Domácnost

Nejlepší boxspring postele: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Postel je pro mnoho lidí jistě jedním z nejpříjemnějších a nejoblíbenějších míst na světě. Strávíme v ní zhruba třetinu života a představuje jeden z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti. Pokud zařizujete nový byt či dům či renovujete a pořizujete vybavení od podlahy, výběr postele si jistě zaslouží dostatečnou pozornost. Možností je dneska opravdu mnoho. Od velmi levných možností skoro za „pár korun“ až po nejrůznější luxusní varianty, které už představují významnější investici. Většina lidí však takové investice nebude litovat. Kvalitní postel vydrží desítky let a nabídne vám nádherné pohodlí a zdravější, lepší spánek. V dnešním článku se proto zaměříme spíše na tuto druhou kategorii postelí – konkrétně se podíváme na kobylku velmi specifické variantě. Věnovat se totiž budeme výběru nejlepší boxspring postele.

Tato lůžka se taky někdy nazývají „americká postel“ a jde o typ, který u nás lidé teprve spíše objevují. Co to vlastně boxspring postel je? V čem je jiná, horší, či lepší než tradičnější varianty? A na jaké konkrétní faktory a parametry se zaměřit při jejím výběru? Právě to díky našemu průvodci zjistíte.

Kromě toho se ovšem dočkáte i žebříčku nejkvalitnějších a nejprodávanějších boxspring postelí. U těchto oblíbených a osvědčených modelů je obvykle k dispozici dostatek zpětné vazby od zákazníků a uživatelů. Recenze boxspring postelí vám přitom mohou poskytnout velmi zajímavé a cenné informace, které zužitkujete při výběru.

Nejlepší boxspring postele na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Luxusní box spring postel Massimo
Pro náročné v nejvyšší kvalitě
✔️ Látka je pokryta hydrofobní vrstvou
✔️ Plyšová a odolná látka
✔️ Dodávána včetně matrací
✔️ V rámě z masivního dřeva je uloženo speciální taštičkové jádro
📌 od 37890 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Postel Boxspring Mala
✔️ Nadčasové provedení
✔️ Robustní konstrukce
✔️ Matrace s taštičkovým jádrem
📌 od 28000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Boxspringová postel STIG II
Levná volba
✔️ Včetně matrací, roštu a úložného prostoru
✔️ Čelo čalouněno omyvatelnou látkou
✔️ Rozložení na 2 komfortní jednolůžka
📌 od 10400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Americká Postel Marcello
✔️ Nadčasové provedení
✔️ Rozložení na 2 komfortní jednolůžka
✔️ Prošívané čalouněné čelo
📌 od 20000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Elegantní box spring postel Andalusie
✔️ Postel je dodávána včetně matrací
✔️ 2-krát úložný prostor přístupný z boku postele
✔️ Celková nosnost je 250 kg
📌 od 22600 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Postel boxspring PAOLA
Prodáva Sconto.cz
✔️ Kompletní dvoulůžko kontinentálního typu
✔️ Vysoké čelo s výrazným prošíváním
✔️ Systém vrstvených matrací
📌 od 28000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat boxspring postel

Podle jakých měřítek vybírat boxspring postel? V první řadě byste měli vědět, jak taková postel „funguje“ a jaké má výhody a nevýhody. Při výběru je pak důležité zpracování jednotlivých částí, materiály, rozměry a další faktory.

Co je to boxspring postel?

Boxspring postel je zajímavý moderní trend, který se těší oblibě zejména za oceánem, v Americe, ale taky ve skandinávských zemích Evropy. Někdy se proto můžete setkat s označením americké nebo kontinentální postele. Mezi americkou a skandinávskou variantou existuje drobný rozdíl, kterému se ještě budeme věnovat, ale nejdříve k samotné podstatě…

Boxspring postel představuje poměrně luxusní variantu lůžka. Obecně rozhodně nejde o nejlevnější kategorii postelí. Obvykle se v této podobě vyrábějí zejména manželské postele a letiště – tedy postele o šířce 160 nebo 180 cm.

Na první pohled se boxspring postel vyznačuje tím, že je velmi vysoká, má výraznou čelní zástěnu a bývá typicky čalouněná. Samotný název boxspring pak odkazuje ke konstrukčnímu provedení. Box znamená… box. A springs jsou pružiny. Jak to jde dohromady, to si samozřejmě povíme.

Boxspring postele jsou volbou pro náročnější zájemce, kteří již hledají stále, špičkové a mimořádně komfortní lůžko. Takové, které budou nejspíš využívat následující desítky let nebo celý život. Boxspring postele jsou zaměřené nejen na maximální komfort a uživatelskou přívětivost, ale i designové, hygienické a zdravotní kvality.

Konstrukční specifika boxspring postelí

Boxspring postel se vyznačuje specifickou vícevrstvou a poměrně sofistikovanou konstrukcí. Zatímco běžné lůžko tvoří typicky nohy, lamelový či laťový rošt, na který se následně ukládá matrace a boční obruby (popřípadě zvýšená čelní nebo i nožní zástěna), u boxspring provedení je to poněkud jinak.

Vezmeme-li to odspoda, tvoří postel obvykle poměrně krátké nohy , následně box obvykle z masivního dřeva , který je vyplněn vysokými pružinami . Mohou to být pružiny taštičkové, bonelové i jiné. Tato část může mít na výšku třeba i 30 nebo více cm a tvoří jakési jádro postele. Představuje propracovanější a komfortnější ekvivalent obyčejného lamelového roštu. Zajišťuje prodyšnost, perfektní oporu i pružnost lůžka.

Na této části pak leží ještě jedna velmi vysoká pružinová matrace. Může mít 20 i více cm na výšku. Jde o matraci typicky s taštičkovými pružinami, vnější obal tvoří většina tenčí vrstva kvalitní pěny. PUR, studené nebo i paměťové. A pak přichází na řadu onen rozdíl mezi americkou a skandinávskou variantou. Ta skandinávská má totiž zcela navrchu ještě tzv. topper. Tedy tenčí přistýlkovou matraci pro sjednocení a maximální pohodlí i oporu.

Nohy, box, pevná pružinová část a pružinová matrace tvoří dohromady kompaktní celek lůžka. Box s pružinovou nástavbou i matrace jsou obvykle čalouněné – a to samozřejmě ve stejném designu. Topper už může tvořit přídavnou/volitelnou část. Ale někdy je prodáván společně v kompletu.

Význam a výhody boxspring postelí?

K čemu je tohle všechno vlastně dobré? Smyslem boxspring postelí a jejich relativně složité konstrukce není nic jiného než docílení maximální komfortu, ale i optimálních zdravotních a anatomických vlastností pro kvalitní spánek.

Boxspring postel disponuje de facto dvojitým odpružením, které zajistí optimální poměr opory a přizpůsobení. Postel nevyvíjí nepřiměřený tlak vůči ramenům či kyčlím nebo kotníkům a patám, jak je to u některých matrací a lůžek, v těchto místech se adekvátně a anatomicky poddá. Naopak tam, kde je to třeba, zajišťuje dostatečně silný protitlak. Například v bederní oblasti.

Plusem je taky značná výška postele, běžně 60 i více cm. Větší vzdálenost od země je hygienicky a zdravotně výhodnější (kvůli prašnosti) – a navíc usnadňuje ulehání i vstávání z lůžka. To ocení nejen senioři a lidé se zdravotními problémy. A benefitů i předností je více. Pojďme si tedy přehledně shrnout základní výhody boxspring řešení:

 • Vynikající komfort a zdravotní vlastnosti
 • Perfektní prodyšnost díky pružinovým jádrům, optimální termoregulace
 • Vysoká životnost a odolnost postele
 • Luxusní designové provedení
 • Vysoké čelo, často polstrované, umožní např. pohodlné sezení v posteli
 • Nehlučnost. Absence roštu zajišťuje velmi tiché používání bez vrzání.
 • Komfortní, zdravější výška

Nevýhody boxspring postelí?

Boxspring řešení má i své nevýhody či úskalí. A určitě se nedá říct, že by šlo o nejlepší volbu za všech okolností a pro každého. Co může hrát v neprospěch tohoto provedení?

 • Boxspring postele se vyrábějí zejména jako dvoulůžka , jednolůžek je malý výběr a designově mohou působit poněkud rozpačitě. Boxspring je tedy volbou spíše v případě, že máte prostor a chcete se rozšoupnout. Jde obecně o robustní postele.
 • Jde o dražší řešení. Velmi levné pořídíte do 20 tisíc Kč, solidní od cca 20 tisíc Kč. Cena však může být klidně i 40, 50 nebo více tisíc Kč.
 • Je to řešení na delší čas. Pokud např. máte ve zvyku měnit bydlení a nábytek v intervalech třeba několika let, nemusí se boxspring postel úplně vyplatit. Rovněž se nemusí hodit do každé ložnice. Záleží i na stylu a vkusu.
 • Problematický „servis“, výměny a přizpůsobení. Pokud se některá část postele poškodí, matrace proleží (třeba u levnějších modelů, při velkém namáhání,…) nebo zatoužíte po nové, jiné matraci s odlišnými vlastnostmi, bude to u boxspring postele poněkud složitější. Velkým zádrhelem je případné poškození základových pružin v boxu. Zkrátka, boxspring provedení není zrovna flexibilní nebo servisně přívětivé řešení. Proto se vyplatí vybírat pečlivě a vsázet spíše na vysokou kvalitu.
 • Náročnější údržba a úklid. Boxspring postele mají většinou jen velmi nízké nebo prakticky žádné nohy. Úklid pod postelí je problém. Vzhledem k robustnosti, hmotnosti a rozměrům není postel vůbec snadné odtáhnout, natož přestěhovat (např. při opravách, rekonstrukci bytu, podlah,…). Taky potahy obvykle nejsou snímatelné, takže i běžné čistění je složitější.

Na jaké faktory a parametry se zaměřit?

Jakým konkrétním vlastnostem věnovat pozornost při výběru boxspring postele?

Provedení a počet pružin

Je důležité, aby pružiny použité v boxu a matraci byly co nejkvalitnější. Zapomeňte na klasické pružiny, dnes se už nepoužívají. Standardem jsou taštičkové či bonelové (vzájemně spojené) pružiny. Pružin by měl být vysoký počet. Setkáte se s postelemi s několika sty, ale i několika tisíci pružin. Více pružin zajistí lepší bodovou oporu a přizpůsobení a vyšší životnost.

Stupeň tvrdosti, zóny

Velkou pozornost věnujte i provedení matrace. Opět je důležitý typ pružin, ale i provedení vnější vrstvy a další faktory. Matrace může disponovat anatomickými zónami pro lepší oporu konkrétních partií. Počet zón může být 3, 5 nebo i 7.

Svrchní vrstva může být z pružného latexu či husté pěny typu PUR, potažmo studené nebo paměťové pěny. Každé provedení nabídne trochu jiné vlastnosti a výhody. Pozornost věnujte i potahu a samozřejmě tvrdosti matrace.

Pro dospělého člověka doporučujeme tvrdost 3-4 z 5bodové stupnice. Tvrdosti 1,2 či 5 se používají mnohem méně. Prakticky vše zmíněné platí i pro výběr topperu čili svrchní (přistýlkové) tenčí matrace (pokud ji chcete).

Materiálové zpracování

Z jakého materiálu je konstrukce postele a potah či čalounění? Doporučujeme volit kvalitní masivní dřevo, ideálně z tvrdých dřevin. Smrk či borovice jsou časté a dostupnější, ale nemají takovou trvanlivost a odolnost. Překližkové zpracování je velmi levnou, ale riskantní volbou.

Potah/čalounění může být z umělé kůže i textilních látek. Záleží na vašich nárocích a preferencích, zajímejte se i o náročnost údržby.

Nožičky

Postel může de facto ležet na zemi nebo mít nižší či vyšší nožky. Výhody nožek jsou zřejmé. Snadněji se dostanete pod postel kvůli úklidu, navíc lůžku zajistí výrazně lepší prodyšnost a cirkulaci vzduchu. Variantu s nožičkami tedy doporučujeme.

Další vybavení

Boxspring postel může mít překvapivě rozmanitou výbavu a možnosti. V současnosti jsou k dostání modely např. s úložným prostorem, s polohovacím mechanismem (včetně motorového), ba dokonce třeba i s podsvícením spodní části nebo integrovanou LED lampičkou. A tím možnosti zdaleka nekončí.

Řada výrobců nabízí možnost individuálního provedení a upravení postele na míru. Ať už jde volbu čalounění, velikost nožiček, zpracování čela, speciální vybavení, druh matrace a tak dále. Samozřejmě počítejte s tím, že pořízení postele na míru bude výrazně dražší než zakoupení sériového kusu.

Ceny boxspring postelí

Kolik stojí kvalitní boxspring postel?

✅Boxspring postele do 20 000 Kč

Dostupnější varianty. Zpracování bude spíše průměrné. Počítejte spíše s materiály jako smrk, borovice nebo i dřevotříska. Rovněž matrace a pružiny nebudou zřejmě TOP třída.

✅Boxspring postele do 40 000 Kč

Zde lze již zakoupit kvalitní modely s vysokým standardem a životností. Vhodné pro náročnější zájemce.

✅Boxspring postele nad 40 000 Kč

Exkluzivní modely a postele na míru, případě postele se speciálním vybavením. Pro náročné.

Kde koupit boxspring postel?

Bohatý výběr kvalitních boxspring postelí v ČR najdete například na Prospanek.cz či v řetězcích jako XXXLutz, Okay, Sconto, Moebelix a v jejich e-shopech.

ProduktInfoHodnocení
#1Luxusní box spring postel Massimo
Pro náročné v nejvyšší kvalitě
✔️ Látka je pokryta hydrofobní vrstvou
✔️ Plyšová a odolná látka
✔️ Dodávána včetně matrací
✔️ V rámě z masivního dřeva je uloženo speciální taštičkové jádro
📌 od 37890 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Postel Boxspring Mala
✔️ Nadčasové provedení
✔️ Robustní konstrukce
✔️ Matrace s taštičkovým jádrem
📌 od 28000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Boxspringová postel STIG II
Levná volba
✔️ Včetně matrací, roštu a úložného prostoru
✔️ Čelo čalouněno omyvatelnou látkou
✔️ Rozložení na 2 komfortní jednolůžka
📌 od 10400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Americká Postel Marcello
✔️ Nadčasové provedení
✔️ Rozložení na 2 komfortní jednolůžka
✔️ Prošívané čalouněné čelo
📌 od 20000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Elegantní box spring postel Andalusie
✔️ Postel je dodávána včetně matrací
✔️ 2-krát úložný prostor přístupný z boku postele
✔️ Celková nosnost je 250 kg
📌 od 22600 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Postel boxspring PAOLA
Prodáva Sconto.cz
✔️ Kompletní dvoulůžko kontinentálního typu
✔️ Vysoké čelo s výrazným prošíváním
✔️ Systém vrstvených matrací
📌 od 28000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení