Recenze 6 nejlepších napařovacích žehliček pro rok 2018

Nejlepší napařovací žehličky Žehlení je pro většinu lidí neoblíbená, nicméně nezbytná činnost, která zajistí, že naše oděvy a prádlo budou příjemně vláčné a jako ze škatulky. Nikdo jistě nechce chodit po světě ve zmuchlané košili.

Méně známým faktem je také to, že žehlení působí na prádlo i do značné míry dezinfekčně, což je další neopomenutelná výhoda. V našem článku vám představíme výběr žehliček, které vám mohou práci usnadnit, zpříjemnit a zajistit dokonalý výsledek. Nejlepší žehličku vám pak může pomoci najít i podrobný průvodce, jejž najdete na konci testu.

Do našeho výběru jsme zařadili pouze žehličky napařovací. Důvod je zřejmý. Tento typ je dneska jednoznačně nejoblíbenější a v domácnostech nejvíce používaný. Cenově se přitom „suchým“ modelům dnes už příliš nevzdaluje. Přítomnost parního systému nejen zásadně usnadňuje a zrychluje práci a zbavuje vás nutnosti kropení, ale také výrazně zkvalitňuje výsledek.

Do naší recenze žehliček jsme zahrnuli jak základní modely, které pořídíte doslova už za pár korun, tak i špičkové produkty, které nadchnou i nejnáročnější ženy nebo muže v domácnosti. V průvodci se poté dovíte, jaké parametry jsou u těchto zařízení nejdůležitější a podle čeho se orientovat při výběru.

Test nejlepších napařovacích žehliček podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Philips Azur GC4527
5 out of 5 stars (5 / 5)1 590 KčČíst recenze
#2Braun TS 785 STP
5 out of 5 stars (5 / 5)1 956 KčČíst recenze
#3Philips GC3810/20
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)1 399 KčČíst recenze
#4Tefal FV3922E0
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)899 KčČíst recenze
#5Gallet FAR 372
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)499 KčČíst recenze
#6Sencor SSI 2027BL
4 out of 5 stars (4 / 5)262 KčČíst recenze

#1 Philips Azur Performer Plus GC4527 (od 1590 Kč)

VÍTĚZ CENA / VÝKON

 Recenze Philips Azur Performer Plus GC4527  Philips Azur je prvotřídní žehlička, jejíž jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena. Ani ta ale nezabránila tomu, aby se tento model stal jednou z vůbec nejprodávanějších žehliček u nás a vítězem našeho řebříčku.

Svou pozici si výrobek vydobyl oslnivým výkonem, rychlostí nahřátí páry a obecně vynikajícími parametry a skvělými pracovními výsledky.

Příkon žehličky je 2600 W, přičemž parní ráz dosahuje až 220 g/min a parní výstup skvělých 50 g/min. Objem nádržky je dostatečných 300 ml a žehlicí plocha T-ionic Glide by zasloužila vlastní kapitolku.

Tento model váží 1,5 kg, což se může zdát více, ale je perfektně ovladatelný a díky vyšší váze si poradí s jakoukoli textilií v jakémkoli „stádiu pokrčenosti“.

A samozřejmě nemůžeme opomenout celý zástup funkcí a systémů. Pochopitelně je tu odvápňování, samočištění, anti-drip, kropení, vertikální napařování, ba dokonce automatické vypínání. Komfort při žehlení i dlouhá životnost produktu jsou tudíž zaručeny.

Co potěší

 • Špičková žehlička
 • Vynikající výkon
 • Všechny potřebné funkce
 • Perfektní žehlicí plocha

Co zamrzí

 • Přívodní kabel 2 m
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 1590 Kč

Koupit v obchodě

#2 Braun TS 785 STP (od 1956 Kč)

 Recenze Braun TS 785 STP  Braun TS 785 STP je nejdražší žehličkou v testu. Za vyšší cenu ale nabízí velmi dobré parametry, co se týče výkonu i vybavení.

Příkon tohoto modelu je 2400 W, ale dokáže vyvinout parní ráz až 170 g/min a rovnoměrný výstup páry 50 g/min – což je víc než dobré. Potěší také velký objem nádržky, který činí 400 ml. Žehlička se tak uplatní i ve větších domácnostech. Stejně tak je pozitivním faktorem větší délka přívodního kabelu 2,5 metru.

Velkou pochvalu si zaslouží žehlicí plocha Saphir, která je takřka dokonale imunní vůči poškrábání a perfektně klouže. Hmotnost žehličky je poněkud vyšší (1,8 kg), ale je snadno ovladatelná a zároveň si poradí s jakýmkoli problémem.

U výrobku v této cenové hladině už jistě není překvapivá přítomnost všech standardních i nadstandardních funkcí a systémů včetně automatického vypínání. Specialitou jsou 3 aktivní parní zóny a také textilní protektor, který umožní pohodlně a bez obav žehlit i nejcitlivější tkaniny.

Co potěší

 • Vysoký výkon
 • Velmi kvalitní žehlicí plocha
 • Výborná vybavenost
 • Dlouhý kabel
 • Velký objem nádržky

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 1956 Kč

Koupit v obchodě

#3 Philips GC3810/20 (od 1399 Kč)

 Recenze Philips GC3810/20  Na třetím místě testu žehliček pro rok 2018 se oprávněně umístil model, který už je na trhu sice pár let, ale stále patří mezi nejprodávanější.

Jde o vítěze dTestu z roku 2015 – Philips GC3810/20, který nás zaujal vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Za částku přesahující tisíc korun můžete mít žehličku, která jistě naplní veškerá vaše očekávání.

Philips GC3810/20 disponuje úctyhodným příkonem 2400 W, což jej posouvá do nejvyšší výkonnostní „ligy“ – tomu také odpovídá velmi dobrý maximální parní ráz 150 g/min, přičemž plynulé dávkování páry při trvalém výstupu je optimálních 40 g/min. Jedním z nejlepších lákadel této žehličky je pak špičkový žehlicí povrch SteamGlide Plus z dílny Philips, který zajistí dokonale plynulé klouzání a je velmi odolný.

Philips GC3810/20 disponuje možností vertikálního napařování, má účinný systém odvápňování Calc Clean, automatické řízení páry podle typu oděvu, systém proti odkapávání, rozstřik a řadu dalších funkcí a systémů pro dokonalý komfort při práci a efektivitu.

Co potěší

 • Vynikající poměr ceny a výkonu
 • Optimální hmotnost cca 1,3 kg
 • Silný výkon a parní ráz
 • Špičková, keramická žehlicí plocha
 • Řada praktických funkcí a systémů

Co zamrzí

 • Přívodní kabel (2 m) by mohl být i delší

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 1399 Kč

Koupit v obchodě

#4 Tefal Easygliss Anti-drip 22 FV3922E0 (od 899 Kč)

Kvalitní žehlička do 1000 Kč s kompromisy

 Recenze Tefal Easygliss Anti-drip 22 FV3922E0  Model Tefal Easygliss obsadil v naší recenzi napařovacích žehliček slušné čtvrté místo. Za cenu do tisíce korun získáte nástroj se solidním výkonem a poměrně dobrou výbavou, která zahrnuje odvápňování, systém proti odkapávání, kropení či samočištění. Chybí snad jen automatické vypínání, ale v dané ceně nelze mít vše.

S příkonem 2300 W dokáže tato žehlička poskytnout rovnoměrný výstup páry 35 g/min – což je poněkud méně, než by bylo optimální. Maximální parní ráz je 120 g/min. Pokud žehlíte pro početnou rodinu, pak vás příliš nenadchne ani menší objem nádržky 270 ml a trochu omezující je i délka kabelu 1,8 metru.

Pro menší domácnost je však tento model stále plně dostačující a patří k velmi oblíbeným a dobře prodávaným. Žehlicí plocha z durilia je kvalitní a umožňuje pohodlné a hladké žehlení, hmotnost je příjemných 1,3 kg.

Co potěší

 • Kvalitní žehlicí plocha
 • Dobrá výbava
 • Optimální hmotnost

Co zamrzí

 • Menší objem nádržky
 • Kratší kabel
 • Slabší parní výstup

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: od 899 Kč

Koupit v obchodě

#5 Gallet FAR 372 (od 499 Kč)

Kvalitní žehlička do 500 Kč

 Recenze Gallet FAR 372  Gallet FAR 372 si pozici v našem hodnocení zaslouží, jelikož se jedná o velmi kvalitní a dobře vybavenou žehličku za skutečně lidovou cenu.

Tento model disponuje příkonem 2400 W, což je dobré i pro výrazně dražší modely. Parní ráz je pěkných 130 g/min a rovnoměrný parní výstup dosahuje až 40 g/min. Díky hmotnosti 1,3 kg je žehlička dobře ovladatelná a přitom vyžehlí jakýkoli oděv nebo prádlo.

Specialitkou této žehličky je bezpečnostní systém automatického vypnutí, který vyhodnocuje polohu žehličky a dlouhodobou nečinnost. Kromě toho je zde systém odvápnění, samočištění, kropení a další užitečné funkce.

Potěší také kvalitní keramická žehlicí plocha.

Celkově se v dané cenové kategorii jedná o velmi dobře vybavenou a kvalitní žehličku, která má řadu výhod a zaostává snad jen menším objemem nádržky 250 ml. Pro menší domácnosti se může jednat o velice výhodnou variantu.

Co potěší

 • Velké množství funkcí a systémů
 • Automatické vypínání
 • Dobrý výkon páry

Co zamrzí

 • Křehčí žehlicí plocha
 • Menší objem vodní nádržky
 • Přívodní kabel 2 m

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: od 499 Kč

Koupit v obchodě

#6 Sencor SSI 2027BL (od 262 Kč)

Cenový tip pro jednu, max. dvě osoby

 Recenze Sencor SSI 2027BL  Poslední a také nejlevnější žehličkou testu je Sencor SSI 2027BL.

Vzhledem k ceně je snad pochopitelné, že žehlička nenabídne oslnivý výkon ani záplavu nadstandardních funkcí. Přesto můžete za fascinující cenu okolo 2-3 stovek korun získat úspornou napařovací žehličku (příkon pouze 1600 W) s pěkným plynulým výstupem páry až 40 g/min.

Při svém výkonu a objemu nádržky 200 ml tento model pravděpodobně neuspokojí větší rodinu, ale pro jednu až dvě osoby může představovat dobré řešení. Výrobek disponuje možností vertikálního napařování, kontrolkou provozu, kropením – a dokonce i samočisticím systémem Self-cleaning. Žehlicí plocha je nerezová, což je solidní základ.

Délka přívodního kabelu je jen 1,65 m, což není příliš komfortní, ale potěší velmi nízká hmotnost 0,65 kg. Pro náročné žehlení se tento model dvakrát neuplatní, ale pro běžné použití je dostačující.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Dobrý výstup páry
 • Samočištění
 • Dobrá volba pro jednočlennou až dvoučlennou domácnost
 • Nízká hmotnost

Co zamrzí

 • Nízký výkon
 • Malá nádržka a krátký přívodní kabel
 • Slabší výbava

NAŠE HODNOCENÍ: 4 out of 5 stars (4 / 5) CENA: od 262 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat žehličku?

Jakou žehličku koupit? Na tuto otázku se vám v následujících odstavcích pokusíme pomoci najít co nejlepší odpověď.

Typy žehliček

Nejdříve se pojďme podívat na zcela základní rozdělení žehliček. V testu jsme se sice věnovali jen parním modelům, ale ani ostatní typy nemůžeme nechat zcela bez povšimnutí. Proto se pokusíme shrnout zásadní rozdíly a taky výhody a nevýhody jednotlivých druhů.

Suchá žehlička

Doby, kdy suchá žehlička představovala jedinou možnost nebo přinejmenším standard pro většinu domácností, už jsou dávno tatam. Přesto tomuto typu ještě hrana neodzvonila. Donedávna byla důležitou výhodou nízká pořizovací cena. To už dnes tak úplně neplatí, protože nejlevnější napařovací modely lze pořídit za srovnatelně nízké ceny.

Suché žehličky ale stále zůstávají nejjednodušší na obsluhu. Pořád se k nim tudíž vracejí lidé zvyklí na tento typ a také uživatelé, kteří žehlí jen sporadicky malé množství prádla.

Napařovací žehlička

Tato varianta jednoznačně vévodí a představuje dnes už standard pro domácí použití. Žehlicí plocha je opatřena různě rozmístěnými otvory, kterými pod tlakem prochází pára. Ta navlhčuje žehlené textilie.

Napařování má mnoho výhod. Zejména odpadá nutnost kropení, žehlení je mnohem jednodušší, hladší, pohodlnější a rychlejší – a výsledky jsou kvalitnější. Nevýhodou je zejména nutnost doplňovat vodu při větším objemu žehlení. Na druhou stranu bývá nahřátí a vytvoření páry poměrně rychlou záležitostí.

Zejména u levnějších žehliček, které nedisponují samočisticími a odvápňovacími systémy, může být údržba a čištění náročnější. U dražších žehliček zase může být poněkud složitější ovládání. Přesto se stále jedná o nejvýhodnější variantu pro pravidelné domácí používání.

Parní stanice

Specifickou variantu představují takzvané parní stanice, tedy žehličky s generátorem páry. Tento typ je ideální volbou pro žehlení velkých objemů prádla a uplatní se zejména při komerčním nebo profesionálním použití, ale mohou najít své místo i v početných rodinách.

Výstup páry je zde několikanásobně vyšší než u napařovacích žehliček a žehlení je opravdu velmi rychlé, pohodlné a snadné. Také množství páry vystačí na mnohem delší dobu, a tak je možné žehlit i hodinu nebo déle v kuse. Za tuto dobu navíc vyžehlíte podstatně více oblečení a prádla. Výhodou je i to, že samotná žehlička je lehčí a snadněji ovladatelná díky externímu zdroji páry.

A jaké jsou nevýhody? Především je to vysoká cena. Nejlevnější parní stanice dnes stojí tolik, co nejlepší napařovací žehličky.

Další nevýhodou jsou větší rozměry, a tedy malá skladnost a mobilita stanic – a také delší čekání na nahřátí vzhledem k většímu objemu vody.

Kromě těchto základních typů se můžete dnes setkat ještě s různými alternativami, jako jsou například cestovní nebo bezdrátové žehličky. Dále už se ale v našem průvodci budeme věnovat jen žehličkám napařovacím.

Příkon

Důležitým parametrem, který zásadně ovlivní kvalitu a rychlost žehlení je příkon zařízení. Příkon také určuje, pro jaké objemy prádla je vhodné žehličku používat. Vysoký příkon se projeví komfortnější a kvalitnější prací, ale odrazí se také na vyšší spotřebě elektrické energie.

V současnosti disponuje většina napařovacích žehliček příkonem nad 2000 Wattů. Jen u velmi levných modelů se lze setkat s nižšími hodnotami. Jako naprosté minimum lze označit hodnotu cca 1600 W. Průměr představují výrobky s příkonem cca 2000-2300 W. Hodnota 2400 W a více už značí velmi výkonný přístroj. Příkon ovlivňuje také rychlost nahřátí žehličky a parní výstup.

Parní výstup

U napařovacích žehliček se zpravidla setkáte se dvěma údaji, které se týkají množství produkované páry. Jednak je to maximální parní ráz a za druhé rovnoměrný parní výstup. Právě druhý údaj je pravděpodobně ještě významnější.

Zatímco parní ráz označuje maximální množství páry, které dokáže vygenerovat přístroj krátkodobým parním impulsem – druhá hodnota určuje, kolik gramů páry žehlička zvládne produkovat při plynulé a soustavné práci.

Parní ráz může být u nejvýkonnějších žehliček 200 a více g/min. Hodnoty od 150 g/min lze považovat za velice dobré. U nejlevnějších žehliček se můžete setkat s parním rázem okolo 100 g/min. A co se týče rovnoměrného výstupu páry, ten by měl být rozhodně minimálně 30-35 g/min; 40 g/min je poctivý průměr a u nejlepších modelů můžete využít výstup až 50 g/min.

Náš tip: Podívejte se také na náš výběr nejlepších žehlicích prken

Žehlicí povrch

Materiál povrchu žehličky ovlivňuje nejen její životnost a odolnost vůči poškrábání, ale také komfort používání. Kvalitnější povrchy dokonale přilnou a skvěle kloužou. Setkat se můžete s různými variantami. Mezi nimi například:

 • Nerez – jedná se o zcela základní variantu, na kterou narazíte u nejlevnějších modelů. Výhodou je nízká cena, nevýhodou náchylnost k poškrábání.
 • Aluminium (Durasteel) – slitina hliníku je jen o málo lepší než nerez. Týká se velmi levných žehliček.
 • Keramika – keramická plocha je odolná vůči poškrábání a dobře vede teplo, snadná je také údržba. Nevýhodou je vyšší křehkost.
 • SteamGlide – velmi kvalitní plocha s vysokou odolností vůči škrábancům a zároveň proti nárazům. Plocha výborně přilne a skvěle klouže. Jedná se o patent značky „Philips“.
 • Saphir – jde o žehlicí plochu značky Braun ze speciální slitiny. Hlavní výhodou je opravdu extrémní odolnost vůči poškrábání (lze čistit i drátěnkou). Tento povrch patří mezi nejkvalitnější.
 • T-ionic Glide – špičková plocha značky Philips s vynikající odolností vůči oděru a perfektní kluzností a přilnavostí. Obsahuje vrstvu oxidu titanu.

Další výbava

Mezi nejběžnější funkce napařovacích žehliček patří:

 • Systém proti odkapávání (anti-drip) – zabraňuje odkapávání nebo vytékání vody z otvorů pro páru při nižších teplotách, kdy se pára nevytváří.
 • Vertikální napařování – jde o funkci umožňující napařování oděvů ve svislé poloze, například na ramínku.
 • Kropení – tuto funkci můžete využít pro velmi pomačkané prádlo.
 • Systém odvápňování a samočištění – umožňuje používání běžné vody z kohoutku (nedestilované), aniž by docházelo k usazování vodního kamene. Samočištění pak umožňuje odstranění drobných nečistot, které by se do žehličky dostaly ve vodě, otvory v žehlicí ploše při vypouštění páry.
 • Automatické vypínání – tato funkce je bezpečnostní a úsporná. Žehlička „pozná“, že se s ní nemanipuluje a po určité chvíli se vypne.

Kam dále?

Co takhle tipy na nejlepší napařovače oděvů jako alternativa žehličky?

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové žehličky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní napařovací žehličky na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin