Magazín

8 způsobů, jak provonět byt (jde to i přírodně bez chemie)

Vůně je nositelkou nálady a atmosféry. Náš mozek si dokáže konkrétní vůně velmi intenzivně spojovat s určitými okolnostmi nebo příležitostmi a vytvářet trvalé asociace. Určitě se vám stalo, že jste ucítili nějakou povědomou vůni a na mysli vám ihned vytanuly vzpomínky a prožitky. Třeba vůně skořice, vanilky z cukroví a jehličí ze stromečku spoustě lidem evokuje Vánoce. Možná ale chcete, aby váš byt krásně voněl po celý rok, nejen kolem svátků spojených s pečením a aromatickými ozdobami.

Samozřejmě dnes existuje spousta různých možností, jak toho docílit. V dnešním článku se pokusíme shrnout ty nejzajímavější. Důraz přitom budeme klást na přírodnější a přirozenější způsoby a metody – nezůstaneme tedy jen u různých osvěžovačů. Inspirace vás v našem článku čeká dostatek a věříme, že alespoň některé způsoby jak provonět byt či dům vás osloví.

1. Aromatické svíčky, vonné tyčinky

Tuto variantu asi není třeba příliš rozebírat. Jde o možnost, na kterou zřejmě přijde každý, a to nejspíš hned v první řadě. Výběr je naprosto ohromující. Někteří lidé vonné svíčky (či tyčinky) milují a používají je nejen příležitostně, ale v průběhu celého roku. Snad bychom jen upozornili, že poměrně často se v těchto výrobcích objevují látky, které mohou být potencionálně zdraví škodlivé. Jde o chemické látky toluen, benzen, xylen a další. Hledejte tedy přírodní varianty a čtěte složení.

Vonné svíčky

Prodává Parfemy-Elnino.cz
od 50 Kč

2. Ovoce a ovocná kůra

Sušené ovoce
Sušené ovoce může provonět byt zcela bez chemie, příročně
Jak se dá ovoce využít k provonění bytu? Můžete z něj samozřejmě něco upéct nebo uvařit. Ale to není jediný způsob. Existují i řešení, která jsou trvanlivější (ačkoli obvykle zas méně intenzivní). Například lze využít sušenou kůru některých plodů. Skvěle se hodí citrusové plody, zejména mandarinky a pomeranče.

Z kůry pak můžete vytvořit různé dekorativní drobnosti, girlandy apod. nebo ji lze třeba rozemlít a naplnit s ní látkové pytlíčky. Ty pak rozmístit po bytě. A co třeba udělat si jablečné křížaly? Při jejich sušení na topení se taky šíří jemná a krásná vůně. I jiné plody se dají sušit a lze s nimi po delší čas provonět byt. Sušit ovoce můžete mimo slunce a trouby také pomocí kvalitních sušiček na ovoce.

3. Bylinky, koření a květiny

V našem výběru nemohou chybět ani tyto plody a přísady. K provonění bytu lze použít svazky různých bylinek a rostlin – sušených i čerstvých. Záleží na tom, co máte po ruce. Zavěšené svazky navíc působí jako příjemná rustikální dekorace. Případně lze použít třeba misky naplněné lístky (okvětními nebo z bylin) anebo věnce. Benefitem může být i určitý přínos některých vůní.

Například se traduje, že vůně levandule zlepšuje spánek (stejně jako třeba heřmánek), působí jako přírodní repelent proti komárům a pomáhá i od různých bolestí. Pokud vás často trápí rýmy a ucpaný nos, zkuste třeba rýmovník, eukalyptus či mátu. Na lepší náladu a proti stresu zase bazalku, heřmánek, jasmín, santalové dřevo nebo třeba vanilku. V období Vánoc pak perfektně navodí atmosféru třeba svazky tyčinek skořice.

4. Potpourri

Potpourri - dekorace na provonění bytu
Potpourri – dekorace na provonění bytu
Jde o natolik populární záležitost, že ji zmíníme samostatně, ačkoli v podstatě spadá do předchozího „bodu“. Jde totiž právě o směs vhodných aromatických sušených bylinek, koření a dalších přísad. Tradice této voňavé dekorace sahá až do středověké Francie.

Dnes se do směsi často používají např. hobliny jalovce, cedru či jiných vonných dřevin, sušené listy či jiné části levandule, jasmínu, rezedy, sušené květy růží, oregano, hřebíček, kůra citrusových plodů apod. Různé varianty potpourri se běžně prodávají anebo si můžete vyrobit a namíchat vlastní. Směs se nejčastěji umísťuje do dekorativních misek nebo košíků.

5. Difuzér

Difuzér je (v našem kontextu) pomůcka, která pomáhá uvolňovat aroma a vůni do prostoru (z angl. diffuse čili rozptylovat). Difuzér však může mít různé podoby. Existují např. tepelné difuzéry známé taky jako aromalampy, které pracují na principu zahřívání. Aromalampy mohou být zahřívány plamenem (svíčkou), ale velmi oblíbené jsou i elektrické modely. Značné popularitě se pak těší ultrazvukové difuzéry, které uvolňují esenci z vodní nádržky pomocí zvukových vln a vibrací. Mezi další velmi využívané možnosti patří rozprašovací nebo odpařovací difuzéry.

Rozhodně pak nelze nezmínit tyčinkové difuzéry. Tento typ si nejsnáze vyrobíte i doma. Do difuzérů (prakticky všech typů) se obecně používá roztok s esenciálním olejem a další vhodnou tekutinou. V případě tyčinkového typu stačí mít vhodnou nádobku (lahvičku) s uzavřenějším dnem. Tu naplníte roztokem (běžný rostlinný olej jako základ) s přísadou vybraného esenciálního oleje a vložíte do ní dřevěné tyčinky, ideálně ratanové nebo bambusové. Skrze tyčinky se bude uzavřeným hrdlem esence pozvolna uvolňovat do prostoru. Jde o řešení jednoduché i elegantní.

Podívejte se na 3 oblíbené aroma difuzéry:

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Airbi MAGIC

Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 700 ml
Podsvícení: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1179 Kč Číst recenze
#2Dituo tmavě hnědé dřevo
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 300 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
#3Stadler Form Jasmine
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1453 Kč Číst recenze

6. Jedlá soda

Je vůbec něco, co jedlá soda neumí? To tedy nevíme. Jistě však víme, že si z ní můžete vyrobit parádní osvěžovač za pár korun, který může sloužit i jako dekorace. Co budete potřebovat?

Elegantní skleničku či nádobku, jedlou sodu a esenciální olej. Na cca 50 g jedlé sody v nádobce použijte zhruba 10 kapek oleje (případně vyzkoušejte, kolik bude tak akorát pro správný efekt). Nádobku můžete nechat odkrytou nebo na ní dát proděravěné víčko. Esenciální olej lze kdykoli doplnit a obnovit tak vůni. Opět jde o velice jednoduchou a v zásadě velmi levnou záležitost. Stačí si vybrat oblíbenou vůni (olej) a vyzkoušet to.

7. Katalytické lampy

Zajímavou možnost představují tzv. Berger lampy neboli katalytické lampy. Vynález této lampy sahá do 19. století a původně se používala ve zdravotnictví. Dnes se prodávají především vysoce dekorativní modely do domácnosti. Lampa má kahánek, který se však zapálí jen na několik minut. Pak dojde ke spuštění a urychlení chemické reakce a lampa už pracuje sama o sobě.

Slouží neutralizaci pachů a „vyčištění“ vzduchu. Většina lamp obsahuje i aromata, takže zároveň šíří příjemnou vůni po bytu. Pro katalytické lampy je poměrně typické velmi luxusní provedení. Mohou tudíž představovat i skvělý dárek pro někoho, o kom víte, že takovou funkční dekoraci ocení. Cena katalytických lamp se obvykle pohybuje od 1000 Kč výš.

Vonné svíčky

Prodává Notino.cz
od 790 Kč

8. Další možnosti

Existuje pochopitelně i řada dalších způsobů, jak provonět byt či dům přírodně bez chemie. Intenzivní, ačkoli nepříliš trvanlivou, vůni vždycky zajistí příprava určitých pokrmů. Například pečení cukroví či pečiva, pomalé vaření ovoce nebo skořice, příprava svařáku apod. Nádhernou vůní oplývá káva. V bytě se ovšem obvykle dostatečně nerozprostře. Tedy pokud nemáte mlýnek na kávu a sami si nemelete čerstvou kávu! V takovém případě se můžete těšit na božské aroma.

Velmi důležitým zdrojem vůní jsou samozřejmě živé rostliny. Květiny nebo bylinky. Krásnou a vydatnou vůni poskytne například máta, levandule, muškát, jasmín, rozmarýn nebo meduňka.

Další zdroje informací:

  • Do difuzérů (prakticky všech typů) se obecně používá roztok s esenciálním olejem a další
0 Sdílení