Domácnost

Nejlepší antibakteriální vysavače: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Úklid nebývá oblíbenou kratochvílí, ale rozhodně je nezbytný. Nejde přitom jen o nějaký estetický dojem z dokonale naklizeného domova, který působí jako útulná klícka. Úklid je taky otázkou hygieny a zdraví a například pro osoby s alergiemi či astmatem může být perfektní čistota zásadní pro spokojený život bez obtížných nebo i nebezpečných příznaků.

Ale zbavit se všech alergenů, patogenů a dalších mikroskopických škodlivých vlivů se může jevit jako nadlidský úkol. Pokud se nechceme udřít (navíc s dost nejistým výsledkem), pomoci nám musí moderní technologie. Naštěstí dnes můžete sáhnout po nejrůznějším vybavení. Základem by však měl být velmi kvalitní vysavač, který si poradí s co největším množstvím patogenů. Dnes se proto podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší antibakteriální vysavač pro dokonale čistý, bezpečný a zdravý domov.

V našem článku najdete průvodce výběrem a důležitými parametry těchto vysavačů, ale máme pro vás i inspirativní žebříček nejoblíbenějších modelů. Zajímavé informace můžete najít i v testech a recenzích antibakteriálních vysavačů.

Nejlepší antibakteriální vysavače na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1TESLA LifeStar UV550
Nejlepší antibakteriální vysavač cena / výkon
✔️ 3v1 - uvolnění, dezinfekce a odsátí nečistot z povrchu
✔️ Odstraní alergeny i prachové roztoče
✔️ 6-stupňová cyklónová filtrace
✔️ Ideální pro alergiky a astmatiky
✔️ Výkonná UV-C lampa zničí 99.9% bakterií, alergenů a roztočů
📌 do 2500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Raycop RS PRO UV+
Nejlépe hodnocený antibakteriální vysavač
✔️ Ruční vysavač s antibakteriální funkcí
✔️ UVC lampa zlikviduje až 99,9 % virů, bakterií a roztočů
✔️ Suchý horký vzduch o teplotě 60 °C pro účinnější sterilizaci lůžkovin
✔️ Pulzní kartáč uvolní alergeny z tkanin
✔️ Mimořádně jemný HEPA filtr
📌 do 7000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Domo DO234S
Antibakteriální vysavač s UV lampou
✔️ Pro profesionální hloubkové čištění ultrafialovým zářením
✔️ Na veškeré čalounění a koberce
✔️ Výkonný motor bez vibrací a se sníženou hlučností
✔️ 4 vysoce účinné stupně filtrace
✔️ 3 volitelné módy vysávání
📌 do 3000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Concept UVC Y-wash VR3210
Nejlepší antibateriální robotický vysavač s UVC sterilizačním režimem
✔️ UVC sterilizační režim zahubí viry a další mikroby
✔️ Laserová navigace s dokonalou orientací
✔️ 2v1 - vybaven dvěma zásobníky, poradí si se suchým i mokrým úklidem
✔️ Mluví česky
✔️ Dlouhá výdrž – 250 minut
📌 do 10000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#5Raycop OMNI AIR
✔️ Tyčový akumulátorový vysavač 2v1
✔️ Ruční UV antibakteriální vysavač
✔️ Vhodný i pro dezinfekci matrací, lůžkovin a textilií
✔️ Ultralehký design 1,7 kg
✔️ Vysypání nádobky jedním tlačítkem
📌 do 6500 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Dyson V15™ Detect Extra
Nejlepší vysavač na roztoče
✔️ Výkonný bezdrátový vysavač Dyson s filtrací HEPA pro celý stroj
✔️ Měří mikroskopické prachové částice
✔️ Výkonný a lehký digitální motor
✔️ Vestavěná štěrbinová a prachová hubice
✔️ Automaticky hloubkově čistí koberce
📌 do 20000 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat nejlepší antibakteriální vysavač na roztoče

Při výběru antibakteriálního vysavače je důležité vybavení v podobě UV lampy, která typicky představuje zásadní prvek. Vysavač se však neobejde bez nadprůměrně kvalitní filtrace a vysokého sacího výkonu.

Pro koho je antibakteriální vysavač vhodný?

Antibakteriální vysavač je ideální pomocník nejen pro alergiky, astmatiky, ale i pro všechny, kteří chtějí mít doma co nejhygieničtější prostředí. Jejich účinnost zvláště oceníte, pokud máte doma malé děti nebo domácí zvířata – potažmo kombinaci obojího.

Tento typ vysavačů dokáže odstranit až 99,9 % bakterií, virů, plísní a roztočů z míst, jako jsou koberce, tvrdé podlahy, ale taky například matrace, polštáře nebo čalounění nábytku a mnohé další povrchy. Antibakteriální vysavač tak pomáhá snižovat riziko rozvoje či přetrvávání a zhoršení alergických reakcí. Může rovněž výrazně omezit riziko astmatických příznaků či záchvatů, ale třeba i vzniku nejrůznějších infekčních onemocnění, vyrážek u citlivějších osob a podobně.

Jinými slovy… antibakteriální vysavač může najít domov u každého, kdo je náročnější na pořádek, ať už k tomu vedou zdravotní či jiné důvody.

vysávaní

Co dělá vysavač „antibakteriálním“?

V zásadě se jako antibakteriální obvykle označují vysavače, které jsou opatřeny speciální UV lampou. Jedná se o zdroj ultrafialového záření s germicidním účinkem, který ničí DNA mikroorganismů a brání jejich rozmnožování. Podobný princip využívají i různé profesionální dezinfekční nástroje používané například ve zdravotnických zařízeních pro dosažení dokonalé hygieničnosti až sterility nástrojů či prostředí.

UV lampa je v případě vysavačů umístěna na spodní straně hubice a osvětluje povrch během vysávání. Obzvláště účinná dokáže být proti roztočům, kteří žijí v pro ně příznivém prostředí čalouněného nábytku, matrací, ale jsou také v kobercích a všude, kde se usazuje prach. UV lampa však ničí i další mikroorganismy, které mohou být potenciálně škodlivé.

Nemůže být UV lampa riziková i pro lidské zdraví?

UV záření může být potenciálně rizikové i pro člověka, proto bývají vysavače zabezpečené a lampa spouští pouze při kontaktu s vysávaným povrchem. Lampy používané v těchto vysavačích však mívají omezený výkon, takže se nemusíte přímo bát, že ohrozí zdraví dětí nebo zvířat či vás samotných např. při nesprávné manipulaci.

Kromě UV lampy by měl antibakteriální vysavač disponovat rovněž vysoce kvalitní a účinnou filtrací. K tomuto tématu se později ještě podrobně vrátíme.

Typy antibakteriálních vysavačů

Vysavače, které jsou označovány jako antibakteriální, najdete téměř ve všech základních podobách. Zvolit si tak můžete takový typ, jaký bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Ruční antibakteriální vysavač

Ruční antibakteriální vysavače jsou malé, lehké, velmi snadno ovladatelné a mimořádně skladné. Nejvíce se hodí k rychlému úklidu, ale poradí si spíše s lokálním nepořádkem. Například pokud něco rozsypete nebo najdete „ložisko“ prachu nebo zvířecích chlupů. Poměrně šikovné jsou při úklidu nábytku. Například při vysávání gaučů, pohovek, křesel, postelí. Zde můžete plně využít jejich obratnost a flexibilitu.

Ruční vysavače jsou nejčastěji akumulátorové, ale existují i síťové modely se zabudovanou UV lampou (např. DOMO DO223S, ProfiCare MS 3079 a další). Aku řešení je pohodlnější, ale síťové modely nabídnout stabilnější a většinou i vyšší výkon a neomezenou délku práce.

Tyčový antibakteriální vysavač

Tyčové jsou praktické a univerzální. Představují chytrý a komfortní kompromis mezi ručním a klasickým vysavačem. Oproti klasickému jsou skladnější a podstatně lépe se s nimi manipuluje. Oproti ručnímu jsou efektivnější, vhodné i pro úklid celého bytu.

Dají se použít jak na tvrdé podlahy, tak i na koberce či na nábytek nebo třeba stropy (např. odstranění pavučin). Tyto vysavače jsou v současnosti jednoznačně nejoblíbenější v aku provedení, ale stále můžete pořídit i síťové modely s již výše uvedenými výhodami i nevýhodami.

Obecně platí, že síťové modely mají většinou lepší poměr cena-výkon. Existují i velmi účinné a výkonné aku modely (např. značka Dyson), ale obvykle jsou výrazně dražší. Na druhou stranu vás při práci neomezuje kabeláž.

Tyčový antibakteriální vysavač může být optimální volbou pro většinu běžných menších a středně velkých, potažmo i větších domácností. Jistou nevýhodou může být nižší objem sběrné nádoby, a tudíž nutnost častějšího vysypávání. Některé levnější modely taky mohou být poměrně křehké a náchylné k poškození při pádu, nárazech do nábytku apod.

Klasický antibakteriální vysavač

Klasické modely jsou nejvýkonnější a nejvhodnější pro důkladné a pravidelné vysávání velkých ploch i většího nepořádku. Mají dlouhý přívodní kabel a velkou sběrnou nádobu nebo sáček. Mohou být sáčkové i bezsáčkové. Za antibakteriální lze považovat např. modely s vysoce účinnou vodní filtrací. Díky vysokému sacímu výkonu i preciznímu filtračnímu systému jsou vhodné i pro alergiky či astmatiky. Zajistí perfektní úklid. Provedení s UV lampou však není u klasického typu vysavačů běžné.

Robotický antibakteriální vysavač

Robotické vysavače jsou samostatné a „inteligentní“. Dokážou se pohybovat po místnosti podle nastaveného algoritmu nebo s použitím pokročilejších navigačních systémů a senzorů. Moderní modely se umí vyhýbat překážkám a dokážou pracovat velmi systematicky a efektivně. Představují výborné a nejkomfortnější řešení pro průběžný úklid. Výhodou je i minimální hlučnost a rozměry.

Na druhou stranu mívají tyto vysavače jen omezený výkon a taky kapacitu odpadní nádoby. Pro větší a důkladnější úklidy se tak dobře nehodí. Stejně tak nejsou zrovna vhodné pro vysávání nábytku, matrací, gaučů apod. Na druhou stranu je dobrou zprávou, že řada robotických modelů již disponuje vybavením v podobě antibakteriální UV lampy.

Filtrace u antibakteriálních vysavačů

Dalším stěžejním faktorem antibakteriálního vysavače je vysoce účinný filtrační systém. Bez precizní filtrace bude vysavač vysáté patogeny a prach „vracet do oběhu“ a spíše ho vířit. To je problém mnoha starších a málo účinných modelů.

V základu má každý vysavač minimálně dva stupně filtrace. Vstupní filtr chrání motor, výstupní zamezuje právě návratu vysátých částic do ovzduší. Dalším stupněm filtrace může být např. sáček. Sáčkové modely mají v tomto směru tedy obecně výhodu nad bezsáčkovými. Ale zas mají jiné nevýhody.

Nejčastěji používaným filtrem je HEPA filtr. Ten se používá jako výstupní filtr a dokáže zachytit drtivou většinu částic. HEPA filtr je ideální pro alergiky a astmatiky, protože zabraňuje úniku alergenů, bakterií a virů zpět do vzduchu. Ne všechny HEPA filtry jsou si ovšem rovny. Existuje množství tříd…

Verze HEPA 10 zachytí „jen“ cca 85 % částic. HEPA 11 už 95 %, ale potěšit vás může fakt, že drtivá většina vysavačů dnes používá minimálně třídy HEPA 12 či HEPA 13. HEPA 12 již zachytí 99,5 % částic a třída 13 rovnou 99,95 %. Existuje však i HEPA 14 (99,995 %) a třídy U15, U16 a U17, které jsou ještě dokonalejší. Tyto filtry už se však ve vysavačích pro domácnost běžně nepoužívají.

Další možností s obrovskou účinností je již výše zmíněná vodní filtrace. Ale pozor, zde může dojít ke zmatení pojmů. Jako „vodní vysavač“ může být lidově označen vysavač s vodní filtrací, ale i vysavač s funkcí mokrého vysávání nebo „tejpovač“ apod., což už s filtrací nijak nesouvisí.

Zejména tyčové, ale i jiné modely pak často využívají i cyklonové filtry. Jejich účinnost je ovšem různá dle výrobce. Cyklonové filtry se pak obvykle kombinují i s výstupním HEPA filtrem.

Výkon a příkon

Výkon a příkon jsou dva zásadní parametry, které ovlivňují sací schopnost a spotřebu energie vysavače. Výkon udává sílu sání a měří se ve wattech (W). Příkon udává množství elektrické energie, kterou vysavač spotřebuje během provozu. Měří se také ve wattech.

Obecně by vyšší příkon měl naznačovat i vyšší výkon, ale poměr je velmi různorodý. Závisí na celkově konstrukci, kvalitě, použitých moderních technologiích atd. Čím více výkonu dosáhne vysavač v poměru k příkonu, tím je efektivnější. Solidní aku tyčové antibakteriální vysavače dnes nabízejí sací výkon běžně kolem 150 W.

Ceny antibakteriálních vysavačů

vás bude stát pořízení kvalitního antibakteriálního vysavače? Některé modely začínají i na příznivých částkách, záleží tedy na vaší náročnosti.

✅ Antibakteriální vysavače do 5 000 Kč

Vysavače pro méně náročné zájemce. Zejména u tyčových typů lze počítat spíše s průměrným nebo i nižším výkonem, efektivitou a úsporností. Rovněž vybavení bude spíše základní. Dobrý výběr nabízí značky jako Lauben, ETA, Concept a další.

✅ Antibakteriální vysavače do 12 000 Kč

Špičkové klasické modely, ale i aku tyčové modely s již velmi slušným výkonem a lepší výdrží baterie. Obvykle se můžete těšit i na pokročilé technologie a funkce.

✅ Antibakteriální vysavače nad 12 000 Kč

Velmi výkonné vysavače. Nejpokročilejší technologie, vysoký výkon i efektivita, perfektní filtrační systémy. Pořídíte zde např. modely značky Dyson.

Nejlepší značky antibakteriálních vysavačů

Které značky antibakteriálních vysavačů si zaslouží pozornost? Zde je několik tipů…

  • Dyson – Špička mezi vysoce výkonnými moderními tyčovými AKU vysavači. Nejpokročilejší technologie a vybavení. Volba i pro nejnáročnější zájemce.
  • Xiaomi – Inovativní přístup a výborný poměr ceny a kvality. Zajímavé vybavení, kvalitní zpracování. Velmi populární volba.
  • Lauben – Dostupnější, ale solidní a výkonné tyčové vysavače a antibakteriálními funkcemi. Dobrá volba.
  • ETA – Slušný výběr různých druhů vysavačů v příznivějších cenových relacích. Osvědčená značka.
ProduktInfoHodnocení
#1TESLA LifeStar UV550
Nejlepší antibakteriální vysavač cena / výkon
✔️ 3v1 - uvolnění, dezinfekce a odsátí nečistot z povrchu
✔️ Odstraní alergeny i prachové roztoče
✔️ 6-stupňová cyklónová filtrace
✔️ Ideální pro alergiky a astmatiky
✔️ Výkonná UV-C lampa zničí 99.9% bakterií, alergenů a roztočů
📌 do 2500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Raycop RS PRO UV+
Nejlépe hodnocený antibakteriální vysavač
✔️ Ruční vysavač s antibakteriální funkcí
✔️ UVC lampa zlikviduje až 99,9 % virů, bakterií a roztočů
✔️ Suchý horký vzduch o teplotě 60 °C pro účinnější sterilizaci lůžkovin
✔️ Pulzní kartáč uvolní alergeny z tkanin
✔️ Mimořádně jemný HEPA filtr
📌 do 7000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Domo DO234S
Antibakteriální vysavač s UV lampou
✔️ Pro profesionální hloubkové čištění ultrafialovým zářením
✔️ Na veškeré čalounění a koberce
✔️ Výkonný motor bez vibrací a se sníženou hlučností
✔️ 4 vysoce účinné stupně filtrace
✔️ 3 volitelné módy vysávání
📌 do 3000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Concept UVC Y-wash VR3210
Nejlepší antibateriální robotický vysavač s UVC sterilizačním režimem
✔️ UVC sterilizační režim zahubí viry a další mikroby
✔️ Laserová navigace s dokonalou orientací
✔️ 2v1 - vybaven dvěma zásobníky, poradí si se suchým i mokrým úklidem
✔️ Mluví česky
✔️ Dlouhá výdrž – 250 minut
📌 do 10000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#5Raycop OMNI AIR
✔️ Tyčový akumulátorový vysavač 2v1
✔️ Ruční UV antibakteriální vysavač
✔️ Vhodný i pro dezinfekci matrací, lůžkovin a textilií
✔️ Ultralehký design 1,7 kg
✔️ Vysypání nádobky jedním tlačítkem
📌 do 6500 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Dyson V15™ Detect Extra
Nejlepší vysavač na roztoče
✔️ Výkonný bezdrátový vysavač Dyson s filtrací HEPA pro celý stroj
✔️ Měří mikroskopické prachové částice
✔️ Výkonný a lehký digitální motor
✔️ Vestavěná štěrbinová a prachová hubice
✔️ Automaticky hloubkově čistí koberce
📌 do 20000 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení