Domácnost

Nejlepší sedací soupravy: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší sedací soupravy Chystáte se pořizovat nebo obměňovat vybavení bytu a hledáte co nejlepší sedací soupravu? Sedačka představuje zpravidla dominantu obývacího pokoje a taky nejpoužívanější kus nábytku v této místnosti. Výběr proto není nijak snadný – a to i z toho důvodu, že se ceny kvalitních sedacích souprav pohybují často i v desítkách tisíc korun. Pro většinu domácností jde tudíž o významný zásah do rozpočtu. Tento prvek bude navíc obývák zdobit v ideálním případě mnoho let. Opravdu pečlivý výběr je důležitý i z ryze praktického hlediska. Nastěhovat a rozložit rozměrnou sedačku není žádná hračka a představa okamžité reklamace a výměny za jiný kus se bude málokomu zamlouvat.

V dnešním článku se proto podíváme na to, jak tento velký a nákladný kus nábytku vybrat na první dobrou. Budeme se přitom zabývat všemi důležitými aspekty výběru a porovnávání. Spousta lidí se omezuje na vzhled a rozměry sedací soupravy, případně jedná dle svých finančních možností. To však může být málo. Před nákupem byste měli zvážit i řadu dalších faktorů. Dnes si je všechny podrobně probereme.

V tomto článku za vás sice nevybereme dokonalou sedačku do vašeho obývacího pokoje. Nabídneme vám ale dostatek informací, abyste volbu zvládli sami. A přidáme navíc žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, abychom vám poskytli i nějakou inspiraci. Při výběru sedačky se řiďte nejen vkusem a informacemi od výrobce nebo prodejce. Pokud je to možné, podívejte se i na uživatelské recenze sedacích souprav. V nich můžete najít informace o konkrétním modelů od zákazníků, kteří jej už vyzkoušeli.

Nejlepší sedací soupravy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Rozkládací sedací souprava PAUL
Typ: rohová, levý i pravý roh
Šírka: 240 cm
Hloubka: 140 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 140 cm
Hmotnost: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8600 Kč Číst recenze
#2Rohová sedačka ASTANA U
Typ: rohová sedačka ve tvaru U
Šírka: 298 cm
Hloubka: 144 cm
Plocha na spaní: ano, 267 x 130 cm
Hmotnost: 125 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11500 Kč Číst recenze
#3Rozkládací sedací souprava ETNA III
Typ: ozkládací sedací souprava
Šírka: 290 cm
Hloubka: 140 cm
Plocha na spaní: ano, 140 x 270 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13000 Kč Číst recenze
#4Rohová sedačka DAKAR
Typ: rohová sedačka univerzální
Šírka: 240 cm
Hloubka: 144 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 118 cm
Hmotnost: 90 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#5Sedací Souprava Piano (Moebelix)
Typ: rohová sedací souprava
Šírka: 248 cm
Hloubka: 213 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 138 cm
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20000 Kč Číst recenze
#6Rohová sedačka ASTANA
Typ: rohová sedačka univerzální
Šírka: 232 cm
Hloubka: 144 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 132 cm
Hmotnost: 95 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#7Rozkládací rohová pohovka Debut Pop
Typ: rozkládací rohová pohovka
Šírka: 227 cm
Hloubka: 97 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 130 cm
Hmotnost: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze

Jak vybrat sedací soupravu

Jak postupovat při výběru sedací soupravy do obývacího pokoje? Co neopomenout, na co se zaměřit a na co si dát pozor? To všechno se v našem průvodci dozvíte. Budeme se věnovat zásadním faktorům, jako jsou rozměry a tvar, ale i materiálovému zpracování konstrukce a potahů, typům a tvarům sedaček, možným funkcím a způsobům využití i vybavení a dalším důležitým vlastnostem i detailům.

Zajímat nás budou i cenové hladiny. Sedací soupravy mohou být i dostupnější – a stejně tak velmi drahé. Pokusíme se shrnout sortiment ve třech základních kategoriích, abyste si mohli udělat představu, co očekávat.

jak vybrat sedací soupravu

Typy sedacích souprav podle počtu míst

Protože je velmi důležité přemýšlet před nákupem o tom, kolik osob bude sedací soupravu používat, začneme jejich rozdělením z tohoto hlediska.

Soupravy 2+2

Jde o úspornou sestavu, která se hodí do menších domácností, ale třeba taky do méně prostorných kanceláří. Dohromady poskytne místo pro 4 osoby a tvoří ji dvě menší sedačky, každá pro dvě osoby. Jde o méně běžnou variantu.

Soupravy 3+2

Častěji se setkáte s volbou 3+2, kdy jednu rozměrnější sedačku pro tři osoby doplňuje druhá pro dvě osoby. Sedačky můžete vhodně rozmístit, abyste využili proporce místnosti a dosáhli toho, že na sebe usazení dobře uvidí a přitom se nebudou mačkat.

Soupravy 3+1+1

Tato varianta nabízí dohromady shodný počet míst jako předchozí. Rozdíl je pouze v jejich „distribuci“. Sestavu tvoří jedna sedačka pro tři osoby a dvě pohodlná samostatná křesla. Výhodou je vysoká variabilita a větší komfort osob v křeslech.

Soupravy 3+2+1

Pokud potřebujete zajistit více míst k sezení, ale z nějakého důvodu nechcete sáhnout po jedné velké sedačce (např. rohové nebo do U), můžete zvolit tuto sestavu, kterou tvoří sedačka pro tři, malá sedačka pro dva a jedno křeslo. Oproti jedné velké sedačce je výhodou opět vysoká variabilita a taky větší pohodlí osazenstva díky prostoru, který vzniká mezi jednotlivými díly.

Typy rozměrných sedaček

Mimořádné oblibě se dnes těší větší sedačky, které samy o sobě vytvoří většinu stálých sedacích míst a mohou být například jen příležitostně doplněny o taburety pro návštěvy. Existují v zásadě tři typy těchto sedaček.

Rovné sedačky

Velké rovné sedačky dnes nejsou samy o sobě příliš běžné. Většinou jde o sedačky pro dvě až tři osoby, které postačí v malé domácnosti, případně jsou prodávány jako součást výše popsaných souprav – tedy s křesly či další dvousedačkou.

Setkat se můžete i s rovnými sedačkami pro 4 osoby. Jejich použití je tedy poměrně univerzální. Hodí se buď do malých prostor, kde zůstanou samy, anebo do velkých, kde mohou být doplněny o určitý počet dalších prvků (křesel, dvousedaček apod.).

Rohové sedačky

Jako rohové jsou obvykle označovány sedačky ve tvaru písmene L. Tvoří je dvě na sebe kolmá křídla, jedno obvykle kratší. Samozřejmě lze pořídit levou i pravou variantu podle potřeby. Tyto sedačky mohou být úspornější i poměrně velmi prostorné.

Křídlo může být umístěno v rohu a ponechat maximum volného prostoru anebo například vizuálně rozdělovat prostor – třeba na obývací část a jídelní část místnosti. Opět mohou představovat jedinou sedací plochu v menším obýváku, případně ve větším být doplněny o jedno nebo více křesel.

Sedačky do U

Podobně jako sedačky do L jsou sedačky do U dnes mimořádně populární. Varianty do U nabízejí obvykle velký počet míst k sezení a často už není potřeba je doplňovat křesly nebo jinými přídavnými místy – a to ani v poněkud větších domácnostech. Tyto sedačky se ostatně hodí spíše do větších obývacích pokojů, kde nezaberou veškerý volný prostor k pohybu a nebudou nikde překážet. Tvar U přitom vytváří přirozený prostor pro konferenční stolek.

kvalitní sedací souprava

Rozměry

Rozměry jsou samozřejmě záležitost, kterou je nutné řešit především. Pokud tedy nemáte mimořádně prostorný dům. Ale i v takovém případě je nutné zamyslet se nad rozměry kvůli komfortu.

Většina sedaček L a U má delší stranu alespoň 3 metry dlouhou. Nezapomeňte se ujistit, že vybíhající křídla nebudou příliš zaclánět, například při průchodu, nebo dokonce otevírání dveří do jiné místnosti či na balkon.

Důležitá je i velikost sedací plochy. Pro jednu osobu počítejte minimálně s 60 cm, ale mnohem spíše s 80 nebo 90 cm pro komfortnější usazení. Samostatnou otázkou je hloubka sedací plochy. Tedy prostor k opěradlu nebo polštářům.

Zde se vkus každého člověka může poněkud lišit a je třeba nejdříve vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Někdo raději „zapluje“ do hlubší sedačky, jiný dá přednost menší hloubce, kdy se může pohodlně opřít a zároveň mít nohy na zemi. Dívejte se i na výšku sedačky a výšku samotného opěradla. Stačí vám, když si opřete záda, nebo se chcete opřít i hlavou?

Materiálové zpracování konstrukce

Konstrukce obvykle není pod potahem nebo čalouněním vidět, a proto musíte spoléhat na informace od výrobce, potažmo se o kvalitě a odolnosti dozvědět z recenzí uživatelů, pokud jsou nějaké takové k dispozici.

Nejčastěji se u konstrukce můžete setkat s dřevotřískou, případně kombinací dřevotřísky a kovu nebo i plastových částí. Jde o dostupnou variantu, se kterou se setkáte nejčastěji u sedaček do cca 20 až 30 tisíc Kč. Čím víc v konstrukci převažuje kov nad dřevotřískou, tím je odolnější. Dražší sedačky pak mohou mít velmi odolnou ocelovou konstrukci. Další kvalitní a trvanlivou variantou je dřevo, tedy masiv nebo lepené dřevo. I to se týká především dražších kousků – záleží i na konkrétní dřevina (špičkové vlastnosti má dub či buk, dostupnější je smrk nebo borovice).

Pokud jde o nohy, ty mohou být rovněž dřevěné, kovové nebo plastové. Je jasné, že plastové vydrží nejméně a jsou doménou dostupnějších sedaček.

Svoji roli hraje také styl. Pokud zařizujete obývací pokoj v provensálském stylu, patrně nebudete vybírat z křiklavých barev nebo moderních kožených sedaček, ale z takových produktů, který odpovídá požadovanému stylu.

Výplň

Velmi důležitým faktorem při nákupu je výplňový materiál. Tedy to co se skrývá pod potahem na sedacích plochách.

  • Pěny – Mezi nejdostupnější a taky nejobvyklejší varianty patří PUR pěna. Poskytne solidní pohodlí a pružnost, ale poměrně brzy se prosedí. Lépe jsou na tom studené pěny (HR), setkat se můžete i s paměťovými pěnami, ale ty poměrně dlouho zachovávají „důlek“. Někdy se pro změkčení sedu přidává husí či kachní peří.
  • Pružiny – Vyšší ligu představují pružinové sedačky a ještě lépe sedačky, jejichž výplň tvoří kombinace pružin a kvalitní pěny.
  • Velmi levné varianty – U nejlevnějších sedaček a pochybných výrobců se můžete setkat ještě s molitanovou nebo i textilní výplní (jde jednoduše o různé textilní odřezky). Takové sedačky mají pochopitelně velmi nízkou životnost. Ale mohou posloužit třeba na málo exponovaném místě jako levná alternativa (rekreační objekty, pracovna apod.).

Potah

Jaké možnosti jsou, pokud jde o potah?

  • Mikrovlákno – Kvalitní potahový materiál, který velmi dobře vypadá a dobře se udržuje v čistotě. Má i solidní otěruvzdornost.
  • Mikroplyš – Velmi snadná údržba a odolnost vůči znečištění a pěkný vzhled. O něco nižší otěruvzdornost.
  • Žinylka – Tento tkaný potah se hůře čistí, ale patří mezi cenově dostupné varianty.
  • Kůže – Kůže je exkluzivní materiál s luxusním vzhledem a dlouhou životností. Ale je třeba mu věnovat péči. Nevýhodou je i vysoká cena.
  • Eko-kůže – Levnější než kůže a mimořádně odolná vůči oděru. Celková životnost je ale oproti kůži nižší.
  • Další – Mezi velmi kvalitní potahy patří i speciální materiály jako Alcantra nebo Carabu. Obě mají výborné vlastnosti, ale cena je vyšší.

Úložný prostor a možnost rozložení

Tyto dva faktory patří při výběru k velmi důležitým. Spousta rozměrnějších sedaček (zejména rohových a do U) nabízí i úložný prostor, do kterého je přístup odklopením jednoho křídla. Praktická je i možnost rozložení a vytvoření prostorné plochy ke spánku nebo relaxaci. Pokud však hodláte sedačku rozkládat častěji, měla by mít kvalitnější a odolnější konstrukci.

sedací souprava zkušenosti

Ceny sedacích souprav

Na konec se dostáváme ke slíbeným cenovým hladinám. Za kolik lze pořídit kvalitní sedací soupravu?

Sedací soupravy do 15 000 Kč

Za opravdu dostupné lze považovat sedačky a sedací soupravy do 15 tisíc. Výběr je poměrně velký, zvláštně pokud jde o menší sedačky a soupravy. U větších modelů je třeba počítat spíše s průměrnou nebo i horší kvalitou zpracování.

Sedací soupravy do 40 000 Kč

Zřejmě největší segment, ve kterém se nachází i většina nejprodávanějších sedacích souprav a prostorných sedaček. Najdete zde velmi prostorné rohové nebo U sedačky i velmi pěkné soupravy. Kvalita je velmi různorodá a je třeba pečlivě vybírat.

Sedací soupravy nad 40 000 Kč

Pokud sháníte opravdu krásnou sedačku nebo soupravu, která bude obývací pokoj nebo jinou místnost zdobit velmi dlouho, porozhlédněte se v této kategorii. Ano, výdaj je to značný, ale lze taky očekávat odolnost konstrukce, kvalitní potah i výplň a sofistikované nebo stylové provedení.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Rozkládací sedací souprava PAUL
Typ: rohová, levý i pravý roh
Šírka: 240 cm
Hloubka: 140 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 140 cm
Hmotnost: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8600 Kč Číst recenze
#2Rohová sedačka ASTANA U
Typ: rohová sedačka ve tvaru U
Šírka: 298 cm
Hloubka: 144 cm
Plocha na spaní: ano, 267 x 130 cm
Hmotnost: 125 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11500 Kč Číst recenze
#3Rozkládací sedací souprava ETNA III
Typ: ozkládací sedací souprava
Šírka: 290 cm
Hloubka: 140 cm
Plocha na spaní: ano, 140 x 270 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13000 Kč Číst recenze
#4Rohová sedačka DAKAR
Typ: rohová sedačka univerzální
Šírka: 240 cm
Hloubka: 144 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 118 cm
Hmotnost: 90 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#5Sedací Souprava Piano (Moebelix)
Typ: rohová sedací souprava
Šírka: 248 cm
Hloubka: 213 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 138 cm
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20000 Kč Číst recenze
#6Rohová sedačka ASTANA
Typ: rohová sedačka univerzální
Šírka: 232 cm
Hloubka: 144 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 132 cm
Hmotnost: 95 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#7Rozkládací rohová pohovka Debut Pop
Typ: rozkládací rohová pohovka
Šírka: 227 cm
Hloubka: 97 cm
Plocha na spaní: ano, 200 x 130 cm
Hmotnost: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze
0 Sdílení