Domácnost

Nejlepší čističe pračky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší čistič pračky Pračka se nám stará o to, abychom měli čisté oblečení i povlečení a další textilie. Dělá za nás spoustu zdlouhavé a namáhavé práce, kterou už dnes nikdo nechce odvádět ručně. Ale i samotná pračka potřebuje občas nějakou tu péči. Tu jí můžete dopřát pomocí speciálních prostředků. Jak fungují, jak je používat a udržet pračku čistou? A jak vybrat nejlepší čistič pračky? To vše a ještě víc se dnes dozvíte. Máme pro vás opět i výběr nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených produktů. Jejich účinnost si můžete ověřit v testech a recenzích čističů praček.

Nejlepší čističe pračky na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
1.Sanytol dezinfekce čistič pračky
Náš vítěz, nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ dezinfikuje pračku
✔️ eliminuje bakterie a zápach
✔️ odstraňuje nečistoty a vodní kámen
✔️ má skvělé recenze od zákazníků
📌 od 99 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
2.Ecozone Čistič praček a myček
Pro pračky i myčky
✔️ odstraní vodní kámen a usazeniny
✔️ 100% přírodní složení
✔️ zanechá svěží citronovou vůni
✔️ vhodné i pro alergiky
📌 od 215 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
3.SAVO čistič pračky
Alternativa 1. místa
✔️ odstraňuje zbytky pracího prášku
✔️ odstraňuje nečistoty, vodní kámen a další usazeniny
✔️ má skvělé recenze od zákazníků
📌 od 95 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
4.Ecoegg Detox tablety do pračky
Ekologické řešení
✔️ odstraníte shluky pracího prášku a nečistoty
✔️ odstraní nežádoucí pachy
✔️ 6 ks tablet až na 3 roky
📌 od 140 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
5.DR. BECKMANN Čistič pračky
S aktivním uhlím
✔️ odstraňuje nečistoty, vodní kámen a usazeniny
✔️ zabraňuje korozi kovových částí
✔️ rozpouští vodní kámen
📌 od 85 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
6.K2r Washing Machine Cleaner 3in1
Nízká cena/su_label]
✔️ obsahuje 2 kusy čisticích sáčků
✔️ zbavuje zbytků pracího prášku i aviváže
✔️ odstraňuje vodní kámen
✔️ prodlužuje životnost pračky
📌 od 80 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Nejlepší značky čističů do pračky

Které značky nabízejí kvalitu a účinnost?

  1. Savo – Levná, účinná, osvědčená volba. Cena speciálního čističe pračky se pohybuje kolem 70-100 Kč za balení (dávku).
  2. Sanytol – Alternativa k čističi značky Savo, přinejmenším stejně účinná a kvalitní. Podobná relace. Velmi oblíbený čistič.
  3. Miele – Dražší značka s vysokou účinností. Čisticí formule využívá různé druhy sody a sodných solí.
  4. Beckmann – Středně drahá a poměrně oblíbená i vysoce dobře hodnocená značka.

Jak vybrat nejlepší čistič pračky

Čističe pračky bojují proti zápachu, mikroorganismům, plísním i vodnímu kameni. Většina prodávaných výrobků funguje velmi dobře a výběr není náročný. Vyplatí se však vědět, jak se o pračku starat, co tyto čističe obsahují a jak je používat.

Proč čistit pračku?

V pračce se přece pere vodou a ještě se přidává prací prášek – proč by tedy měla být potřeba ji čistit, když by měla být takřka z principu čistá? Právě voda a prášek jsou paradoxně nejčastějšími příčinami znečištění pračky. Tou další je prádlo.

Prací prášky

Prací prostředky včetně aviváží se totiž postupně usazují v útrobách pračky. To platí obzvlášť, pokud používáte různé zkrácené prací programy nebo perete často na nižší teploty. Dokonce i gelové prací prostředky, které se obecně chlubí lepší rozpustností oproti tradičním práškům, se nemusejí vyplavit a rozpustit dokonale.

Voda a částice z oblečení

Pak je tu samotná voda. Zde je problém hlavně v tom, že může v pračce zůstávat vlhkost, voda se zcela nevysuší. Zvlášť pokud pračku po praní zavíráte nebo je umístěna ve špatně větrané místnosti. A nakonec prádlo, které perete. Z něj se vyplavují veškeré nečistoty, prach, ale i různé žmolky a vlákna. Ne vše dokáže pračka dokonale „zpracovat“ a odvést pryč.

Kombinace vlhkosti, nečistot a usazenin je ideálním prostředím pro bujení různých mikroorganismů. Rozvinout se může i plíseň. Nemluvě o vodním kameni. Brzy můžete být rozčarováni z toho, že vaše pračka špatně pere. Prádlo zavání nebo je zaprané. Pokud už se line zápach i ze samotného bubnu, dosáhlo znečištění pračky poměrně vážné úrovně.

Vše vypadá čistě?

Při zběžném pohledu do pračky se vám nemusí zdát, že by potřebovala údržbu. Nerezový buben se stříbrně leskne, sklo dvířek se zdá taky čisté. Tak v čem by mohl být problém? Pračka má mnohá zákoutí, která nejsou dostupná letmým pohledem. Právě zde se můžou nerušeně dít různé nepravosti. Týká se to hadic pro přívod pracích prostředků, škvíry v těsnění apod. Znečištění se tedy v pračce může vyskytovat, i když není přímo viditelné.

Na potřebu „očisty“ vás často dříve upozorní zápach prádla či pračky nebo obecně horší výsledky praní.

Jak často čistit pračku?

Samozřejmě by se dalo odpovědět – kdykoli je potřeba. Ale to může vést ke značné liknavosti a zbytečném odkládání této povinnosti, protože „to je ještě dobré“. Mnohem vhodnější a bezpečnější je stanovit si určitou frekvenci údržby. Nejčastěji se doporučuje čtvrtletní báze – tedy čištění každé cca 3 měsíce.

Frekvenci si můžete upravit v závislosti na tom, jak intenzivně pračku využíváte nebo jaké programy používáte. Pokud perete na 40° nebo i méně stupňů a převážně používáte krátké programy (hodinové či kratší), může se v pračce usazovat více nečistot. Taky záleží například na používaných prostředcích. Používáte sypký prášek a ještě aviváž? Ty zanechají pravděpodobně více stop než např. samotný gelový prášek. Aspoň cca jednou za zmíněné tři měsíce byste si však měli udělat čas a dopřát pračce péči. Ta sestává především z:

  • Vytažení a vybrání filtru (toto se někdy doporučuje i méně často, řiďte se dle návodu).
  • Vytažení a důkladné vymytí přihrádky na prací prostředky (lze provádět i častěji).
  • Vyčištění vnitřku pračky (tomuto úkonu se budeme věnovat dále).

Kromě toho byste měli na pravidelné, častější bázi provádět úkony jako je otření, omytí těsnění a dvířek. Po každém praní byste rovněž měli nechávat dvířka pračky otevřená, aby mohla důkladněji vyschnout.

Co se může stát při zanedbání údržby?

Pokud se rozhodnete, že pračku ponecháte svému osudu, pravděpodobně se dostaví již zmíněné horší výsledky praní. Prádlo může i po uschnutí podivně, zatuchle zapáchat. Nevypere se tak dobře, jak by mohlo. Zanedbávání údržby však může vést i k následné vyšší náchylnosti k poruchám, potažmo k celkovému snížení životnosti pračky. To se vám samozřejmě již prodraží.

Jak vyčistit pračku zevnitř?

Jak správně a efektivně, ale zároveň i bezpečně a šetrně zbavit vnitřek pračky nečistot, usazenin, plísní apod.? A jak bojovat s konkrétními problémy, které mohou vzniknout?

Čisticí cyklus

Jednou za čas je pak důležité uskutečnit „čisticí prací cyklus“. Jde o základní prvek údržby vnitřku pračky. V principu jde o to, že spustíte pračku na prázdno – a to pokud možno na vysokou teplotu (aspoň 60°C) a na co nejdelší dobu. Již sám o sobě může tento cyklus pomoci pračku vyčistit. Ale většinou se používají prostředky, které celou akci zefektivní.

  • Jde zejména o různé speciální čističe pračky, které můžete zakoupit.
  • Další možností jsou různé „domácí“ pomůcky. Například jedlá soda, kyselina citronová nebo obyčejný ocet.

Proč sáhnout po speciálním čističi pračky?

Má smysl kupovat speciální čisticí prostředek na pračku, když můžete použít obyčejné „suroviny“, které se často doma běžně nacházejí?

Zejména ocet je velmi osvědčená záležitost a mnozí přidávají ocet dokonce do každého praní místo aviváže, protože dokáže prádlo osvěžit, omezit pachy a přitom nezanechává usazeniny v pračce ani neulpívá na prádle, což může někoho dráždit.

Ocet tedy můžete použít, ale jde o docela silnou kyselinu, která má potenciál poškodit některé součásti pračky. Zejména gumové těsnění. I ostatní domácí postupy jsou vždy tak trochu na vlastní nebezpečí. Tím spíš, že některé moderní, konstrukčně složité pračky nemusejí snést tolik co staré „držáky“. U dvacet let staré pračky ostatně obecně nebudete hledět na kdejaký flíček na těsnění jako u pračky zcela nové a drahé.

Domácí metody jako ocet každopádně používá kdekdo. Přesto doporučujeme pročíst si pečlivě návod nebo se informovat u výrobce (na zákaznickém servisu), zda je takové řešení vhodné.

Speciální čističe naproti tomu představují větší sázku na jistotu. Mají složení, které je zcela optimální pro dané použití a mnohé deklarují prodloužení životnosti pračky při pravidelném používání.

Složení kvalitních čističů pračky

Speciální čističe pračky obvykle obsahují především silnou dezinfekční složku, neiontové povrchově aktivní látky, amfoterní povrchově aktivní látky. Dále jsou často přítomny parfémové složky jako limonene, cinnamal či linalool a další. Oblíbené jsou komplexní značkové čističe na bázi Sava či Sanytolu. Mnohé čističe jsou účinné i na vápenaté usazeniny, tedy na vodní kámen.

Kvalitní čističe pračky bývají velmi účinné a zajistí opravdu důkladnou údržbu. Nevýhodu lze spatřovat v tom, že nejde o zrovna ekologicky šetrné prostředky. Při styku s kůží mohou způsobit podráždění a při styku s očima i vážné poškození (totéž nicméně platí i pro ocet či kyselinu citronovou).

Při správném použití a manipulaci zdravotní potíže nehrozí. Je ale nutné tyto prostředky držet z dosahu dětí – to je nicméně celkem logické a platí to i pro prací prášky a jakékoli čisticí prostředky v domácnosti.

Některé prostředky jsou přímo založeny na výše uvedených složkách, jako je jedlá soda či kyselina citronová. Složení je však obvykle komplikovanější a propracovanější.

Vyjde čistič pračky draho?

Spoustu lidí bude trápit především otázka ceny. Na první pohled se může použití jedlé sody či octa jevit jako automaticky levnější. Ale je to opravdu tak?

Dostupnější, ale často velmi účinné, čističe pračky stojí kolem 70 Kč. Obvykle jde o 250ml balení, která vystačí na 1-2 důkladné cykly údržby. Dražší prostředky mohou vyjít i na pár set Kč na jednu velkou údržbu. Ocet stojí pár korun.

Použití speciálních čističů tedy pravděpodobně vyjde dráž, ale výsledky mohou být lepší, což přispěje i k nižší potřebné frekvenci údržby.

Časté problémy s pračkou a jak je řešit?

Zápach v pračce či zapáchající prádlo

Jeden z nejčastějších problémů, které mohou vzniknout. Jde taky o velkou nepříjemnost, protože vyprané prádlo nakonec může zapáchat hůř, než když jste ho dávali do pračky. Tomuto jevu můžete předcházet prevencí spočívající v pravidelném (ideálně po každém praní) omytí a očištění těsnění a ponechání otevřených dvířek.

Taky byste neměli nechávat po vyprání prádlo v pračce. I když nemáte čas ho pověsit, je vhodné ho aspoň přesunout do plastového koše na vyprané prádlo. Dále je důležité nezapomínat na pravidelné čištění filtru a přihrádky na prací prostředky. Jednou za měsíc až čtyři měsíce proveďte čisticí cyklus s čističem pračky.

Usazený prací prášek a nečistoty, plíseň

Je vhodné občas použít i dlouhý (EKO) program či vyprat na vyšší teplotu. Další (částečnou) prevencí je používání gelových prostředků a omezení použití aviváže. Opět je třeba pravidelné omytí těsnění, dvířek a zásobníku a provádění čisticích cyklů s čističem.

Vodní kámen

Vhodné je pravidelné používání změkčovače vody při praní. Jednou za čas je třeba provést čisticí cyklus. Na vodní kámen přitom zabírá většina běžných čističů, ale i ocet.

Ceny čističů praček

Kolik stojí kvalitní čistič pračky?

Čističe do 100 Kč

I pod stovku se dají pořídit kvalitní čističe. Obvykle jde o balení, které vydrží na 1 až 2 použití. Na druhou stranu takové čištění provádíte jen párkrát do roka.

Čističe do 300 Kč

Dražší čističe, které slibují vyšší účinnost nebo jiné výhody. Patří sem např. značky jako Miele nebo Dr. Beckman. Většinou balení opět vystačí na 1-2 cykly.

Čističe nad 300 Kč

Drahé a značkové čističe, např. Bosch, AEG, Miele apod. Obvykle jde opět o balení kolem 250 ml. Výrazně větší balení se příliš nevyskytují.

PořadíProduktInfoHodnocení
1.Sanytol dezinfekce čistič pračky
Náš vítěz, nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ dezinfikuje pračku
✔️ eliminuje bakterie a zápach
✔️ odstraňuje nečistoty a vodní kámen
✔️ má skvělé recenze od zákazníků
📌 od 99 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
2.Ecozone Čistič praček a myček
Pro pračky i myčky
✔️ odstraní vodní kámen a usazeniny
✔️ 100% přírodní složení
✔️ zanechá svěží citronovou vůni
✔️ vhodné i pro alergiky
📌 od 215 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
3.SAVO čistič pračky
Alternativa 1. místa
✔️ odstraňuje zbytky pracího prášku
✔️ odstraňuje nečistoty, vodní kámen a další usazeniny
✔️ má skvělé recenze od zákazníků
📌 od 95 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
4.Ecoegg Detox tablety do pračky
Ekologické řešení
✔️ odstraníte shluky pracího prášku a nečistoty
✔️ odstraní nežádoucí pachy
✔️ 6 ks tablet až na 3 roky
📌 od 140 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
5.DR. BECKMANN Čistič pračky
S aktivním uhlím
✔️ odstraňuje nečistoty, vodní kámen a usazeniny
✔️ zabraňuje korozi kovových částí
✔️ rozpouští vodní kámen
📌 od 85 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
6.K2r Washing Machine Cleaner 3in1
Nízká cena/su_label]
✔️ obsahuje 2 kusy čisticích sáčků
✔️ zbavuje zbytků pracího prášku i aviváže
✔️ odstraňuje vodní kámen
✔️ prodlužuje životnost pračky
📌 od 80 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
0 Sdílení