenosti zákazníků s jednotlivými modely a můžete odhalit mouchy, se kterými se výrobce v popisku nesvěří.

Nejlepší postele na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1rám Dormeo Dolce Premium
Materiál: dřevotříska s polyuretanovou pěnou
Rozměry: 90 x 200, 140 x 200,
160 x 200,180 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]16000 Kč Číst recenze
#2Čalouněná postel MALAGA
Materiál: dřevo, velur
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
#3postel LETENYE
Materiál: lamino
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#4Vyvýšená masivní postel Euro
Materiál: masivní borovice
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5WILDER s nočními stolky
Materiál: lamino
Rozměry: 180 x 200 cm/div>
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6750 Kč Číst recenze
#6Rám postele Mamut
Materiál: laminátové dřevotřískové desky
Rozměry: 90 x 200, 120 x 200, 140 x 200,
160 x 200, 180 x 200 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6100 Kč Číst recenze
#7NEJBY, postel s roštem
Materiál: masiv + kov
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4400 Kč Číst recenze
#8Postel MAISON s roštovými deskami
Materiál: čalouněná postel
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze

Jak vybrat postel

Jak postupovat při výběru postele a na které faktory a parametry se zaměřit? V první řadě byste měli zvolit správné rozměry – od prostorových možností se bude odvíjet vše ostatní. Dále je důležitý materiál a zpracování, typ roštu, designové provedení a v neposlední řadě matrace, kterou na postel umístíte. O tom všem se v tomto průvodci zmíníme. Krátce se budeme věnovat i postelím pro děti.

Kromě toho jsme pro vás připravili i shrnutí sortimentu tří základních cenových skupin postelí. A navíc zodpovíme i některé časté otázky, které se postelí a jejich umístění v ložnici týkají.

Postel podle určení

Poměrně důležitou roli při výběru hraje způsob užívání postele. Podstatným aspektem je, jak a s jakou intenzitou (pravidelností) bude postel zatěžována. Například dětská postel neponese takovou váhu jako postel manželská – proto lze zvolit jiné materiálové provedení.

Taktéž například postel, která bude sloužit návštěvám nebo bude umístěna např. na chatě či chalupě, nemusí snášet takové zatížení a lze zde uvažovat o levnějším provedení třeba ze smrku nebo i dřevotřísky.

Rozměry postele

Zejména v menších bytech, kde není místa nazbyt, představují rozměry první a základní faktor, od kterého budete začínat s výběrem. Velikost by měla být úměrná tělesným proporcím uživatelů, ale existují určité standardizované rozměry, se kterými se setkáte nejčastěji. V případě postelí pro dospělé jde o:

 • 200 x 90 cm na jednolůžko
 • 200 x 180 cm na dvoulůžko (letiště)

Častěji používané rozměry jsou taky 100 x 200 cm, 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, a pokud se chcete obzvlášť rozšoupnout, pak i 200 x 200 cm. Setkat se můžete i s prodlouženými (výška 210 nebo 220 cm) nebo atypickými variantami – nevýhodou zde bude omezenější výběr matrací.

Při výběru myslete na své pohodlí. Za manželské postele neboli stálá dvoulůžka jsou považovány rozměry 160 a 180 cm x 200 cm. Postele 140 cm x 200 cm se označují jako jeden a půl lůžka – pro spíše občasné použití dvěma osobami.

Pamatujte taky na to, že uváděné rozměry se týkají samotného lůžka. Celkový rozměr postele bude ještě o 10 i 20 cm větší na šířku i délku. Proto s touto rezervou počítejte.

Výška postele

Velmi důležitou, ačkoli někdy opomíjenou mírou je i výška postele. To co nás zajímá především je výška roštu a hlavně výsledná výška lehací plochy (tedy rošt plus matrace). Ta se obvykle pohybuje v rozmezí 40-65 cm. Vyšší postele poskytují zdravější spánek i pohodlnější ulehání a vstávání. Starší osoby by proto měly volit výšku 50 cm a více.

jak vybrat postel

Výběr postele podle materiálu

Z jakého materiálu může postel být? Možností je mnoho a zde se pokusíme postihnout, alespoň nejoblíbenější varianty. Volba materiálového zpracování je zřejmě nejdůležitějším aspektem výběru. Právě od ní se totiž odvíjí, k čemu bude postel použitelná, jak dlouho vydrží, jak bude vypadat i kolik bude stát.

Postele z masivního dřeva

Ke špičce v oblibě i kvalitě patří jednoznačně postele z masivu. Masiv je v pravém slova smyslu vždy celek rostlého dřeva. Může přitom pocházet z různých druhů tvrdých i měkkých dřevin. Tento materiál je nádherný, jelikož dává na odiv přirozenou kresbu dřeva. Vlastnosti výsledku se však budou značně lišit. Záleží na použitém dřevě (druh dřeviny, dobře vysušené, bez kazů) i zpracování (kvalita spojů apod.). Podívejme se na některé časté konkrétní dřeviny:

 • Smrk – Nejdostupnější a taky nejpoužívanější dřevo u nás. Postele z tohoto dřeva jsou častěji dětské nebo vhodné pro méně intenzivní použití (pro hosty, rekreační objekt). Odolnost a trvanlivost není taková jako u masivních postelí z tvrdých dřevin, přesto je (při kvalitním zpracování) zcela dostatečná – zejména vzhledem k výhodnější ceně.
 • Borovice – Velmi pěkná kresba, vyšší sukovitost. Podobné vlastnosti jako smrk.
 • Dub – Špičková odolnost a životnost mnoho desítek let. Vyšší cena.
 • Buk – Skvělá odolnost a trvanlivost. Méně zajímavá kresba, ale krásná barva.

Obecně platí, že masivní postel je krásná, ale komplikovanější záležitost. Každé dřevo má jiné vlastnosti a je třeba pečlivěji vybírat. Časem se taky značně projeví zmíněná kvalita zpracování. Slabinou masivu může být nižší tvarová stálost, větší reakce na výrazné teplotní výkyvy nebo vlhkost, ale taky vysoká váha či vyšší cena.

Dřevo může být v přirozeném stavu i lakované či barvené. Přírodní masiv patří mezi materiály s nejlepšími zdravotními vlastnostmi.

Lepené dřevo

Někdy jsou jako masivní označovány i postele vyrobené z lepeného dřeva, kdy jsou použity desky (tzv. spárovky) vyrobené spojením menších dílů masivního dřeva. Důvodem je lepší kontrola kvality, omezení výskytu kazů, které mohou zhoršit vlastnosti a trvanlivost výrobku, a zajištění vyšší stálosti výsledného materiálu. Nevýhodou je vzhledová necelistvost.

Dřevotříska

Některé postele se mohou tvářit jako dřevěné. Ve skutečnosti však jde o dřevotřískové desky, které jsou pouze polepené dýhou nebo folií s dřevěným dekorem. Zpravidla je nutné pečlivě číst popisky výrobků, protože někdy se pod názvy jako „dubová postel“ či „postel smrk“ skrývá právě postel z dřevotřísky s dekorem daného dřeva.

Kovové postele

Může jít o kvalitní a robustní kované výrobky anebo postele z lehčích trubek a plechových profilů. Kovové postele jsou obecně velmi odolné a umožňují různá stylová a designová řešení. Poskytují obvykle i značnou vzdušnost, jsou nenáročné na údržbu a přitom nabídnou vysokou životnost. Taky rám většinou příliš nepřesahuje lehací plochu, tudíž je lze považovat za prostorově úsporné.

Čalouněné postele

Základní konstrukce je obvykle masivní nebo z dřevotřísky, v závislosti na cenové kategorii. Rám je pak potažen textilií anebo i kůží či eko-kůží. Čalouněné postele představují spíše dražší až exkluzivní variantu. Kromě ceny bývá nevýhodou náročnější údržba a často nepříliš dobré hygienické vlastnosti (usazování prachu a roztočů v potahu).

kvalitní postele

S úložným prostorem, nebo bez?

Jde o poměrně důležitou otázku, kterou si jistě při výběru postele položíte. Úložný prostor pod postelí je samozřejmě velmi praktickou záležitostí – zejména v bytě, kde není dostatek místa nazbyt. Na druhou stranu počítejte se zásadním omezením cirkulace vzduchu. To může být problém zejména ve vlhčích bytech a v kombinaci s méně prodyšnou matraci. Nízká vzdušnost může vést k méně kvalitnímu spánku, ale taky k rozvoji plísní na matraci.

Jaký rošt zvolit?

Rošt je další důležitou kapitolou při výběru a kompletování postele. Mezi nejběžnější patří pevné laťové a lamelové rošty.

Varianta z dřevěných latí je jednodušší, hodí se pro vysoké pružinové nebo pěnové matrace. Latě by měly být od sebe nejdále 4 cm.

Lamelové rošty jsou pružnější, lamely jsou umístěny ve výkyvných pouzdrech a díky flexibilitě poskytují lepší oporu i méně vysokých matrací. Dobře vyrovnávají zátěž a poskytují zdravý spánek. Obvykle platí, že čím více lamel rošt má, tím lépe.

⏩ Další možností jsou polohovací lamelové rošty. Ty jsou dražší a nemusejí být vhodné pro každou matraci. Důležité je taky kvalitní zpracování polohovacího mechanismu, který musí být snadno ovladatelný, nezasekávat se apod. Vyšší ligu pak představují motorové polohovací rošty, které umožňují nastavení polohy pouhým stiskem tlačítka na ovládacím panelu.

Jak vybrat matraci?

Výběr matrace je kapitola sama o sobě, proto se zde omezíme na krátké představení nejběžnějších možností.

 • Pěnové matrace – Velmi dostupná varianta. Materiálem mohou být PUR pěny anebo lepší „studené“ či paměťové pěny, které mají výhodnější vlastnosti pro kvalitní spánek.
 • Pružinové matrace – Dnes jde obvykle o pružiny ve speciálních ochranných taštičkách (taštičkové matrace) anebo mikropružiny. Pružinové matrace vynikají nad jiné prodyšností.
 • Sendvičové matrace – Mimořádně populární. Jde o matrace tvořené pevnějším jádrem obklopeným pěnami z obou stran. Používají se různé kombinace materiálů a výsledkem jsou lepší vlastnosti než u jednoduché pěnové matrace.
 • Latexové matrace – Velmi kvalitní, ale obvykle dražší matrace, které se vyznačují vynikající flexibilitou.

Náš tip: Nejlepší eshopy s nábytkem

Jak vybrat dětskou postýlku?

Opět jde o rozsáhlou problematiku, kterou zde pouze velmi krátce shrneme. Při výběru dětské postele jsou důležité rozměry, kvalitní rošt a matrace a zdravotní nezávadnost.

 • Vybírejte postel s certifikátem zdravotní nezávadnosti (speciální dřevěné laky, plastové části bez obsahu ftalátů a dalších nežádoucích látek apod.).
 • Volte raději větší postýlku. Dítě potřebuje prostor a velmi rychle roste. Dopřejte mu pohodlí hned od začátku.
 • Rošt musí být velmi prodyšný, stejně jako matrace. Ta by měla být středně pevná.

jak vybrat dětskou postýlku

Ceny postelí

A dostáváme se konečně k tomu, co spoustu lidí zajímá nejvíce. Za kolik se dá kvalitní postel pořídit? Zde máme alespoň krátké shrnutí.

Postele do 5000 Kč

Nová postel nemusí zruinovat rodinný rozpočet. Sortiment levnějších modelů od cca 2000 Kč je obrovský a často jde o pěkné a kvalitní kousky. Běžně zde najdete i masivní postele obvykle z borovicového nebo smrkového dřeva, taky dřevotřískové postele s různými dekory anebo jednodušší kovové modely.

Postele do 10 000 Kč

Zde už se můžete poohlédnout po kvalitních masivních postelích z tvrdých dřevin s vysokou životností. Taky je zde velký výběr čalouněných variant a stylových kovových kousků.

Postele nad 10 000 Kč

Především exkluzivní a designové modely všeho druhu. U masivních modelů se setkáte i s exotickými dřevinami. U čalouněných např. s kůží.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké jsou oblíbené styly a dekory postelí?

Výběr je v současnosti obrovský. Oblíbené jsou například dřevěné postele „skandinávského“ střihu s jednoduchými, čistými liniemi. Někdo ale ocení spíše sofistikovanější „provence“ styl, který má blízko k rustikálním řešením. Mezi dřevěnými dekory pak vede dub sonoma nebo dub san remo, ale oblíbená je i borovice, smrk nebo dekory ovocných dřevin či ořechu.

Kam umístit postel?

Na toto existuje řada různých přístupů. Tradičně je postel umístěna čelem ke zdi s volným přístupem z obou stran. Spáč by měl být natočen nohama ke dveřím. Nevhodné je umístění příliš blízko dveří nebo oken kvůli průvanu. Umístění postele je ale samozřejmě především otázkou osobního vkusu a pocitu pohodlí, konceptu místnosti apod.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1rám Dormeo Dolce Premium
Materiál: dřevotříska s polyuretanovou pěnou
Rozměry: 90 x 200, 140 x 200,
160 x 200,180 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]16000 Kč Číst recenze
#2Čalouněná postel MALAGA
Materiál: dřevo, velur
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
#3postel LETENYE
Materiál: lamino
Rozměry: 140 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#4Vyvýšená masivní postel Euro
Materiál: masivní borovice
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5WILDER s nočními stolky
Materiál: lamino
Rozměry: 180 x 200 cm/div>
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6750 Kč Číst recenze
#6Rám postele Mamut
Materiál: laminátové dřevotřískové desky
Rozměry: 90 x 200, 120 x 200, 140 x 200,
160 x 200, 180 x 200 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6100 Kč Číst recenze
#7NEJBY, postel s roštem
Materiál: masiv + kov
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4400 Kč Číst recenze
#8Postel MAISON s roštovými deskami
Materiál: čalouněná postel
Rozměry: 180 x 200 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
0 Sdílení