Domácnost

Nejlepší obklady do koupelny: TOP 6 produktů pro vaši inspiraci

Nejlepší obklady do koupelny Čeká vás rekonstrukce bytového jádra nebo třeba jen drobnější renovace koupelny? Či snad rovnou zařizování novostavby? Ve všech případech vás zajisté čeká důležité rozhodování. Jak vybavit koupelnu a jaký ji vtisknout ráz a design. V tomto směru patří k nejdůležitějším prvkům jednoznačně obklady. Jejich volba bude mít obrovský estetický, ale i praktický dopad na výsledek a fungování koupelny v budoucnu. Společně s výběrem dlažby či jiné podlahové krytiny jde tedy o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. V dnešním článku se zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší obklady do koupelny.

Poradíme vám se všemi nejdůležitějšími parametry a vlastnostmi, na které byste se měli zaměřovat při výběru. Rovněž se dozvíte, na co si dát při výběru pozor a jak výběr obkladů plánovat z hlediska budoucího užívání koupelny. Možností je dneska obrovské množství, což hraje do karet i velmi náročným zájemcům, kteří se nespokojí jen tak s něčím a hledají velmi specifické řešení. Přemíra možností může být na druhou stranu i poněkud matoucí. V našem průvodci však získáte základní povědomí o nabídce, které vám postačí k tomu, abyste se v sortimentu neztratili a našli adekvátní produkt.

Při výběru se vyplatí věnovat pozornost i uživatelským recenzím obkladů do koupelny. Mohlo by se zdát, že u tohoto specifického druhu zboží vám ohlasy jiných uživatelů moc neprospějí, ale přesto se v recenzích můžete leccos zajímavého dozvědět.

Nejlepší obklady do koupelny na trhu

Pro vaši inspiraci vybrala redakce…

ProduktInfoHodnocení
#1 Dom Comfort G
Pro vaši inspiraci do moderní koupelny
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Rozměr: 33,3x100 cm
✔️ Tloušťka: 9,5 mm
✔️ Nasákavost: E>10%
✔️ Počet kusů v balení: 4
📌 od 1 199 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Retro obklad patchwork 20×20 SAPBW02
Retro design obkladů
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Vyrobeno: made in Italy
✔️ Rozměr: 20×20 cm
✔️ Tloušťka: 1 cm
✔️ Počet kusů v balení: 17
📌 od 1980 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tempre Graphite 30,8/60,8
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Dekor: imitace betonu
✔️ Rozměr: 60,8×30,8 cm
✔️ Tloušťka: 1 cm
✔️ Počet kusů v balení: 6 (1,12 m2)
📌 od 429,00 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4 Geotiles Rust
Obklady v designu oxidovaného povrchu
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Rozměr: 33,3x55 cm
✔️ Tloušťka: 8,8 mm
✔️ Nasákavost: E>10%
✔️ Počet kusů v balení: 10 (1,84 m2)
📌 od 549 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Terrazzo dlažba/obklad 60×60
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Vyrobeno: made in Italy
✔️ Rozměr: 60×60 cm
✔️ Tloušťka: 1 cm
✔️ Počet kusů v balení: 4 (1,44 m²)
📌 od 1310 Kč / m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Dekor Nordica Grigio 25/50
✔️ Dekor: univerzální
✔️ Rozměr: 50 x 25 cm
✔️ Tloušťka: 0,8 cm
✔️ Počet kusů v balení: 13 (1,62 m2)
📌 od 339 Kč / m2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nejlepší obklady do koupelny?

Materiál, povrchové zpracování, barva, velikost, dekor, odolnost – to vše jsou zajisté zásadní věci, o které byste se při výběru obkladů měli zajímat. Roli však bude jistě hrát taky cena či původ.

Jaký je rozdíl mezi obkladem a dlažbou?

Zdálo by se, že rozdíl je nabíledni. Obklady se dávají na stěny a dlažba na podlahu. Lze ale tyto dva stavební prvky libovolně zaměňovat – tedy dát obklady na podlahu či naopak? Zatímco dlažbu lze teoreticky použít i na obložení stěn, opačný postup se nedoporučuje.

Obklady mají jiné vlastnosti a nemuseli by vůči zátěži, které by byly vystaveny coby podlahová krytina, obstát. Taky bývají velmi hladké, což není na podlahu vhodné z bezpečnostního hlediska. Raději tedy vždy dejte na dané místo to, co tak optimálně patří. Obklady na stěny, dlažbu na zem.

Luxusní obklady v koupelně

Bezpečnostní zásady a odolnost

Našeho průvodce začneme základními požadavky na bezpečnost a odolnost, které by jakékoli obklady měly splňovat. Dále už budete mít volnější ruce.

Mezi zásadní parametry v uvedených ohledech patří otěruvzdornost a odolnost vůči vlhkosti. Ale taky protiskluznost. Nutno podotknout, že tyto vlastnosti se řeší zejména u dlažby, která je jednoznačně víc namáhaná. Pojďme se na ně ale ve stručnosti podívat.

Protiskluzné vlastnosti se značí písmenem R a číslicí 9 až 13. Optimální volbou do koupelny je protiskluznost R10, může stačit i R9. Vyšší třídy jsou spíše pro okolí bazénů a jiné náročnější použití.

Otěruvzdornost se pak značí v třídách PEI, kterých je pět. Pro koupelnu jsou adekvátní volbou dlaždice s otěruvzdorností třídy PEI 2 nebo 3.

Odolnost vůči vlhkosti se pak odvíjí především od použitých materiálů a obrovský vliv má správná instalace, především příprava podkladu. U obkladů a dlažby se však setkáte taky s parametrem označeným jako nasákavost, která souvisí s pórovitostí materiálu, absorpcí vody a mrazuvzdornosti. U interiérových, koupelnových variant však nejsou na tuto vlastnost kladeny zvláštní nároky. Stačí nasákavost E>10%. Pro venkovní použití se naopak doporučuje nasákavost E>0,5%.

U dlažby a obkladů se dále můžete setkat s parametry, jako je rektifikace či mrazuvzdornost. Rektifikace značí přesné, precizní zabroušení hran – a tedy možnost pokládky s menšími spárami kolem 2 mm. Mrazuvzdornost je vcelku zřejmá vlastnost, ale do koupelny obvykle není potřeba – nutná je pro exteriérové použití.

Za zmínku stojí ještě parametr tvrdosti, který se udává na standardní stupnici 1 až 10. U kvalitních dlaždic je tvrdost obvykle 6 až 9. Tento faktor je důležitý z hlediska výběru nástroje pro řezání. Někdy se však nesprávně zaměňuje s otěruvzdorností.

Velkoformátové obklady do koupelny

Povrchová úprava

Slinuté, glazované, či neglazované, matné, nebo lesklé, reliéfní? Obklady mohou mít různé podoby. Tyto pojmy byste však měli znát, protože se s nimi dozajista budete při výběru obkladů setkávat.

Slinuté dlažby se vyrábějí speciálním postupem a vypalují při teplotách nad 1 100°C. Jsou téměř bezpórovité, a mají tudíž minimální nasákavost. Zároveň jsou mimořádně odolné. Pro koupelnové obklady však není tato vlastnost příliš relevantní – nicméně zejména slinuté glazované dlažby/obklady jsou takřka plně univerzální a lze po nich sáhnout prakticky pro jakýkoli účel.

Glazované dlaždice či obklady jsou ty, které jsou opatřeny glazurou. Skelnou povrchovou vrstvou. Díky tomu jsou lesklé (nicméně mohou mít i matnou úpravu) a mohou být nesmírně variabilní z hlediska dekoru a designu, ale jsou taky velmi tvrdé a hladké. Opět platí, že slinuté glazované obklady jsou nejvíce univerzální.

I kdyby vás předchozí charakteristiky poněkud minuly, jistě se budete rozhodovat mezi matným a lesklým povrchovým provedením. Lesklé obklady koupelnu opticky zvětší a dodají spíše luxusní nádech. Jsou ale náročnější na údržbu. Více jsou na nich vidět kapky a nečistoty. Matné obklady jsou z tohoto hlediska praktičtější a výsledný dojem je spíše útulný. Obě varianty lze ale taky šikovně kombinovat.

Další možností je ještě reliéfní provedení s „3D“ strukturovaným povrchem, který může věrně imitovat například dřevo či kámen. Oproti originálu jsou však méně náročné na údržbu a obvykle levnější. Z hlediska designu jde o velmi atraktivní řešení, ale strukturovaný povrch se může poněkud hůře čistit.

Velikost obkladů

Jak velké by měly být jednotlivé dílce obkladů či dlaždic? V minulé dekádě se silně rozšířil trend velkoformátových dlaždic, které jsou mimořádně vkusné a elegantní a zároveň i praktické. Mají méně spár, což se rovná menším nárokům na čištění. I menší koupelnu dokážou zajímavě opticky rozšířit.

V posledních letech se však vracejí do módy i menší formáty. Zejména pak kombinace větších a menších formátů mohou vytvořit stylový a atraktivní design. Na internetu můžete najít obrovské množství inspirace a udělat si snadno představu, jaká velikost obkladů vám nejvíce padne do oka.

Materiálové zpracování

Dosud jsme se věnovali především klasickým keramickým obkladům, které trhu jasně vévodí. Ale existují i další možnosti, které rozhodně stojí za úvahu.

Svou koupelnu můžete obložit a vydláždit například přírodním dřevem. Je exkluzivní a nádherné, dokonale ekologické, útulné i luxusní zároveň. Dřevo je materiál par excellence, ale má to pár háčků. Dřevo vyžaduje více péče a ohledů a kvalitní obložení vyjde opravdu poměrně dost draho. Většina lidí proto sahá spíše po keramických obkladech s dřevěným dekorem, třeba i s 3D reliéfem. Je to levnější a méně náročná volba.

Sáhnout můžete i po přírodním kameni. Může to být travertin, žula či mramor anebo jiné druhy. Pro tento typ obkladů a dlažeb platí ve výsledku de facto přesně totéž co pro dřevo. Je to exkluzivní volba – nákladnější a náročnější na údržbu. Opět můžete sáhnout po imitaci v podobě keramických obkladů s dekorem.

Specifickou moderní variantou jsou plastové obklady, resp. panely. Mají dobré vlastnosti, jsou velmi nenáročné na údržbu i pokládku. Nicméně umělé hmoty už dnes nejsou zrovna předmětem obdivu a nadšení, takže toto řešení rozhodně nelze označit za „trendy“.

Dekory, barvy

Zde už vplouváme hluboko do vod osobního vkusu. Co se týče dekorů, oblíbené jsou imitace dřeva či přírodního kamene v různé míře intenzity a věrnosti. Méně „odvážní“ zájemci sáhnou např. spíše po jemnějším náznaku dřevěného vzoru než po obkladu, který je na pohled i na dotek k nerozeznání od dubové kolejnice.

Rozhodně nic nepokazíte tlumenými barvami – zejména přírodními. Jemná hnědá či béžová, smetanová a krémová dominují. Neokoukají se, jsou útulné, krásné a praktické. Sytější a výraznější barvy jsou spíš pro odvážnější majitele. Výsledek může být skvělý a módní, ale je třeba s nimi zacházet s rozmyslem, ideálně design svěřit profesionálům. Jinak hrozí, že koupelna bude působit rušivě až „kolotočářsky“. Vycházet můžete při výběru i z psychologie a vlastností barev.

Jakou šířku by měly mít spáry?

Šířka spár mezi obklady se běžně pohybuje mezi cca 2 až 5 mm. Pod 2 mm by obecně neměla zajít a i pro tuto hranici jsou nutné výše zmíněné rektifikované obkladačky. Příliš úzké spáry mohou v budoucnu způsobovat problémy.

Jak vysoko obkládat?

Tohle je věčné dilema. Jasná odpověď není. Tradičně se obkládalo do výše dveří, polic, okna – tedy s dostatečným odstupem od stropu. Dnes je populární i obkládání až po strop. Žádné řešení není vysloveně špatné. Tradičním způsobem ušetříte něco obkladů a práce. Obložení po strop zas může vypadat moderně a stylově.

Kolik obkladů nakoupit?

Dle potřeby, samozřejmě. Ale vždy mějte minimálně jedno balení obkladů stejné šarže jako rezervu. Při dokupování už nemusí zcela dokonale sedět barevný tón. Později už nemusí být daný dekor ani k sehnání.

Obklady od více výrobců?

Varianta kombinování obkladů od různých výrobců se obecně nedoporučuje. Vsaďte na jednu „značku“, jinak můžete mít problém s rozměry a přesností při pokládce.

Cena obkladů do koupelny

Kolik stojí kvalitní obklady do koupelny? Ceny jsou velmi různorodé a rozpětí značné.

Obklady do 300 Kč

Opravdu velmi levné obklady pro nenáročné zájemce s jednoduššími dekory a průměrnými parametry.

Obklady do 1000 Kč

Slušný výběr obkladů různých dekorů, včetně poněkud věrnějších imitací nejrůznějších přírodních materiálů.

Obklady nad 1000 Kč

Obrovský výběr obkladů, horní cenová hranice sahá k několika tisícům Kč za metr čtvereční. Extrémní odolnost, kvalita a úroveň zpracování dekoru.

Kde koupit obklady nejen do koupelny?

Dostupné i luxusní, jednoduché i s propracovaným dekorem, matné i lesklé… kde pořídit obklady do koupelny?

  • StoneGallery.cz – Vynikající výběr a profesionální služby. Firma s 20letou tradicí i kamennou prodejnou v Praze. Možnost obkladů na míru.
  • SIKO.czVelmi známá česká značka a řetězec obchodů. Osvědčená kvalita a spolehlivost, výborný výběr. Různé cenové relace. Dobrá volba.
  • DEK.cz – Český výrobce a prodejce stavebnin a dalšího zboží. Velmi dobrý výběr.
  • Baumax.cz – Německý řetězec hobby prodejen. Najít zde můžete i zboží za velmi výhodné ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1 Dom Comfort G
Pro vaši inspiraci do moderní koupelny
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Rozměr: 33,3x100 cm
✔️ Tloušťka: 9,5 mm
✔️ Nasákavost: E>10%
✔️ Počet kusů v balení: 4
📌 od 1 199 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Retro obklad patchwork 20×20 SAPBW02
Retro design obkladů
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Vyrobeno: made in Italy
✔️ Rozměr: 20×20 cm
✔️ Tloušťka: 1 cm
✔️ Počet kusů v balení: 17
📌 od 1980 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tempre Graphite 30,8/60,8
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Dekor: imitace betonu
✔️ Rozměr: 60,8×30,8 cm
✔️ Tloušťka: 1 cm
✔️ Počet kusů v balení: 6 (1,12 m2)
📌 od 429,00 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4 Geotiles Rust
Obklady v designu oxidovaného povrchu
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Rozměr: 33,3x55 cm
✔️ Tloušťka: 8,8 mm
✔️ Nasákavost: E>10%
✔️ Počet kusů v balení: 10 (1,84 m2)
📌 od 549 Kč / m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Terrazzo dlažba/obklad 60×60
✔️ Materiál: kvalitní keramika
✔️ Vyrobeno: made in Italy
✔️ Rozměr: 60×60 cm
✔️ Tloušťka: 1 cm
✔️ Počet kusů v balení: 4 (1,44 m²)
📌 od 1310 Kč / m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Dekor Nordica Grigio 25/50
✔️ Dekor: univerzální
✔️ Rozměr: 50 x 25 cm
✔️ Tloušťka: 0,8 cm
✔️ Počet kusů v balení: 13 (1,62 m2)
📌 od 339 Kč / m2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení