Domácnost

Nejlepší rozkládací pohovky na každodenní spaní: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší rozkládací pohovky na každodenní spaní Pohovka a postel patří mezi nejzákladnější vybavení každé domácnosti. Ale rovněž mezi nejrozměrnější. Může se proto stát, že vás okolnosti přimějí přemýšlet, jak tyto dva důležité kusy nábytku skloubit. Řešení je vcelku nabíledni. Pořídit si můžete rozkládací pohovku, která zastoupí jak lůžko, tak sedací prostor pro denní relaxaci, poklidný čas strávený s rodinou nebo setkávání s návštěvami. Výběr gauče je vždy velmi náročný. Už proto, že nejde o levnou záležitost. Pokud však má pohovka plnit i funkci postele, bude výběr ještě o dost složitější. Ale nebojte se… podáme vám pomocnou ruku. V dnešním článku se totiž zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší rozkládací pohovku na každodenní spaní.

V našem průvodci se dozvíte, na co se při výběru zaměřit a na co si dát pozor. Podíváme se na všechny důležité parametry a nasměrujeme vás ke spokojenému nákupu. Rozhodně vám může přijít vhod i náš žebříček. Zařadili jsme do něj nejlepší a nejprodávanější rozkládací pohovky současnosti. Zároveň byste měli věnovat pozornost i uživatelským recenzím rozkládacích pohovek, které pro vás mohou být rovněž cenným vodítkem.

Nejlepší rozkládací pohovky na každodenní spaní na trhu

ProduktInfoHodnocení
#2Pohovka SOUL ONE
Pohovka s matrací
✔️ řešení sezení a spaní pro malé domácnosti
✔️ rozkládaní belgického typu
✔️ ocelový rám s matrací
✔️ funkce lůžka určeného k trvalému spaní
📌 od 27 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3
Alternativa - vyklápěcí postel
✔️ ve složeném stavu zabere minimum místa
✔️ ideální i do dětských pokojů
✔️ do postele je vhodná matrace s výškou max. 18,5cm
✔️ plocha lůžka: 120/200 cm
📌 od 18 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#1Třímístná Pohovka Na Spaní
Lazy Lukka MID.YOU

✔️ šířka cca: 140 cm, délka cca: 200 cm
✔️ několik barevných variant
✔️ rozměr sedačky přibližně 230 x 80 x 100 cm (Š/V/H)
✔️ výplň polštářů = jádro z polyuretanové pěny a vlnité pružiny
✔️ typ rozkládání: příčné spaní
📌 od 16 000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Variabilní pohovka Karup Design Poetry
✔️ minimalistické, ultra funkční, přírodní
✔️ rozměry spací plochy: 130x190 cm
✔️ příjemná postel pro jednoho
✔️ matrace vyrobena z pěnového jádra obaleného cupovanou vatou
📌 od 18 400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Rozkládací pohovka PAUL
✔️ moderní design vhodný do všech současných interiérů
✔️ nízká cena
✔️ výplň - kvalitní PUR pěna T28. Taštičkové odpružení
✔️ rozměr po rozložení 140 x 190 cm
✔️ pevná konstrukce ze dřeva a OSB desky
📌 od 8 000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Pohovka s rozkladem Amiko
✔️ rozměry sedačky: 200x92x90cm
✔️ plocha po rozložení: 200x140cm
✔️ moderní design
📌 od 10 000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat rozkládací pohovku na spaní?

Co je při výběru kvalitní rozkládací pohovky na každodenní spaní důležité? Vybírat budete samozřejmě na základě rozměrů a typu gauče. Dostatek pozornosti byste však měli věnovat i systému rozkladu anebo kvalitě materiálů a zpracování.

Spát na pohovce: Ano, či ne?

K záměru pořídit si rozkládací pohovku na pravidelné nebo dokonce každodenní spaní mohou člověka vést různé důvody. Například nedostatečné prostory v menším bytě nebo náhradním bydlení nebo pronajatém pokoji. Snaha o efektivnější zužitkování dostupného místa. Vytvoření volného dětského pokoje po příchodu potomstva a tak dále.

Spaní na pohovce tedy obvykle není věcí ryze dobrovolné volby, ale obvykle je vedeno nějakou nutností. To s sebou přináší určité oběti. Hned na začátek je nutné říct, že komfort dobré postele s adekvátním roštem a kvalitní matrací pohovka takřka určitě nenahradí. Kvalita spánku se může zhoršit, což může ve výsledku vést k celkovému zhoršení kvality života, ale i zdravotním problémům.

Rozkládací pohovka na spaní

Od prostého nevyspání, jež se může projevovat zvýšenou mírou stresu, podrážděností, vyčerpaností přes problémy se zády nebo krční páteří až po vážnější obtíže různého druhu. Kvalitě spánku bychom měli věnovat zásadní pozornost, protože ovlivní téměř všechny aspekty našeho života.

Spaní na pohovce by tedy mělo sloužit spíše jako příležitostné nouzové řešení. Pokud jste však i přes tato fakta rozhodnuti, že chcete pohovku (z jakýchkoli důvodů) využívat jako stálé lůžko, měli byste výběru věnovat opravdu bedlivou pozornost.

Tip: Mrkněte na desetero zdravého spánku

Na co se zaměřit při výběru pohovky na pravidelné spaní?

Dá se předpokládat, že při výběru budete limitováni různými faktory. Především zřejmě dostupným prostorem a proporcemi místnosti, kdy bude třeba zvažovat, jak pohovku umístit, nejen aby se vůbec vešla, ale taky aby byla umístěna logicky a ničemu nezavazela. Zajímat vás tedy musí v první řadě rozměry a je zapotřebí zvolit adekvátní podobu – tvar pohovky.

Dále budete nejspíše omezeni určitým rozpočtem. Přesto doporučujeme nevybírat mezi nejlevnějšími kusy, navíc z pochybných zdrojů. Takové pohovky mohou být velmi nekvalitní, měkké, budou se snadno deformovat a propadat. Některé mohou být vycpané pouze textilní výplní, takže nedrží žádnou formu a neposkytují žádnou oporu.

Rovněž skládací mechanismus může být velmi neobratný, a navíc málo odolný. Pokud budete gauč často skládat a rozkládat, zažijete peklo – a mechanismus dost možná brzy vypoví službu. A zdaleka ne v poslední řadě se zaměřte na samotnou lůžkovou část. Jakým způsobem je řešena? Z jakého je materiálu? Je možné například umístění kvalitnější matrace či přistýlky? To vše jsou důležité otázky.

Gauč na spaní

Velikost pohovky

Rozměry jsou bezesporu jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru pohovky. Zaměřit byste se měli rozhodně na šířku a délku, tedy základní hodnoty. Avšak vyplatí se sledovat i…

  • Šířku (hloubka) posedu – kvůli celkovému pohodlí při sezení.
  • Výšku posedu – kvůli pohodlí při vstávání a usedání.
  • Výšku nohou – například kvůli úklidu, vysávání.
  • Výšku područek – kvůli pohodlí při sezení.
  • Výšku opěradla – kvůli komfortnímu opření.

Počítejte s tím, že na pohodlné sezení potřebuje jedna osoba minimálně 55 cm, ale ideálně i 60-70 cm. Zvažujte tedy, kolik osob bude pohovku pravidelně používat, jak často přijímáte návštěvy apod.

Samostatnou kapitolou jsou rozměry lůžkové části. Neboli prostor na spaní při rozložení pohovky. Pokud budete chtít pohovku používat pravidelně, měli byste se odrazit od rozměrů postele.

Standardem pro jednolůžko je 90 x 200 cm, zmenšené má 80 x 200 cm. Jedenapůl lůžko, na kterém se příležitostně vyspí i dvě osoby anebo poskytne výborný komfort jednomu uživateli, má 120 x 200 cm. Dvoulůžka pro stálé použití začínají od 140 x 200 cm, ale solidní komfort poskytne spíš 160 x 200 cm. O manželské posteli či „letišti“ mluvíme při rozměru 180 x 200 cm nebo méně často i více.

Při výběru pohovky si vždy zjistěte i rozměry lůžka a ujistěte se, že vám poskytne komfortní prostor pro spánek.

Tvar pohovky

Zajímat by vás zajisté měl i tvar pohovky ve složeném stavu. I rozkládací gauče mohou mít různé formy, oblíbené jsou rohové ve tvaru L nebo velké a komfortní ve tvaru U. Volbou je i klasická „rovná“ pohovka. Jakou vybrat?

Největší bývají sedačky ve tvaru písmene U. Zaberou nejvíce místa, ale poskytnou velký komfort pro sezení a počet míst může být vysoký – obvykle 4-8. Oblíbené je i provedení s otomanem nebo dvěma otomany, kdy jsou boční výběžky bez zádových a bočních opěrek a dostatečně široké a komfortní pro relaxaci a ležení. Při rozložení pohovky vznikne obvykle poměrně značně prostorné lůžko.

Další možností je kompromisní tvar L. Skvěle se hodí jako rohový gauč a nabídne dostatek prostoru na sezení (i ležení), přičemž nezabere až tolik místa. Obvykle se sem usadí 3-7 osob. V závislosti na provedení lze opět získat solidní plochu lůžka

Klasický rovný tvar se hodí do stísněnějších prostor, nebo coby součást sedací soupravy s křesílky. Obvykle získáte prostor pro 3-4 osoby. I tyto gauče mohou být rozkládací, ale prostor může být přece jen omezenější.

Skládací mechanismus

Způsob, jakým se sedačka promění v lůžko, je logicky velmi důležitý. Možností je přitom poměrně dost.

Vysunovací šuplíkový mechanismus

Poměrně elegantní a oblíbený systém zejména u rohových gaučů do L. Delší rameno pohovky má vespod šuplík, ten stačí vysunout a následně potáhnout za řemínek uložené matrace. Ta díky důmyslnému systému „vyskočí“ ze šuplíku na úroveň sedacích ploch. Jelikož je spára naprosto minimální, vytvoří se kompaktní a poměrně rozměrná lehací plocha.

U tohoto systému je důležité, aby byl mechanismus kvalitní, plynulý, snadno ovladatelný. V takovém případě je rozložení i složení poměrně snadné a rychlé. Výsledná plocha může sloužit pro příležitostné přespání. Pro pravidelné přespávání bychom doporučili použití přistýlkové matrace, kterou ještě na plochu umístíte pro vyrovnání nerovností a komfortnější podklad.

Rozklad s matrací

Jde o různé pohovky, které jsou vhodné pro každodenní spaní. Rozložení je snadné a rychlé a rozklad skrývá kvalitnější matraci, která nabídne dostatečný komfort. Mechanismy mohou být poněkud odlišné. Důležité je, aby byly kvalitní a odolné. Obvykle je potřeba častější údržba, promazávání. Zvlášť pokud mechanismus používáte často. Některé mechanismy mohou být i poruchovější. Taky cena takových pohovek může být vyšší.

Dvojitá matrace

Naprosto jednoduché řešení, které se objevuje u „rovných“ gaučů přímo určených pro časté skládání a rozkládání. Jde vlastně o pohovkové postele. Ve složeném stavu leží matrace přeložená jako sendvič. Při rozložení stačí vytáhnout spodní šuplíkovou část s pevným roštem (deskou) a matraci jednoduše překlopit.

Výhodou je naprostá jednoduchost systému. Ovšem obvykle jde o pohovky ideální spíše do chat, chalup, rekreačních zařízení a podobně. Nikoli o komfortní a elegantní domácí pohovky. Komfort pro spaní je spíše průměrný až nižší.

Sklopná záda

V tomto případě se sedací část posune dopředu a zadní část se naopak sklopí na její místo. Vznikne tak jednoduché lůžko. Toto řešení má celou řadu nevýhod. Hodí se spíše, pokud budete pohovku rozkládat jen opravdu zřídka. Rozložení není snadné. Pokud je zadní opěrka u zdi, je třeba pokaždé gauč odsunout, aby vznikl prostor na rozložení zad. Ani komfort lůžka není vysoký.

Pokud necháte gauč rozloženou, přijdete o opěrné plochy a pohovka působí jen jako nepříliš elegantní lůžko.

Belgický systém

Jde o specifický a kdysi docela populární systém, který se objevuje zejména u klasických rovných pohovek. Ve spodní části je umístěna lehká kovová lůžková konstrukce s tenkou matrací, která se dá vysunout a rozložit.

Tento systém není vhodný na časté spaní, je určen jako nouzové řešení. Konstrukce bývá subtilní a matrace se snadno proleží. Komfort je nízký.

Klik-Klak

Systém typický pro starší rovné pohovky. Zádový díl se jedním tahem posune vpřed a nahoru, kdy vytvoří se sedací plochou písmeno V – a poté se obě plochy sklopí. Dnes je tento systém (podobně jako belgický) na ústupu.

Ačkoli jde v principu o jednoduchý mechanismus, v reálu velmi záleží na kvalitě a někdy se mimořádně těžko ovládá. Podobně jako u systému se sklopnými zády je navíc k rozložení potřeba prostor za gaučem. Celkově nejde o řešení vhodné pro časté použití. Výhodou je, že některé takové pohovky mohou mít lamelový rošt.

Alternativa: Skládací postel

Zajímavou volbou do malého bytu s jediným pokojem může být i rozkládací postel. Zde je důraz primárně kladen na funkci lůžka. To je ovšem možné zasunout a vytvořit pohovku. Ta nemusí vypadat až tak elegantně jako běžné pohovky, ale pohodlí při spánku je obvykle vyšší než u rozkládacích gaučů.

Kvalita ložní části

Velmi důležité je především materiálové zpracování, výplň, rošt. Zaměřte se i na nosnost či výšku lůžka.

Pokud jde o výplň, u nejlevnějším pohovek se lze setkat i s různými textilními odpadními materiály. Sedací i lůžkové plochy jsou prakticky vycpány drtí z textilií. Takové sedačky nedrží žádnou formu, snadno se prosedí. Nemluvě o tom, že mohou snadno podléhat zatuchlině, plísním apod. Doporučujeme dalece se takovým produktům vyhnout.

Další možností jsou pěny nejrůznějšího druhu. Od prostého molitanu po různé kvalitnější moderní PUR pěny, studené pěny apod. Zde je důležitá hustota a pevnost pěny. Na lůžko musí být dostatečná, aby poskytla tělu oporu a brzy se neproležela. Tyto pěny se běžně používají i na klasické matrace.

S životností, odolností, oporou a komfortem souvisí i výška „matrace“. Tato lůžková část by měla být tlustá minimálně 10 cm, optimálně (pro časté použití) alespoň 12, 15 nebo i více cm. Nosnost bychom doporučovali 100 a více kg pro dospělou osobu.

Rovněž doporučujeme zajímat se i o to, co je pod samotnou lehací plochou (matrací). Ideální variantou je lamelový rošt. Nabídnou nejlepší pružnost, oporu a prodyšnost. Lamely by měly být tenčí a husté – s minimálními rozestupy. Další možností je laťový rošt, ten není tak pružný a prodyšný, ale obstojí. Vhodnější je vyšší matrace. Prakticky nulovou prodyšnost poskytuje celistvá deska. Pro každodenní spaní nejde o dvakrát vhodné řešení.

Ceny rozkládacích pohovek

Kolik stojí kvalitní rozkládací pohovka na časté nebo každodenní spaní?

Pohovky do 15 000 Kč

Levné sedací soupravy bývají spíše menší. Lze taky očekávat nižší kvalitu materiálů, měkkou a málo odolnou výplň, která se snadno prosedí či proleží. I mechanismus může být méně plynulý a odolný.

Pohovky do 30 000 Kč

V této relaci už lze pořídit kvalitnější modely, které se spíše hodí pro časté nebo každodenní spaní. Ovšem, výběru budete muset věnovat značnou pozornost.

Pohovky nad 30 000 Kč

Zde už si můžete vybírat a jistě lze najít pohovky, které obstojí i jako pravidelné lůžko a nabídnou velmi kvalitní, plynulý mechanismus, komfortní matraci a dostatek prostoru.

ProduktInfoHodnocení
#2Pohovka SOUL ONE
Pohovka s matrací
✔️ řešení sezení a spaní pro malé domácnosti
✔️ rozkládaní belgického typu
✔️ ocelový rám s matrací
✔️ funkce lůžka určeného k trvalému spaní
📌 od 27 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3
Alternativa - vyklápěcí postel
✔️ ve složeném stavu zabere minimum místa
✔️ ideální i do dětských pokojů
✔️ do postele je vhodná matrace s výškou max. 18,5cm
✔️ plocha lůžka: 120/200 cm
📌 od 18 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#1Třímístná Pohovka Na Spaní
Lazy Lukka MID.YOU

✔️ šířka cca: 140 cm, délka cca: 200 cm
✔️ několik barevných variant
✔️ rozměr sedačky přibližně 230 x 80 x 100 cm (Š/V/H)
✔️ výplň polštářů = jádro z polyuretanové pěny a vlnité pružiny
✔️ typ rozkládání: příčné spaní
📌 od 16 000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Variabilní pohovka Karup Design Poetry
✔️ minimalistické, ultra funkční, přírodní
✔️ rozměry spací plochy: 130x190 cm
✔️ příjemná postel pro jednoho
✔️ matrace vyrobena z pěnového jádra obaleného cupovanou vatou
📌 od 18 400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Rozkládací pohovka PAUL
✔️ moderní design vhodný do všech současných interiérů
✔️ nízká cena
✔️ výplň - kvalitní PUR pěna T28. Taštičkové odpružení
✔️ rozměr po rozložení 140 x 190 cm
✔️ pevná konstrukce ze dřeva a OSB desky
📌 od 8 000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Pohovka s rozkladem Amiko
✔️ rozměry sedačky: 200x92x90cm
✔️ plocha po rozložení: 200x140cm
✔️ moderní design
📌 od 10 000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení