Malé spotřebiče

Nejlepší polévkovary: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší polévkovaryPolévky jsou bez nadsázky jedním ze základních pilířů české kuchyně. Ne nadarmo se říká, že polévka je grunt, což neznamená nic jiného, než že tento pokrm je základem každého pořádného jídla a nelze ji vynechat. Dnes už se toto pořekadlo samozřejmě tak striktně nedodržuje. Možná je to ale škoda. Polévky lze řadit do kategorie zdravých až velmi zdravých pokrmů – pochopitelně podle toho, z čeho je vyrobíte. Pokud na ně nedáte dopustit a vaříte je často, možná vás zaujme spotřebič, kterému se budeme věnovat v dnešním článku. Zaměříme se totiž na to, jak vybrat nejlepší polévkovar. Tomuto zařízení se budeme věnovat velmi zevrubně, pokusíme se zjistit, zda má jeho pořízení smysl, jaké nabízí výhody a nevýhody, co umí, ale i kolik stojí nebo kdo tyto přístroje vyrábí.

Polévkovar nepatří mezi dvakrát nejrozšířenější kuchyňské spotřebiče. Dlužno říct, že v konkurenci rýžovarů, různých pomalých a univerzálních hrnců, fritéz a dalších zařízení je – aspoň zatím – spíš jakousi odstrčenou popelkou. Zaslouží si však tuto pozici? Právě na to budeme hledat odpovědi. Faktem taky je, že polévkovarů (na rozdíl od výše jmenovaných spotřebičů) není u nás až takový výběr. Přesto se najdou zajímavé modely, které si pozornost zasluhují. Jistě i v omezenějším výběru najdete takový, který by vás dokázal zaujmout a odpovídal vašim možnostem i nárokům.

Kromě samotného průvodce světem polévkovarů, v němž vám tato zařízení představíme a nasměrujeme vás k dobrému nákupu, zde jako vždy najdete i žebříček nejzajímavějších modelů. Orientovat se taky můžete podle uživatelských recenzí polévkovarů a s trochou štěstí najdete ve vodách internetu i odbornější a podrobnější testy.

Nejlepší polévkovary na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tescoma PRESIDENT
Náš vítěz, včetně přípravy omáček
✔️ moderní mixér s integrovaným varným dnem
✔️ doba i rychlost mixování jsou nastavitelné
✔️ vybavený funkcí pulzního mixování
✔️ prvotřídní nerezavějící ocel, žáruvzdorné borosilikátové sklo a odolný plast
✔️ objem 1,75 l, příkon 800 - 1500 W
📌 od 5000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tefal Easy Soup BL841137
Nejlepší cena / výkon
✔️ automatické vaření a mixování
✔️ bezpečný, tepelně izolovaný povrch
✔️ 40 min. udržování teploty
✔️ program snadného čištění
✔️ objem 1,2 l, příkon 1000 W
📌 od 3150 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tefal BL542831 My Daily Soup
Nejlepší levný polévkovar
✔️ automaticky uvaří a umixuje lahodné polévky nebo smoothie
✔️ disponuje 3 programy a programem čištění
✔️ intuitivní ovládací panel
✔️ nerezové čepele
✔️ objem 1,2 l, příkon 1000 W
📌 od 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4DOMO DO705BL
✔️ příprava polévek, džemů, přesnídávek nebo milkshaků v řádu desítek minut
✔️ celkem 6 přednastavených programů
✔️ mixér na zpracování tužších surovin
✔️ lze využít i jako rychlovarnou konvici
✔️ objem 2 l, příkon 1000 W
📌 od 2400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5MioMat s receptářem
✔️ polévky, kaše, rostlinné nápoje a smoothies připravíte stlačením tlačítka
✔️ krásný design
✔️ receptář obsahuje 59 oblíbených receptů
📌 od 3850 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6BEPER BC300
✔️ dobrá cena
✔️ nerezové zpracování
✔️ 6 nastavitelných programů
✔️ objem 1 l, příkon 9000 W
📌 od 2000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat polévkovar

Podle čeho vlastně vybírat tento zajímavý kuchyňský přístroj? V první řadě je třeba si ujasnit, zda ho vůbec patřičně využijete. Poté je vhodné zaměřit se na základní parametry, jako je objem, výkon, programové a funkční vybavení, kvalita zpracování a materiálů a v neposlední řadě vás jistě bude zajímat i cena, dost možná i značka. Tomu všemu se budeme v následujícím průvodci věnovat.

jak vybrat polévkovar

Co je to polévkovar?

Slyšíte slovo „polévkovar“ poprvé? To je docela dobře možné. Jak jsme naznačili již v úvodu, nejde o nejrozšířenější spotřebič. Název samotný je sice poměrně výmluvný, takže není pochyb, že zařízení bude mít něco společného s polévkami. Jak ale vypadá a co přesně dělá a umí?

Většina typických polévkovarů vypadá jako robustní termoska či rychlovarná konvice. Už na první pohled jde o docela kompaktní zařízení, což zajisté potěší majitele menších kuchyní, kteří nové spotřebiče vybírají v první řadě podle toho, kolik zaberou místa na lince nebo jak snadno se dají sklidit do skříně. Polévkovar je taky standardně opatřen velkým madlem (podobně jako zmíněná konvice) pro snadné přenášení.

A teď k tomu hlavnímu. Uvnitř kompaktní nádoby se skrývá prostor na vaření a taky mixovací a míchací čepele. Polévkovar umí tedy vařit a k tomu i mixovat a mělnit. Co to znamená? Že můžete vyrobit nejen polévky s většími kousky, ale i jemné krémy nebo třeba pyré apod. To může být skvělá výhoda, pokud vaříte menšímu dítěti nebo zkrátka máte tento typ polévek rádi. Už nyní vám nejspíš došlo, že polévkovar může posloužit vícero účelům, ale k tomu ještě později.

Polévkovar je samozřejmě především výkonný vařič. Tato zařízení navíc nabízejí automatizované programy, někdy i větší množství. Podobně jako v případě vaření v rýžovaru tak není potřeba váš dohled. Zkrátka vložíte suroviny, zapnete a polévkovar se o zbytek postará. Vy přijdete k hotovému. Polévkovar tedy slibuje pohodlí, navíc je bezpečný a přenosný – a potěší i rychlostí vaření.

Proč dát polévkám šanci?

Polévky jsou stále v kurzu. České kuchařky jsou jimi doslova našlapané, ale inspiraci zajímavými recepty nabízejí i jiné země. Silné polévky a vývary z masa a kořenových zelenin jsou skvělé v chladných měsících na zahřátí a posílení imunity. Svěží krémy z čerstvých zelenin (ale existují i ovocné polévky), jako je hráškový krém nebo slavná lahodná španělská polévka Gazpacho zase osvěží v létě.

Česká gastronomie nabízí i velmi vydatné polévky, které mohou plně suplovat hlavní jídlo. Sem patří například valašská kyselice, poctivá bramboračka či gulášovka a další. Polévky jsou zkrátka nevyčerpatelnou studnicí možností. Skvělé na nich je i to, že výbornou polévku lze vytvořit i metodou „co dům dal“, zužitkovat suroviny, které zrovna máte a minimalizovat plýtvání.

Vaření navíc patří k nejzdravějším tepelným úpravám, kdy dochází k relativně nízké ztrátě vitamínů (zvlášť když zužitkujete, tedy sníte, i vodu, v níž se suroviny vařily, což je právě případ polévek) a taky se vyhnete vzniku škodlivin, které se tvoří vlivem vysokých teplot (zejména pečení a grilování, ale i smažení na přepáleném tuku při teplotách nad 180° a zejména nad 200°C). Existuje taky spousta polévek, které lze připravovat s minimem tuku, nebo jsou prakticky bez tuku, což může být pro někoho taky výhoda. Celkově vzato: polévky si zaslouží pozornost a šanci.

jak funguje polévkovar

Univerzálnost vs. specializace

Při slově polévkovar vás možná napadne, zda nejde o další jednoúčelové zařízení, které po pár použití skončí ve skříni. Je jasné, že kuchyně a úložné prostory obvykle nemají neomezenou kapacitu a není možné mít úplně každý spotřebič. Navzdory prvnímu dojmu však polévkovar patří mezi zařízení, která toho zvládnou víc.

Kromě toho, že v nich lze vařit polévky takřka všeho druhu, můžete v nich připravovat například i různé kaše (mléčné, obilné i jiné) a taky džemy, marmelády, přesnídávky, ale třeba i smoothie a další dobroty. Jistě přijdete na spoustu možností, jak toto zařízení dostatečně vytížit.

Varný mixér a polévkovar

Dnes se prodávají mixéry, které umí i vařit. Lze v nich uvařit právě třeba i polévky. To zní velmi podobně jako „polévkovar“ – v čem je tedy rozdíl? Varné mixéry jsou obvykle robustnější, rozměrnější zařízení tvořené dvěma částmi – základnou a mixovací nádobou. Polévkovary jsou kompaktnější, tvoří je jediný celek a zaberou méně místa. Kvalitní varné mixéry jsou taky zpravidla výrazně dražší. Mají ale většinou více funkcí a programů a výrazně vyšší mixovací výkon.

Výhody a nevýhody polévkovaru

Co tedy polévkovar umí, a co naopak ne? A v čem tkví jeho světlé a stinné stránky?

Výhody

  • Polévkovary potěší kompaktností, skladností a mobilitou provedení. Jde o šikovnou, praktickou pomůcku, která nezabere mnoho místa a můžete si ji sbalit třeba na chatu nebo dovolenou.
  • Polévkovary umí vařit a mixovat. Připravíte v nich nejen polévky, ale třeba i všemožné kaše, marmelády a další pokrmy.
  • Vysoký varný výkon zajišťuje poměrně rychlé vaření.
  • Nemusíte nic hlídat. Polévkovar pracuje sám.
  • Většinou je k dispozici několika automatických programů.

Nevýhody

  • Cena. Zatímco například rýžovat pořídíte dnes za pár stovek, polévkovary jsou dražší. Nejlevnější se pohybují pár set nad hranicí tisíce korun.
  • Menší výběr. Sortiment polévkovarů je zatím relativně omezený.
  • Slabší mixovací výkon. Primární funkcí zařízení je vaření. Mixér je koncipován, aby promíchal a rozmělnit měkké (již částečně nebo zcela uvařené) suroviny. Pokud si chcete dopřát třeba smoothie, s měkčím ovocem si většina modelů ještě poradí, s tvrdšími surovinami však budete mít zřejmě problém.

proč jíst polévky

Příkon a výkon

Příkon těchto zařízení je poměrně vysoký, srovnatelný s rychlovarnými konvicemi. Pohybuje se cca mezi 1 až 2 kW. Spotřeba je tedy vyšší, ale díky tomu vaří přístroj rychle. Většinou je hotovo během 20-30 minut. Ve výsledku se tedy vyšší příkon do značné míry vyrovná krátkým použitím.

Rychlost vaření

Za jak dlouho v polévkovaru uvaříte polévku nebo jiný pokrm? Záleží samozřejmě na konkrétním modelu, výkonu, objemu, ale i zvoleném programu apod. Vaření je však obecně rychlé. Většinou se doba vaření pohybuje mezi 20 a 30 minutami.

Objem

Kolik polévky lze v polévkovaru připravit? Objem varné nádoby se u dostupných modelů pohybuje mezi 1 až 2 litry. Malý litrový model bude vhodnější pro občasné použití a jednoho, nejvýš dva uživatele. Dvoulitrový model už připraví polévku třeba pro tří nebo čtyřčlennou rodinu.

Funkce a programy

Některé polévkovary mají i slušné programové vybavení. Ovládací panel s displejem je obvykle umístěn na víku a lze nastavit různé specifické programy, např. na jemný krém, polévku s kousky, marmeládu a další. Program upravuje délku vaření i použití mixéru.

Bezpečnostní prvky

Základním bezpečnostním prvkem je tepelná pojistka. Ta je velmi důležitá proto, abyste mohli zařízení nechat bez dozoru. Pokud hrozí přehřátí (např. kvůli přílišné hustotě kaše či jiného pokrmu), zařízení se samo vypne. Většina modelů disponuje taky signalizací, která upozorní zejména na ukončení programu anebo třeba i na spouštění mixovací sekvence.

Video

Ceny polévkovarů

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní polévkovary? Pojďme se na to podívat.

✅ Polévkovary do 1500 Kč

Nejlevnější modely koupíte okolo 1200 Kč. Jde například o model Tefal BL 542831 či DOMO DO498. Obvyklý je spíše nižší až střední objem, nižší příkon anebo i menší programové vybavení.

✅ Polévkovary do 3000 Kč

Zde najdete velmi kvalitní a dobře vybavené modely vhodné i pro náročnější použití nebo větší počet strávníků. Za zmínku stojí např. DOMO DO705, což je jeden z nejprodávanějších polévkovarů.

✅ Polévkovary nad 3000 Kč

Polévkovary pro náročné s velkým programovým vybavením a obvykle i objemem.

Nejlepší značky polévkovarů

Kteří výrobci nabízejí tento specifický druh kuchyňského vybavení a mohou se pochlubit zajímavým sortimentem, kvalitou, případně výhodnou cenou? Zde je alespoň pár tipů:

  • DOMO – Tato belgická značka je u nás velmi oblíbená. Nabízí totiž kuchyňské spotřebiče s vynikajícím poměrem ceny a kvality. Polévkovary DOMO jsou u nás nejpopulárnější a tato značka nabízí i největší výběr. Rozhodně stojí za prozkoumání.
  • Tefal – Tefal taky nabízí několik povedených modelů. Navíc lze vybírat z velmi dostupných i dražších a drahých variat.
  • Beper – Tato značka nabízí například menší 1litrový polévkovar BC300 s 900W příkonem a cenou cca 2000 Kč.
  • Tescoma – Tescoma nabízí především propracované varné mixéry, o nichž jsme se zmiňovali jako o alternativě typického polévkovaru.
ProduktInfoHodnocení
#1Tescoma PRESIDENT
Náš vítěz, včetně přípravy omáček
✔️ moderní mixér s integrovaným varným dnem
✔️ doba i rychlost mixování jsou nastavitelné
✔️ vybavený funkcí pulzního mixování
✔️ prvotřídní nerezavějící ocel, žáruvzdorné borosilikátové sklo a odolný plast
✔️ objem 1,75 l, příkon 800 - 1500 W
📌 od 5000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tefal Easy Soup BL841137
Nejlepší cena / výkon
✔️ automatické vaření a mixování
✔️ bezpečný, tepelně izolovaný povrch
✔️ 40 min. udržování teploty
✔️ program snadného čištění
✔️ objem 1,2 l, příkon 1000 W
📌 od 3150 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tefal BL542831 My Daily Soup
Nejlepší levný polévkovar
✔️ automaticky uvaří a umixuje lahodné polévky nebo smoothie
✔️ disponuje 3 programy a programem čištění
✔️ intuitivní ovládací panel
✔️ nerezové čepele
✔️ objem 1,2 l, příkon 1000 W
📌 od 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4DOMO DO705BL
✔️ příprava polévek, džemů, přesnídávek nebo milkshaků v řádu desítek minut
✔️ celkem 6 přednastavených programů
✔️ mixér na zpracování tužších surovin
✔️ lze využít i jako rychlovarnou konvici
✔️ objem 2 l, příkon 1000 W
📌 od 2400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5MioMat s receptářem
✔️ polévky, kaše, rostlinné nápoje a smoothies připravíte stlačením tlačítka
✔️ krásný design
✔️ receptář obsahuje 59 oblíbených receptů
📌 od 3850 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6BEPER BC300
✔️ dobrá cena
✔️ nerezové zpracování
✔️ 6 nastavitelných programů
✔️ objem 1 l, příkon 9000 W
📌 od 2000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení