Domácnost

Nejlepší vysavače značky Dyson: TOP 5 modelů podle recenzí a testů

nejlepší vysavače Dyson
Vysavač je zajisté jednou z nejzákladnějších pomůcek pro úklid a údržbu domácnosti v čistotě. Sortiment je nicméně neskutečně rozsáhlý a rozmanitý. Objevuje se obrovské množství typů, technologií, funkcí, zpracování. Zkrátka, není vůbec snadné si vybrat. Vysavač navíc můžete pořídit doslova od pár stovek. Ale taky za několik desítek tisíc korun. Pokud vám nejde jen o co nejnižší cenu a pasete spíše po kvalitě, máme pro vás tip. V dnešním článku se totiž budeme věnovat nejlepším vysavačům Dyson.

Tato britská značka patří mezi průkopnické. Má značné zásluhy na vývoji moderních vysavačů a některých technologií. Dá se říct, že představuje sázku na jistotu. To ale neznamená, že je nutné horlivě spěchat do obchodu a koupit první vysavač Dyson, na který narazíte. Výrobky této značky zdaleka nepatří k nejlevnějším. Před koupí se vyplatí seznámit s tím, co tato značka nabízí a ujistit se, že je to pro vás skutečně to pravé.

V našem průvodci se zaměříme na představení technologií, funkcí a typů vysavačů Dyson. Pokusíme se vám nabídku této společnosti představit zevrubně a přitom srozumitelně. Obeznámíte se s tím, co můžete čekat, a co naopak ne. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru konkrétního modelu. Taky vám krátce některé nejprodávanější vysavače značky Dyson představíme.

Nejlepší vysavače značky Dyson na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Dyson V15 Detect Absolute
Nejlepší Dyson s laserem
✔️ Přesný laser pro detekci nečistot
✔️ LCD displej zobrazující množství vysátých nečistot
✔️ Na všechny druhy podlahových krytin
✔️ Špičkově zpracovaná hubice
✔️ Dokonale utěsněný filtrační systém Dyson
📌 od 21000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dyson V11 Absolute Extra
Vysoký sací výkon
✔️ Cyklonová technologie 14 cyklon
✔️ Až 60 minut provozu
✔️ Mimořádně výkonný motor
✔️ Hygienický systém vyprazdňování
✔️ Zásobník na nečistoty 0,76 l
📌 od 19000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dyson V12 Slim Absolute
Nejnovější technologie
✔️ Výkonný lehký digitální motor dosahuje až 125 000 ot./min
✔️ Až 60 minut provozu
✔️ Množství nástavců
✔️ Vícestupňová filtrace
📌 od 16500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dyson V8 Absolute +
Pro každodenní úklid
✔️ Vysoký sací výkon
✔️ Svítící LED štěrbinova hubice
✔️ Až 40 minut silného sání bez poklesu výkonu
✔️ Všestranné použití pro úklid od podlahy po strop
📌 od 11000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dyson Omni-glide
Dyson na tvrdé podlahy
✔️ S první všesměrovou podlahovou Fluffy hubicí
✔️ Pětistupňový filtrační systém
✔️ Snadné hygienické vyprazdňování zásobníku
✔️ Pro komplexní údržbu
📌 od 11000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vysavač Dyson

Co je důležité při výběru vysavače Dyson? Stejně jako u každého jiného vysavače musíte především znát své nároky, požadavky, potřeby a možnosti. Současné vysavače Dyson jsou tyčové, akumulátorové. Tento typ provedení může spoustě lidí perfektně vyhovovat, ale má i svá omezení.

Kromě toho je třeba sledovat konkrétní parametry, jako je příkon a sací výkon, filtrační systémy, napájení (výdrž, dobíjení), hlučnost, hmotnost a rozměry, akční rádius, objem nádobky na odpad, funkční vybavení, příslušenství a tak dále. Samozřejmě, že bude důležitá i cena.

O značce

Značka Dyson vznikla ve Velké Británii a není tomu tak dávno. Britský vynálezce a komandér Řádu britského impéria ji oficiálně založil v roce 1991. Tomu však předcházela dlouhá pouť s řadou úspěchů v oblasti technologických inovací. S myšlenkou na vytvoření vlastních nových prototypů vysavače začal James Dyson koketovat už v roce 1971. V roce 1984 už měl na svém kontě takových prototypů skoro 6 tisíc!

Licence na jeho prototypy a technologie však v 80. letech kupovaly a využívaly zavedené značky. Nejúspěšnější spolupráce vznikla s japonskou firmou Apex. Díky příjmům z licence si mohl James Dyson posléze dovolit založit vlastní firmu.

Dyson (osoba i značka) má na svědomí obrovské množství patentovaných řešení, prototypů a vylepšení. Některé se mu pokusily uzmout i jiné společnosti (v roce 1999 byla z takového činu soudně usvědčena ikonická americká značka Hoover).

James Dyson taky založil dobročinnou nadací, která uděluje Cenu Jamese Dysona. Jde o finanční cenu pro studenty, která má podpořit inovátorské a tvůrčí snahy, vznik nových patentů a technologického pokroku.

Cyklonová technologie

Největším přínosem – v rámci „světa vysavačů“ – však byla Dysonova cyklonová technologie. Dnes je na tomto principu postavena valná část tyčových a ručních vysavačů. Pracují na ní samozřejmě taky všechny vysavače značky Dyson.

Další produkty

James Dyson a jeho značka se nezabývají pouze vysavači. Vyvíjí a vyrábí taky pomůcky pro úpravu vzduchu (čističky, klimatizace) nebo třeba nástroje pro péči o vlasy.

Vysavače značky Dyson

Značka Dyson se zhlédla v trendu akumulátorových a tyčových vysavačů. Této vývojové linii se v posledních letech věnuje zcela naplno. Aktuální modely vysavačů Dyson jsou tedy všechny tyčového typu s akumulátorovým napájením.

Dalším společným jmenovatelem je již zmíněná cyklonová technologie. Zařízení kuželovitého tvaru využívá pro odloučení nečistot ze vzduchu odstředivou sílu. Sílou až 100 000 G „odmršťuje“ všechny prachové a jiné částice na stěny nádoby, odkud padají do odpadní nádoby. Nejenže výkonná cyklona je mimořádně účinná (až 99 a více procent), ale ochraňuje taky výstupní filtr. Ten díky tomu není třeba tak často čistit nebo měnit.

Cyklonovou technologii vynalezenou J. Dysonem využívá dnes řada známých i méně známých značek. Avšak u této technologie je pro výslednou účinnost velmi důležitá konstrukční kvalita. Efektivitu určuje rychlost proudění vzduchu, odstředivá síla. U levných vysavačů může být účinnost cyklonového systému nízká. Vysavače Dyson však udržují velmi vysoký standard kvality. Tomu odpovídají i ceny.

Video

Výhody a nevýhody cyklonové technologie

Cyklonová technologie je v principu bezsáčková. Pro spoustu uživatelů je to výhoda. Sáčky není třeba měnit, nakupovat. Vysavač je vždy připraven k použití. Velkým pozitivem tohoto systému je vynikající stálost výkonu. Jde vlastně o primární důvod, proč J. Dyson začal tuto technologií vyvíjet. Nebyl spokojen s často rychlým poklesem sacího výkonu u jiných technologických řešení.

Co do sací síly jsou tedy cyklonové vysavače stále a mohou být i velmi výkonné. V případě kvalitního provedení (což je případ značky Dyson) a v kombinaci s výstupním HEPA filtrem dosahují taky vynikajících filtračních vlastností. Vysavače tak mohou obstát i v domácnosti, kde žijí osoby s alergiemi či astmatem.

Jistá nevýhoda se týká údržby. Odpadní nádobu je skutečně vhodné vyprazdňovat po každém použití. Při vyprazdňování může docházet k úniku a rozvíření prachu. Vysavače Dyson, coby špička svého druhu, jsou řešeny tak, aby toto riziko bylo co možná nejnižší možné. Využívají sofistikovaný systém hygienického vysypávání.

Filtrace

Obecně se dá říct, že vysavače Dyson jsou díky precizní cyklonové technologii na vrcholu, pokud jde o filtrační účinnost. Již cyklonová separační nádoba zachytí všechny částice o velikosti v desítkách mikronů. Pak přichází na řadu pokročilý HEPA filtr.

Kvalita a účinnost celkového filtračního systému současných modelů Dyson je fascinující. U modelů minimálně od řady Dyson v10 dosahuje filtrace účinnosti 99,97 % až 99,99 % při zachycování mikroskopických částic o velikosti od 0,3 mikronů!

Jen pro srovnání. Kolem 60 až 180 mikronů se pohybuje velikost roztočů, menší jsou mikroskopické prachové částice, ještě menší, kolem 10 mikronů a méně, jsou viry. Vysavače Dyson tedy zvládnou odstranit téměř všechny patogeny, které se kolem nás pohybují.

Akumulátorové vs. síťové modely

Jak jsme uvedli, v současné době se značka Dyson soustředí na tyčové modely vysavačů napájené akumulátorem. Jde o řady vysavačů Dyson v7Dyson v15. Dále vysavače Outsize a Omni-Glide. Zakoupit stále můžete i klasické modely vysavačů.

Jde o vysavače Dyson Big Ball se síťovým napájením. Jde o velmi výkonné a stále špičkové vysavače vhodné i pro náročné uživatele. Značka už však momentálně nepokračuje v jejich vývoji.

Modelové řady tyčových vysavačů Dyson

Jádro nabídky značky Dyson momentálně tvoří vysavače sérií Dyson v7, v8, v10, v11, v12 a v15. Čím vyšší číslo, tím pokročilejší řadu máte před sebou. Každá řada ještě nabízí několik variant, které se liší výkonem, kapacitou, vybavením, funkcemi.

Nejvyšší model v současnosti představuje Dyson v15 Detect Absolute Extra, který disponuje laserovou detekcí a baterie vydrží až na 120 minut chodu. Cena je přes 20 tisíc Kč. Konkurovat mu může i speciální řada Outsize.

Výkon a další parametry vysavačů Dyson

Vysavače Dyson spojuje cyklonová technologie i například podobný design. Jednotlivé řady i verze se však od sebe velice liší většinou technických parametrů.

Sací výkon

Sací výkon vysavačů Dyson roste s každou další řadou. Stoupá i efektivita spotřeby. Starší model Dyson v7 nabízel sací výkon 100 AW (air watt). Zmíněný model Dyson v15 Detect Absolute Extra nabídne sací výkon 220 AW.

Síla sání je u vysavačů Dyson vynikající, o čemž svědčí i nadšené uživatelské recenze. Tyto vysavače se sacím výkonem dokážou vyrovnat i síťovým modelům. Zásadní vlastností pak je stabilita a stálost této sací síly. Dyson je, jak se říká, „držák“. Tyto vysavače si poradí s pevnými podlahami i koberci. U všech je samozřejmostí regulace výkonu.

Baterie a kapacita

Vysavače Dyson využívají pokročilé akumulátory typu li-Ion. Kapacita baterie je různorodá. U levnějších a starších modelů např. z řad Dyson v7 nebo v8 se pohybuje kolem 30-40 minut. U novějších řad je standardem výborných 60 minut. Nejvyšší modely zvládnou na ECO režim pracovat i 120 minut. Doba dobíjení je v průměru kolem 4 až 5 hodin.

U některých modelů je k dispozici i náhradní baterie na výměnu. Vyšší řady umožňují snadnou výměnu akumulátoru jediným pohybem. Některé nižší modely mají baterii upevněnou šroubky.

Objem nádoby na odpad

Objem odpadní nádobky se u většiny vysavačů Dyson drží na podobných hodnotách. Kolem 0,7 litru. Jde v rámci kategorie o mírný nadprůměr. Některé modely však mají kapacitu nižší. Jde např. o sérii Dyson v12 Slim. Zde má nádobka jen 0,35 l. Jde však o velmi lehký vysavač s vynikající manipulovatelností. Hmotnost je pouze 2,2 kg.

Hmotnost vysavačů Dyson a ovladatelnost

Vysavače Dyson se hmotnostně drží v rozmezí od cca 2,2 kg (Dyson v12 Slim) až po 3,5 kg (Dyson Outsize). Většinu modelů najdete někde mezi tímto rozpětím. Značka klade vysoký důraz na ergonomii a pohodlí při práci. Hmotnost je průsečíkem perfektní kvality zpracování z odolných materiálů, výkonné baterie a maximální manévrovatelnosti.

Díky tomu sbírají vysavače této značky nadšené recenze, v nichž je často vystihována právě vynikající obsluha a manipulovatelnost, lehkost práce. Pokud hledáte vysavač, se kterým se vám bude opravdu snadno a komfortně pracovat, určitě si mezi modely Dyson vyberete ideální variantu.

Hlučnost

Pokud jde o tichost provozu, vysavače Dyson pravděpodobně nezískají světové prvenství. Cyklonová, bezsáčková technologie obecně není nejtišším řešením. Hodnoty hluku jsou u modelů Dyson spíše průměrné, nejčastěji kolem 80 dB. Některé modely jsou poněkud tišší, jiné tuto hodnotu i překročí. Hlučnost je zcela únosná a nebývá kriticky nebo negativně hodnocena. V každém případě ale najdete i tišší vysavače.

Video

Funkce a technologie

Vysavače Dyson dokážou snad nejvíce zaujmout právě pestrou paletou pokročilých a praktických technologií. Základ v podobě propracovaného cyklonového systému je jen začátek. Co můžete čekat dál? Zde je aspoň několik příkladů:

  • LCD displej – Novější řady vysavačů Dyson disponují barevným displejem. Tento displej dokáže zobrazovat nejrůznější informace a nastavení.
  • Laserová detekce a přísvit – Jedna z nejzajímavějších technologií vyšších řad Dyson. Vysavače disponují laserovým přísvitem, který dokáže odhalit i nejjemnější zbytky prachu. Některé modely pak mají i detekční systém, který zobrazuje na LCD displeji jaké množství jakých částic se vám podařilo vysát.
  • Inteligentní přizpůsobení – Vysavače Dyson využívají systémy inteligentního řízení a přizpůsobení. Výkon se přizpůsobuje množství prachu, typu povrchu. Nastavení se neustále automaticky optimalizuje pro nejefektivnější spotřebu.
  • Hlášení údržby – Vysavače Dyson dokážou hlásit přesný zbývající čas baterie a taky si samy řeknou o potřebou údržbu, jako je vyčištění filtru.
  • Hygienické vysypávání – Vysypávání nádoby je řešeno tak, aby nedocházelo k víření prachu a ke styku s odpadem v nádobě. Toto řešení ocení zejména astmatici a alergici.

Velkou výhodou vysavačů Dyson je i bohaté příslušenství. Patří sem např. hubice High Torque proti namotávání vlasů, úzká hubice Laser Slim Fluffy, konická hubice na zvířecí chlupy, nechybí ani kartáč, štěrbinová hubice a další nástavce a adaptéry.

Ceny vysavačů Dyson

V současnosti se ceny vysavačů Dyson pohybují v rozmezí od cca 8 tisíc do 23 tisíc Kč. Jde tedy o dražší až drahé vysavače. Do 10 tisíc Kč pořídíte především modely z nižších řad Dyson v7 a Dyson v8. Do 20 tisíc Kč už můžete pořídit i nové modely s vysokou výbavou. Patří sem například Dyson v15 Detect Absolute – momentálně jeden z nejprodávanějších vysavačů Dyson. Nad 20 tisíc Kč už najdete nejvyšší modely pro nejnáročnější zájemce (např. Dyson Outsize či v15 Detect Absolute Extra).

ProduktInfoHodnocení
#1Dyson V15 Detect Absolute
Nejlepší Dyson s laserem
✔️ Přesný laser pro detekci nečistot
✔️ LCD displej zobrazující množství vysátých nečistot
✔️ Na všechny druhy podlahových krytin
✔️ Špičkově zpracovaná hubice
✔️ Dokonale utěsněný filtrační systém Dyson
📌 od 21000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dyson V11 Absolute Extra
Vysoký sací výkon
✔️ Cyklonová technologie 14 cyklon
✔️ Až 60 minut provozu
✔️ Mimořádně výkonný motor
✔️ Hygienický systém vyprazdňování
✔️ Zásobník na nečistoty 0,76 l
📌 od 19000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dyson V12 Slim Absolute
Nejnovější technologie
✔️ Výkonný lehký digitální motor dosahuje až 125 000 ot./min
✔️ Až 60 minut provozu
✔️ Množství nástavců
✔️ Vícestupňová filtrace
📌 od 16500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dyson V8 Absolute +
Pro každodenní úklid
✔️ Vysoký sací výkon
✔️ Svítící LED štěrbinova hubice
✔️ Až 40 minut silného sání bez poklesu výkonu
✔️ Všestranné použití pro úklid od podlahy po strop
📌 od 11000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dyson Omni-glide
Dyson na tvrdé podlahy
✔️ S první všesměrovou podlahovou Fluffy hubicí
✔️ Pětistupňový filtrační systém
✔️ Snadné hygienické vyprazdňování zásobníku
✔️ Pro komplexní údržbu
📌 od 11000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení