Domácnost

Nejlepší vodovodní baterie: TOP 15 produktů podle recenzí a testů

Vodovodní baterie Vodovodní baterie rozhodně patří k nejzásadnějšímu vybavení domu či bytu. Přivádějí k nám vodu k pití, koupání, vaření, umývání i uklízení a dalším potřebám. Pokud stavíte nebo rekonstruujete koupelnu či byt, nákupu baterií se nevyhnete. Bude jich přitom nejspíš hned několik, každá s jinými vlastnostmi a požadavky. Umyvadlová, sprchová či vanová, dřezová, možná ještě i jiná.

Při výběru se přitom vyplatí přemýšlet nad praktičností a funkčností, zaměřit se na řadu faktorů i parametrů – včetně designu a ceny. Není to vždy procházka růžovým sadem. Obrovský a rozmanitý sortiment lze v jisté smyslu považovat za výhodu i nevýhodu zároveň. Orientace je totiž náročnější a může se vám z toho všeho trochu zamotat hlava. Ale proto jsme tady my a náš dnešní článek. V něm se budeme plně věnovat výběru nejlepší vodovodní baterie pro různé účely.

Kromě průvodce výběrem zde najdete i žebříček v současnosti nejlépe hodnocených a nejoblíbenějších výrobků. Jistě si mezi nimi lze vybrat ten pravý. Neměli byste však minout ani recenze vodovodních baterií, kde se můžete o produktech dozvědět víc.

Nejlepší a nejlépe hodnocené umyvadlové baterie

ProduktInfoHodnocení
#1Ravak 10° TD015.00
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 5 l/min.
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie: ANO
📌 od 3900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Hansgrohe HG288
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 5 l/min.
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie: ANO
📌 od 4900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CERSANIT VERO
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: méně než 9l/ min.
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie:
📌 od 1550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Optima Donata
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 16,0 l/min
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 3500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Novaservis Titania Iris 92001/1,0
✔️ Materiál:
✔️ Průtok:
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie:
📌 od 510 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Nejlepší a nejlépe hodnocené vanové baterie

ProduktInfoHodnocení
#1Optima SIKOBST222Z
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 17,8 l/min
✔️ Typ baterie: vanová baterie
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 4700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2S-Line Pro SIKOBSLPRO242
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: -
✔️ Typ baterie: vanová baterie
✔️ Úsporná baterie: -
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CERSANIT VERO
✔️ Materiál: chrom
✔️ Průtok: 19,8 - 25,2l/ min.
✔️ Typ baterie: nástěnná
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 1900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ravak Chrome CR025.00
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 16,0 l/min
✔️ Typ baterie: vanová baterie
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 7560 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Novaservis TITANIA IRIS 92020/1
✔️ Materiál:
✔️ Průtok:
✔️ Typ baterie: nástěnná
✔️ Úsporná baterie:
📌 od 810 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Nejlepší a nejlépe hodnocené dřezové baterie

ProduktInfoHodnocení
#1Optima Levanta LE280
📌 od 3900 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2S-Line Pro SIKOBSLPRO290C
📌 od 1400 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ravak Chrome CR016.00 X070054
📌 od 4750 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4SIKO s vytahovací sprškou
📌 od 3000 Kč[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Novaservis Titania Iris 92091,0
📌 od 680 Kč[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nejlepší vodovodní baterii?

Podle jakých parametrů a faktorů vybírat vhodnou vodovodní baterii? Důležité je zvolit správný typ, optimální způsob instalace a umístění, zamyslet se nad ovládáním, materiálovým zpracováním a případným speciálním vybavením. Velmi důležitý je i design a samozřejmě cena nebo i značka výrobce.

Mytí rukou v umyvadle

Druhy vodovodních baterií dle použití

Základem je samozřejmě zvolit správnou baterii podle konkrétního způsobu použití. V základu lze baterie rozdělit na dvě kategorie: kuchyňské a koupelnové. Většinou se však setkáte s podrobnějším rozlišením na baterie dřezové, vanové, sprchové, umyvadlové a případně ještě bidetové.

Vybrat si správnou kategorii samozřejmě není nijak složité. Do dřezu patří dřezová a tak dále… Přesto je dobré vědět, jaké možnosti, specifika a výběr u jednotlivých typů najdete.

Dřezové baterie

Dřez, lednice, sporák. Takzvaná velká kuchyňská trojka. Dřez v ní představuje zásadní prvek údržby kuchyně. Baterie je jeho srdcem. Na tento prostor jsou kladeny zásadní nároky na praktičnost a ergonomii i funkčnost. Dá se zcela zodpovědně říct, že mnohem větší než třeba u koupelnové baterie, kde lze leccos přehlédnout.

Výběr je široký. Zahrnuje tři zásadní možnosti. Základní pevnou baterii. Jde o klasiku, nenabízí nic extra navíc, je třeba ohlídat rozteč (speciálně u nástěnných), ergonomickou výšku a délku ramene. Když zvolíte kvalitní model, můžete ocenit spolehlivost a dlouhou životnost. Tyto baterie se hodí pro méně vytížené kuchyně, menší dřezy a tam, kde se většinou myje nádobí v myčce.

Nejlepší dřezová baterie

Poněkud fikanější jsou baterie se sprchovou hlavicí anebo baterie s flexibilním ramenem. Tyto dva typy už ocení náročnější uživatelé, hodí se do velkých dřezů, vytížených kuchyní a tam, kde není myčka nádobí.

Ohebná ramena lze polohovat a kroutit dle potřeby, vyrábějí se z gumových či silikonových materiálů. Sprchovou hlavici lze vyjmout a použít jako klasickou sprchu na oplachování dle potřeby. Obě řešení nabízejí vysokou flexibilitu a jsou velmi praktické a pohodlné.

Většina dřezových baterií je stojánkového typu. Ten je nejběžnější. U menších linek může být vhodná i nástěnná baterie. Výběr je menší. Jiné typy se vyskytují sporadicky.

Umyvadlová baterie

Trend u tohoto typu směřuje ke kompaktnosti, jednoduchosti a malým rozměrům. Je ale třeba vycházet ze způsobu použití. K menším umyvadlům čistě na oplach rukou mohou být dostačující i velmi malé, stylové a statické varianty. Pokud však máte větší umyvadlo a často ho používáte k více úkonům (čištění zubů a jiná hygiena, napouštění vody do lahví,…), pak je vhodnější větší, praktičtější baterie s otočným ramenem.

Nejlepší koupelnová baterie

Opět je důležité zvolit správné rozměry. Především výšku a délku ramene. U nástěnných modelů je pak nutné řešit i rozteč. Většina lidí však dnes využívá stojánkové baterie podobně jako u dřezových. Samozřejmě při výběru nezapomínejte na design, materiálové zpracování a kvalitu.

Sprchová baterie

Sprchové baterie jsou určeny do sprchového koutu a většinou se vyrábějí jako nástěnné či podomítkové. Standardem je pákové ovládání. U těch lepších najdete i termostatickou funkci, která zajišťuje stálou teplotu vody.

Teplotu nastavíte na požadovanou hodnotu a vždy poteče stejná (doporučuje se 39°C). Odpadá tak kolikrát nervy drásající hledání optimální polohy páky, abyste se nepopálili ani neumrzli. Zvláště rodiny s dětmi tohle jistě ocení. V průměru je toto řešení o něco dražší, ale ne zas tak radikálně.

Vanová baterie

Oproti sprchové má vanová baterie i vlastní kohoutek/výpusť. To abyste mohli napouštět vanu proudem i využívat sprchu. Přepínání je řešeno jednoduchou otočnou pojistkou na horní části ramene.

Nejlepší vanová baterie

Takto vypadá běžný, standardní typ. Existují i modernější a stylovější podomítkové modely s např. tlačítkovým ovládáním (ty už jsou ovšem výrazně dražší). A opět i u vanových baterií lze pořídit modely s termostatickou funkcí. Vanové baterie jsou obvykle nástěnné (potažmo podomítkové, jak jsme zmínili). Mohou být i stojákové nebo volně stojící (pro volně stojící vany).

Bidetové baterie

Bidety u nás zatím nejsou úplně rozšířené, ale zájem o ně roste. Pokud jste se rozhodli začlenit tento prvek do nové koupelny, budete potřebovat i speciální baterie. Výběr je velmi pěkný. Převažují stojánkové modely. Velmi elegantní jsou podomítkové varianty. Častou součástí je integrovaná oplachovací sprška.

Vodovodní baterie dle umístění

Jak a kam baterii namontovat? I to je stěžejní otázka. Existuje několik možností, které vám zde představíme, abyste si snáze vybrali tu optimální.

Stojánkové baterie

U většiny druhů baterií jasně převažují stojánkové modely. V této kategorii najdete taky zdaleka největší sortiment. Vybírat můžete z nejrůznějších velikostí, zpracování, designů… Stojánkové provedení je nejčastější zejména u umyvadlových a dřezových baterií. Montáž probíhá přímo na tělo umyvadla, vany nebo dřezu, potažmo na kuchyňskou linku (což je méně ideální).

Kromě obrovského výběru je zásadní výhodou v průměru velmi příznivá cena a taky jednoduchost instalace i výměny. Pokud jde o údržbu v čistotě, je tento typ baterie trochu náročnější. Přesto lze stojánkové provedení především u dřezů a umyvadel doporučit jako primární volbu.

Nástěnné provedení

Druhé nejčastější řešení. U vanových a sprchových baterií tento typ převládá. Nástěnné provedení má výhodu snadné údržby i výměny. Výběr je skvělý. Nevýhodou je ovšem nutnost řešit rozteč, která je obvykle 100 (dříve český standard) nebo dnes už častěji 150 mm (prakticky všechny baterie jiné než české výroby). Není to ale obvykle až tak zásadní komplikace.

Větší nepříjemnost je obvykle nutnost zasáhnout do obkladů. Z hlediska stylu a designu navíc nejsou nástěnné baterie hodnocené tak vysoce jako stojánkové. U sprchových koutů a van jsou stále prvořadou volbou, u dřezů a umyvadel po nich doporučujeme sáhnout po dobrém uvážení (z jasných důvodů).

Podomítková baterie

Moderní, stylové, parádní, ale taky drahé a náročné na instalaci. Takové jsou podomítkové baterie, které mohou být alternativou především pro sprchové kouty anebo vany. Už jsou však k dostání běžně i varianty pro umyvadla, ba dokonce pro dřezy (ač v tomto případě je výběr malý).

Podomítkové provedení je krásné a komfortní. Ovládání je často tlačítkové či pomocí otočných ovladačů, velmi moderní a přesné. Velmi častá je termostatická funkce. Podomítková baterie nepřekáží a taky se velmi dobře udržuje v čistotě.

Odvrácenou stránkou je cena. I ty velmi levné stojí většinou aspoň dvakrát tolik co jiné typy. Pak je tu i otázka výrazně náročnější instalace s významnými stavebními zásahy či fakt, že i případné opravy nebo výměny jsou mnohem složitější.

Podlahové/volně stojící

Poměrně okrajovou variantou jsou volně stojící či jinak řečeno podlahové baterie. Toto řešení se objevuje primárně u van, logicky zejména těch volně stojících. Jde tedy o řešení, kde prim hraje moderní vzhled a styl i jistá výjimečnost až dojem luxusu. Jinak se nedá říct, že by takové provedení mělo zvláštní výhody. Navíc je nutné vést rozvody podlahou, rovněž výběr je velmi omezený a jde o mimořádně drahé řešení.

Baterie dle ovládacího mechanismu

Páky, kohoutky, tlačítka či zcela bezdotykové řešení? Pojďme se podívat na možnosti baterií z hlediska ovládání.

Kohoutkové baterie

Stará klasika, dnes už ovšem dlouho na ústupu. Objevuje se především u různých stylových retro modelů, u levnějších a starších baterií, ale existují i ojedinělé moderní varianty s inovovaným provedením. Kohoutky jsou méně úsporné a méně komfortní než páky. Pokud jste na ně však zvyklí nebo plánujete koupelnu v retro designu, představují řešení.

Pákové baterie

Pákové baterie jsou řešení, které v současnosti naprosto jednoznačně a s velkým náskokem převažuje nad všemi ostatními (i všemi dohromady). Toto řešení je jednoduché a osvědčilo se. Nastavení teploty je možné rychle a jedinou rukou, tedy komfortněji i hygieničtější než u kohoutků.

Zároveň jde o řešení mnohem úspornější. Zároveň je možné páku nechat v určité poloze a mít „přichystánu“ teplotu vody na příště. Nevýhodou je, že lehké ovládání je velmi lákavé i pro děti. Ty se mohou neopatrnou manipulací snadněji opařit. Přesto výhody vítězí nad nevýhodami. Připočítat musíte bezkonkurenční výběr a cenové rozpětí začínající opravdu nízko.

Ovládání termostatických baterií

Specifickým způsobem bývá řešeno ovládání termostatických podomítkových modulů. Obvykle je zde otočný ovladač pro nastavení teploty a tlačítka pro přepínání režimů (sprcha/kohoutek). Zpracování může být poměrně různorodé. Jde o velmi komfortní řešení, které je ovšem poměrně drahé.

Bezdotykové provedení

Bezdotykové ovladače zejména umyvadlových baterií jsou poměrně časté v různých veřejných budovách. V domácnosti jde o málo častou volbu. Řešení je to sice hygienické, ale z hlediska praktických a funkčních vlastností při náročnějším a širším použití na ostatní provedení ztrácí značné množství bodů.

Materiálové zpracování

Mosaz, chrom, nerez, ale i plastové, silikonové a jiné prvky. To jsou materiály, které v současnosti převažují ve vodovodních bateriích. Nejčastější volbou u kvalitních modelů je silnostěnná mosaz, obvykle chromovaná.

Jde o kvalitní baterie s vysokou životností a spolehlivostí. Mosazné baterie mohou mít i jinou povrchovou úpravu, například v retro stylu nebo černou či jinou barvu. Méně často jsou baterie z nerezu, který je rovněž výbornou volbou, ale bývá dražší.

Některé modely vodovodních baterií mohou mít i plastové díly nebo například silikonové ohebné rameno.

Kartuše

Velmi důležitý je materiál kartuše, která je zásadní součástí celé baterie a kde dochází k mísení vody. Právě kvalita kartuše se nejvýrazněji podepíše na životnosti a spolehlivosti celé baterie. U levných modelů najdete nezřídka nepříliš trvanlivou plastovou kartuši. Mnohem lepší je investovat do keramické kartuše, jejíž životnost a kvalita je mnohonásobně vyšší.

Ceny vodovodních baterií

Kolik stojí vodovodní baterie? Dá se pořídit relativně „za pakatel“, ale taky může jít o významnou investici…

Baterie do 1000 Kč

Nejlevnější baterie od pár set Kč. Najdete zde všechny typy (z hlediska určení) a solidní výběr. Pokud jde o ovládání a způsob instalace, jde především o jednoduché pákové či kohoutkové modely stojánkového či nástěnného typu. Vhodné pro nenáročné zájemce.

Baterie do 3000 Kč

Střední relace a nejoblíbenější sorta. Najdete zde obrovský výběr a řadu nejprodávanějších vodovodních baterií. Lze čekat kvalitní zpracování, případně i nějakou výbavu navíc (termostatické). Vhodné i pro náročnější a náročné zájemce.

Baterie nad 3000 Kč

Designové kousky, stylové podomítkové modely, exkluzivní modely. Baterie perfektně zpracované i vybavené, vhodné pro velmi náročné zájemce.

Nejlepší značky vodovodních baterií

Kteří výrobci nabízejí kvalitní vodovodní baterie?

  • Novaservis – Velmi populární česká značka nabízející převážně levnější a středně drahé baterie všech typů. Vynikající výběr. Dnes prodává své výrobky do 21 států.
  • Tres – Gigantický výběr. Značka nabízí především dražší až velmi drahé a exkluzivní kousky pro náročnější zájemce.
  • Siko – Populární domácí značka. Velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • HomeLife – Poměrně oblíbené moderní baterie s elektrickým ohřevem a displejem s teplotou vody.
  • Roca – Mezinárodní společnost s obrovskou nabídkou oblíbených vodovodních baterií. Dnes Roca prodává své výrobky ve 170 zemích a má 77 výrobních závodů po celém světě. Původem však společnost pochází ze Španělska.
  • Jika – Jednička v ČR mezi výrobci sanitární techniky. Jedná se původem o českou firmu, která je na trhu více jak 140 let. Dnes své výrobky prodává s úspěchem po celé Evropě.
  • Grohe – Značka je nyní součástí japonské obchodní skupiny a vyrábí především luxusní sanitární techniku pro náročné zákazníky a to do 150 zemí světa. Vyhrává řadu ocenění za design a inovativní technologie. Původem pochází firma z Německa.
  • Ravak – Už více jak 30 let nabízí své produkty česká společnost RAVAK. Vodovodní baterie mají v dobrém poměru ceny a výkonu a mezi zákazníky jsou oblíbené.

Nejprodávanější vodovodní baterie

Nejprodávanější dřezové, umyvadlové, vanové a sprchové vodovodní baterie na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Ravak 10° TD015.00
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 5 l/min.
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie: ANO
📌 od 3900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Hansgrohe HG288
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 5 l/min.
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie: ANO
📌 od 4900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CERSANIT VERO
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: méně než 9l/ min.
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie:
📌 od 1550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Optima Donata
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 16,0 l/min
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 3500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Novaservis Titania Iris 92001/1,0
✔️ Materiál:
✔️ Průtok:
✔️ Typ baterie: stojánková
✔️ Úsporná baterie:
📌 od 510 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
ProduktInfoHodnocení
#1Optima SIKOBST222Z
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 17,8 l/min
✔️ Typ baterie: vanová baterie
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 4700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2S-Line Pro SIKOBSLPRO242
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: -
✔️ Typ baterie: vanová baterie
✔️ Úsporná baterie: -
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CERSANIT VERO
✔️ Materiál: chrom
✔️ Průtok: 19,8 - 25,2l/ min.
✔️ Typ baterie: nástěnná
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 1900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ravak Chrome CR025.00
✔️ Materiál: mosaz
✔️ Průtok: 16,0 l/min
✔️ Typ baterie: vanová baterie
✔️ Úsporná baterie: NE
📌 od 7560 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Novaservis TITANIA IRIS 92020/1
✔️ Materiál:
✔️ Průtok:
✔️ Typ baterie: nástěnná
✔️ Úsporná baterie:
📌 od 810 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
ProduktInfoHodnocení
#1Optima Levanta LE280
📌 od 3900 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2S-Line Pro SIKOBSLPRO290C
📌 od 1400 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ravak Chrome CR016.00 X070054
📌 od 4750 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4SIKO s vytahovací sprškou
📌 od 3000 Kč[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Novaservis Titania Iris 92091,0
📌 od 680 Kč[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení