Domácnost

Nejlepší podlahy: TOP 10 produktů podle recenzí a testů

nejlepší podlahyRekonstruujete dům či byt anebo se pouštíte do realizace novostavby a přemýšlíte, jaké nejlepší podlahy do nového domova vybrat? Toto rozhodování může být velmi zdlouhavé a obtížné, jde o vážnou volbu, která vás vyjde na poměrně značnou sumu peněz. Podlaha bude navíc zdobit dům po mnoho a mnoho let. Ne každý má však kompletní povědomí o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností a jejich specifických vlastnostech. Proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém se pokusíme shrnout všechny základní a důležité informace týkající se výběru podlah. Zaměříme se přitom především na běžné obytné prostory. Věnovat se budeme nejčastějším materiálům a taky jejich vhodnosti v konkrétních prostorách.

Tento text se vám může stát komplexním průvodcem na cestě k výběru dokonalé podlahy, ale samozřejmě doporučujeme při výběru využít i další recenze podlah anebo různé testy a důvěryhodné zdroje, které vás nasměrují nebo utvrdí ve výběru. Naopak je třeba být obezřetný, pokud si necháte radit pouze od obchodníků nebo od přátel, pakliže nejde o odborníky na dané téma. Podlahu budete platit a taky po ní chodit vy a vaše rodina. Dopřejte si proto dostatečný prostor na klidné rozvážení.

Nejlepší podlahy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Fatra FatraClick 5451 3 dub letní
✔️ celková tloušťka: 9,5 mm
✔️ patentovaný zámkový systém
✔️ Produkt roku 2019
[usr 5 text="true" tooltip="true"]794 Kč / m2 Číst recenze
#2Fatra FatraClick 7311 2 dub cappuccino
✔️ celková tloušťka: 9,5 mm
✔️ vynikající zvuková izolace
✔️ snadná pokládka bez lepení
[usr 5 text="true" tooltip="true"]802 Kč / m2 Číst recenze
#3PVC Gerflor Home Comfort Empire White
✔️ záruka 15 let
✔️ redukuje únik tepla podlahou
✔️ odolnost, trvanlivost a komfort
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]543 Kč / m2 Číst recenze
#4Gerflor PVC Texline 1740 Timber Naturel
✔️ povrch snižujícímu riziko uklouznutí
✔️ zabraňuje šíření plísní a bakterií
✔️ cena/kvalita
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]403 Kč / m2 Číst recenze
#5Vinylová Vera dub šedý
✔️ optimální kvalita
✔️ neobsahuje ftaláty
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]229 Kč / m2 Číst recenze
#6Fatra Domo 4300 2
✔️ cenová dostupnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]207 Kč / m2 Číst recenze
#7Fatra Imperio Kaštan Korsický 29505 1
✔️ přírodní vzhled imitující dřevo
✔️ odolnost k vlhkému prostředí
✔️ vhodnost pro podlahové vytápění
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]391 Kč / m2 Číst recenze
#8Grabo PVC Viva 4304 467
✔️ pro prostor se středním zatížením
✔️ zvýšená odolnost proti opotřebení
✔️ bez ftalátů
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]196 Kč / m2 Číst recenze
#9Quick Step BACL40018 Dub drift béžový
✔️ vhodná i k použití ve vlhkých místnostech
✔️ záruka 25 let
✔️ ochrana před škrábanci a oděrkami
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 Kč / m2 Číst recenze
#10Moduleo Select CLICK Classic Oak 24125
✔️ přírodní vzhled imitující dřevo
✔️ odolnost vůči vlhkosti
✔️ dobré hygienické vlastnosti
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]479 Kč / m2 Číst recenze

Jak vybrat podlahu

V našem průvodci se budeme dané problematice věnovat především obecně. Začneme rozdělením podlah podle materiálů – kdy se zaměříme především na specifika, výhody a nevýhody každého z nich. Dále nás bude zajímat umístění podlah, tedy vhodné volby pro jednotlivé místnosti. Řekneme si i něco o zátěžových třídách a v neposlední řadě se pokusíme o orientační přehled cenových relací různých druhů podlah.

Koberec vs. „holá“ podlaha

V minulosti byly u nás koberce v domácnostech víceméně standardem a některé pokoje si lidé bez této krytiny ani nedokázali představit. Dnes už koberce nejsou takovým standardem, ačkoli jsou stále velmi oblíbené. Trendy přejí spíše kusovým kobercům a běhounům, které nekryjí kompletní prostor místnosti, ale jen určitou část. Populární jsou dnes i husté koberce s vysokým vlasem, které navozují velmi útulný a hřejivý dojem.

Rozhodnutí, zda podlahu zakrýt kobercem, či nikoli, by se mělo odvíjet jednak od osobního vkusu a preferencí, ale taky od určitých praktických faktorů.

 • Koberce mohou zakrýt nepříliš vzhlednou podlahu, kterou zatím nechcete nebo nemůžete renovovat. Podklad by však měl být hladký a rovný, aby se koberec nepoškozoval.
 • Koberce jsou „lapače“ prachu a alergenů, a nejsou tudíž příliš vhodné do domácností, kde žijí alergici, astmatici nebo citlivější osoby.
 • Koberce představují další investici, často srovnatelnou s položením některých druhů podlahy.
 • Koberce jsou náročnější na údržbu a obecně mají kratší životnost.
 • Koberce mají velmi dobré zvukově i tepelně izolační vlastnosti, dobře se po nich chodí. Mohou být proto vhodnou volbou např. do dětských pokojů, kdy omezí hluk a šetří nervy sousedům. Pro děti je zároveň měkký podklad vhodnější při vývoji nohy.
 • Výhodou koberců je i obrovská rozmanitost a výběr.

jak vybrat podlahu

Podlahy podle materiálu

Zřejmě vůbec nejdůležitějším rozhodovacím faktorem při výběru podlahy je materiálové zpracování. Proto se postupně podíváme na vlastnosti všech běžných materiálových variant.

Dřevěné podlahy

Existuje velké množství variant dřevěných podlah, ale podrobněji se jim budeme věnovat teprve v samostatném článku. V zásadě můžete vybírat z několika možností:

 • Masivní podlaha a palubka
 • Dýha
 • Kantovky
 • Dvouvrstvá podlaha
 • Třívrstvá podlaha

Každá z těchto možností má velmi specifické vlastnosti, způsob pokládky, vzhled, výhody i nevýhody. Obecně řečeno ale platí, že dřevěné podlahy jsou velmi kvalitní a vysoce trvanlivá volba. Přítomnost přírodního materiálu dodává podlaze punc určité autentičnosti až exkluzivity. Jde o ekologické řešení s velmi dobrými technickými vlastnostmi, navíc krásné na pohled.

Dřevěné podlahy mohou být z měkkých nebo tvrdých (či exotických) dřevin, potažmo z kombinací kvalitnějších a dostupnějších dřevin (vícevrstvé podlahy). Většinou je jejich životnost vynikající, ačkoli v závislosti na typu, použitém dřevě i prostředí vyžadují čas od času větší či menší údržbu. Například kantovky nejsou příliš vhodné pro podlahové vytápění a hůře snášejí výkyvy teplot.

Většinu dřevěných podlah lze udržovat občasným přebroušením, přelakováním či dalším ošetřením. Větší údržba se však obvykle provádí jen jednou za několik (nebo za mnoho) let a kvalitní dřevěná podlaha (zejména masivní) může být prakticky věčná. Cenově jsou dřevěné podlahy poměrně rozmanité, ale obecně patří spíše k dražším až velmi drahým řešením.

Laminát

Jde o druh třívrstvé plovoucí podlahy, kdy nosnou vrstvu tvoří MDF deska a horní část je pokryta několikavrstvým papírovým dekorem ošetřeným pryskyřicí. Laminátové podlahy jsou v průměru levnější než dřevěné a přitom jsou velmi odolné, vhodné i do namáhaných prostor. Jsou i stálobarevné, poměrně snadno se udržují a jednoduchá je i montáž. Laminátové podlahy potěší opravdu rozmanitým výběrem dekorů a lze je kombinovat s podlahovým vytápěním.

Nevýhodou tohoto řešení je vyšší citlivost vůči vlhkosti, laminátové podlahy taky nemají příliš dobré zvukově izolační vlastností a na dotyk jsou spíše studenější. Další nevýhodou je obtížná či nemožná renovace poškozeného povrchu.

Linoleum (přírodní)

Přírodní linoleum nebo taky marmoleum je velmi zajímavý materiál s celou řadou výhod. Má příjemný a poměrně hřejivý došlap, jelikož rychle přebírá teplotu místnosti a lze jej kombinovat i s podlahovým vytápěním. Výhodou jsou i velmi dobré hygienické vlastnosti a snadná (běžná) údržba.

Přírodní „lino“ je navíc překvapivě velmi odolné i proti oděrům a má obecně vysokou životnost. Na velmi dobré úrovni jsou i zvukově izolační vlastnosti. Hlavní nevýhodou je ovšem vysoká cena tohoto materiálu, složitější pokládka a taky vyšší citlivost na UV záření.

Korek

O korkových podlahách se dnes mluví velmi často. Jsou moderní, populární, elegantní a nedá se ani říct, že by patřily k nejdražším. Pohybují se spíš ve středních cenách. Jejich velkou výhodou a často vyzdvihovanou předností je vysoká odolnost vůči vlhkosti. Jsou tedy vhodné i do prostorů, kde je problém vyšší vlhko a s ním i hrozba plísní, hniloby apod.

Ale to není zdaleka jediná výhoda. Korkové podlahy jsou velmi příjemné, pružné a měkké na došlap. Mají velmi dobré izolační vlastnosti (tepelné i zvukové). Navíc jsou antistatické a nelepí se na ně prach. Jde taky o přírodní, ekologický materiál. Nevýhodou je omezený výběr vzhledů a barev, ale taky riziko výraznější deformace a poškození v namáhaných místech.

Vinyl, PVC

Podlahy z PVC mohou být levné až středně drahé. Obecně je spojuje vysoká odolnost vůči vlhkosti a velmi snadná, nenáročná údržba. V tomhle ohledu snesou i méně šetrné zacházení. Na druhou stranu se snadno poškodí proseknutím nebo proříznutím a poškozené plochy nelze snadno renovovat. Taky se nejedná o právě ekologický materiál.

Dlažba

Velkou skupinu pak představují dlažby. Možnosti jsou nesmírně rozmanité a od toho se odvíjí i velké cenové rozpětí, které zahrnuje dostupná i velmi drahá řešení. Obecně jsou dlažby oceňované díky vysoké odolnosti a stálosti. Nedělá jim problém vlhkost ani jiné povětrnostní a vesměs ani chemické vlivy. Kvalitní dlažba vydrží velmi dlouho. Dlažba je tvrdá a chladivá na došlap, ale dobře si rozumí s podlahovým vytápěním.

jakou vybrat podlahu do bytu

Podlahy podle místnosti

Jakou podlahu zvolit do ložnice, koupelny nebo obýváku? Máme pro vás stručný přehled.

 • Ložnice – Ložnice by měla být útulná. Hodí se sem jakékoli dřevo, korek i laminát nebo koberec. Vhodné jsou přírodní materiály. Nehodí se sem příliš dlažba nebo umělé linoleum či PVC.
 • Obývací pokoj – Zde platí víceméně totéž co v případě ložnice. Vhodné jsou estetické, zejména přírodní materiály.
 • Dětský pokoj – Zde je žádoucí měkký a hřejivý došlap a taky tlumení zvuků. Hodí se sem například dřevo v kombinaci s celoplošným kobercem anebo kvalitní vinyl, přírodní linoleum nebo např. korek.
 • Předsíň – Důležitá je odolnost a snadná údržba. Častou volbou je linoleum, kvalitní vinyl, dlažba. Nepříliš vhodné je zde např. dřevo.
 • Kuchyně – Častou volbou je korek, vinyl nebo třeba linoleum. Je třeba odolnost i snadná údržba. Potřebná je taky vyšší odolnost vůči vlhkosti.
 • Koupelna – Zásadní je odolnost vůči vlhkosti. Běžnou volbou je dlažba. Ale může to být i hřejivější korek nebo vinyl.

Zátěžové třídy

Při výběru podlahy je důležité orientovat se podle zátěžové třídy. Rozlišují se tři kategorie tříd: do obytných prostor, do komerčních prostor a průmyslových prostor. Nás budou zajímat třídy obytné prostory, kde se třídy značí číslovkou 2 a další číslovkou označující míru zatížení (komerční třídy začínají číslem 3, průmyslové číslem 4).

 • Zátěžová třída 21 – Málo namáhané prostory, jako jsou ložnice a pokoje pro hosty.
 • Zátěžová třída 22 – Středně namáhané, často používané prostory. Např. obývací pokoj, jídelna, předsíň apod.).
 • Zátěžová třída 23 – Společné a více namáhané prostory (kuchyň, společná chodba, schody)

dřevěná podlaha

Ceny podlah

V jakých cenových relacích se pohybují podlahy? Pro orientační představu se budeme bavit o ceně materiálu za m2. K tomu je samozřejmě třeba přičíst případně cenu práce (instalace), pokud si tedy podlahu nebudete pokládat sami.

✅ Podlahy do 300 Kč za m2

Nejlevnější podlahy mohou vyjít i pod 300 Kč za m2. Týká se to například zejména levných variant keramické dlažby anebo dostupných variant laminátových podlah. Mezi velmi dostupné patří i podlahy z PVC, kde se můžete dostat i k ceně okolo 100 Kč na m2. V ceně do 300 Kč na m2 najdete i velký výběr koberců.

✅ Podlahy do 1000 Kč za m2

Střední cenová třída, ve které můžete najít prakticky většinu druhů podlah. Kvalitnější koberce, lité podlahy, kvalitní vinylové podlahy, korkové podlahy i dřevěné podlahy.

✅ Podlahy nad 1000 Kč za m2

Exkluzivnější varianty podlahových řešení. V této ceně můžete narazit například na přírodní linoleum (marmoleum) a taky na masivní dřevěné podlahy z ušlechtilých dřevin. Stejně tak zde lze pořídit vysoce kvalitní a odolné laminátové podlahy nebo dlažby.

Nejčastější otázky nakupujících

Jsou lepší podlahy z přírodních, nebo umělých materiálů?

Přírodní materiály jsou stylové, krásné a ekologické. Mají většinou dobré izolační vlastnosti a vysokou životnost. Umělé podlahy mohou být levnější a většinou umožňují pohodlnější a rychlejší běžnou údržbu (umývání apod.), výhodou je taky obvykle velký výběr dekorů a designů.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Fatra FatraClick 5451 3 dub letní
✔️ celková tloušťka: 9,5 mm
✔️ patentovaný zámkový systém
✔️ Produkt roku 2019
[usr 5 text="true" tooltip="true"]794 Kč / m2 Číst recenze
#2Fatra FatraClick 7311 2 dub cappuccino
✔️ celková tloušťka: 9,5 mm
✔️ vynikající zvuková izolace
✔️ snadná pokládka bez lepení
[usr 5 text="true" tooltip="true"]802 Kč / m2 Číst recenze
#3PVC Gerflor Home Comfort Empire White
✔️ záruka 15 let
✔️ redukuje únik tepla podlahou
✔️ odolnost, trvanlivost a komfort
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]543 Kč / m2 Číst recenze
#4Gerflor PVC Texline 1740 Timber Naturel
✔️ povrch snižujícímu riziko uklouznutí
✔️ zabraňuje šíření plísní a bakterií
✔️ cena/kvalita
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]403 Kč / m2 Číst recenze
#5Vinylová Vera dub šedý
✔️ optimální kvalita
✔️ neobsahuje ftaláty
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]229 Kč / m2 Číst recenze
#6Fatra Domo 4300 2
✔️ cenová dostupnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]207 Kč / m2 Číst recenze
#7Fatra Imperio Kaštan Korsický 29505 1
✔️ přírodní vzhled imitující dřevo
✔️ odolnost k vlhkému prostředí
✔️ vhodnost pro podlahové vytápění
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]391 Kč / m2 Číst recenze
#8Grabo PVC Viva 4304 467
✔️ pro prostor se středním zatížením
✔️ zvýšená odolnost proti opotřebení
✔️ bez ftalátů
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]196 Kč / m2 Číst recenze
#9Quick Step BACL40018 Dub drift béžový
✔️ vhodná i k použití ve vlhkých místnostech
✔️ záruka 25 let
✔️ ochrana před škrábanci a oděrkami
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 Kč / m2 Číst recenze
#10Moduleo Select CLICK Classic Oak 24125
✔️ přírodní vzhled imitující dřevo
✔️ odolnost vůči vlhkosti
✔️ dobré hygienické vlastnosti
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]479 Kč / m2 Číst recenze
0 Sdílení