Klasická trouba je rozměrný a energeticky náročný spotřebič. V domácnostech, kde není pečení na denním pořádku, přitom často zahálí a zabírá spoustu prostoru. Není proto divu, že stále více lidí sahá po alternativě v podobě takzvané mini trouby. Toto řešení nabízí méně náročným uživatelům celou řadu výhod. Zařízení se uplatní například v menších kuchyních a bytech, kde je každý kousek prostoru třeba využít maximálně prakticky. Stolní trouby jsou ale oblíbené i v různých rekreačních objektech – například na chatách, chalupách a podobně.
Stolní trouby často nabízejí dobré možnosti a funkce a některé se mohou vyrovnat i jednodušším běžným nebo vestavným troubám. Výhodou je taky široké rozpětí velikostí a objemů. Pořídit si můžete i opravdu malé modely na drobné pečení, ale i zařízení, do kterých se bez problémů vejde celé kuře nebo třeba kachna. V naší recenzi stolních trub najdete produkty z různých cenových i rozměrových kategorií – stačí si jen vybrat tu správnou.
Nejlepší stolní mini trouby na trhu
Produkt | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Concept ET 5050 | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 2 590 Kč | Číst recenze |
#2 | Sencor SEO 3610SS | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | 1 899 Kč | Číst recenze |
#3 | Rommelsbacher BG 1600 | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 3 522 Kč | Číst recenze |
#4 | ECG ET 3032 | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 1 897 Kč | Číst recenze |
#5 | Ardes 6230 | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | 2 198 Kč | Číst recenze |
#6 | Professor PT 422X | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | 1 990 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
Recenze TOP 6 stolních mini trub
#1 Concept ET 5050 (od 2590 Kč)
Velkou výhodou této trouby je i solidní příkon 1800 W a taky řada variant ohřevu. Zvolit můžete samozřejmě klasický horní nebo spodní ohřev a dále jejich kombinace a případně i ohřev s ventilátorem. Nechybí ani gril a funkce rozmrazování. Trouba disponuje čtyřmi topnými tělesy z nerezového kovu a nepřilnavým vnitřním povrchem pro snadnou údržbu.
Teplotu můžete regulovat v rozmezí 70-230°C a automatickou dobu pečení lze nastavit na 0-120 minut, takže se nemusíte bát, že troubu zapomenete vypnout. Potěší i zajímavé příslušenství v podobě například grilovací jehly, roštu, plechu nebo držáku na vytahování plechu a odkapávacího tácu. Celkově vzato jde o dobrou volbu za velmi rozumné peníze.
Co potěší
- Dobrý výkon
- Velký objem
- Gril
- Bohaté příslušenství
- Dostupná cena
Co zamrzí
- –
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2590 Kč
Koupit v obchodě#2 Sencor SEO 3610SS (od 1899 Kč)
Sencor SEO 3610SS má o něco slabší příkon než předchozí model, a to 1500 W. Programové možnosti jsou pro běžné používání taky zcela dostačující. Uvnitř trouby opět najdete 4 nerezová topná tělesa a zvolit můžete jeden z 6 programů zahrnujících spodní a horní ohřev, gril a jejich kombinace. Teplotu ohřevu můžete plynule regulovat v rozmezí 90 až 230°C a najdete zde i časovač, který můžete nastavit maximálně na 60 minut, po jejichž uplynutí budete upozorněni zvukovým signálem.
Trouba nabízí 4 vertikální úrovně pro umístění plechů nebo roštů, které jsou i součástí příslušenství. Potěší, že v „bonusové“ výbavě najdete i grilovací jehlu, a dokonce kámen na pečení pizzy. Sencor SEO 3610SS se plně uplatní v malých kuchyních, ale třeba i na chatě nebo v jiném rekreačním objektu. Jde o základní a poměrně jednoduchý model, kterému ale hraje do karet poctivé zpracování a velmi nízká cena.
Co potěší
- Velmi výhodná cena
- Solidní objem
- Bohaté příslušenství
- Všechny nejdůležitější funkce
Co zamrzí
- Základní model pro méně náročné uživatele
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1899 Kč
Koupit v obchodě#3 Rommelsbacher BG 1600 (od 3522 Kč)
Vnitřní prostor 43 x 36 x 25 cm je dostatečný i pro rozměrnější plechy, celkové rozměry se přitom drží na velmi příznivé úrovni 58 x 40 x 31 cm. Trouba samozřejmě disponuje horním a spodním ohřevem a taky grilem. Vzhledem k vyšší ceně bychom ale očekávali i zajímavější možnosti, například ventilátor, horkovzdušné pečení apod. Programy jsou nicméně pouze 4. Jde ale o zásadní funkce, se kterými drtivá většina domácností hravě vystačí. Poněkud omezenější je i příslušenství, které zahrnuje pouze rošt a smaltovaný plech.
A shrnutí? Jde o velmi kvalitně zpracovanou troubu, která dokáže využít i nižší příkon na maximum. Funkce, které nabízí, zvládá výborně. Mínusem je slabší funkční výbava (není zde ani minutka) a příslušenství.
Co potěší
- Prostorná a přitom kompaktní
- Kvalitní zpracování
- Až 300°C
Co zamrzí
- Vyšší cena
- Jen základní možnosti
- Bez minutky
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3522 Kč
Koupit v obchodě#4 ECG ET 3032 (od 1897 Kč)
Specifikem a největší výhodou tohoto modelu je právě kombinace s dvěma vařícími plotýnkami umístěnými na vrchní části. Díky tomu může toto zařízení v podstatě nahradit klasickou troubu se sporákem.
Co se týče funkcí a možností pečení, ECG ET 3032 disponuje standardním horním a spodním ohřevem a taky ventilátorem i grilem (včetně funkce otočného grilu). Teplotu můžete plynule nastavovat v rozmezí 90-230°C. K troubě dostanete i příslušenství včetně roštu, plechu nebo jehly.
Co potěší
- Velmi nízká cena
- Kombinace s plotýnkami
Co zamrzí
- Menší objem
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1897 Kč
Koupit v obchodě#5 Ardes 6230 (od 2198 Kč)
Vnitřní prostor trouby je ze snadno udržovatelného nerezu a je zde možnost výškového nastavení pečícího plechu. Teplotu můžete plynule regulovat v rozmezí 90 až 230°C. Tato trouba nabízí za nízkou cenu základní možnosti pečení a v malé domácnosti může najít docela dobré uplatnění. Největší nevýhodou je nižší vnitřní objem a nijak zvlášť štědré není ani příslušenství, které sestává pouze z plechu a roštu.
Co potěší
- Cenově dostupná mini trouba
- 6 programů včetně pečení s ventilátorem
Co zamrzí
- Menší objem
- Slabé příslušenství
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2198 Kč
Koupit v obchodě#6 Professor PT 422X (od 1990 Kč)
Trouba nabízí kromě velkého prostoru taky možnost nastavení teploty v rozmezí od 100 do 250°C, využít přitom můžete horní a spodní ohřev nebo gril, včetně možnosti použití otočného rožně. Celkový počet funkcí je šest.
U trouby i vařičů je nutné pomocí časového spínače nastavit délku chodu, a to až na 60 minut. Po uplynutí doby budete upozorněni zvukovým signálem. Díky vysokému příkonu je možné provozovat vařiče i troubu zároveň (ale samozřejmě i odděleně). Součástí příslušenství je rožeň, plech, rošt a madlo na jejich vytahování z trouby. I přes větší rozměry váží tato trouba pouze 5 kg.
Co potěší
- Velký objem
- Nízká cena
- Kombinace s plotýnkami
Co zamrzí
- Navzdory vysokému příkonu velmi pomalé rozehřívání i pečení
- Povrch trouby je špatně izolován a silně se rozpaluje
- Vždy je nutné použít časovač
- Trouba svítí i při vaření na plotýnkách
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1990 Kč
Koupit v obchoděJak vybrat mini troubu
V testu stolních trub jsme vám představili šestici nejzajímavějších modelů, které jsou v současné době k dostání. Pokud si však správnou volbou stále nejste jisti, možná vám pomůže následující průvodce.
Výhody a nevýhody stolních trub
Pojďme se v první řadě podívat na to, zda se pořízení malé stolní trouby vůbec vyplatí a co nám může toto zařízení, které se na první pohled velmi podobá troubě mikrovlnné, nabídnout.
Výhody:
- Velmi malé prostorové nároky, vnitřní objem přitom může být dostačující i pro pečení větších kusů masa, pizzy apod.
- Obdobné možnosti pečení jako u obyčejnějších klasických trub.
- Mobilita – troubu je možné vzít s sebou třeba na chalupu, kdykoli ji přemístit či přestěhovat.
- Významná energetická úspora oproti klasickým, zejména starším, troubám. Není třeba vytápět zbytečně velký vnitřní prostor.
- Možnost kombinace s varnými plotýnkami.
- Cena základních modelů je často velmi nízká.
Nevýhody:
- Obvykle slabší programové vybavení.
- Stolní trouby jsou vhodné spíše pro méně náročné uživatele, malé domácnosti nebo jen příležitostné pečení.
Provedení
V našem žebříčku jste se mohli setkat se dvěma variantami provedení mini trouby – a to se základním a kombinovaným s varnými plotýnkami. První varianta je vhodná, pokud máte doma i samostatnou varnou desku. Druhá může zastat funkci trouby i sporáku v jednom.
Kombinované varianty mají vyšší příkon než samostatné a bývají objemnější a rozměrnější. Cenově mohou být ale oba typy víceméně srovnatelné. Obvykle je možné používat troubu a plotýnky nejen odděleně, ale i souběžně.
Typy ohřevů
Zásadním faktorem při výběru mini trouby jsou možnosti ohřevu. Prakticky každé zařízení disponuje standardním horním a spodním ohřevem a obvykle je možné jejich kombinované i samostatné použití. K základnímu vybavení patří taky funkce grilu. Většina stolních trub umožňuje nejen použití plechů a roštů, ale i otočných rožňů, které jsou často součástí příslušenství.
Mezi vyspělejší funkce, které najdete u lepších modelů, patří zejména možnost horkovzdušného pečení. Některé trouby dokonce nabízejí i funkci mikrovlnného ohřevu. U základních variant ale takové možnosti nečekejte.
Objem
Objem trouby bude hrát při výběru samozřejmě velkou roli. Rozpětí je přitom poměrně značné. Nejčastěji se stolní trouby vyrábějí s vnitřním objemem v rozmezí 30-40 l. To je dostačující běžné pečení a zapékání i pro přípravu pizzy nebo velkých kusů masa (např. celé kuře).
Setkat se můžete i s velmi malými troubami, jejichž vnitřní kapacita se pohybuje např. jen v rozmezí 10-20 l. Takové trouby se však uplatní jen jako vysloveně nouzové nebo provizorní řešení. Stejně tak ale existují i stolní trouby s objemem nad 40 l.
Příkon
Příkon ovlivňuje spotřebu elektřiny a taky výkon trouby. Odrazí se zejména na rychlosti rozehřátí vnitřního prostoru, případně plotýnek – ale i na rychlosti a preciznosti přípravy a propečení surovin. Nejčastěji narazíte na zařízení s příkonem od cca 1500 do 2000 W, což je při 30 až 40 l kapacity optimální průměr.
Kombinované trouby mají často příkon mnohem vyšší, obvykle přes 3000 W. Ten je ale často dělený a každý jednotlivý segment (první a druhá plotýnka, trouba) může využít jen určitý maximální příkon.
Programy a funkce
Stolní trouby (s výjimkou drahých modelů) obvykle nenabízejí kdovíjaké funkční a programové vybavení. Standardně je k dispozici několik variant způsobů pečení a jejich kombinací (např. horní + spodní ohřev, gril, ohřev + gril apod.) – počet těchto programů se běžně pohybuje od 4 do 6.
Další součástí výbavy je regulátor teploty. U stolních trub můžete dosahovat obdobně vysokých teplot jako u klasických. Některé modely končí u 230°C, některé dosáhnout 250 nebo i 300 stupňů. Nejnižší nastavitelná teplota pak bývá mezi 70 a 100°C.
Většina stolních trub disponuje i časovačem. Ten funguje jako kuchyňská minutka a lze nejčastěji nastavit maximálně na 1 až 2 hodiny, po nichž se program automaticky ukončí a ozve se akustický signál.