Domácnost

Nejlepší oběhové čerpadla: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší oběhové čerpadlá
Oběhové čerpadlo je sice nenápadnou, ale nezbytnou součástí většiny otopných systémů. Zatímco jiným komponentům, ať už jsou to samotné zdroje tepla, ale i koncová zařízení (radiátory,…), je pozornosti věnováno víc než dost, čerpadlo často zůstává poněkud stranou zájmu. Pro hladký, efektivní a úsporný chod celé soustavy je přitom velmi důležité zvolit i adekvátní čerpadlo. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší oběhové čerpadlo pro rodinný dům nebo jiný vytápěný objekt.

Připravili jsme pro vás průvodce pořízením čerpadla a nejdůležitějšími faktory, které se vyplatí zvážit. Kromě toho se dočkáte samozřejmě i žebříčku, do kterého jsme zařadili nejlepší a nejprodávanější modely. S výběrem vám však mohou pomoci i uživatelské recenze oběhových čerpadel.

Nejlepší oběhové čerpadla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Grundfos ALPHA2
Nejúčinnější oběhové čerpadlo na trhu dle TÜV SÜD
✔️ Nova generace malých oběhových čerpadel
✔️ Použití k oběhu vody v otopných a solárních systémech a v systémech teplé vody
✔️ Nízká hlučnost + ukazatel aktuální spotřeby el. energie
📌 od 6000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Wilo Yonos Pico 1.0
Skvělé recenze zákazníků
✔️ Maximální komfort obsluhy
✔️ Snadná údržba a vysoká provozní spolehlivost díky ochranným funkcím
✔️ Rychlá a jednoduchá instalace
📌 od 3500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Grundfos ALPHA1
Starší model 1. místa žebříčku
✔️ Velmi snadno se uvádí do provozu
✔️ Kvalitní provedení + vysoká odolnosť vůči korozi
✔️ Čerpadlo se samo odvzdušňuje
📌 od 3500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Wilo Star-Z Nova
Oběhové čerpadlo jen pitné vody
✔️ Čerpadlo pro montáž do potrubí
✔️ Pro rodinné domy
✔️ Synchronní motor odolný vůči zablokování s vysokým rozběhovým momentem
📌 od 2700 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Novaservis Weberman W0202
Nejlevnější dobré oběhové čerpadlo
✔️ 3 rychlostní stupně
✔️ Těleso čerpadla je vyrobeno z litiny
✔️ Dobrá cena
📌 od 2000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat oběhové čerpadlo

Výběr oběhového čerpadla pro topné soustavy závisí především na několika parametrech, jako je dopravní výška a konstrukční rozměry, ale za pozornost stojí i další aspekty…

Co je oběhové čerpadlo a jak funguje?

Než se pustíme do popisu nejdůležitějších parametrů a faktorů výběru, pojďme se krátce podívat na úplné základy. Co je to vlastně oběhové čerpadlo? Jak funguje a kde a jak se dá využít?

Oběhové čerpadlo představuje klíčový prvek v systému vytápění a chlazení. Jeho úkolem je efektivně přenášet tepelnou energii z jednoho místa na druhé, což zajišťuje optimální distribuci tepla po vytápěném objektu.

Základní princip spočívá v tom, že čerpadlo nasává vodu (teplonosné médium) z jednoho místa a pomocí tlaku ji rozvádí přes otopný systém do různě vzdálených místností a částí stavby.

Kdy a kde se používá oběhové čerpadlo?

Oběhová čerpadla mají široké využití ve všech typech budov a interiérových prostorů. Nejčastěji se vyskytují v domácnostech, ale samozřejmě i kancelářích, průmyslových halách a komerčních budovách. Svou nezastupitelnou úlohu a význam mají v systémech podlahového vytápění, stejně jako klasických radiátorů, ale třeba i chladících jednotek a solárních systémech.

My se budeme dále věnovat především oběhovým čerpadlům pro běžné použití při vytápění domácností, rodinných domů či rekreačních objektů apod.

Různé typy čerpadel

Když je řeč o oběhových čerpadlech, zpravidla jsou míněna čerpadla, která jsou určena právě pro distribuci teplonosného média ve vytápěcích systémech. Tedy čerpadla, která zajistí, že se teplo např. z kotle dostane (v podobě ohřáté vody coby média) do všech místností či pater objektu.

Čerpadla na obdobném principu však mohou sloužit i jiným účelům. Pokud je jejich úkolem rozvádět např. užitkovou nebo i pitnou vodu do jednotlivých odběrných stanovišť (např. koupelna), pak se těmto čerpadlům říká obvykle domácí vodárny. Čerpadla určená například pro odčerpání zatopených sklepů nebo odčerpání vody z různých umělých či přírodních nádrží se nazývají kalová čerpadla. Existují i zahradní čerpadla pro přečerpávání vody v zavlažovacích systémech a mnoho dalších typů.

