Domácnost

Test 6 nejlepších zvlhčovačů vzduchu: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší zvlhčovače vzduchu na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu I domy, které obýváme, mají své mikroklima. Většinou se ale zabýváme pouze dosažením optimální teploty vzduchu, na vlhkost přitom jaksi zapomínáme. Ta je přitom takřka stejně důležitá. Příliš suchý vzduch vede k vysušování sliznic a tělo se pak hůře brání útočícím virům.

Nízká vlhkost negativně působí na dýchací ústrojí, oči i pokožku a výrazně snižuje životní komfort. Suchý vzduch je přitom v bytech a domech problém zejména v zimě, kdy radiátory jedou na plno a okna jsou v zájmu šetření energiemi zavřená. Interiérová vlhkost pak často může klesnout až na 20 %. Optimální hodnoty jsou přitom v zimě od cca 45 do 65 %, v létě od 40 do 55 %. Pokud máte doma s nedostatečnou vlhkostí vzduchu problém a pociťujete nepříjemné průvodní jevy tohoto stavu, můžete sáhnout po jednoduchém a často i relativně levném řešení v podobě domácího zvlhčovače. Proto jsme pro vás připravili výběr nejlepších zvlhčovačů vzduchu.

Tato jednoduše ovladatelná zařízení, která se díky kompaktním rozměrům obvykle ztratí i v menších bytech, vám mohou dopomoci ke zlepšení kašle, astmatu nebo jiných dýchacích obtíží; dokážou zlepšit kvalitu spánku a přinášejí i řadu dalších výhod. Pro naši recenzi zvlhčovačů jsme vybrali sedm výrobků různých značek a cenových kategorií, aby si mezi nimi mohl každý najít optimální variantu.
S výběrem vám může pomoci i průvodce nákupem, který najdete na konci testu. V případě, že se v možnostech a parametrech těchto zařízení zatím neorientujete, můžete zde načerpat potřebné základní informace. Ty vám pomohou se při pořizování lépe rozhodnout.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu na trhu

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1TrueLife AIR Humidifier H3
Nejlepší zvlhčovač pro většinu lidí
✔️ Kapacita vodní nádržky: 3 litry
✔️ Doporučený prostor: 40 m3
✔️ Vypnutí při nedostatku vody
✔️ Zásobník na esenciální olej
✔️ 99% spokojenost s produktem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#2Philips HU4803
✔️ Kapacita vodní nádržky: 2 litry
✔️ Doporučený prostor: 25 m3
✔️ Programování provozu: 1,4 nebo 8 hod
✔️ 3 nastavení úrovně vlhkosti 40%, 50%, 60%
✔️ Upozornění na nedostatek vody
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3250 KčČíst recenze
#3Stadler Form Oskar
✔️ Kapacita vodní nádržky: 3,5 litry
✔️ Doporučený prostor: 125 m3
✔️ Ekonomické řešení s maximálním výkonem
✔️ Pěkný moderní design
✔️ Indikace vody v přístroji
❌ Hlučnější ventilátor
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2750 KčČíst recenze
#4Hyundai HUM 770
Oblíbený model
✔️ Kapacita vodní nádržky: 5,2 litry
✔️ Doporučený prostor: 62,5 m3
✔️ Tichý chod
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
❌ Nelze vypnout LCD panel
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1500 KčČíst recenze
#5Airbi Airwasher AWE-25PTOH
Skvělé recenze
✔️ Kapacita vodní nádržky: 4,5 litru
✔️ Doporučený prostor: 120 m3
✔️ 99% spokojenost dle Heureka.cz
✔️ Zachytí až 99,9% bakterií v okolním ovzduší
✔️ Energetická nenáročnost (pouze 8 W)
❌ Nepohodlný systém nalévání vody
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7000 KčČíst recenze
#6Bo Jungle Humi-Purifier
Zvlhčovač vhodný i pro děti
✔️ Kapacita vodní nádržky: 6 litrů
✔️ Doporučený prostor: 60 m3
✔️ Zvlhčuje ionizací
✔️ Délka provozu: 17 – 24 hodin
❌ Vyšší cena
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 KčČíst recenze
#7Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Trendy produkt 2022
✔️ Kapacita vodní nádržky: 4,5 litru
✔️ Uživatelsky příjemný a praktický design
✔️ Nepřetržité zvlhčování po dobu až 15 hodin
✔️ Zvlhčování prochází UV-C sterilizační zónou
❌ Návod a aplikace nejsou v češtině
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1550 KčČíst recenze

Recenze TOP zvlhčovačů vzduchu

#1 Dyson AM10 (od 13700 Kč)

 Recenze Dyson AM10  Model Dyson AM10 je všeobecně uznáván jako naprostá špička mezi zvlhčovači. Na jeho kvalitách se zpravidla shodnou běžní uživatelé i odborníci. Důkazem budiž například vítězství v prestižním německém testu TrendDokument a obdobné umístění i v celé řadě dalších žebříčků. Dyson AM10 je nicméně model pro skutečně náročné zákazníky a za perfektní kvalitu si budete muset poměrně značně připlatit. Pokud ale chcete nekompromisní jedničku, volba je celkem jasná.

Pojďme se ale podívat na konkrétní parametry tohoto přístroje. Jedním z nejdůležitějších údajů je maximální velikost prostoru, který je zvlhčovač schopen efektivně „obstarat“. V tomto případě je to cca 60 m2. Výkon zařízení je 55 W, maximální průtok vzduchu při zvlhčování 330 l/s a vodní nádržka disponuje kapacitou 3 l.

Výhodou Dysonu je nejen výkon, ale i univerzálnost. Použít jej lze navíc i jako ventilátor. Značný důraz je taky kladen na hygieničnost. Ultrafialové světlo v odpařovači dokáže údajně zabít na 99,9 % bakterií ve vodě. Dyson AM10 také vyniká schopností zajišťovat rovnoměrné rozložení vlhkosti a vlhkost i teplotu vzduchu soustavně monitoruje a následně upravuje svůj chod pro dosažení optimálních podmínek. Jeho činnost je velmi tichá, je vhodný pro astmatiky i alergiky, využijete ho po celý rok a k dispozici je i dálkové ovládání.

Co potěší

  • Nejkvalitnější zvlhčovač vzduchu na trhu
  • Monitoruje vlhkost i teplotu vzduchu
  • Zvlhčovač a ventilátor v jednom
  • Velmi tichý
  • Maximálně hygienický
  • Elegantní design

Co zamrzí

  • Velmi vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13700 Kč

Koupit v obchodě

#2 Philips HU4803/01 (od 3250 Kč)

 Recenze Philips HU4803/01  Na druhém místě testu zvlhčovačů vzduchu skončil model značky Philips, který je sice výrazně levnější než předchozí Dyson, ale stále patří spíše k dražším kouskům, u nichž je důraz kladen především na vysokou kvalitu. Model HU4803/01 disponuje jednoduchým, ale vkusným designem a účinně funguje v místnostech do 26 m2.

Použitá technologie NanoCloud pomáhá rovnoměrnější distribuci vlhkosti a zároveň zajišťuje vysokou hygieničnost produkovaného vzduchu. Objem nádrže na vodu činí 2 l a zvlhčovací výkon je 220 ml/hod. Nastavit můžete tři rychlosti ventilátoru a tři režimy vlhkosti – 40, 50 nebo 60 procent. Hladinu vlhkosti kontroluje snímač a hodnoty vidíte na displeji. Tento zvlhčovač je určen pro použití především během topné sezóny a využívá filtr HU4102, který se doporučuje měnit každé 3 měsíce.

Co potěší

  • Vysoká účinnost v menším prostoru a hygieničnost
  • Elegantní provedení
  • Režimy rychlosti ventilátoru i hodnot vlhkosti
  • Senzor hlídající vlhkost
  • Tichý

Co zamrzí

  • Menší objem nádoby na vodu
  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3250 Kč

Koupit v obchodě

#3 Stadler Form Oskar (od 2750 Kč)

 Recenze Stadler Form Oskar  Zvlhčovač Stadler Form Oskar patří mezi výkonné zvlhčovače v kategorii pro místnosti do 50 metrů čtverečních. Je taky vítězem německého testu Haus & Garten a díky vysokému hygienickému standardu je doporučován i pro osoby s alergiemi nebo astmatem. Tento vaporizér dokáže odpařit během hodiny až 370 g vody. Zvolit si můžete ze dvou rychlostí ventilátoru.

Stadler Form Oskar nabízí i poměrně objemnou vodní nádobu na 3,5 l a i přes solidní výkon je poměrně úsporný.

Příkon je pouze 18 W, takže jej můžete mít zapnutý i častěji bez obav z nárůstu účtu za elektřinu. Za zmínku stojí i design zařízení, který je vyloženě minimalistický a velmi moderní. Vybrat si navíc můžete z několika barevných variant. Váha přístroje je jen něco málo přes 3 kg a hlučnost se pohybuje okolo 39 dB, což je ještě únosná hodnota. Oskar je vybaven i vlastním regulátorem vlhkosti a indikátorem množství vody. Při nedostatku vody se přístroj sám vypne.

Co potěší

  • Stylový design
  • Velmi úsporný chod
  • Dostatečný výkon
  • Indikátor vody a regulátor vlhkosti

Co zamrzí

  • Vyšší cena
  • Hlučnější

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2750 Kč

Koupit v obchodě

#4 Hyundai HUM 770 (od 1499 Kč)

 Recenze Hyundai HUM 770  Čtvrté místo naší recenze zvlhčovačů jsme vyhradili pro cenově dostupný, ale stále velmi kvalitní model značky Hyundai. Jedná se o ultrazvukový zvlhčovač s velkým objemem nádoby na vodu – 5,2 l. Díky tomu můžete mít přístroj zapnutý bez doplňování běžně přes 20 hodin (výrobce uvádí až 52 hodin). Přístroj přitom dokáže za hodinu na nejvyšší výkon odpařit až 300 g vody (na úsporný režim 100 g).

HUM 770 je vybaven ionizací, příkon činí celkem přívětivých 32 W a hlučnost se pohybuje pod 35 dB. Hmotnost samotného přístroje je pouze 1,5 kg a přitom dokáže efektivně pozměnit klima v místnosti až do cca 60 m3 (plocha 20-25 m2). K dispozici jsou 4 výkonnostní stupně a možnost odloženého startu. I přes poměrně nízkou cenu má tedy tento model rozhodně co nabídnout. Zaujmout může i designem, ve kterém dominuje rozměrný LCD displej.

Co potěší

  • Cenově dostupná volba
  • Jeden z nejprodávanějších zvlhčovačů u nás
  • Nízká spotřeba
  • Velký objem nádržky, nízká hmotnost

Co zamrzí

  • Chybí některé funkce
  • Displej příliš svítí
  • Méně rovnoměrné rozprašování
  • Menší důraz na hygieničnost
  • Méně přesný vlhkoměr

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1499 Kč

Koupit v obchodě

#5 Airbi Airwasher AWE-25PTOH (od 6990 Kč)

 Recenze Airbi Airwasher AWE-25PTOH  A ještě na skok zpátky k dražším modelům. Je tady Airbi Airwasher AWE-25PTOH, zvlhčovač a čistič vzduchu, který pořídíte za cenu do 7 tisíc korun. Funguje na bázi přirozeného odparu, díky čemuž je produkovaný vlhký vzduch rovnoměrněji rozptylován a netvoří ohraničenou mlhu jako mnohé levné přístroje. Velkou výhodou tohoto modelu je pak nízká spotřeba elektrické energie – příkon je pouhých 8 W.

A teď něco k výkonu. Přístroj je doporučován pro místnosti do 45 m2 a dokáže odpařit cca 250 ml vody za hodinu. Objem nádrže je přitom poměrně štědrý – 4,5 l. Na velmi dobré úrovni je i hlučnost, která se drží pod hranicí 30 dB. K dispozici je 5 automatických režimů a nechybí ani indikátor nedostatku vody. Samozřejmostí je senzor vlhkosti, který zajišťuje udržování optimálních hodnot.

Airbi Airwasher drží vysoký hygienický standard a je velmi úsporný. Velkým mínusem je design, při dané ceně vypadá přístroj odfláknutě, ba až nehezky – a navíc není provedení ani praktické. Výkon taky není právě dech beroucí.

Co potěší

  • Vysoký hygienický standard
  • Dobrý rozptyl
  • Zajímavé možnosti a funkce
  • Velký objem

Co zamrzí

  • Vysoká cena
  • Slabší výkon
  • Design

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6990 Kč

Koupit v obchodě

#6 Bo Jungle Humi-Purifier (od 3000 Kč)

 Recenze Bo Jungle Humi-Purifier  Bo Jungle je přístroj kombinující zvlhčovač a čistič vzduchu s využitím HEPA filtru. Toto zařízení 2v1 za poměrně přijatelnou cenu dokáže zachytit drtivou většinu bakterií (až 99,9 %), ke zvlhčování využívá ionizaci a je doporučován do místností o rozměrech do 30 m2. Velmi vhodný je díky hygienickým vlastnostem, funkci čištění – a nakonec i s ohledem na design – např. do dětských pokojů. Vybaven je taky nočním světlem.

Bo Jungle disponuje vodní nádržkou 4 l a zvlhčovacím výkonem 300 ml/h. Filtr Air&Water je doporučováno měnit každé 3 měsíce, aby byla filtrace nečistot skutečně efektivní.

Co potěší

  • Čistič a zvlhčovač
  • Vhodný do dětských pokojů
  • Velký objem
  • Solidní výkon
  • Nižší cena
  • Hygienický

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3000 Kč

Koupit v obchodě

#7 Hyundai HUM 282 (od 550 Kč)

Cenový tip

 Recenze Hyundai HUM 282  Test zvlhčovačů zakončíme cenovým tipem a velmi oblíbeným modelem Hyundai HUM 282. Tento přístroj patří vcelku pochopitelně mezi nejprodávanější zvlhčovače. Lze jej totiž pořídit už za několik set korun. Za tuto cenu ovšem pochopitelně nemůžete čekat zázraky.

HUM 282 funguje na principu ultrazvukového systému a je určen pro menší místnosti do 38 m3. Spotřeba vody a zvlhčovací výkon je solidních 320 ml/hod., objem nádrže je 2,2 l a je zde pojistka proti chodu naprázdno. Na jakékoli další možnosti nebo funkce ale můžete zapomenout.

HUM 282 disponuje příkonem 35 W, váží necelý kilogram a hlučnost je na přijatelných 35 dB, takže většině lidí by neměl vadit ani v noci. Na druhou stranu jde o základní model, který se efektivitou a kvalitou nemůže měřit s dražšími přístroji.

Co potěší

  • Velmi nízká cena
  • Vhodný do malých prostor

Co zamrzí

  • Nižší kvalita zpracování
  • Horší manipulace se zásobníkem a nalévání vody
  • Špatný rozptyl zvlhčeného vzduchu
  • Bez senzoru a možnosti nastavení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 550 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Už se nemůžete dočkat, až si objednáte svůj první zvlhčovač? Ještě chvíli počkejte a zkuste se nejdřív začíst do našeho průvodce nákupem. Najdete v něm důležité informace, tipy a rady, které pro vás budou cennou výbavou při výběru.

Typy zvlhčovačů

V první řadě se pokusíme krátce představit tři základní druhy zvlhčovačů a vypíchnout výhody i slabiny jednotlivých variant. Volba vhodného typu představuje první a zřejmě nejdůležitější rozhodnutí.

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento typ využívající ultrazvukový oscilátor patří mezi vůbec nejoblíbenější. Výhodou je rychlost, výkon a efektivita práce a přitom velmi malý odběr energie a taky zanedbatelná hladina hluku. Ultrazvukové zvlhčovače produkují viditelnou studenou páru, která zvyšuje vlhkost prostředí. Jsou univerzální, vhodné i pro celoroční provoz.

Nevýhodou jsou určité nároky na údržbu, případně nutnost výměny demineralizačních filtrů nebo používání destilované vody.

Parní „horké“ zvlhčovače

Tato varianta pracuje na velmi jednoduchém principu odpařování pomocí tepla (obvykle topné spirály). Výhodou je vysoká hygieničnost. Tyto odpařovače jsou vhodné pro alergiky, astmatiky a obecně zejména pro krátkodobější použití například při onemocnění dýchacích cest apod. Nevýhodou je totiž poměrně vysoká spotřeba energie a taky značná hlučnost.

Přirozený odpar

Tento typ lze dále dělit na diskové zvlhčovače a zvlhčovače s kazetami. Pro účely výběru však postačí vědět, že voda se zde odpařuje zcela samovolně (přirozeně) a je pouze ventilátorem vháněna do místnosti. Výhodou je velmi nízká spotřeba a hlučnost. Nevýhodou pomalejší účinek a nižší efektivita. Tyto modely jsou často v kombinaci s filtrem pro čištění vzduchu.

Výkon zvlhčovače

Výkon zvlhčovačů je udáván zejména dvěma parametry: doporučenou velikostí místnosti a spotřebou vody za hodinu. Drtivá většina domácích modelů je schopna efektivně zvlhčovat vzduch v malé místnosti okolo 20 m2. Lepší modely zvládají i plochy do 50 m2. Setkat se můžete i s údajem v metrech krychlových. Volba odpovídajícího modelu je nicméně jednoduchá. Stačí znát plochu pokoje, kde chcete zařízení používat a porovnat ji s údajem od výrobce. Počítejte ale raději s určitou rezervou.

U většiny přístrojů najdete většinou i údaj o maximální spotřebě vody v ml (nebo g) za hodinu. Nejvyšší výkon většiny modelů se obvykle pohybuje okolo 300 ml/h, což stačí pro místnosti v rozmezí cca 20-40 m2.

S vlhkoměrem, nebo bez něj?

Se senzorem a automatickou regulací hladiny vlhkosti lze počítat především u středně drahých nebo dražších modelů. Jde o velmi užitečnou funkci. Zkrátka si nastavíte požadovanou hladinu vlhkosti a přístroj sám ovládá výkon, aby jí dosáhl a udržel. U levnějších modelů často není možnost automatické regulace, ale i samotný vlhkoměr může stačit, ačkoli přístroj budete muset vypnout nebo zapnout sami.

Nejlevnější modely pak nemají žádnou možnost zpětné kontroly, což může být značný problém. Příliš vysoká vlhkost totiž může být stejně nežádoucí jako příliš nízká. Vede například k rozvoji nebezpečných plísní a může poškozovat některé materiály, zejména dřevo.

Více stupňů výkonu

Většina moderních zvlhčovačů nabízí možnost výběru z několika režimů. Např. úsporný (eko), střední, vysoký výkon a případně i jedna nebo více speciálních možností (noční režim apod.). Možnost nastavení výkonu je pochopitelně velmi výhodná. Umožňuje vám regulovat spotřebu vody, elektrické energie i hladinu hluku.

Hlučnost

Když už jsme zavadili o hladinu hluku, pojďme se u tohoto tématu ještě zdržet. Většina domácích přístrojů vydává při chodu hluk v rozmezí 25-35 dB, přičemž 35 dB je stále únosná mez, ačkoli pro citlivější jedince už může být použití takového přístroje v noci nepříjemné. Ideální horní hranicí je tedy 30 dB pro časté i noční používání.

Spotřeba elektrické energie

Protože zvlhčovače jsou zařízení, která často pracují i mnoho hodin v kuse každý den, je samozřejmě na místě zajímat se o jejich spotřebu. Co se toho týče, nejhůře jsou na tom jednoznačně „horké“ zvlhčovače, jejichž příkon se může pohybovat i okolo 300 W. Naopak nejlépe se drží zařízení s přirozeným odparem, ty mohou někdy fungovat na zanedbatelném příkonu (už třeba i od 10 W).

Další funkce

  • Ionizátor – speciální funkce upravující výchozí vzduch. Má mít kladný vliv na zdraví, ale někteří lidé ji hůře snášejí.
  • Indikátor hladiny vody – velmi důležitá funkce zabraňující chodu na prázdno.
  • Teploměr – kromě vlhkosti se dozvíte i teplotu vzduchu.
  • Displej – u většiny zařízení nutný pro nastavení a kontrolu hodnot.
  • Aromaterapie – tato funkce umožňuje použití různých aromatizovaných olejů.

Nejprodávanější zvlhčovače vzduchu podle Heureka.cz

Nejprodávanější zvlhčovače vzduchu podle portálu Heureka.cz

0 Sdílení