Samozřejmě si můžete koupit balené vafle v obchodě a ohřát si je, ale čerstvý výtvor je něco naprosto odlišného – je to stejné jako srovnávat mraženou pizzu do mikrovlnky s tou z pizzerie. Pokud nedáte dopustit na dokonalé, čerstvé vafle a nespokojíte se s polotovary, máme pro vás výběr nejlepších vaflovačů.
Těchto zařízení existuje více druhů. Některé upečou dvě vafle, některé i dvakrát tolik. Některé mohou sloužit i jako malý gril například pro zeleninu nebo ohřívání jiného pečiva a některé mají natolik povedený design, že se v kuchyni budou vyjímat i jako stylový doplněk. Do naší recenze vaflovačů jsme se snažili zahrnout různé typy a vybírali jsme zástupce ze všech cenových kategorií, aby svého favorita mohl najít opravdu každý.
Náš test by ale nemohl být kompletní bez praktického průvodce, kterého najdete na konci. V tomto průvodci najdete důležité informace, které vám pomohou vybrat si ideální vaflovač podle vašich potřeb. Zaměřili jsme se na nejdůležitější parametry, ale i na tipy a rady pro dobrý nákup.
Test vaflovačů podle redakce
Produkt | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Graef WA 80 | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 2 514 Kč | Číst recenze |
#2 | Tefal SW 854 D 16 | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | 2 700 Kč | Číst recenze |
#3 | Domo DO 9136 | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | 1 389 Kč | Číst recenze |
#4 | Severin WA 2103 | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 569 Kč | Číst recenze |
#5 | Concept VF 3030 | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | 499 Kč | Číst recenze |
#6 | Tristar WF-2195 | [usr 4.4 text="true" tooltip="true"] | 709 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
#1 Graef WA 80 (od 2514 Kč)
Zařízení disponuje dvěma izolovanými rukojeťmi pro pohodlnou a především bezpečnou manipulaci bez rizika popálení. Je zde 6 pečicích funkcí a díky elektrické kontrole teploty nehrozí, že by se vám vafle spálily. O ukončení pečení vás bude informovat akustický signál. Desky na těsto jsou opatřeny velmi kvalitním nepřilnavým povrchem, takže není třeba je vymazávat, nezůstávají na nich připáleniny a čistí se velmi jednoduše. Příkon tohoto přístroje je 1200 W.
Vaflovač Graef WA 80 potěší i nejnáročnější milovníky sladkého pečiva. Lze mu ale i něco vytknout? Zřejmě největší nevýhodou je vyšší cena a taky jednoúčelovost nebo nemožnost vyjmout pečicí desku.
Co potěší
- Jeden z nejkvalitnějších vaflovačů pro domácnosti
- 6 funkcí pečení
- Nepřilnavý povrch, velmi snadná údržba
- Pro 5 vaflí ve tvaru srdce
- Izolované rukojeti
- Nerezové provedení
Co zamrzí
- Vyšší cena
- Pomalu chladne
- Nelze vyjmout pečicí desky
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2514 Kč
Koupit v obchodě#2 Tefal SW 854 D 16 (od 2700 Kč)
Plotýnky lze zasadit a vyjmout velmi jednoduše stisknutím tlačítka, jsou z nepřilnavého materiálu a jejich čištění je snadné a lze je mýt v myčce. Tento univerzální gril a opékač disponuje nerezovým pláštěm a bezpečnou rukojetí pro manipulaci s rozehřátým zařízením.
S příkonem 700 W je opékač dostačující např. pro pečivo nebo zeleninu. Dobrý steak si na něm ale nejspíš neuděláte. Přístroj taky nemá termostat, a ačkoli je zde kontrolka rozehřátí, stav propečení musíte hlídat sami. Tento přístroj vítězí tedy spíše univerzálností použití a jednoduchostí obsluhy než kdovíjakou výbavou.
Co potěší
- Vyměnitelné pečicí desky
- Velmi univerzální použití
- Jednoduchá obsluha
- Rovnoměrné propékání
Co zamrzí
- Vyšší cena výrobku a koupitelného příslušenství
- Nižší výkon, delší rozehřívání
- Kratší přívodní kabel
- Plášť se silně rozpaluje a pomalu chladne
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2700 Kč
Koupit v obchodě#3 Domo DO 9136 (od 1389 Kč)
Podobně je na tom i tento vaflovač, který – stejně jako předchozí – umožňuje víceúčelové využití. Princip je podobný jako u modelu Tefal a spočívá v možnosti výměny pečicích desek. Ty jsou ale tentokrát jen tři – na vafle, sendviče a gril.
Výrobek má zajímavý „kufříkový“ design a jeho velkou výhodou oproti jiným modelům v podobné ceně je přítomnost termostatu nastavitelného na 2 stupně pečení (200 nebo 250 stupňů). Příkon zařízení je 1000 W, pečení ale někdy trvá déle a přístroj se taky poměrně dlouho nahřívá.
Co potěší
- 3 vyměnitelné desky
- Termostat se dvěma stupni pečení
Co zamrzí
- Větší hmotnost a rozměry
- Delší nahřívání a propékání
- Krátká přívodní šňůra
- Pouze pro 2 vafle
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1389 Kč
Koupit v obchodě#4 Severin WA 2103 (od 569 Kč)
Pečicí desky jsou pochopitelně nepřilnavé a snadno se čistí. Zajímavou vychytávkou je žlábek pro odtok těsta, když vám trochu „ujede ruka“. Severin WA 2103 má navíc jednu velkou výhodu a tou je možnost plynulé regulace teploty. To je v této cenové kategorii poměrně vzácné.
O stavu teploty informují uživatele dvě kontrolky. Příkon tohoto přístroje je poměrně solidní – 1200 W. Rozehřívání ani pečení tudíž netrvá dlouho. Problémem je trochu nerovnoměrné propečení (střed už je propečený dost, ale okraje nestíhají) a taky nízká výška vaflí.
Co potěší
- Až 5 vaflí najednou
- Dostatečný výkon, rychlé rozehřívání
- Možnost plynulé regulace teploty
- Výhodná cena
Co zamrzí
- Horší propečení po okrajích
- Příliš tenké vafle
- Krátká přívodní šňůra
- Chybí rukojeť pro bezpečnou manipulaci
- Nelze otáčet
- Pečicí desky není možné vyjmout
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 569 Kč
Koupit v obchodě#5 Concept VF 3030 (od 499 Kč)
V tomto vaflovači si můžete naráz opéct dvě obdélníkové vafle. Příkon je poměrně nízký (700 W), ale vzhledem k menším rozměrům není vysloveně nedostatečný. Příprava vaflí trvá pár minut a těsto se nepřipaluje. Nechybí ani izolované držadlo a dvě kontrolky provozu. Tato varianta jistě uspokojí méně náročné uživatele, potěší i menší rozměry a skladnost.
Co potěší
- Velmi levný vaflovač
- Jednoduché používání
- Kontrolky provozu
- Izolované držadlo
Co zamrzí
- Slabší výkon
- Celkově levnější provedení
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 499 Kč
Koupit v obchodě#6 Tristar WF-2195 (od 709 Kč)
Největší výhodou tohoto vaflovače je ale přítomnost nastavitelného termostatu a samozřejmě nechybí ani tradiční červená a zelená kontrolka provozu. Nevýhodou je nemožnost vyjmutí plotýnek.
Co potěší
- Nastavitelný termostat
Co zamrzí
- Jen na 2 vafle
- Horší kvalita zpracování
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 709 Kč
Koupit v obchoděJak vybrat vaflovač?
Možná vás na první pohled oslovil některý z vaflovačů uvedených v naší recenzi a máte nutkání se pro něj rozběhnout do obchodu. Pokud vás ale žádný testovaný model nezaujal, nebo chcete své rozhodnutí důkladněji zvážit, pomoci vám může průvodce, kterého jsme pro vás připravili. Najdete v něm inspiraci a taky důležité rady a tipy, které uplatníte při výběru.
Jaký typ zvolit?
V první řadě je potřeba zvolit si ten správný typ výrobníku vaflí. Možností není nijak závratně mnoho a v principu můžeme dojít ke dvěma alternativám…
Jednoúčelový vaflovač
Tedy vaflovač v pravém slova smyslu. Tyto modely jsou vyrobeny výhradně pro přípravu tohoto typu pečiva a nic moc jiného s nimi dělat nemůžete. Na druhou stranu jsou (nebo by měly být) pro tento účel maximálně přizpůsobeny a vytvoříte s nimi precizní vafle. Tento typ ocení spíš opravdu skalní milovníci vaflí, kteří této pochoutce holdují často.
Víceúčelový opékač
Tyto opékače (sendvičovače) jsou velmi oblíbené, protože dokážou uspokojit touhu po různých druzích opečených potravin a pochutin. Podstata fungování je vždy víceméně stejná. Máte základní zařízení, ve kterém můžete jednoduše vyměňovat různé typy plotýnek uzpůsobených pro specifické účely. Typicky je to rozdělená deska na sendviče (tousty), deska s jednoduchou mříží připomínající rošt na grilování, deska na vafle a případě i různé další varianty.
Tato zařízení mají poměrně široké možnosti využití, ale na samotnou přípravu vaflí nejsou vždy úplně dokonale přizpůsobené. Těsto může zatékat, připalovat se, nedocílíte správné výšky vaflí a podobně. Tuto variantu tedy volte, pokud si vafle dopřáváte spíše sporadicky a využijete i ostatní možnosti.
Tvar a počet vaflí
Zde samozřejmě záleží na vaší osobní spotřebě. Multifunkční zařízení zpravidla umožňují přípravu dvou obdélníkových vaflí naráz. Specializované vaflovače často poskytují prostor i pro větší počet kusů a výjimkou nejsou ani zajímavější tvary (např. srdce nebo květ). Zatímco tvar a počet je spíše otázkou subjektivních preferencí – výška vafle už docela ovlivňuje výslednou kvalitu.
Zejména ve víceúčelových variantách často nedosáhnete potřebné a rovnoměrné výšky. U samostatných vaflovačů by dostatečná výška (cca 1 cm) měla být spíše standardem. Jedině dostatečná výška totiž zajistí kombinaci křupavosti a vláčnosti.
Rozměry a materiál
Při výběru se jistě zaměříte i na tyto faktory. Rozměry je třeba pochopitelně volit podle prostoru v kuchyni. Vhodné jsou modely skladných tvarů, které lze pohodlně uložit i ve více polohách. Zejména, pokud přístroj nebudete užívat příliš často – zvolte raději kompaktnější variantu.
Co se týče materiálu, k dispozici jsou kovové (nerezové) a plastové modely. Častá je taky kombinace plastu a nerezu – např. plastová rukojeť a nerezový plášť. Nerezové modely jsou dražší, ale mají mnohem větší životnost a odolnost, do karet jim hraje taky exkluzivnější vzhled. Plastové modely jsou levnější a mají výrazně nižší hmotnost.
Materiál plotýnek by měl být co nejvyšší kvality, nepřilnavý, ideálně s teflonovou vrstvou. Nekvalitní desky se brzy poškrábou, připalují se a obtížně se čistí. Kvalitní desku stačí otřít vlhkým hadříkem.
Údržba
Pohodlná údržba je u vaflovačů vždy velmi důležitá. Když se peče a pracuje s těstem, zůstává vždy spousta odpadu. Výhodou je, pokud je možné plotýnky vyjmout a umýt zvlášť. Jak už bylo ale řečeno výše, důležitá je kvalita materiálu – kvalitní plotýnky stačí otřít ubrouskem nebo hadříkem. Přístroj by měl celkově mít co nejméně různých záhybů a všechna místa by měla být snadno dostupná při čištění.
Příkon
Příkon je další významný parametr, který byste rozhodně neměli opomíjet. Zásadně totiž ovlivňuje rychlost nahřátí zařízení a taky délku pečení a kvalitu propečení, ať už se jedná o vafle nebo jinou surovinu či pokrm.
Samozřejmě je třeba počítat i s velikostí a konstrukcí přístroje, přesto lze obecně říct, že pro dostatečně rychlé a důkladné pečení je vhodné zvolit vaflovač s příkonem cca od 1000 W do 1400 W. U levnějších přístrojů s hodnotami od 700 W musíte počítat s určitou rezervou – jak časovou, tak kvalitativní.
Další funkce, možnosti a vlastnosti
- Kontrolky – zpravidla i nejlevnější vaflovače disponují červenou a zelenou kontrolkou provozu.
- Izolovaná rukojeť – měla by být vždy součástí přístroje. Umožňuje bezpečnou manipulaci i v rozehřátém stavu.
- Termostat – některé kvalitnější modely disponují termostatem udržujícím teplotu, na kterém případně můžete i nastavit různé úrovně.
- Západka víka – měla by být součástí vaflovačů a sendvičovačů, umožňuje lepší propečení a dosažení lepšího tvaru.
- Možnost aretace/otáčení – pokud je vaflovač přizpůsoben k otáčení v zavřeném stavu, těsto se rovnoměrněji rozteče.
Cena
Nejlevnější vaflovače pořídíte už cca od 300 Kč. Nemůžete počítat s žádnými zvláštními funkcemi, jako je termostat. Většinou ale nechybí kontrolky. Příkon těchto modelů je obvykle pouze 700 W a výrobním materiálem je plast. Taky nelze očekávat zvlášť kvalitní povrch plotýnek nebo vysokou životnost.
Od cca 1000 do 2000 korun už lze pořídit velmi kvalitní vaflovač, který uspokojí i náročné uživatele. Měl by být přítomen i termostat a kvalita zpracování by měla zvládnout každodenní použití. Nad 2000 Kč už se zpravidla jedná o opravdu špičkové modely, kde roli bude hrát i design.
Přidat komentář