Ponorná vs. povrchová čerpadla

V případě klasických oběhových čerpadel určených pro systémy vytápění jde typicky o povrchová čerpadla. Obecně vzato jsou povrchová čerpadla používaná v případě, že voda není přečerpávána z příliš velké hloubky (celkově do cca 8 metrů). Povrchová čerpadla mají svou hlavní pohonnou jednotku umístěnou nad vodou a ze zdroje vodu nasávají hadicí či trubkou. Pro zjištění celkové dopravní výšky je třeba sečíst sací výšku a výtlačnou výšku.

Ponorná čerpadla se používají pro čerpání vody z velmi hlubokých studen či nádrží. Poskytují pro tento účel velmi vysoký výkon a jednotka čerpadla je umístěná přímo ve vodě.

Radiální čerpadla a další konstrukční varianty

Z hlediska samotného principu fungování a konstrukce lze opět rozlišit hned několik druhů čerpadel. Oběhová čerpadla určená pro distribuci tepla v otopných systémech budov mívají nejčastěji radiální neboli odstředivou konstrukci. U jiných čerpadel se můžete setkat i s pístovou (pumpovou) či šnekovou nebo vřetenovou konstrukcí a dalšími variantami.

Mokroběžná a suchoběžná oběhová čerpadla

Mokroběžná čerpadla jsou běžnější variantou pro použití v rodinných domech apod. a instalují se rovnou do potrubí, kde kolem rotujících komponent přímo proudí voda (teplonosné médium). Tím dochází k současnému promazávání ložisek a chlazení motoru. U suchoběžných je třeba ložiska promazávat samostatně a motor se chladí vzduchem, leží odděleně.

voda potrubí

Jaké jsou nejdůležitější parametry oběhových čerpadel?

Při výběru oběhového čerpadla bude hrát hlavní roli výkonnost. Tu v praxi definuje především maximální výtlak (dopravní výška). Zajisté stojí za to věnovat pozornost i příkonu, který určuje spotřebu energie a rovněž má zásadní vliv na celkový výkon zařízení. Velmi důležitým faktorem bude napájení, které je ovšem u tohoto typu čerpadel typicky elektrické, pro klasickou 230V zásuvku.

Dopravní výška a výkon čerpadla

Při výběru vhodného čerpadla pro otopný systém v domě bude nejdůležitějším parametrem maximální výtlačná výška. Na rozdíl od běžných čerpadel není možné vycházet jen z „čisté“ výšky stavby, resp. výškového rozdílu např. mezi patry. Ta není tak důležitá. Mnohem větší význam má počet radiátorů, které představují zásadní překážky, potažmo celková plocha podlahového vytápění.

Pro běžné menší rodinné domy a objekty s plochou podlahového topení do cca 120 m2 a maximálně cca 15 radiátory v topné soustavě představují dostačující volbu oběhová čerpadla s výtlačnou výškou 4 metry, která zároveň patří k nejprodávanějším oběhovým čerpadlům.

U větších objektů, u kterých je třeba obsluhovat do 20 radiátorů či plochu podlahového topení do cca 220 m2, už je adekvátní zvolit výkonnější čerpadla s výtlačnou výškou 6 metrů. Oběhová čerpadla s výtlačnou výškou 8 m jsou již použitelná i v bytových domech a komerčních objektech, kancelářských budovách apod. Obsluhovat zvládnou i topné systémy s cca 30 radiátory nebo podlahovou vytápěnou plochu přes 250 m2.

Konstrukční délka a průměr oběhového čerpadla

Abyste si nepřidělali problémy s instalací oběhového čerpadla do systému, musíte při výběru sledovat i parametr konstrukční délky. Ta bývá u oběhových čerpadel pro topné soustavy nejčastěji 180 mm, přesto se lze setkat i se 130mm variantami, proto je důležité zvolit správnou verzi např. podle délky předchozího čerpadla.

Podobně je tomu s průměrem připojovacího závitu. Opět je nutné, aby byl kompatibilní s potrubím. Nejčastěji se můžete v rodinných domech a podobných stavbách setkat s průměrem 11/2“, ale existují i jiné varianty.

Kolik elektřiny spotřebuje oběhové čerpadlo?

Moderní oběhová čerpadla již disponují elektronickou regulací výkonu a jsou mnohem úspornější než stará neregulovaná čerpadla. Čerpadla jsou přitom v provozu celou topnou sezónu, což obnáší třeba 2000 až 4000 hodin neboli kolem stovky či více dní.

Současná čerpadla obvykle pracují s max. příkonem 20 až 40 W, přičemž regulace umožňuje příkon regulovat podle potřeby a zajistit mimořádně efektivní chod. Spotřeba čerpadla se tak za rok (resp. sezónu) může pohybovat jen kolem 50 až 80 kWh, přičemž stará neregulovaná čerpadla mohla ročně „sežrat“ i 500 až 800 kWh – tedy desetinásobek. To už je rozdíl několika tisíc Kč.

Regulace a automatická adaptace výkonu

U menších oběhových čerpadel pro rodinné domy a další menší objekty se typicky využívá elektronická regulace na základě laboratorně přednastavených schémat vycházejících z parametrů a hodnot naměřených při provozu. Čerpadla nemají žádná čidla, kterými by zjišťovala aktuální tlak apod.

Pokročilejší variantou jsou systémy automatické adaptace, které již vytvářejí provozní schémata přímo na míru podle skutečných hodnot dané topné soustavy. V případě zmíněných oběhových čerpadel pro běžné rodinné domy a podobně rozlehlé objekty však může jít o zbytečně předimenzované řešení a výhoda pokročilých adaptačních systémů (za které si samozřejmě při pořízení čerpadla připlatíte) se na reálné spotřebě již nemusí vůbec projevit. Jiná bude situace u velkých objektů, jako jsou kancelářské budovy, paneláky apod., kde již rozdíl může být markantnější a do celkových nákladů se citelněji promítne.

Na co se ještě zaměřit?

Mezi další významné parametry, které se vyplatí při výběru oběhového čerpadla sledovat, patří i celkový průtok vody. Ten se pohybuje nejčastěji do 2000 l/hod u menších a středních čerpadel do 4 m výtlačné výšky. Hlučnost má taky smysl sledovat. Zvláště v menších objektech, domcích apod.

Video

Ceny oběhových čerpadel

Na kolik vyjde kvalitní oběhové čerpadlo pro rodinný dům nebo i větší objekt? Cena samozřejmě závisí na zvolených výkonnostních parametrech, pokročilých systémech, ale i značce a dalších faktorech.

✅ Oběhová čerpadla do 3000 Kč

Spíše malá oběhová čerpadla pro menší objekty a menší vytápěnou plochu (či počet radiátorů). Výtlačná výška zpravidla max. do 4 m.

✅ Oběhová čerpadla do 6000 Kč

Velký výběr čerpadel pro rodinné domy s výtlačnou výškou zejména 4 m, ale najdou se zde i výkonnější modely pro větší stavby.

✅ Oběhová čerpadla nad 6000 Kč

Výkonná a kvalitně zpracovaná oběhová čerpadla s úsporným, efektivním výkonem. Najdete zde i čerpadla pro větší a velké objekty, jako jsou bytové domy, kancelářské budovy apod.

Nejlepší značky oběhových čerpadel

Které značky oběhových čerpadel patří k nejlepším a nejvíce žádaným? Máme pro vás pár tipů na osvědčené výrobce.

  • Grunfos – Jedna z vůbec nejpopulárnějších značek s nejprodávanějšími oběhovými čerpadly. Velmi dobře ověřený, kvalitní výrobce.
  • Wilo – Rovněž vynikající výběr a mimořádně významný a oblíbený výrobce. Výborná kvalita a úspornost provozu.
  • DAB – Další dobrá a osvědčená značka, která patří mezi nejlepší na trhu. Dobrá volba pro rodinné domy i jiné aplikace.
  • Werter – Výborný poměr ceny a kvality, velmi úsporné a přitom výkonné modely oběhových čerpadel.
ProduktInfoHodnocení
#1Grundfos ALPHA2
Nejúčinnější oběhové čerpadlo na trhu dle TÜV SÜD
✔️ Nova generace malých oběhových čerpadel
✔️ Použití k oběhu vody v otopných a solárních systémech a v systémech teplé vody
✔️ Nízká hlučnost + ukazatel aktuální spotřeby el. energie
📌 od 6000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Wilo Yonos Pico 1.0
Skvělé recenze zákazníků
✔️ Maximální komfort obsluhy
✔️ Snadná údržba a vysoká provozní spolehlivost díky ochranným funkcím
✔️ Rychlá a jednoduchá instalace
📌 od 3500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Grundfos ALPHA1
Starší model 1. místa žebříčku
✔️ Velmi snadno se uvádí do provozu
✔️ Kvalitní provedení + vysoká odolnosť vůči korozi
✔️ Čerpadlo se samo odvzdušňuje
📌 od 3500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Wilo Star-Z Nova
Oběhové čerpadlo jen pitné vody
✔️ Čerpadlo pro montáž do potrubí
✔️ Pro rodinné domy
✔️ Synchronní motor odolný vůči zablokování s vysokým rozběhovým momentem
📌 od 2700 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Novaservis Weberman W0202
Nejlevnější dobré oběhové čerpadlo
✔️ 3 rychlostní stupně
✔️ Těleso čerpadla je vyrobeno z litiny
✔️ Dobrá cena
📌 od 2000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení