Domácnost

Nejlepší vysavače na zvířecí chlupy: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vysávače na zvířecí chlupy
Mít domácího mazlíčka přináší radosti, ale taky starosti. A zejména spoustu práce na víc. Evergreenem je v domácnostech, které sdílejí i zvířátka, uklízení chlupů. Zvláště někteří psi a kočky línají, dalo by se říct, opravdu masivně. V takovém případě to chce za prvé pevné nervy. Za druhé opravdu hodně kvalitní a výkonný vysavač, který vás chlupů rozprostřených všude po bytě zbaví. Vysavač může pomoci odstranit chlupy nejen z podlah a koberců, ale s patřičnými nástavci i z gauče a dalšího nábytku, z různých zákoutí, textilií – ba dokonce i přímo z kožichu. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší vysavač na zvířecí chlupy. Dočkáte se průvodce výběrem se spoustou užitečných rad a tipů, ale taky přehledu cen či krátkých recenzí nejlepších výrobců.

Při výběru vám však může pomoci i náš žebříček nejoblíbenějších a nejlepších modelů kvalitních vysavačů. Možná mezi nimi najdete model, který bude splňovat všechny vaše nároky i požadavky. Nezapomeňte se před nákupem seznámit i s uživatelskými recenzemi vysavačů na zvířecí chlupy. Můžete se v nich dozvědět o různých nedostatcích (ale i kvalitách), kterými se prodejce nepochlubí. Recenze byste však měli brát s rezervou, protože bývají často subjektivní a nezřídka i protichůdné. Důležité je, abyste byli sami schopni porovnat nejdůležitější parametry a vlastnosti výrobku. S tím vám pomůžeme…

Nejlepší vysavače na zvířecí chlupy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Vysavač Dyson V8™ Absolute
Nejlepší vysavač na psí chlupy
✔️ Vhodný pro důkladný úklid domácnosti s mazlíčky
✔️ Navržený pro maximálně tichý úklid
✔️ Až 40 minut bez poklesu sacího výkonu
✔️ Snadno přeměnit na ruční vysavač
📌 od 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Concept ICONIC Animal Smart Flex VP6130
Určen přímo na chlupy od zvířat
✔️ Účinný na všech podlahových krytinách
✔️ Nabízí dlouhou dobu provozu až 60 minut
✔️ Flexibilní ohebný kloub
✔️ Chytře vymyšlený PET kartáč s prodlužovací hadicí
📌 od 7000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Philips Series 7000 PowerPro Expert
Skvěle hodnoceno
✔️ Účinný 900W motor s rychlostí nad 50 000 ot./min
✔️ Efektivní hubice TriActive+
✔️ Zachytí 99,9 % jemného prachu – včetně pylů, chlupů domácích zvířat a roztočů
✔️ Bohaté příslušenství
📌 od 6000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4TESLA RoboStar T60
Nejlepší robotický vysavač na psí chlupy
✔️ Hravě si poradí s běžnými nečistotami v domácnosti
✔️ Inteligentní navigace + trojnásobný systém filtrace
✔️ Vysavač vysává i vytírá
✔️ Vhodný i pro koberce
📌 od 4900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5iRobot Roomba i7
Pro náročné a bez starostí
✔️ S unikátním navigačním systémem iAdapt 3.0
✔️ Třístupňový čisticí systém AeroForce
✔️ Neomezená velikost uklízené plochy
✔️ Široké možnosti individuálního nastavení
📌 od 13000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Kärcher VC 3 1.198-125.0
Výkonný vysavač na zvířecí chlupy
✔️ Vícestupňová filtrace
✔️ Úsporný provoz
✔️ Spokojené recenze
✔️ Kompaktní rozměry a nízká váha
📌 od 2800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7ETA Supersonic 2231
Cena / výkon
✔️ Výkonný rotační turbokartáč
✔️ Inovovaná kovová trubice s flexibilním kloubem
✔️ Kvalitní HEPA filtr
✔️ Dvě úrovně sacího výkonu
📌 od 3600 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vysavač na zvířecí chlupy

Podle jakých konkrétních měřítek vybírat účinný vysavač na chlupy? Velmi důležité je zaměřit se na silný a efektivní výkon a vysoce kvalitní filtrační systém. Důležité bude i vhodné příslušenství. Samozřejmě je taky třeba zvolit vhodný typ vysavače a zajímat se i o další vlastnosti a funkce. V neposlední řadě se určitě budete orientovat podle ceny, ale taky podle značky.

Co by měl splňovat vysavač na chlupy?

Vysavač na zvířecí chlupy nemusí být žádné speciální zařízení. Vybírat lze z běžných druhů domácích vysavačů. Ne každý výrobek je však pro tyto účely vhodný. V domácnosti, ve které se pohybuje línající zvířátko nebo více zvířat, budou na vysavač kladeny vyšší nároky. Odstranit chlupy zašlapané či zapíchané hluboko do koberců a textilií vyžaduje výkonnost.

Pro ochranu motoru i ovzduší je pak nutná účinná filtrace. Vysavač by měl být rovněž dobře ovladatelný, komfortní a ergonomický, protože ho budete používat často. Vybavení by mělo zahrnovat vhodné nástavce, které usnadňují odstraňování chlupů z povrchů. Vysavač by měl být i odolný, aby snesl intenzivnější použití – a doporučujeme zvolit vyšší kapacitu zásobníku. S výjimkou příslušenství tedy nejde o vysloveně specifické funkce nebo vlastnosti. Cílem je zkrátka vysoce účinný a kvalitní vysavač.

Nicméně řada výrobců již nabízí vysavače, které jsou (nebo by měly být) takříkajíc optimalizované právě pro použití v domácnosti se zvířaty. Často nesou ikonku psa či kočky a název obsahuje slova jako Pet, Animal nebo třeba Zoo apod. Takové označení vám sice může výběr usnadnit. Avšak neměli byste se nechat snadno zlákat a nekriticky považovat vysavač s tímto označením za automaticky nejvhodnější či nejvýhodnější. Vždy zvažujte především konkrétní parametry a funkce.

Typy vysavačů a jejich výhody a nevýhody

V první řadě byste se měli rozhodnout, po jakém typu vysavače vůbec sáhnout. Možností je několik a každá varianta přináší jisté výhody i nevýhody, pokud jde o použití v domácnosti s domácími mazlíčky.

Klasický

Klasický vysavač s hadicí spojenou s pojízdným tělem představuje osvědčenou volbu pro domácnost. Výhodou je vysoká výkonnost a spolehlivost. Vysavače bývají rovněž odolné a nabízejí vysoký objem odpadní nádoby. Taky filtrace může být vysoce kvalitní díky většímu tělu, které pojme sofistikovanější systém.

Zkrátka klasický vysavač je volbou i pro náročné použití. Kvalitní modely výkonností hravě obstojí i při úklidu chlupů v kobercích či na čalouněních. Výhodou bývá i bohaté příslušenství. A jaké jsou úskalí? Klasické vysavače jsou poměrně neohrabané a hůře skladné. Výběr zahrnuje v drtivé většině jen síťové modely.

Tyčový

Tyčové vysavače si získávají stále větší oblibu. Dříve byly považovány za výkonnostně slabou náhražku klasických modelů, ale to už zcela neplatí. Kvalitní moderní tyčové modely jsou schopné poskytnout vysoký výkon sání. Avšak přece jen je třeba věnovat při výběru výkonu větší pozornost – zvláště u aku modelů. Pomoci vám mohou například odborné testy vysavačů.

Výhodou tyčových modelů je vynikající flexibilita, pohodlí a operativnost. Práce s nimi je poměrně komfortní (opět ale záleží na konkrétním zpracování), jsou lehké a skladné. Mohou však mít i nedostatky. Kromě nižšího výkonu to může být třeba menší objem zásobníku a horší manipulace s ním při jeho vysypávání. Zde velmi záleží na zpracování konkrétního modelu. Tyčové vysavače mohou být taky náchylnější k poruše a poškození. Některé taky mohou být překvapivě velmi hlučné.

Celkově vzato. Tyčový model může být dobrou volbou zejména pro menší domácnosti na průběžný úklid a obstojí i vůči zvířecím chlupům, avšak je třeba pečlivěji vybírat a zvolit výkonný a dobře zpracovaný model s kvalitní filtrací a systémem vysypávání.

Robotický vysavač a/nebo mop

Robotické vysavače nebo robotické mopy či případně kombinace obojího (modely 2v1) jsou hitem posledních let. Nejlepší úklid je totiž ten, který někdo udělá za vás. A to robo-vysavače umí. Mohou vysávat každý den, když jste v práci. Bývají poměrně tiché a volný čas mohou trávit zašité v nenápadném koutě, kde si hoví u nabíječky.

Zdá se to jako ideál, ale má to ještě své mouchy. Zejména starší modely mohou mít příliš nedokonalou navigaci, která neumožní opravdu svědomitý a důkladný úklid všech míst. I moderní modely jsou pak vhodné spíše do méně členitých ploch s minimem překážek. Robo-vysavače se pak vůbec nehodí na vysávání chlupů z nábytku. A ani výkon nebývá zcela oslnivý. Zejména ty levnější si sotva poradí i s kobercem s nízkým chlupem, natož s náročným úklidem domácnosti pokryté houští zvířecích chlupů. Robotické modely jsou navíc výhradně akumulátorové, což omezuje pracovní dobu.

Robo-vysavač je dobrým pomocníkem pro lehký, pravidelný úklid. Avšak asi by neměl být jediným vysavačem v domě, kde se pohybují línající zvířata. Některé práce prostě nezastane až tak perfektně. Rovněž doporučujeme v případě pořizování robo-vysavače raději rozbít prasátko a sáhnout po kvalitnějším, modernějším a pokročilejším modelu.

Ruční vysavač

Šikovný pomocník, který vám pomůže zbavit se nečekaně odhaleného lokálního ložiska chlupů na koberci, nábytku nebo i oblečení. Tento vysavač pochopitelně neslouží pro kompletní úklid domu. Může být ale užitečným doplňkem. Výhodou je, že značná část tyčových vysavačů se vyrábí v provedení 2v1 – tedy s odnímatelným tyčovým vysavačem.

Baterie vs. síť?

Pokud jde o napájení, volba taky není nijak jednoznačná. Aku vysavače jsou čím dál oblíbenější, ale mají své mouchy. Síťové napájení poskytne vysoký a plně stabilní výkon. Můžete vysávat, jak dlouho chcete a s vynikající účinností. Proto jsou klasické vysavače většinou síťové.

Aku provedení je flexibilní, nabízí snadnou manipulaci a rychlé použití. Výkonnost však zdaleka ne vždy dosahuje úrovně síťového provedení. Má-li být srovnatelná, jsou aku modely výrazně dražší. Dále je zde problém omezení pracovní doby na řádově desítky minut, kolísavější výkon a nutnost dobíjení, které trvá celé hodiny.

Jinými slovy… síťové řešení nabízí spolehlivost, účinnost, nejlepší poměr ceny a kvality. Akumulátorové provedení je komfortnější. Volba je na vás. Obě varianty, jde-li o kvalitní výrobek, obstojí i v domácnosti se zvířaty.

Fitrace

Filtrace by měla být na vysoké úrovni. Zvlášť pokud v domácnosti žijí citlivější osoby. Vysoký standard zajišťují HEPA filtry (ideálně číslo 13 a vyšší). Velmi účinné mohou být i vysavače s vodními filtry, které plně obstojí i v domácnostech s alergiky.

Sáčkový vs. bezsáčkový

Po éře bezsáčkových modelů se sáčky vracejí opět oprávněně do módy. Sáček představuje další stupeň filtrace, což je žádoucí. Zároveň je použití sáčků hygieničtější a pohodlnější při vysypávání. Avšak musíte mít zásobu sáčků, které taky nejsou zadarmo.

Bezsáčkové provedení má ale taky něco do sebe. Je v jistém smyslu pohodlnější, protože nemusíte myslet na výměnu sáčků. Pokud oželíte jeden stupeň filtrace a smíříte se s nutností vysypávat a vymývat nádobu, může být bezsáčkové provedení pro vás adekvátní.

Sací výkon

Sací výkon je důležitá veličina. Značí se ve wattech stejně jako příkon, takže si řada lidí tyto pojmy plete. Příkon ovšem udává spotřebu elektřiny (u aku modelů tudíž není uváděn). Sací výkon je lepší pro porovnávání výkonnosti jednotlivých modelů mezi sebou.

Neměli byste však na tuto papírovou veličinu vsadit všechny karty. Je vhodné informovat se o reálné výkonnosti a spolehlivosti vysavače i v recenzích, testech a dalších zdrojích.

Objem

Zvíře po sobě dokáže zanechat překvapivě velké množství chlupů. Ty snadno zaplní zásobník i při průběžném úklidu. Doporučujeme proto sáhnout po modelu se spíše objemnějším zásobníkem. Konkrétní kapacita ovšem závisí na typu vysavače a měla by se odvíjet i od velikosti uklízeného prostoru.

Příslušenství

Rotační kartáč, speciální kartáč na chlupy, různé nástavce na vysávání čalounění a nábytku. Často jsou nejrůznější nástavce spíše reklamním trikem, který umožňuje zvýšit cenu vysavače. Nástavce pak často jen leží ve skříni. V případě domácnosti se zvířaty však přece jen oceníte bohatší příslušenství. Rozhodně doporučujeme alespoň rotační kartáč a užší hubici na rohy křesel a gaučů a podobné plochy.

Video

Ceny vysavačů na zvířecí chlupy

Kolik vás bude stát kvalitní vysavač na zvířecí chlupy? Jak bylo řečeno, pro tyto účely jsou vhodné kvalitnější a výkonné modely, nedoporučujeme tedy hledat v nejnižších relacích.

✅Vysavače do 2000 Kč

Dostupné, ale obvykle solidně výkonné klasické vysavače. Velmi levné a obvykle síťové tyčové vysavače. Síťový tyčový vysavač v této ceně může být i velmi výkonný, ale bude mít zřejmě jednodušší filtraci a levnější celkové zpracování. Obecně jde o relaci vhodnou pro méně náročné zájemce.

✅Vysavače do 8000 Kč

Výběr solidních tyčových i velmi výkonných klasických vysavačů a taky základních až středně kvalitních robo-vysavačů.

✅Vysavače nad 8000 Kč

Kategorie pro náročné. Lze očekávat vysoce kvalitní zpracování, špičkovou filtraci, vysoký výkon a obecně výborné vlastnosti.

Nejlepší značky vysavačů na zvířecí chlupy

Které značky vysavačů nabízejí kvalitní modely vhodné i pro úklid zvířecích chlupů?

  • Dyson – Špičkové aku tyčové vysavače. Nejvyšší liga ve své kategorii. Perfektní filtrace i výkon, avšak vyšší až vysoká cena.
  • Rowenta – Velký výběr klasických i tyčových vysavačů. Spolehlivá kvalita a vysoká výkonnost. Osvědčená volba.
  • Bosch – Alternativa k Rowentě. Vynikající výběr a spolehlivá, vysoká kvalita. Vysavače různého typu především ve střední cenové relaci.
  • Xiaomi – Populární robotické vysavače s pěknou výbavou a kvalitní navigací. Výborný poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1Vysavač Dyson V8™ Absolute
Nejlepší vysavač na psí chlupy
✔️ Vhodný pro důkladný úklid domácnosti s mazlíčky
✔️ Navržený pro maximálně tichý úklid
✔️ Až 40 minut bez poklesu sacího výkonu
✔️ Snadno přeměnit na ruční vysavač
📌 od 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Concept ICONIC Animal Smart Flex VP6130
Určen přímo na chlupy od zvířat
✔️ Účinný na všech podlahových krytinách
✔️ Nabízí dlouhou dobu provozu až 60 minut
✔️ Flexibilní ohebný kloub
✔️ Chytře vymyšlený PET kartáč s prodlužovací hadicí
📌 od 7000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Philips Series 7000 PowerPro Expert
Skvěle hodnoceno
✔️ Účinný 900W motor s rychlostí nad 50 000 ot./min
✔️ Efektivní hubice TriActive+
✔️ Zachytí 99,9 % jemného prachu – včetně pylů, chlupů domácích zvířat a roztočů
✔️ Bohaté příslušenství
📌 od 6000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4TESLA RoboStar T60
Nejlepší robotický vysavač na psí chlupy
✔️ Hravě si poradí s běžnými nečistotami v domácnosti
✔️ Inteligentní navigace + trojnásobný systém filtrace
✔️ Vysavač vysává i vytírá
✔️ Vhodný i pro koberce
📌 od 4900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5iRobot Roomba i7
Pro náročné a bez starostí
✔️ S unikátním navigačním systémem iAdapt 3.0
✔️ Třístupňový čisticí systém AeroForce
✔️ Neomezená velikost uklízené plochy
✔️ Široké možnosti individuálního nastavení
📌 od 13000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Kärcher VC 3 1.198-125.0
Výkonný vysavač na zvířecí chlupy
✔️ Vícestupňová filtrace
✔️ Úsporný provoz
✔️ Spokojené recenze
✔️ Kompaktní rozměry a nízká váha
📌 od 2800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7ETA Supersonic 2231
Cena / výkon
✔️ Výkonný rotační turbokartáč
✔️ Inovovaná kovová trubice s flexibilním kloubem
✔️ Kvalitní HEPA filtr
✔️ Dvě úrovně sacího výkonu
📌 od 3600 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení