Sport / outdoor

Nejlepší snowboardy: TOP 10 produktů pro ženy i muže podle recenzí a testů

nejlepší snowboardy Připravujete se s předstihem na zimní aktivity a sháníte co nejlepší snowboard? Tato sportovní pomůcka se těší obrovské oblibě a její popularita je srovnatelná i s tradičnějšími lyžemi, běžkami či skialpy. Výběr správného modelu ale pochopitelně není snadný. Kvalitní snowboard není úplně levná záležitost a špatně vybrané prkno může být velký problém zejména pro začátečníky, kteří tak budou mít problém s dosažením správné techniky a tento sport je může brzy omrzet. A to by byla jistě škoda.

V dnešním průvodci se proto zaměříme na výběr snowboardů a pokusíme se v něm obsáhnout všechna nejdůležitější hlediska a faktory, na které je třeba při výběru myslet. Vybírat musíte nejen podle technických parametrů, ale i podle toho, k jaké disciplíně vás to táhne. Toto sportovní náčiní můžete využít nejen při sjezdech, ale například i ve snowboardových parcích a při dalších aktivitách. Je tedy třeba zaměřit se i na správný druh prkna.

V našem návodu najdete informace, které se vám budou rozhodně hodit při nákupu. Stojí ale za to zavítat pro rady a postřehy i na jiná místa. Využít můžete především uživatelské recenze snowboardů, které najdete na internetu. Velmi cenné poznatky mohou poskytnout i odborné testy.

Nejlepší pánské a dámské snowboardy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ SNOWBOARDY
#1LIB Tech Skate Banana

Tvar: Twin
Tuhost: měkký až středně tuhý
Jádro: dřevo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13800 Kč Číst recenze
#2Gravity Contra
Tvar: -
Tuhost: -
Jádro: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3DC SW Dark Side PLY
Tvar: Lock & Load Camber
Tuhost: Flex 6
Jádro: topolové dřevo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
#4Gnu Gwo
Prohnutí: ORIGINAL BANANA BTX
Tuhost: měkký až středně tuhý
Jádro: Aspen a Paulownia dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11500 Kč Číst recenze
#5GRAVITY ADVENTURE 22/23
Tvar: Twin-Tip
Tuhost: -
Jádro: dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4600 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ SNOWBOARDY
#1Gravity Trinity WMS
Tvar: Directional
Tuhost: -
Jadro: topolové dřevo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#2Gravity Voayer WMS
Tvar: -
Tuhost: -
Jadro: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5200 Kč Číst recenze
#3Roxy Down
Tvar: Twin
Tuhost: měkká
Jadro: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#4GNU Chromatic WMS
Tvar: Directional Twin
Tuhost: 4.5
Jadro: Aspen a Paulownia dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10800 Kč Číst recenze
#5LIB TECH Cortado WMS
Tvar: Directional Shape
Tuhost: 5
Jadro: Aspen a Paulownia dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]13000 Kč Číst recenze

Jak vybrat snowboard

Volbě snowboardu věnujte dostatek času, ukvapený nákup se nevyplácí. Abyste byli v obchodě vybaveni dostatkem znalostí, představíme vám zásadní typy snowboardů, poradíme, jak vybírat délku a šířku prkna a taky jaké zvolit jádro, tuhost nebo prohnutí.

To vše může hrát důležitou roli. Nebude chybět ani obvyklé shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií a tipy na spolehlivé značky a výrobce.

jak vybrat snowboard

Typy snowboardů

Začneme rozdělením snowboardů na základní druhy. Jde o první a v mnoha ohledech nejdůležitější faktor při výběru.

All mountain

V první řadě se podíváme na zřejmě nejrozšířenější současný typ prkna. Důvod obliby tohoto typu je celkem prozaický, jde o nejuniverzálnější variantu. Konstrukce umožňuje jeho použití v různých terénech, disciplínách a podmínkách. Tento fakt předurčuje snowboardy „all mountain“ pro začínající jezdce, kteří ještě nemají vyhraněný styl. Samozřejmě je ale ocení i pokročilí a všestranní jezdci. All mountain prkno si poradí ve volném terénu i na sjezdovce, případně i v parku.

Alpine/carving

Delší prkna určená primárně (resp. výhradně) na sjezdovky. Díky délce a úzkému profilu dosahují vysoké rychlosti jízdy. Typicky jsou také poměrně tvrdá. Pokud chcete svištět po sjezdovkách a vykrajovat oblouky s větrem o závod, jde o dobrou volbu. Toto prkno ale příliš nehoví skokům nebo jiným trikům. V současné době je tento typ trochu na ústupu.

Freeride

Freeride prkna jsou už specializovanější. Hodí se pro jízdu na prašanu ve volném terénu. Poznáte je například podle prodloužené a většinou i mírně rozšířené špičky, typická je i vyšší tuhost. Freeride modely umožňují rychle reagovat a manévrovat, zažijete s nimi krásně plynulou jízdu a obstojí i při náročnějších skocích nebo v obtížnějších podmínkách.

Freeride prkna jsou velmi žádaná, ale má to drobný háček. Nejde o zcela vhodnou volbu pro úplné začátečníky.

Freestyle

Poměrně specifický typ, který je určen především pro jízdu ve speciálních snowparcích. Můžete s nimi dosáhnout různých rotací, skoků a dalších triků. Tato prkna bývají o něco širší (ale kratší) než ostatní typy. Umožňuje vysokou manévrovatelnost a zároveň stabilitu.

Tuhost snowboardu

Tuhost prkna patří mezi velmi důležité faktory. Obecně platí, že pro začátečníky jsou vhodnější měkčí modely. Taková prkna jsou dobře zvladatelná a při menší dávce zkušeností si s nimi poradíte spíše než s tužším prknem.

Tvrdší snowboardy jsou na druhou stranu rychlejší a říznější v obloucích. Umožňují taky podstatně lepší odraz při skocích a dravější jízdu. Při výběru tuhosti tedy záleží na zkušenostech, na stylu jízdy a disciplíně (měkčí prkna obvykle volí i Freestyle snowboardisti), ale taky na hmotnosti jezdce – lehčí uživatelé by měli volit nižší tuhost.

Při výběru se můžete setkat s označením měkčích prken jako „soft“, tuhých jako „stiff“. Něco mezi pak představují prkna „mid-stiff“.

Délka snowboardu

Délka prkna musí vždy odpovídat výšce jezdce a měla by se odvíjet taky od jeho hmotnosti. Pokud zvolíte příliš dlouhé prkno, budete mít problém ho zvládnout, a to zejména v obloucích. S krátkým prknem můžete mít vážné problémy při jízdě po hraně. Volte tedy pečlivě.

Pokud jde o délku prkna vzhledem k výšce postavy, platí, že by špička prkna položeného na stojato měla dosahovat cca k bradě až nosu. To je, dá se říct, univerzální rozpětí – ale u různých typů prken je optimum někde jinde.

Například all mountain prkno by mělo dosahovat kousek nad bradu (pod ústa), Freestyle prkno je kratší a stačí, aby dosahovalo ke krku. Delší freeride prkna naopak mohou dosahovat k nosu. Pokud jde o hmotnost, pro jezdce do 55 kg stačí prkno o délce okolo 144 cm. Při hmotnosti 80-100 kg už je vhodné prkno o cca 20-22 cm delší. Jde však jen o orientační představu, v potaz je třeba vzít i ostatní zmíněné faktory.

Šířka snowboardu

Šířka prkna je stejně důležitá jako délka. Špatná volba se projeví zejména v obloucích. Zásadním kritériem při výběru je délka nohy, resp. délka nohy v botě, ve které budete jezdit. Kraje snowboardu by měly být vzdáleny cca 1 cm od paty i od špičky.

Proto je vhodné mít s sebou při nákupu prkna i obuv na snowboard, abyste mohli správnou šířku vyzkoušet. Pokud máte nohu delší než 44 EU, nejspíš budete potřebovat širší prkno – takové modely jsou někdy označeny jako „W“ (wide) nebo „XL“.

jak vybrat snowboard pro ženy

Materiálové zpracování

Pokud jde o materiálové zpracování prkna, důležité je především jádro. Používá se několik typů materiálů:

  • Pěna, dřevo, kombinace pěny a dřeva

Dřevěné jádro (woodcore) je považováno za nejkvalitnější variantu. Někteří výrobci používají jednodruhové dřevo, jiní v jádru kombinují více dřevin. Dřevo má ideální vlastnosti a prkno dosahuje optimální pružnosti a taky odolnosti a pevnosti. Výroba jádra ze dřeva je ale náročnější a prkna z tohoto materiálu jsou dražší.

Pěnové jádro (foamcore) je podstatně méně exkluzivní variantu, vlastně jde o řešení, se kterým se setkáte zejména u levných a méně kvalitních prken. Používá se obvykle PU pěna a výdrž a odolnost takového prkna je opravdu velmi slabá.

Při koupi je s tím třeba počítat. Toto řešení je proto vhodné spíš v případě, že si chcete snowboarding vyzkoušet a ještě ani nevíte, zda vás vůbec bude bavit. Pokud to s tímto prknem myslíte vážně, této variantě se raději vyhněte a hned na začátku investujte do vyšší kvality – odměnou vám budou mnohem lepší jízdní vlastnosti i životnost prkna.

Další materiály

Jádro prkna je opatřeno ochrannými vrstvami, přičemž nejčastějším materiálem je laminát. Důležitý je především počet vrstev. Měkčí prkna jsou opatřena dvěma vrstvami, tvrdší pak třemi nebo čtyřmi. Z alternativních (a taky dražších) materiálů se uplatňuje kevlar nebo karbon.

Prohnutí snowboardu

Někdy se setkáte i s označením „camber“, což je zároveň název základního, klasického typu prohnutí. Kromě toho existují i prkna s prohnutím typu „rocker“, „flat“ anebo „hybrid“. Něco málo si o nich povíme:

  • Camber – Tzv. negativní prohnutí, které ale není příliš vhodné pro začátečníky, kteří si na něm spíše „vylámou zuby“. Pokročilí jezdci dokážou zužitkovat jeho dynamiku.
  • Rocker – Ideální volba pro začátečníky. Přívětivé prkno, které vám odpustí lecjaký technický prohřešek nebo nedostatek. Prkno je dobře ovladatelné.
  • Flat – Jak název napovídá, jde o prkno prakticky bez středového prohnutí. V podstatě je to poměrně univerzální řešení, který poskytne dobré vlastnosti na většině povrchů. Oblíbený je při jízdě ve snowboardových parcích.
  • Hybrid – Sofistikované prohnutí, které kombinuje prvky camber a rocker, velmi univerzální kompromisní provedení, které je vhodné i pro začátečníky.

Vykrojení

Sidecut čili vykrojení se týká zúžení mezi patou a špičkou prkna. Z této hodnoty si můžete odnést, jak se bude prkno chovat v obloucích. Větší vykrojení umožní kratší oblouky a rychlejší zatáčení, a naopak.

Ceny snowboardů

Za kolik lze pořídit kvalitní snowboard? Opět pro vás máme trojici základních cenových kategorií a krátký přehled jejich nabídky.kvalitní snowboardy zkušenosti

Snowboardy do 5000 Kč

Prkna v této ceně patří k nejprodávanějším a zejména začínající nebo rekreační snowboardisté si zde jistě mohou vybrat odpovídající model. V nižších hladinách půjde často i o prkna s pěnovým jádrem, jejich pořízení ale zvažte (viz nevýhody vypsané výše). Kromě toho můžete pořídit i kvalitní pánské, dámské i dětské modely.

Snowboardy do 7000 Kč

V této cenové relaci najdete největší výběr a celou řadu nejprodávanějších snowboardů současnosti. Tato kategorie nabízí velmi výhodný průsečík ceny a kvality, který uspokojí nejen začínající, ale i zkušenější a náročnější jezdce.

Snowboardy nad 7000 Kč

Obrovský výběr kvalitních prken pro náročnější i profesionální jezdce.

Nejlepší značky snowboardů

Značka, resp. výrobce, může být při nákupu určitým vodítkem, ačkoli byste se rozhodně neměli orientovat jen podle tohoto faktoru. Zde je několik spolehlivých a oblíbených značek prken.

  • Gravity – Značka Gravity je u nás jasný tahoun, pokud jde o oblíbenost a prodejnost, ale i výběr, který je opravdu obrovský. Značka nabízí všechny typy prken a taky kompletní sety.
  • Burton – Značka nabízí velký sortiment, převážně pak all mountain prkna. Ceny jsou spíše vyšší, ale totéž platí i pro kvalitu. Vyberou si i náročnější jezdci. Velmi dobrá hodnocení v testech snowboardů.
  • Nitro – Populární značka s výběrem all mountain, ale i jiných typů prken. Solidní poměr ceny a kvality.
  • Jones – Vyšší cenová kategorie, Jones nabízí dražší i exkluzivní prkna, kvalita je na skvělé úrovni.

Nejčastější otázky nakupujících

Co je to skluznice?

Skluznice je porézní vrstva, pod kterou dochází k tání sněhu během tření. Hodnota je vyjádřena číslem (v řádech tisíců). Vyšší hodnota značí vyšší poréznost, a tedy i rychlost snowboardu. Takový snowboard je ale třeba častěji voskovat.

Co je to efektivní hrana?

Efektivní hrana je délka hrany, která se dotýká sněhu. Kratší hrana značí lepší manévrovatelnost, delší pak vyšší stabilitu v oblouku.

Jaké další vybavení potřebuji?

Pokud se chcete věnovat snowboardingu, budete kromě prkna potřebovat taky speciální boty, lyžařské brýle a helmu, popřípadě taky chrániče různých částí těla a další prvky. Pokud si chcete situaci zjednodušit, můžete uvažovat o pořízení setu, kromě toho, že získáte vše nutné najednou, oceníte i stejný design. Pořízení setu je ale ošemetné, nemusí být zdaleka nejvýhodnější ani cenově, ani kvalitativně.

Nejprodávanější snowboardy na trhu

Nejprodávanější snowboardy na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ SNOWBOARDY
#1LIB Tech Skate Banana

Tvar: Twin
Tuhost: měkký až středně tuhý
Jádro: dřevo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13800 Kč Číst recenze
#2Gravity Contra
Tvar: -
Tuhost: -
Jádro: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3DC SW Dark Side PLY
Tvar: Lock & Load Camber
Tuhost: Flex 6
Jádro: topolové dřevo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
#4Gnu Gwo
Prohnutí: ORIGINAL BANANA BTX
Tuhost: měkký až středně tuhý
Jádro: Aspen a Paulownia dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11500 Kč Číst recenze
#5GRAVITY ADVENTURE 22/23
Tvar: Twin-Tip
Tuhost: -
Jádro: dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4600 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ SNOWBOARDY
#1Gravity Trinity WMS
Tvar: Directional
Tuhost: -
Jadro: topolové dřevo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#2Gravity Voayer WMS
Tvar: -
Tuhost: -
Jadro: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5200 Kč Číst recenze
#3Roxy Down
Tvar: Twin
Tuhost: měkká
Jadro: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#4GNU Chromatic WMS
Tvar: Directional Twin
Tuhost: 4.5
Jadro: Aspen a Paulownia dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10800 Kč Číst recenze
#5LIB TECH Cortado WMS
Tvar: Directional Shape
Tuhost: 5
Jadro: Aspen a Paulownia dřevo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]13000 Kč Číst recenze
0 Sdílení