Domácnost

Test 7 nejlepších napařovačů oděvů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší napařovače oděvů

Chcete mít oblečení vždy v perfektní „kondici“ pro jakoukoli příležitost a hledáte co nejlepší napařovač oděvů? Pak zpozorněte! Připravili jsme pro vás totiž článek, který vám s výběrem tohoto zařízení pomůže. Napařovače zatím nejsou tak notoricky známým a rozšířeným domácím pomocníkem jako např. napařovací žehličky – přesto s nimi mají mnoho společného. Především pokud jde o účel použití.

Napařovače jsou praktické a jejich obsluha jednoduchá. Dokážou zastoupit žehličku a možná zjistíte, že by ji mohly i zcela nahradit. Zamilujete si je díky snadnému ovládání. Napařovač je vždy po ruce a připraven k použití. Práce s ním není zdaleka tak fyzicky náročná jako žehlení. Nevyžaduje ani žádný zvláštní um. U jemnějších tkanin navíc oceníte šetrnost tohoto přístroje. Pořízení jednoduššího modelu pro nenáročné použití přitom rozhodně nemusí zruinovat váš rozpočet.

Přesto je důležité si správně vybrat a vědět, co očekávat. K tomu vám poslouží náš průvodce. Provedeme vás v něm všemi důležitými parametry napařovačů a dalšími kritérii, která je třeba před nákupem zvážit. Díky tomu budete moct najít variantu, jež bude vašemu šatníku dobře sedět. Důležité poznatky o konkrétních modelech ale najdete taky přímo v uživatelských recenzích napařovačů oděvů na internetu a samozřejmě v odborných testech.

Nejlepší napařovače oděvů na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Philips GC 363/30


Naše recenze zde
Příkon: 1300 W
Konstantní pára: 24 g/min
Nádržka na vodu: 60 ml
Délka kabelu: 3 m
Hmotnost: 0,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Číst recenze
#2Tefal Access Steam+ DT 8150 E0

 Vítěz HAUS & GARTEN TEST  
Příkon: 1600 W
Konstantní pára: 26 g/min
Nádržka na vodu: 190 ml
Délka kabelu: 3 m
Hmotnost: 1,07 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3TEFAL IT 8490 E0
Příkon: 2000 W
Konstantní pára: 42 g/min
Nádržka na vodu: 1300 ml
Délka kabelu: - m
Hmotnost: 4,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4300 Kč Číst recenze
#4Tefal Ixeo Power QT2020E0

 PROFI 
Příkon: 2170 W
Konstantní pára: 90 g/min
Nádržka na vodu: 1100 ml
Délka kabelu: 1,7 m
Hmotnost: - kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#5Princess 332846
Příkon: 1500 W
Konstantní pára: 25 g/min
Nádržka na vodu: 260 ml
Délka kabelu: 1,8 m
Hmotnost: 1 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#6TEFAL DT 6130 E0
Příkon: 1300 W
Konstantní pára: 20 g/min
Nádržka na vodu: 70 ml
Délka kabelu: - m
Hmotnost: 0,85 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#7Tristar ST-8916
Příkon: 1200 W
Konstantní pára: 20 g/min
Nádržka na vodu: 260 ml
Délka kabelu: - m
Hmotnost: 1,1 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]880 Kč Číst recenze

Jak vybrat napařovač oděvů

Napařovat, nebo žehlit? I na to se vám v našem článku dostane odpovědi. A to hned na začátku. Posléze se zaměříme na typy napařovačů a technické parametry. Chybět nebude ani přehled praktických funkcí a různé tipy a rady pro dobrý výběr a nákup. Uděláte si taky představu o cenové náročnosti těchto přístrojů a zmíníme i několik výrobců, jejichž nabídka stojí za pozornost.

Napařovač oděvů vs. žehlička

Žehličky jsou výkonné nástroje vhodné především pro pravidelnou péči o velké množství textilií. Některé napařovací žehličky mohou disponovat i funkcí vertikálního napařování, která dokáže napařovač do jisté míry zastoupit. Týká se to ale především drahých modelů.

Napařovač má ale řadu výhod. Je určen především pro rychlou a operativní údržbu oděvů. Představte si, že se chystáte do práce nebo divadla a na poslední chvíli zjistíte, že váš oblek nebo oděv je nepěkně pokrčen nebo na něm ulpěl nepříjemný zápach. Roztahování žehličky a poctivé žehlení v tu chvíli nepřichází v úvahu. Ale s napařovačem takovou situaci zvládnete.

jak vybrat napařovač

Takže jaké jsou výhody?

 • Snadná obsluha, rychle připraven k použití, nepotřebujete žehlicí prkno (žehlíte přímo na ramínku).
 • Během chvíle oblečení zbavíte pokrčených rýh a taky pachů (kouř, jídlo, pot apod.).
 • Napařovač lze velmi dobře použít na různé jemné tkaniny a společenské oděvy, u kterých je žehlení náročné, dobře si poradí i se sofistikovanými šaty plnými záhybů apod.

Výhod může být samozřejmě více – a to v závislosti na tom, o jaký typ napařovače jde a jaké jsou jeho funkce. Tyhle jsou ale společné všem modelům.

Podle čeho napařovač vybírat?

Předtím, než se začnete zajímat o konkrétní modely a jejich technické specifikace, si musíte ujasnit, co vlastně chcete a potřebujete. Existují lehčí a rychlé napařovače ideální pro různé akutní situace. Výkonné modely ale dokážou v podstatě i nahradit žehličku. Záleží i na tom, jaké látky (jemné, citlivé, hrubé,…) budete ošetřovat.

Podle toho je třeba zvolit patřičné parametry. Značnou roli může hrát i zastoupení funkčního vybavení, které může výrazně zvýšit využitelnost zařízení. Promyslete si proto, k čemu vám bude napařovač sloužit.

Typy napařovačů oděvů

V zásadě lze rozlišit dva typy těchto přístrojů. Jsou to ruční modely a výkonnější modely se stojanem. Co od obou možností čekat?

Ruční modely

Ruční napařovače jsou dnes jednoznačně oblíbenější a pro běžnou domácnost představují většinou optimální řešení. Můžete totiž v plné míře čerpat výhody, jako je kompaktnost a praktické, pohotové použití. Malé modely lze velice dobře používat i na cestách – což se dost hodí, protože oblečení vybalené ze zavazadel zdaleka nebývá v ideálním stavu. Ruční napařovač je vyrovná i osvěží, takže můžete ihned vyrazit do společnosti.

Příkon těchto modelů umožňuje napařování oděvů po jednom kuse přímo na ramínku. Záleží ale na konkrétní hodnotě příkonu, do jakých látek se můžete dostatečně efektivně pustit. Slabší modely nemusejí stačit na hrubější textilie. Další omezení spočívá v menším zásobníku na vodu, který obvykle poskytne páru jen pro několik málo kusů oblečení a pak je třeba ho doplnit.

Stojanové modely

Jde o zařízení pro náročné použití s vysokým výkonem a kapacitou zásobníku, který slouží jako základna celého zařízení. Jeho součástí je pak taky věšák, nebo dokonce žehlicí prkno. Díky vysokému příkonu a výstupu páry si tyto přístroje poradí i s velkým množstvím oblečení a je možné napařovat i několik vrstev textilií najednou. Výkonné modely lze použít i na velmi hrubé látky a bytové textilie. Tyto napařovače jsou vhodné i pro komerční použití.

Žehlení probíhá velmi rychle a je mimořádně efektivní. Nevýhodou těchto modelů je ale vyšší pořizovací cena a taky mnohem větší prostorová náročnost. Výkon jde tedy na úkor jisté operativnosti a kompaktnosti, ve které tkví kouzlo ručních přístrojů.

Výstup páry

Výstup páry nebo taky parní výkon. Pod těmito názvy se skrývá jeden z nejdůležitějších technických parametrů napařovačů oděvů. Hodnota je uváděna v gramech za minutu (g/min) a dozvíte se z ní, jaký objem páry je zařízení schopno vyprodukovat za danou časovou jednotku.

To je zcela zásadní, protože právě od toho se odvíjí efektivita práce s napařovačem. Parní výkon ovlivní nejen rychlost práce, ale i to, do jakých látek (případně do kolika vrstev látek) se můžete účinně pustit.

U ručních napařovačů se výstup páry obvykle pohybuje okolo 25 g/min. To je přece jen méně než dokáže poskytnout většina lepších napařovacích žehliček. U stojanových modelů ale může být tato hodnota až dvojnásobná (nejčastěji se pohybuje v rozmezí 35-50 g/min).

Video

Příkon

Další zásadní technický parametr. Příkon udává spotřebu elektrické energie, především ale poskytuje představu o celkové výkonnosti napařovače. Čím vyšší příkon, tím rychleji je zařízení připraveno k použití a tím lepších výsledků s ním dosáhnete. Opět platí, že ruční modely dosahují nižších hodnot než stojanové.

U běžných ručních zařízení můžete očekávat příkon od cca 900 W až do 1300 W. Výjimečně se lze setkat i s výkonnějšími modely. Příkon okolo 1500 W už by měl být dostatečný pro snadné a rychlé žehlení hrubých látek nebo více vrstev jemnějších tkanin. Stojanové napařovače mohou nicméně dosáhnout i 1800 nebo 2000 W.

Kapacita zásobníku

Nedílnou součástí každého napařovače je nádoba na vodu, ze které se tvoří pára. Velikost nádobky samozřejmě ovlivní, jaký objem páry na jedno naplnění vznikne – a tedy kolik oděvů budete schopni bez přestávky napařit (resp. jak dlouho budete moci napařovat).

U ručních oděvů nebývá objem zásobníku velký. Důvod je prostý. Zásobník je obvykle přímo integrovanou součástí rukojeti zařízení a velká kapacita by neúměrně zvyšovala hmotnost zařízení a znesnadňovala manipulaci s ním. Přístroj by se taky stával hůře skladným. Většinou se tedy u ručních přístrojů setkáte s kapacitou od cca 70 ml do 250 ml, což odpovídá max. zhruba 15 minutám napařování.

U stojanových modelů tvoří zásobník základnu zařízení, a proto může být i řádově objemnější. Obvykle jde o kapacitu od cca 1300 W výše. Takové množství páry už stačí k vyžehlení podstatně většího množství oděvů na jeden zátah, protože můžete napařovat desítky minut.

Hmotnost a délka kabelu

I tyto parametry mohou hrát významnou roli. Ovlivní pohodlí a ergonomii práce, proto se nevyplatí je opomíjet. Pokud jde o hmotnost, u ručních modelů se obvykle dostanete na hmotnost přes 1 kilogram s naplněným zásobníkem. Délka přívodní šňůry je pak obvykle 2,5 m, ale u některých výrobků i 3 metry.

Stojanové napařovače jsou pochopitelně jako celek výrazně těžší. Mohou vážit 5 a více kg. Samotná rukojeť ale není zatížena zásobníkem, a tudíž může být velmi lehká a pohodlná.

Funkce a vybavení

Na jaké funkce a vybavení můžete u napařovačů oděvů narazit? Zde jsou ty nejzajímavější.

 • Kartáče a jiné nástavce – S těmito nástroji může napařovač sloužit zároveň jako odžmolkovač a odstraňovač drobných nečistot.
 • Regulace páry – Velmi důležité zejména u výkonnějších a stojanových modelů. Jemné látky si žádají jiné množství páry než hrubé tkaniny. Díky možnosti regulace můžete pracovat efektivněji a zásoba vody vydrží déle.
 • Přidání vůně – Zejména stojanové modely mohou umožňovat přidání vonného oleje, který osvěží oděvy vašim oblíbeným aromatem.
 • Odvápnění – Funkce (obvykle pod názvem AntiCalc) zajistí automatické odvápňování. Pokud používáte běžnou vodu (což je nanejvýš pravděpodobné), jde o vysoce užitečnou funkci.
 • Autočištění – Napařovač disponuje čisticím režimem, který zajistí jeho správný chod a plný výkon.

Video

Ceny napařovačů oděvů

Kolik dáte za kvalitní ruční napařovač oděvů? A kolik za stojanový? Máme pro vás tři hlavní cenové kategorie.

Napařovače do 1000 Kč

V této hladině příliš velký výběr nenajdete. Zahrnovat bude pochopitelně výhradně ruční modely, a to navíc nepříliš výkonné. Přesto zde můžete najít přístroje vhodné pro občasné nenáročné osvěžení a vyžehlení běžných a lehčích látek.

Napařovače do 3000 Kč

Nejoblíbenější kategorie. Najdete zde špičkové ruční napařovače s dobrým výkonem a velmi pěknou výbavou a sem tam i nějaký jednodušší stojanový model.

Napařovače nad 3000 Kč

Na ruční modely zde už nenarazíte. Od cca 4000 Kč lze pořídit kvalitní stojanové varianty.

Nejlepší značky napařovačů oděvů

Kteří výrobci nabízejí rozumný poměr ceny a kvality, silný výkon, dobrou výbavu a především spolehlivost?

 • PhilipsNejprodávanější napařovače oděvů vůbec. Philips nabízí nejen špičkovou kvalitu, ale i relativně dobrý výběr – a to zejména pokud jde o ruční přístroje. S touto značkou určitě chybu neuděláte, ale taky nepatří k nejlevnějším.
 • Tefal – Vynikající ruční i stojanové modely s vysokými výkony i parádní výbavou. Skvělé hodnocení v testech napařovačů oděvů. Opět ale očekávejte vyšší ceny.
 • ETA – U této značky oceníte cenovou dostupnost v kombinaci s přiměřeným výkonem a možnostmi. Napařovač ETA Victoria patří k oblíbeným.
 • Steamone – Velký výběr především stojanových a vysoce výkonných modelů. Řešení pro náročné zákazníky, a tomu odpovídá i cena.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

K čemu je funkce horizontální/vertikální napařování?

Některé modely napařovačů umožňují práci v horizontální poloze, podobně jako s klasickou žehličkou. To může být výhodné při ošetřování komplikovanějších částí a záhybů některých oděvů.

Lze napařovač použít i na bundu nebo třeba kabát?

I ruční napařovače s vyšším výkonem by si s těmito oděvy měly poradit. Pro tyto účely je vhodný i nástavec v podobě speciálního kartáče.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Philips GC 363/30


Naše recenze zde
Příkon: 1300 W
Konstantní pára: 24 g/min
Nádržka na vodu: 60 ml
Délka kabelu: 3 m
Hmotnost: 0,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Číst recenze
#2Tefal Access Steam+ DT 8150 E0

 Vítěz HAUS & GARTEN TEST  
Příkon: 1600 W
Konstantní pára: 26 g/min
Nádržka na vodu: 190 ml
Délka kabelu: 3 m
Hmotnost: 1,07 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3TEFAL IT 8490 E0
Příkon: 2000 W
Konstantní pára: 42 g/min
Nádržka na vodu: 1300 ml
Délka kabelu: - m
Hmotnost: 4,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4300 Kč Číst recenze
#4Tefal Ixeo Power QT2020E0

 PROFI 
Příkon: 2170 W
Konstantní pára: 90 g/min
Nádržka na vodu: 1100 ml
Délka kabelu: 1,7 m
Hmotnost: - kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#5Princess 332846
Příkon: 1500 W
Konstantní pára: 25 g/min
Nádržka na vodu: 260 ml
Délka kabelu: 1,8 m
Hmotnost: 1 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#6TEFAL DT 6130 E0
Příkon: 1300 W
Konstantní pára: 20 g/min
Nádržka na vodu: 70 ml
Délka kabelu: - m
Hmotnost: 0,85 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#7Tristar ST-8916
Příkon: 1200 W
Konstantní pára: 20 g/min
Nádržka na vodu: 260 ml
Délka kabelu: - m
Hmotnost: 1,1 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]880 Kč Číst recenze
0 Sdílení