Trápí vás bolesti krční páteře? Kromě vhodných cviků je na místě uvažovat o dalších změnách v životním stylu a jednou z nejdůležitějších by měla být změna spánkových návyků. Začít byste přitom měli pořízením vhodného lůžkového vybavení. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší polštář na krční páteř, který vám umožní spát zdravěji a zmírnit bolesti v této oblasti.
Nejlepší polštáře na páteř na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Tempur polštář Original | Dlouhodobě nejoblíbenější polštář na krční páteř + jedinečný materiál se dokáže přizpůsobit tvaru těla a tlaku, čímž zajišťuje komfort a podporu + hypoalergenní a antimikrobiálně ošetřený + jedná se o zdravotní prostředek I. třídy do 4000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Anatomický polštářek FANTASTIC PILLOW | + anatomický polštář z viscoelastické pěny + zaručuje dokonalou oporu krční páteře a svalů + kvalitní potahová látka do 1750 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Polštářek HERBAPUR L HVAR | + svým univerzálním tvarem je vhodný pro spaní v každé poloze + prodyšná a elastická pěna s extraktem z levandule + kvalitní snímatelný potah do 1800 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Magniflex Superiore Flat zdravotní polštář | + nízký polštář poskytující správnou podporu krční páteři. + vhodný i pro děti + potah z termoregulační textilie do 2500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Romeo Anatomický polštář MEMORY BAMBOO | + vyrobený z vysoce pružné viskoelastické pěny + revoluční tvar/pěna s paměťovým efektem + maximální komfort a podpora do 500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | Polštářek pro úlevu od bolesti krční páteře | + tvar umožňuje ideální zakřivení a uvolnění krční páteře + vyrobený z polyuretanu s vysokou hustotou + velmi odolný, příjemný na dotek, lehký, přenosný do 350 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat polštář při bolestech krční páteře?
Výběr vhodného polštáře by se měl odvíjet od materiálového zpracování, velikosti a tvaru. Důležité je zvažovat i spánkovou polohu a další nároky, např. na hygienu, antialergické vlastnosti apod.
Bolesti krční páteře a spánek
Bolesti páteře, ať už krční, hrudní či bederní, patří k civilizačním chorobám a vyskytují se v populaci ve velké míře. S bolestmi zad se někdy v životě setkal téměř každý dospělý člověk a vážnější chronické bolesti jsou rovněž velmi časté.
Problémy s krční páteří se mohou projevovat ztuhlostí krku a omezením pohyblivosti, bodavou a vystřelující i tupou bolestí. Potíže v této oblasti jsou však specifické tím, že mohou mít i další zdánlivě nesouvisející projevy. Od krční páteře mohou pocházet pocity mravenčení a brnění či znecitlivění rukou, objevit se mohou závratě (vertigo), ale i bolesti hlavy, migrény, nevolnosti, tinnitus (hučení, pištění v uších) a další nepříjemné příznaky.
Vždy je v těchto případech vhodné vyhledat lékaře a případně pomoc fyzioterapeuta, lázeňskou léčbu nebo využít jinou vhodnou terapii. A důležitá je taky změna životního stylu – ať už jde o relativně běžné bolesti způsobené například přetížením (sport, fyzická práce), špatným držením těla, sedavým zaměstnáním apod., anebo o vážnější problémy či degenerativní choroby a další.
Když se mluví o změnách, většina lidí začne v první řadě uvažovat o ergonomické pracovní židli, cvičení a obecně větším množství pohybových aktivit apod., ale i dnes se stále zapomíná na tak důležitý faktor, jakým je spánek a prostředí a vybavení, které pro něj používáme.
Nevhodná postel, matrace a polštář mohou nadělat velké problémy nebo prohloubit ty stávající.
- Častým problémem jsou příliš měkké matrace a polštáře, které neposkytují dostatečnou oporu páteři.
- Dalším typickým nešvarem je mít pod hlavou příliš mnoho polštářů (či příliš vysoký polštář), nebo naopak příliš málo. V obou případech dochází k neanatomickému, nepřirozenému vychylování páteře.
- Méně často se lze setkat s až příliš tvrdým vybavením (matrace), což rovněž nemusí být vždy ideální anebo „hrbolatým“, nekvalitním lůžkem a lůžkovinami – může jít třeba o starou pružinovku, kterou je vám líto vyhodit, i když její povrch připomíná plastickou mapu Alp, starý polštář, který už nedrží žádnou formu a hlava se vám do něj zcela zaboří apod.
Anatomické, zdravotní a ortopedické polštáře
V souvislosti s lůžkovinami, jako jsou matrace, ale i polštáře se můžete často setkat s pojmy jako zdravotní, anatomické nebo ortopedické. Co to vlastně v souvislosti s polštáři znamená – a jsou nějaké rozdíly mezi jednotlivými možnostmi?
V první řadě je nutné říct, že s označením výrobku jako „anatomický“, „zdravý/zdravotní“ nebo „ortopedický“ se de facto nepojí žádné specifické, zákonné podmínky nebo požadavky. Výrobce tedy sám může tyto pojmy libovolně využívat.
Anatomický polštář pro správnou oporu páteře
Jako anatomické jsou obvykle označovány polštáře i matrace, které by měly poskytovat adekvátní, ergonomickou oporu páteři. U matrací se můžete setkat se sofistikovanějším materiálovým zpracováním, zónováním apod. U polštářů je většinou rozdíl oproti „běžným“ polštářům taky snadno patrný. Většinou mají specifický tvar, který udržují i díky tomu, že jsou vyrobeny z moderních, pokročilých pěn.
Ortopedický polštář pro prevenci nebo kompenzaci bolestí
Pokud je polštář označený jako ortopedický, může být již přímo určený ke kompenzaci či prevenci nějakého konkrétního problému – např. bolestí krční páteře. Ale opět je třeba zdůraznit, že nejde o regulovaný přívlastek, takže s ním výrobce i prodejce může nakládat libovolně.
Zdravý polštář pro celkově kvalitnější spánek
Zdravý polštář nebo matrace pak obvykle odkazují k výrobku, který využívá moderní technologie a postupy a kombinuje anatomické nebo i ortopedické vlastnosti s ekologickými, hygienickými, anti-alergickými či dalšími vlastnostmi. Tyto lůžkoviny by měly být prodyšné, omezovat výskyt roztočů a alergenů apod. Tomu napomáhají i speciální potahy obohacené často o různé složky a výtažky (aloe vera, esenciální oleje apod.).
Pojem „zdravotní“ je poněkud složitější a správně by takto měly být označeny pouze prostředky, které splňují specifické certifikace pro zdravotní pomůcky, s nimiž se pojí i snížená DPH. Zárukou kvality je evropský certifikát Medical Device Class 1.
Jak se zorientovat v nabídce?
Je ale potřeba myslet na to, že tyto přívlastky jsou pouze nijak neregulovaná vodítka, která napomáhají s orientací v sortimentu, ale nelze je brát absolutně – vždy proto věnujte pozornost konkrétním parametrům a deklarovaným vlastnostem. Zajímejte se taky o certifikace, pomoci vám však mohou i různé recenze polštářů na krční páteř.
Materiálové zpracování polštářů
Z jakých materiálů mohou být zdravotní a ortopedické polštáře, které mohou být vhodnou volbou při bolestech nebo i vážnějších onemocněních krční páteře? Možností je mnoho, my se teď zaměříme především na výplň polštáře, která se na ortopedických vlastnostech podílí nejvíce.
Peří a další přírodní materiály
V kombinaci s bavlněným či jiným přírodním potahem nabízejí péřové lůžkoviny perfektní prodyšnost a vzdušnost. Jsou načechrané a měkké. Pokud se hodně potíte, určitě je oceníte. Nicméně mají řadu nevýhod.
Péřové polštáře NEmají příliš dobré anatomické a ortopedické vlastnosti. Jsou příliš měkké, nedrží tvar a neposkytují oporu páteři. Ani hygienické vlastnosti nejsou skvělé. V peří se drží roztoči a polštáře se špatně udržují. Nedají se běžně prát.
PUR a studená pěna
Nejčastější hmotou pro výrobu zejména matrací je dnes základní polyuretanová pěna. Dobře drží tvar, poskytuje oporu a má solidní trvanlivost při nízké ceně. Není však tak přizpůsobivá jako jiné pěny a je taky méně prodyšná, zejména oproti přírodním materiálům anebo i tzv. studené (HR) pěně. Tato pokročilejší pěna lépe větrá a zároveň nabízí lepší přizpůsobivost. Poskytuje velmi dobrou oporu pro páteř.
Paměťová pěna
Líná či viskoelastická nebo paměťová pěna je oblíbený moderní materiál pro zdravotní lůžkoviny. Výhodou je špičková přizpůsobivost. Polštář či matrace se poddají na správných místech, kopírují anatomii těla a drží si tvar.
Paměťová pěna je typickým materiálem ortopedických, zdravotních a anatomických matrací a polštářů. Pěna je však často kombinována s jinými, tužšími pěnami a tvoří třeba jen tenčí svrchní vrstvu, pod níž je pevnější materiál poskytující pevnou oporu. Sama o sobě je totiž paměťová pěna příliš měkká.
Latex
Latexové matrace a polštáře patří mezi ty luxusnější. Tento materiál má výhodu v přírodním původu (samozřejmě nejde-li o syntetický latex), zároveň nabízí výbornou rovnováhu mezi flexibilitou a oporou. Latex pak nad jinými materiály vyniká hygienickými vlastnostmi, má i dobrou prodyšnost a termoregulační vlastnosti.
Polyesterové výplně (kuličky, vlákna,…)
Další možnou výplní jsou volné syntetické částice, obvykle polyesterové kuličky či vlákna. Obecně mají tyto polštáře relativně dobré vlastnosti při nízké ceně. Bývají prodyšnější než kompaktní pěny, lépe odvádějí pot, méně vítají roztoče než přírodní materiály. I když jsou ale z hygienického hlediska poměrně výhodné, ortopedickými vlastnostmi zaostávají. Bývají příliš měkké, méně drží formu a poskytují horší oporu.
Tvar a velikost polštáře
I na velikosti záleží a při výběru polštáře byste jí měli věnovat jistou pozornost. Tradiční polštáře mívají poměrně velké rozměry, většinou 80 × 80 cm. Nicméně tyto polštáře mohou být pro udržení anatomicky správné polohy nevýhodné, svádějí k tomu, aby spáč ležel na polštáři nejen hlavou, ale i rameny.
Většina anatomických a ortopedických polštářů má tedy zkrácenou velikost a mívají nejčastěji kolem 40 × 60 cm. S těmito menšími polštáři se i lépe manipuluje a pravděpodobně zjistíte, že jsou komfortnější a praktičtější než tradiční velké polštáře.
Tvarově jsou polštáře většinou obdélníkové, ale mohou mít i specifické vyklenutí. Zde byste měli přihlížet i ke spánkové poloze, ale k tomu později.
Tuhost polštáře
Někteří výrobci moderních, zdravotních polštářů u nich již uvádějí podobně jako u matrací i tuhost. Obvykle na stupnici 1 až 5, kdy 5 je nejtužší verze. Ortopedické polštáře vhodné při bolestech páteře by rozhodně měly být tužší, aby poskytly optimální oporu. Velmi vysoká tuhost však může být již nekomfortní a naopak třeba i bolesti a ztuhlost způsobovat.
Za nejvíce univerzální lze považovat tuhost 3, což platí i u matrací. Pokud preferujete ještě pevnější oporu, můžete sáhnout po tuhosti 4. Tuhosti 1 a 2 jsou pro ortopedické použití zpravidla až příliš měkké.
Jak vybrat polštář podle spánkové polohy
I preferovaná spánková poloha může hrát roli při výběru polštáře.
Spánek na břiše
Pokud je vaše typická spánková poloha na břiše, měli byste se poohlížet po velmi nízkém a poměrně měkkém polštáři. Tato poloha není sama o sobě anatomicky ideální a vytláčí páteř vzhůru, což je třeba kompenzovat minimálním podkladem.
Spánek na boku
Při této oblíbené poloze je třeba páteř udržet v rovině, takže polštář musí být dostatečně vysoký a pevný, aby hlavu srovnal do roviny s trupem a tuto osu udržel. Zcela nevhodné jsou příliš rozměrné polštáře, na které se ulehá i částí ramen, ale i příliš měkké nebo naopak vysoké polštáře, které hlavu vychýlí z osy. Některé anatomické polštáře mají vlnovkový profil, ty jsou vhodné právě pro spánek na boku.
Spánek na zádech
Polštář pro tuto polohu by neměl být příliš vysoký. Vybírejte mezi modely se střední výškou i tuhostí. Opět je vhodný menší polštář, který nesvádí k podložení ramen. Ležet na polštáři má pouze hlava. I zde lze použít „vlnovkový“ profil.
Ceny polštářů pro bolest krční páteře
Kolik stojí kvalitní zdravotní či anatomický polštář vhodný při bolestech krční páteře?
Polštáře do 400 Kč
V této ceně najdete spíše různé menší polštářky a podhlavníky anebo polštáře z pochybných zdrojů, jako jsou čínské eshopy apod., kde nelze garantovat kvalitu a nezávadnost.
Polštáře do 800 Kč
V této relaci už najdete slušný výběr anatomických polštářů s paměťovou pěnou a solidním zpracováním.
Polštáře od 800 Kč
Velmi velký výběr. Polštáře s velmi sofistikovaným zpracováním, vhodné pro náročnější uživatele, kteří hledají maximální kvalitu a oporu pro dobrý spánek.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Tempur polštář Original | Dlouhodobě nejoblíbenější polštář na krční páteř + jedinečný materiál se dokáže přizpůsobit tvaru těla a tlaku, čímž zajišťuje komfort a podporu + hypoalergenní a antimikrobiálně ošetřený + jedná se o zdravotní prostředek I. třídy do 4000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Anatomický polštářek FANTASTIC PILLOW | + anatomický polštář z viscoelastické pěny + zaručuje dokonalou oporu krční páteře a svalů + kvalitní potahová látka do 1750 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Polštářek HERBAPUR L HVAR | + svým univerzálním tvarem je vhodný pro spaní v každé poloze + prodyšná a elastická pěna s extraktem z levandule + kvalitní snímatelný potah do 1800 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Magniflex Superiore Flat zdravotní polštář | + nízký polštář poskytující správnou podporu krční páteři. + vhodný i pro děti + potah z termoregulační textilie do 2500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Romeo Anatomický polštář MEMORY BAMBOO | + vyrobený z vysoce pružné viskoelastické pěny + revoluční tvar/pěna s paměťovým efektem + maximální komfort a podpora do 500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | Polštářek pro úlevu od bolesti krční páteře | + tvar umožňuje ideální zakřivení a uvolnění krční páteře + vyrobený z polyuretanu s vysokou hustotou + velmi odolný, příjemný na dotek, lehký, přenosný do 350 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |