Domácnost

Nejlepší prostěradlo: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Výběr lůžkovin bychom neměli podceňovat, protože mohou mít vliv na kvalitu spánku, hygienu i komfort. Většina lidí se při nakupování lůžkovin více soustředí na povlečení, ale volba kvalitního prostěradla je stejně důležitá. Jak vybrat nejlepší prostěradlo? To se dozvíte v našem článku.

Nejlepší prostěradla na trhu

ProduktInfoHodnocení
TIPProtiroztočové prostěradlo na matraci nanoSPACE s gumou
✔️ vyrobeno z vícevrstvé textilie s nanovlákennou bariérou
✔️ ideální prostěradlo pro alergiky a astmatiky
✔️ záchyt alergenů a roztočů je 100%
✔️ vyrobeno v ČR
✔️ pro výšku matrace do 25 cm
📌 od 1850 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#1Jersey prostěradlo Andrea Simone
✔️ materiál 100 % česaná bavlna MAKO
✔️ mnohem jemnější než klasická bavlna
✔️ velka přednost je výška rohu 35 cm
✔️ vhodné prostěradlo i pro vysoké matrace
✔️ vyrobeno u nás v České republice
📌 od 450 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2JERSEY prostěradlo s lycrou
✔️ vyrobené z velmi jemné kvalitní příze z 95% bavlny a 5% spandexu
✔️ max. výška matrace do 25 cm
✔️ vysoká gramáž 170 g/m2
✔️ Univerzální, vhodné na léto i zimu
📌 od 450 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#3SCANquilt napínací prostěradlo JERSEY LYCRA
✔️ bavlněné prostěradlo z česané bavlny s elastickou lycrou
✔️ příjemné na omak
✔️ má dlouhou životnost
📌 od 990 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#44Home prostěradlo mikroflanel
✔️ jemný a měkký materiál vás krásně zahřeje
✔️ snadná údržba – materiál rychle schne
✔️ prostěradlo je napínací
✔️ pro matrace o max. výšce 25 cm
📌 od 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5B.E.S. Petrovice prostěradlo Froté PERFECT
✔️ materiál prostěradel: 80% bavlna a 20% polyester
✔️ dobrá savost
✔️ mezinárodní certifikát Öko-Tex Standard
✔️ zdravotní nezávadnost
✔️ výška rohu 25 cm, obšito gumou
📌 od 455 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Jak vybrat prostěradlo

Při výběru prostěradla je důležitý typ a velikost, ale zásadní roli hraje především materiálové zpracování. V našem článku se proto zaměříme především na tento faktor.

Plachtová vs. napínací prostěradla a jak vybrat velikost?

Podle toho, jakým způsobem se prostěradlo napíná na matraci, lze tyto lůžkoviny rozdělit na dva typy.

Plachtová prostěradla

Představují tradiční řešení. Prostěradla jsou zkrátka jen obdélný dílec látky, která obvykle není elastická. Natahování na matraci dá poněkud více práce, je třeba okraje důkladně založit pod ní. K rozměrům matrace byste proto měli přičíst cca 40 až 60 cm. Prostěradlo na dvoulůžko o rozměru 160 × 200 cm by tak mělo mít aspoň 200 × 240 cm. Větší rezerva je lepší než menší. Kromě obtížnější manipulace je nevýhodou těchto prostěradel vyšší mačkavost a nutnost žehlení.

Napínací prostěradla

V domácnostech dnes dominují prostěradla s obvodovou gumou, která umožní velmi snadné napnutí prostěradla na matraci. Práce s nimi je pohodlná, nekrčí se, nerolují a nestahují. Často bývají i velmi elastická (záleží na konkrétní tkanině, resp. na příměsi elastické látky). Tato prostěradla se vybírají přímo podle rozměrů matrace. Pokud tedy potřebujete prostěradlo na lůžko 160 × 200 cm, jednoduše koupíte prostěradlo, které je takto označené.

Materiály prostěradel

Pravděpodobně zdaleka nejdůležitějším faktorem při výběru prostěradla bude materiálové zpracování. To ovlivní, jak prostěradlo vypadá, jak je příjemné na omak, ale taky jaké budou nároky na údržbu, jak bude prostěradlo odolné, jaké bude mít tepelné vlastnosti a podobně. U materiálu tedy vše začíná i končí, proto se jim budeme věnovat velmi podrobně.

Přírodní tkaniny a syntetika

Svět textilií lze rozdělit na dva základní „tábory“. Na přírodní textilie na jedné straně a syntetické, čili uměle vyrobené, na druhé straně. Nejvýznamnějším zástupcem přírodních textilií je v případě prostěradel a lůžkovin jednoznačně bavlna. Ta je ostatně nejpoužívanější přírodní tkaninou vůbec.

Bavlna v prostěradlech stále jednoznačně dominuje. Situace se zde tedy jasně přiklání k převaze přírodních tkanin, přestože např. v oblasti oblečení už přírodní textilie trhu tak jednoznačně nevládnou. S bavlnou se lze v prostěradlech setkat ve formě nejrůznějších tkanin a pletenin, které si jednotlivě probereme níže. Každá tkanina – čili forma zpracování bavlny – má totiž velmi specifické vlastnosti, výhody i nevýhody.

Velmi častým řešením jsou však prostěradla, která nejsou čistě bavlněná, nýbrž se do nich přidává příměs nějaké syntetické látky. Velmi často jde o látky jako lycra, spandex či elastan nebo jiné syntetické textilie, které pozmění funkční vlastnosti látky. Na nejdůležitější případy se podíváme níže.

Prostěradla z čistě syntetických tkanin nejsou sice tak častá jako bavlněná, ale přesto existují. Nejčastěji jde o zpracování polyesteru ve formě mikrovlákna, resp. mikroplyše. Kromě toho se lze setkat s dalšími specifickými materiály. Mezi přírodní patří tradiční len, který se částečně vrací do módy, nebo bambusové vlákno. Populární je i viskóza, kterou bychom mohli označit za látku přírodního původu, ale vzhledem ke zpracování nelze mluvit o čistě přírodním materiálu.

Výhody a nevýhody syntetiky vs. přírodních tkanin

Ačkoli mohou z bavlny vznikat různé tkaniny s různými vlastnostmi – a totéž platí pro polyester – existují obecné vlastnosti, které jsou společné přírodním tkaninám (nejen bavlně) a syntetickým tkaninám.

Velmi typickou výhodou bavlny a přírodních tkanin je prodyšnost a savost. Bavlna perfektně dýchá, zajišťuje pokožce přístup vzduchu. Bavlna je přirozená a skvělá na omak i šetrná pro kůži. Obecně vzato se doporučuje upřednostnit pro lůžkoviny právě bavlnu či jiné přírodní materiály, které jsou pro tyto účely zdravotně výhodnější.

Na druhou stranu ve prospěch polyesteru mluví nízká cena a některé další vlastnosti. Například rychlé schnutí. Polyester pot příliš nenasakuje, ale odvádí. V podobě např. oblíbeného mikroplyše jde navíc o mimořádně hebkou a hřejivou látku.

Materiály prostěradel

Froté

Froté je jedna z nejběžnějších bavlněných tkanin používaných pro bytové textilie – ať už jde o osušky, župany, ručníky nebo lůžkoviny včetně prostěradel. Často se froté prostěradla vyrábějí s menší příměsí (do cca 20 %) syntetiky. Díky tomu jsou velmi pružná a snadno je natáhnete na vysokou matraci.

Jde o látku krásně měkkou, spíše hřejivou, a tedy vhodnější na chladnější období roku. Výhodou froté je nemačkavost a snadná údržba. Prát se dají i na 60°C a není třeba je žehlit. Froté je velmi savé, poměrně odolné a celkově praktické řešení. Poměrně příznivá bývá i cena. Froté je ideální volba pro lidi, kteří nechtějí lůžkoviny příliš řešit (v žádném ohledu). Froté vám žádnou zvláštní práci nepřidá.

Satén

Satén lze považovat za poněkud luxusnější bavlněnou tkaninu, přičemž saténové prostěradla jsou obvykle 100% bavlněná. Někdy se používá i špičková egyptská bavlna a pak se obvykle mluví o mako saténu. Satén je charakteristický exkluzivně lesklým a hladkým povrchem. Zároveň jde o látku velmi pevnou a odolnou.

Satén se skvěle hodí na letní období, protože má přirozeně chladivější povrch. Nicméně kvalitní satén dokáže ve skutečnosti i v zimě velmi dobře zahřát, takže je vhodný pro každé období roku. Nevýhodou je nutná potřeba žehlení s výjimkou saténu s nežehlivou úpravou (obvykle se jedná právě o mako satén). Kvalitní saténová prostěradla jsou dražší, ale zajisté nebudete koupě litovat.

Flanel

Flanel není jen doménou károvaných dřevorubeckých košil. Jde o látku, která se s oblibou používá i u lůžkovin. Díky „chloupkovitosti“ je flanel příjemný na omak a velmi hřejivý. Tato tkanina je díky tomu skutečně vhodná spíše na chladnější období a pro osoby, které mají rádi hřejivé lůžkoviny. V létě ho až tak nedoceníte.

Flanel je bavlněná tkanina, takže je i prodyšná a savá. Obvykle vyžaduje žehlení, ale nemá takové sklony se mačkat jako klasický satén.

Jersey

Mimořádně oblíbenou bavlněnou tkaninou na prostěradla je jersey neboli žeržej. Jde rozhodně o jedno z nejprodávanějších řešení. Jersey je látka velmi příjemná na omak, která nemá tendenci se zvlášť mačkat. Jersey skvěle saje a dýchá a oplývá solidní přirozenou pružností, avšak někdy se do prostěradel přidávají syntetické příměsi, které pružnost umocní, aby se dalo prostěradlo snadno natahovat na matrace různé tloušťky.

Exkluzivnější variantou jersey je opět mako jersey z egyptské bavlny, kde je jemnost ještě výrazně vyšší. Jersey prostěradla se dají prát na 60°C, jsou odolná, příjemná i praktická. Oproti např. froté je jersey méně hřejivé. Hodí se však v podstatě pro celoroční použití.

Mikroflanel

Tentokrát se dostáváme do vod syntetických tkanin. Tzv. mikroflanel se vyrábí z polyesterových vláken a je příbuzný mikroplyši. Oproti němu je však ještě více jemný a hebký a taky více hřejivý. Díky tomu je skvělý pro zimomřivé osoby, které mají rády mimořádně hebounké materiály. Výhodou je i nemačkavost. Mikroflanel se obvykle pere na max. 40°C. Oproti bavlněnému flanelu je mikroflanel méně savý a prodyšný.

Mikroplyš

Opět jde o materiál z polyesterových vláken. U prostěradel je poměrně populární. Je jemný, hebký, hřejivý a dobře se s ním pracuje, nemačká se. Spaní v lůžkovinách z mikroplyše může budit podobný dojem jako spát v posteli z plyšových medvídků. Opět toto řešení ocení milovníci velmi hebkých materiálů.

Damašek

Mezi luxusnější tkaniny rozhodně patří i bavlněný damašek. Damašková prostěradla jsou docela oblíbená v kvalitních hotelích. Důvodem je nejen špičkový, krásný vzhled, ale i mimořádná odolnost a snadná údržba.

Hedvábí

Přírodní, pravé hedvábí se vyrábí z vláken produkovaných bourcem morušovým. Jde o látku považovanou už od dávné historie za jednu z nejluxusnějších, ne-li nejluxusnější vůbec. Hedvábí svým dokonalým leskem a hladkostí okouzlí i nejnáročnější osoby. Hedvábí má i velmi dobré tepelné vlastnosti. V zimě hřeje, v létě chladí.

Nevýhodou je náročná údržba (ruční praní, šetrné žehlení,…) a vysoká cena. Levnější alternativou mohou být různé varianty „méně jakostního“ hedvábí či hedvábí smíseného s bavlnou. Dále přímo náhražky hedvábí ze syntetických tkanin. Co do kvality však může být srovnatelnou, ale na údržbu praktičtější a levnější, volbou kvalitní bavlněný satén.

Percal/perkál

Perkál je další velmi jemná a lehká bavlněná tkanina. Opět patří mezi luxusnější látky. Oproti saténu je povrch matný, spíše hebký až plyšový než hladký. Perkál má spíše hřejivý charakter. Je velmi odolný. Někdy se přidává polyester pro omezení mačkavosti, lepší pružnost apod.

Tencel a jiné viskózy

Viskóza je vlákno, které se vyrábí z dřevních hmot – z celulózy. Dalo by se říct, že jde o „polo-přírodní“ látky. Nejznámějším příkladem je látka Tencel (lyocell). Tencel a viskózy obecně jsou velmi savé (dokonce víc než bavlna) a mají dobré termoregulační vlastnosti – vhodné jsou na léto i na zimu. Další výhodou je nemačkavost a přirozeně antibakteriální vlastnosti. Nevýhodou je nižší mechanická odolnost.

Prostěradla s lycrou či elastanem, spandexem?

Lycra, elastan či spandex jsou syntetické látky na bázi polyesteru, které se často přidávají do bavlněných prostěradel pro zvýšení elasticity. Podíl těchto látek je v prostěradle poměrně nízký, většinou v řádu několika procent až cca 15 nebo 20 procent.

Díky této příměsi jsou prostěradla praktičtější. Snadno se natáhnout a povlékají, dokážou se přizpůsobit různě tlustým matracím, nesrážejí se, méně se mačkají. Pokud dáte přednost praktičnosti před exkluzivitou, tato prostěradla jsou dobrá volba.

Lněná prostěradla

Len se vrací do módy v oblečení i u lůžkovin. Má velmi dobré termoregulační i hygienické a zdravotní vlastnosti. Je mimořádně odolný. Nevýhodou je ovšem opravdu silně mačkavý povrch. Len taky není na dotyk typicky tak jemný jako bavlna.

Bambusová prostěradla

Vysoce savé, antibakteriální, antialergické. To jsou důvody, proč je v posledních letech bambusové vlákno stále oblíbenější. Hodí se především pro alergiky, astmatiky či zkrátka osoby náročnější na hygieničnost prostředí.

Jakou gramáž látky zvolit?

Gramáž neboli hmotnost látky na 1 metr čtvereční je poměrně důležitým ukazatelem kvality. Má smysl se o ni zajímat zejména u bavlny, ale různé tkaniny mohou mít specificky jiné gramáže. Podle typu a lehkosti látky mohou mít bavlněné tkaniny gramáž už od 80 g (např. batist) až po více než 250 g/m2. Vyšší gramáž (v rámci rozpětí u konkrétní tkaniny; např. u froté je obvyklé rozmezí 180–220 g/m2), svědčí o větší odolnosti a kvalitě.

U hedvábí je rozpětí už od 20 g po cca 130 g na metr čtvereční. U polyesteru od cca 30 do 150 g na metr čtvereční.

Náš tip: Tipy na nejlepší chrániče na matrace

Cena prostěradel

Kolik stojí kvalitní prostěradlo? Zde velmi záleží především právě na použitém materiálu, jeho kvalitě, gramáži,…

Prostěradla do 300 Kč

V této kategorii najdete velký výběr především napínacích froté prostěradel, potažmo prostěradel z látky jersey, vyskytují se ale i jiné materiály.

Prostěradla do 600 Kč

Opět dominuje jersey a froté (jelikož jde o obecně nejoblíbenější materiály), ale častější jsou i saténová, mikroplyšová a jiná prostěradla.

Prostěradla nad 600 Kč

Lze očekávat vysokou kvalitu použitých látek a taky vybírat z exkluzivnějších tkanin, ať už je to špičkový satén, organická bavlna, damašek nebo i hedvábí apod.

Náš tip: 11 tipů na kvalitní a tradiční české značky povlečení

Nejlepší značky prostěradel

Kteří výrobci prostěradel patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším?

  • Lejaan – Značka špičkových prostěradel obvykle z organické bavlny, ale i jiných látek (Tencel apod.). Vysoké ceny, pro náročné.
  • SCANquilt – Velmi známá, osvědčená značka. Vynikající výběr, velmi vysoká kvalita, různé druhy tkanin, především jersey. Podívejte se na nabídku v oficiálním eshopu.
  • Matějovský – Obrovský výběr i dostupnějších prostěradel. Zejména froté a jersey.
  • České povlečení – Dobře hodnocená, oblíbená značka. Velký výběr froté a mikroplyšových prostěradel.
ProduktInfoHodnocení
TIPProtiroztočové prostěradlo na matraci nanoSPACE s gumou
✔️ vyrobeno z vícevrstvé textilie s nanovlákennou bariérou
✔️ ideální prostěradlo pro alergiky a astmatiky
✔️ záchyt alergenů a roztočů je 100%
✔️ vyrobeno v ČR
✔️ pro výšku matrace do 25 cm
📌 od 1850 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#1Jersey prostěradlo Andrea Simone
✔️ materiál 100 % česaná bavlna MAKO
✔️ mnohem jemnější než klasická bavlna
✔️ velka přednost je výška rohu 35 cm
✔️ vhodné prostěradlo i pro vysoké matrace
✔️ vyrobeno u nás v České republice
📌 od 450 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2JERSEY prostěradlo s lycrou
✔️ vyrobené z velmi jemné kvalitní příze z 95% bavlny a 5% spandexu
✔️ max. výška matrace do 25 cm
✔️ vysoká gramáž 170 g/m2
✔️ Univerzální, vhodné na léto i zimu
📌 od 450 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#3SCANquilt napínací prostěradlo JERSEY LYCRA
✔️ bavlněné prostěradlo z česané bavlny s elastickou lycrou
✔️ příjemné na omak
✔️ má dlouhou životnost
📌 od 990 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#44Home prostěradlo mikroflanel
✔️ jemný a měkký materiál vás krásně zahřeje
✔️ snadná údržba – materiál rychle schne
✔️ prostěradlo je napínací
✔️ pro matrace o max. výšce 25 cm
📌 od 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5B.E.S. Petrovice prostěradlo Froté PERFECT
✔️ materiál prostěradel: 80% bavlna a 20% polyester
✔️ dobrá savost
✔️ mezinárodní certifikát Öko-Tex Standard
✔️ zdravotní nezávadnost
✔️ výška rohu 25 cm, obšito gumou
📌 od 455 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Náš tip: Nejlepší povlečení na léto: TOP 8 produktů

0 Sdílení