Domácnost

Jak vybrat nejlepší esenciální oleje do aroma difuzéru? TOP produkty podle recenzí a testů

Chcete si dopřát účinnou aromaterapii? Podpořit svou psychickou pohodu, vitalitu, zdraví? V dnešním článku pro vás máme kompletní návod, jak vybrat nejlepší esenciální olej do aroma difuzéru nebo lampy.

Nejlepší esenciální oleje do aroma difuzéru na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tierra Verde Esenciální olej BIO
TOP vůně: Pomeranč, Lavandin, Tea tree, Eukalyptus či Citronela
+ 100% rozložitelné v přírodě
+ BIO kvalita
do 100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2NOW Essential Oil
TOP vůně: Tea tree, Rozmarýn, směs květů, Máta či Oregáno
+ neobsahují žádné syntetické látky
+ široký výběr
do 200 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Esenciální (éterické oleje) Saloos
TOP vůně: Nachlazení, Pomeranč, Na uvolnění dýchacích cest či Meduňka s citronelou
+ 100% přírodní esenciální oleje
+ oblíbená značka
do 150 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Esenciální (éterické oleje) Allnature
TOP vůně: Levandule, Citrónová tráva, Mandarinka, Grep či Eukalyptus
+ země původu Česká republika
+ do difuzérů, aromalamp, na inhalace
do 100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Esenciální oleje Day Spa Shop
TOP vůně: Ylang Ylang, Mandarinka, Citrónová tráva, Borovice či Verbena
+ čisté 100% eseciální oleje
+ atraktivní nabídka
do 200 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Esenciální oleje Pěstík
TOP vůně: Chmel, Bílá Šalvěj, Pelargónie, Kadidlo, Anglika či Heřmánek
+ aroma oleje od české firmy
+ vůně přírody v lahvičce
do 120 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#7Éterické oleje SONNENTOR
TOP vůně: Adventní, Kouzlo krbu, Eukalyptus, Dobrá nálada či Bergamot
+ 100 % rostlinné éterické oleje
+ použití je velmi různorodé
do 170 Kč
⭐ 92 % Číst recenze

Jak vybrat esenciální oleje do aroma difuzéru

Při výběru oleje je nejdůležitější vědět, jak poznat kvalitu a samozřejmě taky zvolit ten správný druh podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout. S výběrem vám pomůže náš průvodce anebo i uživatelské recenze esenciálních olejů.

Co jsou esenciální oleje a jak se vyrábějí?

Název esenciální oleje se používá pro vysoce koncentrované extrakty z různých surovin. Zpravidla jde o květy, kořeny, plody, kůru nebo jiné části rostlin. Tyto „oleje“ paradoxně nemusejí mít vůbec olejnatou strukturu, ale mohou být spíše vodnaté. Vyznačují se však velmi intenzivním aromatem, což je předurčuje pro různorodé použití v aromaterapii. Spousta lidí pak esenciální oleje používá i doma k provonění bytu pomocí například aroma lamp či aroma difuzérů.

Z chemického hlediska jsou esenciální oleje silice tvořené typicky velmi komplikovanou a specifickou směsí mnoha a mnoha chemických látek obvykle terpenické povahy. Složení esenciálního oleje tak může připomínat spíše inventář nějaké chemické laboratoře, přestože jde (pokud jde o pravý, kvalitní olej) o čistě přírodní produkt.

A jak se tyto oleje „vyrábějí“. Nejstarší metodou získávání je destilace a využití následné kondenzace. Mezi další metody patří lisování za studena či extrakce rozpouštědlem nebo pomocí CO2, známá je i macerace.

esence do difuzeru

Éterické vs. esenciální vs. vonné oleje – které vybrat?

Pokud si vybíráte olej pro aromaterapii, můžete narazit na výrobky nesoucí různá označení. Nejčastěji je to esenciální, éterický nebo vonný olej? Jak si ale mezi nimi vybrat ten správný?

Rovnou vám můžeme říct dobrou zprávu, že esenciální a éterické oleje jsou jedno a totéž, takže zde vás žádné dilema nečeká. A co vonný olej? Tady už je situace jiná.

Vonný olej je velmi vágní označení, které může zahrnovat nejrůznější aromatické či aromatizované produkty včetně nepříliš kvalitních výrobků, které ani nemusejí mít přírodní (nebo 100% přírodní) původ. Pokud chcete kvalitu, kupujte pouze čistě přírodní esenciální/éterické oleje.

Mohou esenciální oleje i uškodit?

Že mají esenciální oleje nějaké příznivé účinky je zřejmé, jinak by je nikdo nekupoval, nepoužívaly by se v aromaterapii a tento článek by ztrácel smysl. Spousta lidí si však k pojmu „čistě přírodní“ dosadí automaticky i pojem „neškodný“ či „zdravotně nezávadný“.

To samozřejmě není pravda. I přírodní produkty mohou mít vedlejší či přímo negativní účinky. A platí to obzvlášť u tak koncentrovaných produktů, jako jsou esenciální oleje, resp. silice.

Silice, které se běžně prodávají jako esenciální oleje pro aromaterapii, samozřejmě samy o sobě škodlivé nejsou. Mohou však být dráždivé pro některé citlivé jedince a pochopitelně při nepřiměřeném dávkování nebo nesprávném používání. Vždy se proto seznamte s tím, jak se má daný esenciální olej používat a zda nemá nějaké kontraindikace.

Jak vybrat esenciální olej podle účinků?

Dostáváme se k hlavní části našeho průvodce. Jak vybrat esenciální olej podle toho, jakých účinků chcete dosáhnout? Pojďme se na to podívat.

Uvolnění, uklidnění, relaxační atmosféra

Jaké esenciální oleje použít, pokud chcete zmírnit napětí, navodit atmosféru relaxace a uvolnění? Vynikající volbou je meduňka či heřmánek. Oblíbenou volbou proti stresu je i levandule či geránie. Za zkoušku stojí i kananga nebo linoové dřevo, mimóza a další.

Podpora psychického zdraví a rovnováhy, nálady

Mezi známé antidepresivní a anxiolitické esenciální oleje, tedy silice působící proti depresi, úzkosti a obecně pozitivně působící na harmonizaci a zdraví psychiky, patří například jasmín, kananga, mandarinka, myrha, sladký pomeranč, bergamot, kadidlo, majoránka, santal…

Povzbuzení, vitalita, podpora libida, soustředění

Pokud potřebujete spíše povzbudit a trochu osvěžit či vitalizovat tělo i mysl nebo podpořit sexuální apetit, za zkoušku stojí esenciální oleje jako grep, limeta či bazalka. Afrodiziakální a obecně povzbuzující účinky jsou připisovány taky například santalu, ylang-ylang, amyrisu, neroli, jasmínu či zázvoru. Vyzkoušet můžete i jedli, kardamom, konopí, magnólii, mateřídoušku či mátu, které posilují nervy a celkovou odolnost.

„Očistné“ účinky, pomoc od bolesti a nemoci

Mezi oblíbené esenciální oleje používané pro detoxikaci a očistu organismu patří například levandule či eukalyptus a grep. Antibakteriální či antiseptické účinky poskytne citronová tráva, mateřídouška, smrk, Yzop, bazalka nebo třeba borovice.

Za přírodní antibiotikum je považován esenciální olej kajeput nebo čajovník. Tymián celkově posiluje a působí proti infekcím. Antiseptické a analgetické účinky nabídne hřebíček.

Podpora trávení

Jaké esenciální oleje se hodí k večeři (tedy samozřejmě ne ke konzumaci, ale jako doprovodná aromaterapie) nebo na podporu zažívání, pokud je vám třeba trochu těžko?

Trávení velmi účinně „optimalizuje“ například anýz, který taky zmírňuje křeče a lze ho použít i při bolestech břicha při menstruaci. Podporu trávení zajistí i bazalka či fenykl, zajímavou volbou je i kafr, který podporuje i vylučování a celkově prohřívá. Kardamom, máta a koriandr jsou další oleje s harmonizujícím účinkem na trávení. Při střevních potížích či nechutenství se dá dobře použít muškátový oříšek. Zmínku si v každém případě zaslouží i skořice a šalvěj.

Podpora dýchacího systému

Na podporu dýchacího ústrojí při nemocech, alergiích, astmatech nebo očistných procedurách lze použít opět pestrou paletu olejů. Patří mezi ně například cedr nebo bazalka a borovice. I při onemocněních má skvělé účinky eukalyptus nebo lípa.

Kadidlo může dýchací cesty posílit a pročistit. Na astma či bronchitidu může zabrat levandule. Vykašlávání podporuje myrta, která zároveň posílí imunitu. Oregáno v dýchacích cestách působí antisepticky. Santal pomůže dýchací cesty zklidnit a pomáhá od zánětu. Smrk má zde antibakteriální efekt, vavřín dýchání zase posílí. Proti virům se vyplatí zkusit i Yzop.

Podpora srdce a oběhového systému

Harmonizační efekt na srdce poskytuje esenciální olej ylang-ylang či pomerančové listí, skořice může srdeční činnost podpořit a posílit. Na oběhový systém dobře působí saturejka, zázvorová tráva, ale taky cypřiš nebo líbavka. Při vysokém tlaku můžete zkusit kanangu. Při nízkém naopak může pomoci rozmarýn.

Podpora imunity

Jak celkově posílit imunitu, ať už vůči běžným sezónním onemocněním nebo jiným neduhům? Celkově posilující účinky nabízí šalvěj, čajovník či myrta. Oblíbená je i saturejka, cist, kafr, kmín, oregano…

Podpora pohybového aparátu

I na bolesti nebo různé neduhy spojené s pohybovým aparátem lze použít vhodné esenciální oleje. Tkáně a svaly dobře prohřívá kafr nebo líbavka a uvolňující efekt při ztuhlosti má koriandr. Při revmatických onemocněních můžete účinně použít například vavřín či vetiver, ale taky pepř a eukalyptus. Skvělá jsou i semena mrkve – tento olej má celkově omlazující efekt, působí proti bolestem kloubů, revmatu, artritidě a dalších problémech.

Ledviny a játra

Esenciální olej z mrkve je velmi účinný pro podporu činnosti jater a ledvin. Ledviny a krev čistí taky jalovec. Cedr dobře funguje pro očistu a posílení močových cest, stejně tak eukalyptus či kajeput nebo myrha – tyto oleje jsou vhodné třeba při infekcích těchto cest. Stejně tak lze zkusit i močopudný řebříček nebo túji, která pomáhá i proti otokům či při problémech s prostatou.

Lepší spánek

Spánek si zaslouží vlastní kategorii, protože bez kvalitního spánku lze těžko dosáhnout celkového zdraví a harmonie mysli a těla. Pokud vás trápí poruchy spánku, zkuste kmín, meduňku, heřmánek nebo mandarinku. Uklidňující a spánek podporující je i heřmánek, levandule nebo šalvěj. Poměrně silnou ráží je pak i třezalka.

esenciální oleje do aroma difuzéru

Jak poznat kvalitní esenciální olej?

Nyní už zhruba víte, po jakém druhu oleje sáhnout, podle toho, čeho chcete docílit. Velmi důležité je ale věnovat pozornost i samotné kvalitě oleje. Jak na to?

Označení a analýzy

Většinu důležitých informací se dozvíte přímo z obalu nebo z popisku od prodejce/výrobce. Základem je označení jako:

  • 100% esenciální/éterický olej

Kvalitní výrobci a prodejci jsou sdílní a nabízejí transparentní informace, takže tímhle označením to nekončí. Vyplatí se preferovat oleje označené jako BIO či oleje pocházející z volně rostoucích rostlin v jejich přirozeném prostředí. Připlatíte si, ale získáte vyšší kvalitu. Ostatně vyrobit opravdu poctivý esenciální olej není jen tak.

Všímejte si taky především latinského názvu. České názvy mohou být někdy matoucí, nejednotné – latinský název vám dává jistotu, že kupujete přesně tu silici, kterou potřebujete. Žádoucí může být i informace, z jaké části rostliny olej pochází, protože účinek může být různý.

K jednotlivým šaržím olejů by měly být k dispozici (ke stažení, na vyžádání…) i speciální analýzy spektrometrie, chromatografie, testy na pesticidy atd. Pokud se považujete za náročnější uživatele, můžete se pustit do jejich prozkoumávání. Stejně jako různé ročníky vína se budou i éterické oleje mezi sebou lišit napříč časem, i když půjde o stejného výrobce.

Trvanlivost a skladování/balení

Oleje nevydrží věčně, mají svou spotřební lhůtu, která je uvedená na obale. Aby si oleje zachovaly co nejvíce ze svých vlastností, měly by být balení netransparentní, chráněná proti slunečnímu záření (zatemněné lahvičky). Zároveň je vhodnější kupovat menší balení kolem cca 10 ml, abyste stihli olej spotřebovat, než začne degradovat.

Jednodruhové oleje vs. směsi

Prodávají se jednotlivé druhy silic, ale i již namíchané směsi pro konkrétní účely. Co je lepší? Záleží na uživateli. Směsi mohou být pohodlnější pro začátečníky a méně náročné uživatele. Pokud však chcete do tajů aromaterapie proniknout hlouběji, vyplatí se nakupovat jednotlivé oleje a míchat si vlastní směsi.

Ceny esenciálních olejů

Kolik stojí kvalitní esenciální olej? Ceny mohou být poměrně vysoké.

Esenciální oleje do 70 Kč

Pokud stojí lahvička oleje méně než cca 70 Kč, může být na místě opatrnost. V této ceně lze ve slušné kvalitě pořídit spíše balení menší než 10 ml.

Esenciální oleje do 180 Kč

V této relaci pořídíte kvalitní éterické oleje v nejoblíbenějších baleních kolem 10 ml.

Esenciální oleje nad 180 Kč

Větší balení olejů nebo speciální, vzácné či výjimečně kvalitní oleje pro náročnější zájemce. Dále samozřejmě sady olejů.

Nejlepší značky esenciálních olejů

Kteří výrobci nabízejí osvědčenou kvalitu a není třeba se nákupu olejů u nich bát?

  • Saloos – Zřejmě nejznámější značka u nás, velmi dobře osvědčená, špičkový, kompletní výběr. Solidní ceny.
  • Phytos – Lehce dražší značka, která však nabízí špičkovou kvalitu.
  • Nobilis Tilia – Další vynikající značka. Opět nabízí skvělý výběr, ale spíše vyšší ceny.
  • Manufaktura – Rovněž velmi dobrá a osvědčená volba. Kvalitní oleje za střední až vyšší ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1Tierra Verde Esenciální olej BIO
TOP vůně: Pomeranč, Lavandin, Tea tree, Eukalyptus či Citronela
+ 100% rozložitelné v přírodě
+ BIO kvalita
do 100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2NOW Essential Oil
TOP vůně: Tea tree, Rozmarýn, směs květů, Máta či Oregáno
+ neobsahují žádné syntetické látky
+ široký výběr
do 200 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Esenciální (éterické oleje) Saloos
TOP vůně: Nachlazení, Pomeranč, Na uvolnění dýchacích cest či Meduňka s citronelou
+ 100% přírodní esenciální oleje
+ oblíbená značka
do 150 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Esenciální (éterické oleje) Allnature
TOP vůně: Levandule, Citrónová tráva, Mandarinka, Grep či Eukalyptus
+ země původu Česká republika
+ do difuzérů, aromalamp, na inhalace
do 100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Esenciální oleje Day Spa Shop
TOP vůně: Ylang Ylang, Mandarinka, Citrónová tráva, Borovice či Verbena
+ čisté 100% eseciální oleje
+ atraktivní nabídka
do 200 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Esenciální oleje Pěstík
TOP vůně: Chmel, Bílá Šalvěj, Pelargónie, Kadidlo, Anglika či Heřmánek
+ aroma oleje od české firmy
+ vůně přírody v lahvičce
do 120 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#7Éterické oleje SONNENTOR
TOP vůně: Adventní, Kouzlo krbu, Eukalyptus, Dobrá nálada či Bergamot
+ 100 % rostlinné éterické oleje
+ použití je velmi různorodé
do 170 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
0 Sdílení