Domácnost

Nejlepší vakuové pytle: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

Uskladnění věcí Byty sice bohužel nejsou nafukovací, ale překvapivě velkou spoustu úložného prostoru v nich přesto zabírá jen vzduch. Jak se ho zbavit? Odsát ho! Vakuové pytle představují moderní řešení pro velmi efektivní a úsporné, ale i praktické a hygienické skladování především textilií. S jejich použitím můžete ušetřit i více než dvě třetiny skladovacího prostoru. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší vakuové pytle a jak je správně používat.

Nejlepší vakuové pytle na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Vakuové pytle Compactor
Nejlepší a nejprodávanější vakuové pytle na trhu
+ Široký výběr různých velikostí
+ Patentovaný odsávací ventil
+ Opakovaně použitelné
od 390 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Vakuové pytle Wenko
+ Dobrý výběr, dobré ceny
+ Spokojené recenze
+ Různé rozměry
od 160 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Vakuové pytle Domopak
+ Praktické provedení
+ Spolehlivý ventil
+ I cestovní verze
od 350 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Vakuový pytel Tescoma
FANCY HOME 70 x 50 cm, 2 ks

+ 2 pytle o rozměru 70 x 50 cm
+ 75 % úspora místa
+ Ochrana před vlhkem a nečistotami
od 170 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Vakuovací sáček MAXSELL
60-80 x 80 cm 12 ks

+ Sada obsahuje 12 ks
+ Velikost 60 x 80 cm
+ Umožňují ušetřit až 75 % místa
od 390 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat vakuové pytle

Před výběrem je důležité rozmyslet si jak a na co budete pytle používat. Od toho se odvíjí jejich velikost, typ a další parametry. Měli byste taky vědět, na co se pytle hodí a jaká jsou naopak jejich omezení.

Co jsou to vakuové pytle?

Takzvané vakuové pytle jsou relativně moderní řešení pro efektivnější využití úložného prostoru v domácnostech. Pokud nemáte zrovna velký dům s rozlehlým sklepem či půdou, dost možná bojujete s nedostatkem úložného prostoru. Nejvíce se to týká menších bytů a domácnosti, kde žijí rodiny s dětmi. Všude spousty oblečení, povlečení, plyšáků, hraček a dalších věcí – kam je dávat, aby se jich tam vešlo co nejvíce a nebyly neustále na očích?

Vakuové pytle sice přímo nezvětší úložné prostory bytu, ale umožní jistou optimalizaci skladování některých předmětů, které jsou typicky velmi objemné. Týká se to zejména textilií všeho druhu. Od povlečení až po oblečení. Od plyšáků až po ručníky a ubrusy.

Vakuové pytle se skvěle hodí především pro dlouhodobější uskladnění například sezónních textilií. Jen zimní oblečení zabere opravdu spoustu místa a přitom po mnoho měsíců pouze zahálí. Osušky a deky na letní pikniky, dovolené a radovánky na koupaliště zas zabírají místo v druhé části roku. A pak je tu spousta věcí, které třeba čekají na svou chvíli anebo už dosloužily, ale je vám líto je vyhodit. Mohou to být třeba hračky a dětské oblečení, které jednoho dne ještě může využít například mladší sourozenec.

Jak to funguje?

Vakuové pytle jsou většinou transparentní „igelitové“ pytle o různém objemu – od relativně malých až po opravdu velmi velké. Do těchto pytlů je možné uložit nejrůznější věci a následně prostřednictvím speciálního otvoru odsát vzduch.

Budete možná velmi překvapení, kolik prostoru např. typicky právě u textilií zabírá právě vzduch. Jeho precizním vytlačením můžete objem pytle zmenšit několikanásobně. Díky tomu se vám toho do úložného prostoru vejde mnohem víc.

Jaké jsou zásadní výhody vakuových pytlů?

Základním důvodem, proč si pořídit vakuové pytle je pochopitelně úspora místa, která může být v případě některých textilií i více než 70procentní. A to rozhodně není málo. Zvlášť pokud bojujete o každou píď úložných míst ve skříních, komodách, na věšácích a podobně. Existují však i další důvody, proč je výhodnější skladovat vhodné věci právě ve vakuových pytlích spíše než například v taškách či krabicích.

Jedním z velmi důležitých důvodů je čistota a hygieničnost. Na věci v krabicích či věšácích se práší, usídlují se v nich roztoči, plísně ale třeba je mohou napadat i moli, mohou zatuchnout a začít zapáchat a obecně podléhají rychlejší zkáze. Bez přístupu vzduchu jsou věci naopak poměrně bezpečně „zakonzervované“ – chráněné před škůdci, prachem i jinými nepříznivými vlivy. Takto uchované věci lze v případě potřeby vyndat a třeba je ani není nutné přeprat, protože nedoznaly viditelnější újmy.

Myslíte, že po odsátí vzduchu nezbytně dojde k výraznému pokrčení oblečení? Pak vězte, že pakliže věci do pytle slušně naskládáte, můžete být příjemně překvapeni. Textilie mohou být méně pokrčené, než pokud se válejí v krabici či tašce. Další výhodou pak může být i transparentnost. Do průhledných pytlů rozhodně lépe vidíte než třeba do krabic.

Pytle při cestování

Vakuové pytle mohou být skvělou volbou nejen pro uskladnění věcí doma, ale i pro sbalení zavazadel na cesty. Do kufru se vám díky použití vakuových pytlů vejde mnohem více oblečení a jiných věcí. Skvělé řešení, pokud například letíte letadlem a musíte se vejít do povolených rozměrů zavazadla.

Cestovní vakuové pytle bývají spíše menší. Často se prodávají v sadách po větším množství kusů. Důležitá je u nich snadná manipulace. Dobře si ale rozmyslete, jaký způsob odsávání pytlů pro cestovní účely zvolíte. Například vysavačové odsátí je sice perfektně rychlé a precizní, ale budete mít na cestách možnost oblečení znovu zabalit a odsát vysavačem pro zpáteční cestu?

Na co se pytle nehodí a jaké jsou jejich nevýhody?

Vakuové pytle samozřejmě nejsou všespásné a mají svá omezení. Perfektně se hodí především na nejrůznější textilie, plyšáky a obecně měkké, objemné předměty, které skrývají spoustu „přebytečného“ vzduchu.

Naopak vakuové pytle vám nebudou celkem k ničemu (snad kromě ochrany před prachem) při uskladnění většiny „tvrdých“ předmětů. Ať už jsou to plastové či dřevěné hračky, knihy nebo jiné předměty. Ostřejší předměty pak mohou pytel i poškodit.

Naopak největšího prospěchu dosáhnete při použití vakuových pytlů na různé doslova nadýchané textilie, jako jsou polštáře a peřiny, tlusté zimní bundy apod. Ty mohou svůj objem snížit opravdu razantně, zatímco např. u běžných triček bude úspora místa méně radikální, byť také dost znatelná.

Typy vakuových pytlů podle způsobu odsávání

Velmi důležitý je při výběru vakuových pytlů způsob samotného odsávání vzduchu. Z tohoto hlediska lze rozlišit tři základní typy, z nichž každý má nějaké výhody i nevýhody. Jak si vybrat tu správnou variantu?

Odsávání vytlačením/rolováním

Zcela bez-pomůcková, manuální a základní metoda. Vzduch z pytle zkrátka vytlačujete stlačováním či rolováním proti zipové straně. Pak ho speciálním uzávěrem hermeticky uzavřete. Toto řešení je pracnější a hodí se spíš pro menší a malé pytle. Velmi vhodné může být pro cestovní pytle, protože můžete vzduch vytlačit bez potřeby pomůcek. Navíc tyto pytle patří k nejlevnějším.

Na druhou stranu je toto řešení nepohodlné, zdlouhavější a méně efektivní. Vzduch se obvykle nepodaří vytlačit tak pečlivě jako při jiných metodách. U velkých pytlů pak může být ruční vytlačování velmi zdlouhavé a pracné, neobratné, náročné a velmi neefektivní.

Odsávání pumpičkou

Použít lze malou ruční či větší nožní pumpu a vzduch se již odsává skrz ventil, který zabrání zpětnému úniku vzduchu. Toto řešení je kompromisem mezi ručním a vysavačovým odsáváním. Hodí se zejména, pokud potřebujete sbalit zavazadla pro cestování do kempů, autem, na cykloturistiku apod. Tedy tam, kde není problém mít při sobě pumpičku.

Odsávání je pracnější a méně precizní než u vysavačového typu pytlů. Existují však dokonce i malé cestovní akumulátorové pumpy, které odsávají bezpracně a lze je nabíjet přes USB kabel. Aku pumpička ovšem něco stojí (minimálně pár stovek) a ne každá je dost výkonná, aby poskytla rychlé a precizní odsátí. Zvláště v případě větších pytlů.

Odsávání vysavačem

Pro domácí použití bychom jednoznačně doporučili tuto variantu pytlů. Odsání je zdaleka nejefektivnější, bezpracné a taky rychlé. Funguje velmi dobře i u velmi velkých pytlů například na ložní prádlo, peřiny, zimní bundy apod.

Nevýhodou je nutnost manipulace s vysavačem. U všech pytlů je pak důležitá kvalita zpětného ventilu, který musí dobře těsnit a nepropustit vzduch dovnitř. Některé nekvalitní pytle nemusejí být dokonale hermetické – a tak se do nich postupem času dostává vzduch a jejich objem „bobtná“.

Materiálové zpracování

Vakuové pytle bývají vyrobeny z nejrůznějších syntetických plastových materiálů. Mohou to být nejčastěji polyamidová, polypropylenová, polyetylenová či nylonová i jiná vlákna. Důležitá je odolnost a dostatečná síla materiálu. Zvláště pokud kupujete pytel či sadu pro opakované použití a požadujete co nejdelší životnost.

Jakákoli minimální oděrka může znehodnotit funkčnost pytle, protože tudy pronikne vzduch. Proto pytle chraňte před kontaktem s ostrými předměty. V recenzích a testech vakuových pytlů se můžete o životnosti a odolnosti konkrétních modelů dozvědět víc.

Objem a rozměry – jakou velikost pytlů zvolit?

Jak velké pytle pořídit? Samozřejmě záleží na konkrétním účelu použití. Většinou se však pytle prodávají v sadách po více kusech, přičemž obvyklé je, že v sadách jsou pytle různé velikosti.

Menší pytle mívají délku strany kolem 50 až 70 cm a hodí se na běžné oblečení nebo pro cestovní účely. Objem takových pytlů bývá kolem 20 l (pozor, někteří výrobci uvádějí ve specifikacích jen souhrnný objem všech pytlů v sadě, což může být matoucí).

Pytle od 70 do 100 cm jsou vhodné i na různé větší textilie, bytový textil, ubrusy, osušky, povlečení apod. Objem pytle může být i kolem 60 až 70 l. Velké pytle pak mají stanu i přes 100 cm, málokdy však více než cca 110 až 130 cm. Tyto pytle jsou vhodné pro domácí použití na uskladnění například peřin, zimních bund apod.

Parfemace

Některé pytle nabídnou i příjemnou parfemaci, která zajistí, že textilie při uskladnění „nenačichnou“ nějakým nepříjemným odérem. U uskladnění v hermeticky uzavřených pytlích je sice riziko vzniku typického zatuchlého zápachu minimální (oproti skladování např. volně ve skříni či krabicích), přesto může být jemná parfemace, např. levandulová, pro někoho bonusem. Jde však typicky o chemické parfemace, bez kterých se nepochybně dá obejít a větší část výrobců je nepoužívá.

Jsou všechny typy textilií vhodné pro skladování ve vakuových pytlích?

V zásadě ano, ale některé zejména jemné přírodní látky mohou dlouhodobé skladování ve „stlačené“ podobě bez přístupu vzduchu snášet hůře. Čím jemnější látka, tím větší obezřetnost je na místě. Kvalitní či luxusní kousky z kašmíru, hedvábí, jemné vlny apod. by po dlouhém skladování již nemusely vypadat tak dobře. Hrubější tkaniny a zejména syntetické tkaniny však snášejí dobře i velmi dlouhé vakuové uskladnění. V každém případě byste látky měli uskladňovat čisté a zcela suché.

Ceny vakuových pytlů

Kolik stojí kvalitní vakuové pytle? Tyto pomůcky se většinou prodávají v sadách po více ks, pojďme se podívat na orientační cenové relace.

Pytle do 200 Kč

Jednotlivé pytle nebo malé sady po např. 2 ks. Popřípadě i větší sady, ale spíše méně kvalitních pytlů (např. rolovacích, méně odolných,…).

Pytle do 500 Kč

Většinu populárních sad najdete v této relaci. Pěkné domácí i cestovní sady běžně i po deseti kusech pytlů.

Pytle nad 500 Kč

Především různé XXL sady a velmi kvalitní pytle pro náročnější použití.

Nejlepší značky vakuových pytlů

Které značky vakuových pytlů patří k nejoblíbenějším?

  • Tescoma – Známá česká značka, která nabízí i jedny z nejlepších a nejprodávanějších vakuových pytlů u nás.
  • Compactor – Expert na vakuové pytle. Bezkonkurenční výběr a vynikající kvalita.
  • Lamart – Známá značka. Výběr především velmi dostupných sad a pytlů.
  • Ruhhy – Populární vakuové pytle, většinou na odsátí pumpičkou.
ProduktInfoHodnocení
#1Vakuové pytle Compactor
Nejlepší a nejprodávanější vakuové pytle na trhu
+ Široký výběr různých velikostí
+ Patentovaný odsávací ventil
+ Opakovaně použitelné
od 390 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Vakuové pytle Wenko
+ Dobrý výběr, dobré ceny
+ Spokojené recenze
+ Různé rozměry
od 160 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Vakuové pytle Domopak
+ Praktické provedení
+ Spolehlivý ventil
+ I cestovní verze
od 350 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Vakuový pytel Tescoma
FANCY HOME 70 x 50 cm, 2 ks

+ 2 pytle o rozměru 70 x 50 cm
+ 75 % úspora místa
+ Ochrana před vlhkem a nečistotami
od 170 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Vakuovací sáček MAXSELL
60-80 x 80 cm 12 ks

+ Sada obsahuje 12 ks
+ Velikost 60 x 80 cm
+ Umožňují ušetřit až 75 % místa
od 390 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení