Domácnost

Nejlepší vysavače pro alergiky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vysavače pro alergiky
Vysavač patří mezi zcela elementární úklidové pomůcky. Tento nástroj však může mít velké množství podob i funkcí. Výběr a možnosti jsou obrovské. Dá se prakticky bez nadsázky říct, že si lze vybrat vysavač plně na míru vlastním potřebám. Tedy pokud se dokážete v nabídce zorientovat. V dnešním článku se zaměříme na specifickou situaci či spíše potřebu. Věnovat se totiž budeme výběru nejlepšího vysavače pro alergiky. Důvod je zřejmý. Osoby s alergií jsou zvlášť citlivé na prach, nečistoty, mikroorganismy a další patogeny v domácnosti. Jejich nároky na úklid a vysavač jsou tedy z principu vyšší, než jaké lze považovat za běžný standard. Volba optimálního vysavače pro tyto účely však nemusí být úplně snadná. Vyplatí se mít přehled. Pomůže vám to nepodlehnout reklamním trikům a získat opravdu účinný nástroj.

Faktem je, že účinnost současných kvalitních vysavačů může být vynikající. S novými filtry a systémy přichází nebývalá efektivita a schopnost zachytit i nejmenší patogeny. Zdaleka ne každý vysavač však v tomto ohledu dosahuje zmíněných výšin. To ovšem neznamená, že je nutné sahat po nejdražších modelech. Smyslem tohoto průvodce bude vybavit vás dostatkem informací, abyste byli schopni najít přístroj s ideálním poměrem ceny a kvality.

V našem článku najdete nejen všeobecné a praktické rady a tipy k výběru, ale taky žebříček nejoblíbenějších a nejkvalitnějších modelů současnosti. Pokud vás některé přístroje zaujmou, nezapomeňte navštívit i testy nebo uživatelské recenze vysavačů pro alergiky. Dozvíte se konkrétní zkušenosti s danými modely a můžete si udělat lepší představu o jejich výhodách i nevýhodách.

Nejlepší vysavače pro alergiky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Miele C3 Allergy
Nejlepší klasický vysavač pro alergiky / astmatiky
✔️ Vysoký výkon - 1200 W
✔️ Maximální hygiena vzduchu díky filtru HEPA AirClean
✔️ Teleskopická trubice z ušlechtilé oceli
✔️ Akční rádius 12 m
📌 od 7600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dyson V8 Animal
Nejlepší tyčový vysavač pro alergiky / astmatiky
✔️ Bezšňůrový provoz
✔️ Možnost vyjmutí těla a použití jako ruční vysavač
✔️ Omyvatelný HEPA filtr
Množství nástavců
✔️ Až 40 minut provozu
📌 od 9800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3iRobot Roomba e5
Robotický vysavač s účinným filtrem, pravidelný úklid
✔️ Úklid všech typů tvrdých podlah i koberců
✔️ Navigace iAdapt
✔️ Třístupňový čisticí systém AeroForce
✔️ Mluví česky + aplikace v češtině
📌 od 8000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Liv Aquafilter 2000
Multifunkční vysavač s vodní filtrací
✔️ Vodní filtrace se silným tahem
✔️ Čistí do hloubky a bez promáčení
✔️ Velmi bohaté příslušenství
✔️ Vhodný i pro vysávání tekutin
📌 od 6100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Rowenta RO 7487 EA Alergy+
Vítěz dTestu 2021
✔️ Zachytí až 99,98 % alergenů
✔️ Mimořádný sací výkon
✔️ Velmi tichý provoz
✔️ Velmi bohaté příslušenství
📌 od 6000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Kärcher VC 3
Vícestupňová filtrace
✔️ Poměr cena / výkon
✔️ Bohaté příslušenství
✔️ Hygienický HEPA 12 filtr
✔️ Kompaktní rozměry a nízká váha
📌 od 2500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7ETA 3519 Avanto
Lidová volba
✔️ Komfortní vysávání
✔️ Elektronická regulace sacího výkonu
✔️ Akční rádius až 10 m
✔️ Velmi účinná filtrace
📌 od 3000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vysavač pro alergiky

Je nasnadě, že při výběru vysavače do domácnosti, kde žije osoba s alergií, je třeba zvolit poněkud pečlivější přístup. Důležitá je volba typu vysavače a především důraz na počet stupňů filtrace a filtrační technologie. Samozřejmostí je taky efektivní výkon.

Zaměřit se lze i na případné další podpůrné funkce, které mohou přispívat k zajištění čistšího prostředí a likvidaci různých patogenů. V neposlední řadě se jistě budete zajímat i o cenu, potažmo o značku výrobce. I tyto faktory mohou leccos napovědět.

Druhy vysavačů

Jaké jsou základní druhy vysavačů, mezi nimiž lze vybírat? Připravili jsme pro vás krátký přehled s důrazem na zásadní vlastnosti a případné výhody či nevýhody. Volba optimálního typu je prvořadá.

Klasický domácí vysavač

Základní varianta, kterou pravděpodobně každý důvěrně zná. Jde o nejběžnější typ založený na nejstarší a osvědčené „platformě“. Vysavač tvoří tělo, v němž se ukrývá motor, nádoba na odpad a filtry. Tělo je opatřeno podvozkem a zvlášť se připojuje hadice a hubice či nástavce.

Takřka vždy jde o síťové modely. Výhodou je poměrně vysoký a stabilní výkon. Vysavače si poradí i s hustými koberci s vyšším chlupem a mají vcelku vysokou kapacitu odpadní nádoby/sáčku. Některé mohou mít i velmi slušné funkční a technologické vybavení i příslušenství. Klasické vysavače jsou adekvátní pro důkladný úklid běžné domácnosti.

Mohou být samozřejmě vhodné i pro Alergiky. Zde se už volba odvíjí od konkrétních filtračních mechanismů nebo další výbavy.

Tyčový vysavač

Popularita tyčových vysavačů narůstá. Výhody jsou zřejmé. Vysavač je skladný, velmi dobře se s ním manipuluje. Může být navíc na akumulátorové i síťové napájení. Síťové modely budou spíše výkonnější, ale zase musíte tahat šňůru.

Daní za vyšší pohodlí je však obecně nižší výkonnost těchto vysavačů. Vesměs jsou vhodné spíše pro pravidelný, méně náročný úklid, do menších domácností a na tvrdé podlahy nebo nízké koberce. Za daných okolností mohou být vhodné i pro alergiky. Opět záleží především na kvalitě filtračního systému.

Ruční vysavač

Nejlehčí forma vysavače. Vysoce kompaktní rozměry pro úchop jednou rukou. Tento vysavač není typicky určen pro komplexní úklid prostor, ale pro úklid lokální. Například když něco rozsypete, nemusíte vytahovat velký vysavač, nepořádek uklidíte lehkým ručním modelem.

Tyto vysavače bývají téměř vždy akumulátorové, síťové modely jsou ojedinělé. Sací výkon ale není nutně tak slabý, jak by se mohlo zdát. Neubírá mu totiž délka hadice/tyče. Jde každopádně spíše o doplňkový než hlavní vysavač.

2v1 vysavač

Oblíbená kombinace. Jde o tyčový vysavač, jehož součástí je ještě odnímatelný ruční vysavač. Poměrně praktické, skladné a často i cenově zajímavé řešení. Existují i varianty typu 3v1, kdy je součástí například i mokré vytírání (mopovací funkce) apod.

Ne vždy jde o ideální řešení, protože u těchto kombinovaných modelů bývá některá funkce nezřídka „oslabena“ – slouží hlavně jako marketingové lákadlo.

Multifunkční vysavač

Většinou je pod tímto pojmem myšlen klasický vysavač (ale může to být třeba i tyčový či průmyslový), který disponuje velkým množstvím funkcí a vybavení, příslušenství. Tyto vysavače bývají dražší. Je vhodné ujasnit si, zda všechny zaplacené funkce skutečně využijete a ověřit si, že jsou dostatečně efektivní (např. v recenzích a testech vysavačů).

Robotický vysavač

Robotické vysavače jsou hitem nového milénia. S vývojem technologií roste jejich efektivita a soběstačnost. Moderní modely už disponují velmi sofistikovanými navigačními systémy a mohou provádět úklid domácnosti poměrně pečlivě a bez lidské „asistence“.

Obecně jsou však dražší a ne vždy mají zvlášť vysoký výkon. Hodí se proto spíše na tvrdé povrchy než koberce. Jde o velmi komfortní řešení. Některé modely mohou mít i různé čisticí a vytírací kartáče, mopovací funkci nebo třeba i UV lampu. Výkonné a kvalitní (a taky poměrně drahé) modely mohou být vhodné i pro alergiky. Robotické modely jsou napájeny akumulátorem.

Průmyslový vysavač

Jak název napovídá, jde o vysavače do náročného provozu. Používají se ovšem nejen přímo v „průmyslu“, ale i jinde. V dílnách, kancelářích, pracovištích a jakýchkoli rozlehlých či silněji znečišťovaných prostorách. Většinou mají tělo válcovitého tvaru.

Nejvíce připomínají klasické vysavače. Vynikají odolností, vynikajícím výkonem a velmi vysokým objemem odpadní nádoby. Mohou být vhodné i pro alergiky, ale pro domácí použití jsou většinou poněkud „předimenzované“.

Vysavač na popel

Specifické vysavače, které jsou určeny na hrubé nečistoty. Zejména popel např. z krbu, ale třeba i piliny, hobliny apod. Nejsou vhodné pro běžný úklid domácnosti a filtrační systém obvykle není tak důkladný, aby vyhovoval nárokům osob s alergií. Některé modely si poradí i s horkým popelem.

Centrální vysavač

U nás poměrně zřídkavé, ale zájem o ně roste. Jde o systém potrubí s centrální sací jednotkou. V každé místnosti je pak k systému možné připojit hadici s hubicí a vysávat. V principu jde o ideální řešení pro alergiky, protože vysavač bývá velmi výkonný a především odsává veškeré nečistoty potrubím zcela mimo obytné místnosti – do místa k tomu určenému. Filtrace je tedy v tomto smyslu de facto totální.

Nevýhodou je, že tento systém je poměrně drahý a náročný na instalaci. Obvykle jsou potřeba stavební zásahy. Používá se navíc především v rodinných domech nebo ubytovacích zařízeních, kde je více pater a místností.

Video

Co by měl splňovat vysavač pro alergiky?

Vysavače pro alergiky musejí disponovat několika vlastnostmi. Je to především:

  • Vysoký sací výkon
  • Účinná filtrace

Dále může být celková efektivita podpořena i různými technologiemi a funkcemi. Například dezinfekční UV lampou, mokrým vysáváním či vytíráním apod. Zásadně se ale zaměřte na dva výše zmíněné body, které jsou pro dané účely nejdůležitější. Konkrétní typ vysavače a další parametry pak volte spíše podle ostatních požadavků a potřeb.

Důležité technologie, varianty a možnosti filtrace

Kvalitní filtrační systém je zásadním pilířem dobrého vysavače pro alergiky. Při výběru přitom vycházejte nejen z použité technologie filtru, ale i z počtu stupňů filtrace nebo řešení vysypávání odpadu.

HEPA filtr

HEPA filtr je v současnosti nejběžnějším typem výstupního filtru vysavače. Má typický tvar harmoniky a tvoří ho náhodně uspořádaná mikrovlákna. HEPA filtry však nejsou všechny stejné. Záleží na konkrétním typu. Tyto filtry jsou odstupňovány podle účinnosti a značeny číslem.

Filtry značené HEPA 10 mají 85% účinnost. Dnes je však běžným standardem HEPA 12, kde je účinnosti záchytu mikročástic 95,5%. HEPA 14 pak dosahuje efektivity 99,995 %. Existují i vyšší třídy, ale běžně se nepoužívají. HEPA 14 lze považovat za zcela optimální i pro náročné potřeby osob s alergiemi.

Vodní vysavače

Zajímavou možností jsou vysavače s vodní filtrací. Ty jsou často vyzdvihovány pro vysokou míru hygieničnosti a vhodnost použití v domácnostech, kde žijí alergické osoby. Princip je ten, že nečistoty ještě procházejí vodou, která zachytí velké množství z nich. Jde o další stupeň výkonné filtrace. Navíc při vyprazdňování nádoby s vodou nedochází k víření prachu.

Tyto vysavače jsou však poměrně drahé – zvlášť mají-li být skutečně efektivní. Nevýhodou je taky vyšší hmotnost, poněkud náročnější údržba a taky určité omezení výkonu v důsledku nutnosti sát přes vodu.

Parní vysávání/vytírání

Mezi funkce mopů a vysavačů může patřit i parní čištění. Jde o účinnou zbraň proti bakteriím a patogenům, protože ty jsou vřelou párou likvidovány. Opět však záleží na účinnosti konkrétního modelu. Pokud jde pouze o sekundární funkci u levnějšího přístroje, nemusí být parní výkon dostačující k efektivnímu působení.

Sáčkové vs. bezsáčkové provedení

Klasické dilema. Je lepší vysavač se sáčkem nebo pouze nádobkou, která se vysypává? Obecně vítěze nelze jednoznačně zvolit, ale z hlediska vhodnosti pro alergiky může být lepší sáčkové provedení. A to hned ze dvou důvodů:

  • Sáček představuje další stupeň filtrace.
  • Sáček lze vyjmout a celý vyhodit s minimálním vířením prachu oproti vysypávání nádobky.

Tyto dva faktory jsou sice zajímavé, ale nelze je brát zcela bezezbytku. Mnohé kvalitní bezsáčkové modely mohou být velmi účinné a propracované po stránce filtrace i výkonu.

Výkon a příkon

Sací výkon je podstatnou vlastností vysavače. Udává se ve wattech. Ne vždy je však výrobcem či prodejcem uváděn přímo tento parametr. Nezřídka se setkáte pouze s uvedeným příkonem – ten udává spotřebu el. energie. Rovněž ve wattech.

Sací výkon nejčastěji tvoří cca pětinu až třetinu příkonu. Čím menší je rozdíl mezi těmito veličinami, tím lze zařízení považovat za efektivnější. Nejmenší příkon mají typicky ruční a robotické vysavače, často do 100 W. Následují tyčové vysavače, nejčastěji do 1000 W. Poté klasické a nakonec průmyslové modely.

Video

Ceny vysavačů pro alergiky

Kolik investovat do kvalitního vysavače pro alergiky? Pro tyto účely není vhodné zaměřovat se na nejlevnější modely. Jaké jsou cenové relace?

✅ Vysavače do 2000 Kč

V této ceně lze pořídit především klasické modely, mohou mít i solidní výkon a filtraci. Je třeba dobře hledat. Pořídit lze i samostatné ruční modely.

✅ Vysavače do 8000 Kč

Najdete zde velmi kvalitní klasické a taky tyčové vysavače, potažmo modely typu 2v1 nebo multifunkční zařízení. Lze najít velmi účinné přístroje s propracovanou filtrací.

✅ Vysavače nad 8000 Kč

Kvalitní robotické modely a špičkové vysavače jiných typů. Vhodná kategorie pro náročné zákazníky.

Nejlepší značky vysavačů pro alergiky

Které značky vysavačů nabídnou vhodné vlastnosti pro alergiky a zajímavý poměr ceny a kvality?

  • Rowenta – Velmi oblíbená značka. Vynikající výběr tyčových i klasických modelů vhodných i pro alergiky.
  • Sencor – Spíše dostupná volba, ale s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Kärcher – Velmi solidní a spolehlivá značka. Vysoká kvalita. Výběr i pro alergiky.
  • ETA – Alternativa k Rowentě. Populární, osvědčená a s výborným výběrem.
ProduktInfoHodnocení
#1Miele C3 Allergy
Nejlepší klasický vysavač pro alergiky / astmatiky
✔️ Vysoký výkon - 1200 W
✔️ Maximální hygiena vzduchu díky filtru HEPA AirClean
✔️ Teleskopická trubice z ušlechtilé oceli
✔️ Akční rádius 12 m
📌 od 7600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dyson V8 Animal
Nejlepší tyčový vysavač pro alergiky / astmatiky
✔️ Bezšňůrový provoz
✔️ Možnost vyjmutí těla a použití jako ruční vysavač
✔️ Omyvatelný HEPA filtr
Množství nástavců
✔️ Až 40 minut provozu
📌 od 9800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3iRobot Roomba e5
Robotický vysavač s účinným filtrem, pravidelný úklid
✔️ Úklid všech typů tvrdých podlah i koberců
✔️ Navigace iAdapt
✔️ Třístupňový čisticí systém AeroForce
✔️ Mluví česky + aplikace v češtině
📌 od 8000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Liv Aquafilter 2000
Multifunkční vysavač s vodní filtrací
✔️ Vodní filtrace se silným tahem
✔️ Čistí do hloubky a bez promáčení
✔️ Velmi bohaté příslušenství
✔️ Vhodný i pro vysávání tekutin
📌 od 6100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Rowenta RO 7487 EA Alergy+
Vítěz dTestu 2021
✔️ Zachytí až 99,98 % alergenů
✔️ Mimořádný sací výkon
✔️ Velmi tichý provoz
✔️ Velmi bohaté příslušenství
📌 od 6000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Kärcher VC 3
Vícestupňová filtrace
✔️ Poměr cena / výkon
✔️ Bohaté příslušenství
✔️ Hygienický HEPA 12 filtr
✔️ Kompaktní rozměry a nízká váha
📌 od 2500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7ETA 3519 Avanto
Lidová volba
✔️ Komfortní vysávání
✔️ Elektronická regulace sacího výkonu
✔️ Akční rádius až 10 m
✔️ Velmi účinná filtrace
📌 od 3000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení